Reede, 22. november 2024
Hoolimata Toyota panusest hübriidajamite täiustamisse ja efektiivsuse kasvatamisse ning nii vesiniku- kui elektriautode arendamise kiuste hindas Greenpeace maailma suurima autotootja “põikpäiseks ja tagurlikuks.”

Nii Toyota kui Stellantis said oma heitmete vähendamise pingutuste eest hindeks “kaks” kahe miinusega. Selle peamiseks põhjuseks on soovimatus veel niipea sisepõlemismootorid oma pakutavate mudelite kapoti alt eemaldada.

Hinnati ka selle alusel, kui palju oma tarneahelas heitmete vähendamisele keskendutakse ning kas akude tootmiseks kasutatakse rohelisemaid alternatiive või taaskasutamist, kuid just sisepõlemismootoritest loobumiseks valmistumine oli hinde saamisel 80% kaalukusega.

Kõige parema hinde sai raporti kohaselt… General Motors, “neli miinus”. Tootja elektriautode valikus on hetkel vaid Chevrolet Bolt, varsti on tulemas täiselektriline Hummer, mitu suurt Cadillaci ja lubatakse ka Silverado pikappi. Ehk siis enamjaolt massiivsed, vastavalt massiivsete akupakkidega autod.

Juba selle põhjal on näha, kuidas akude tootmist pole hinde andmisel isegi arvestatud, samuti akude utiliseerimisega seotud keskkonnamõju – rääkimata ilmselgest seosest suurte Ameerika autode ja vigase ületarbimiskultuuri vahel, mis meid kliimaprobleemideni toonud on.

Kuid samas on GM-i plaan tõesti mahukas ning juba 2025. aastaks lubatakse turul olla kokku 30 elektriautoga. Selle aja jooksul lubatakse tehnoloogia arengusse investeerida 30,1 miljardit eurot. Toyota on lubanud akude arengusse investeerida vaid 12,4 miljardit, ja seda 2030. aastaks.

Kuid hübriidtehnoloogia ja väiksed mõistlikud autod – kas see ei ole lunastav tegur? Greenpeace’i sõnul mitte: “Hübriidautode kasutamine ei vähenda nii palju heitmeid kui oodatud, pistikhübriidid paiskavad õhku vaid kolmandiku võrra vähem saasteid kui sisepõlemismootoriga autod.”

Lisati ka, et Toyota hoiab kõige põikpäisemalt sisepõlemismootoritest kinni ja on oma vaadete osas kõige tagurlikum ning samas ka valjuhäälsem – nii kodumaal kui globaalselt.

Volkswagenile anti hindeks “kolm”, Renault’le “kolm miinus”. Hetkel paistavad turule jõudnud elektriautodest parima hinna ja kasutatavuse suhtega just Hyundai ja Kia toodetavad Ioniq 5 ja EV6 – kuid ka sellest ei piisa ning Korea kontserni pingutused hinnati koos Honda ja Fordiga samuti läbi kukkumise vääriliseks.

Ehk siis Greenpeace’i ideaal oleks… kõik elektriautod, kohe praegu! Kõigile piisavalt! Vahet pole, millised ja mis hinnaga! Peaasi, et on palju!

Kogu asi taandub paraku karikatuurselt binaarseks. Eesmärk on ju üllas – keskkonda säästa ja päästa. Aga jälle, JÄLLE on välja tuldud kogumil andmetel põhineva uue kogumi andmetega, mis on tulevikus mingi järgmise andmekogumi aluseks… ja ei arvesta teps mitte seda, et inimeste tarbimisharjumuste muutmisele peaks panema vähemalt sama palju rõhku kui autotootjate muutmisele.

Lisaks moodustavad kogu transpordisektori poolt tekitatavad heitmed globaalselt umbes 20-25%, sealhulgas palju vabamalt reguleeritud laevade omad. Sellegipoolest on Greenpeace’i hinnangul peaaegu võimatu saavutada Pariisi kliimaleppes märgitud eesmärke, ja selles olevat süüdi just autotootjad.

Foto: Toyota

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.