Esmaspäev, 23. detsember 2024
Allergiat võib esineda igas eas ning allergeene võib olla väga erinevaid. Lemmikloomaallergia, kus ataki põhjustab koer või kass, on Eestis päris levinud. Inimesed, kellel on loomaallergia, peaksid autosse istudes olema tähelepanelikud: ka kõige põhjalikum puhastamine ei eemalda autost lõplikult looma “jälge”.

Tavaliselt vallandavad allergilise reaktsiooni loomade karvad ja nahaosakesed. Sagedamini tekitavad allergiat kass (eriti kassi sülg) ja koer, aga ka merisiga, küülik, hamster, hobune ja teised loomad, kellega inimene kokku puutub.

SALAKAVAL ALLERGIA VÕIB OOTAMATULT RÜNNATA

[dropcap]! [/dropcap]Linlastel esineb ülitundlikust lemmikloomadele sagedamini kui maal, sest korteris elavad kass ja koer inimestega kõrvuti ja on nendega otsekontaktis.

[dropcap]! [/dropcap]Loomaomanikud levitavad loomade karvu ja kõõma oma riietel ja kehal kõikjale, kus nad liiguvad. Ülitundlik inimene võib ataki saada isegi siis, kui ta ise kassi või koera ei pea.

[dropcap]! [/dropcap]Tundlik allergiline inimene võib juba autosse istudes ära öelda, kui sellega on veetud koera või kassi. Seda isegi siis, kui auto on hästi puhastatud ja ei lõhna enam koera või kassi järele.

Mida tähendab ülitundlikkus loomade suhtes allergikule? Dermatiit, astma, põletikud – see on vaid osa pikast jubedast loetelust, kuidas allergia inimese elu ära rikub. Lähemalt võib lugeda eri allergiatest Tartu Ülikooli Kliinikumi teabematerjalist.

Seepärast tasub lemmikloomade autos transportimise teemat võtta tõsiselt ning autot hooldades olla eriti tähelepanelik, kui peres või tööl on loomaallergikuid.

KÕÕM, KARVAD JA TOLM TALLETUVAD AUTOSSE IGAVESEKS

Allergilise reaktsiooni põhjustab koeralt irduv looma tolm. Tolm on väga peen ja kleepuv ning seda on peaaegu võimatu auto sõitjateruumist täielikult eemaldada. Raskematel juhtudel on pesemiseks lahti võetud auto istmed, eemaldatud polster ja matid. Ning isegi see ei aita.

[dropcap]! [/dropcap]Loomad autos on allergiku jaoks sama ebamugav teema kui suitsetamine autos: jälg ei kao päriselt mitte kunagi. Koera auto on koera auto. Tugeva koera- või kassihaisuga autost ei saa rasketele allergikutele kunagi ohutut sõiduriista.

Terve inimese jaoks ongi kõige suurem probleem looma lõhn autos, mille saab eemaldada keemilise puhastuse ja osoneerimisega, aga auto polstritest ja sisepaneelidest lõplikult loomatolmu välja ei saa. Selleks, et auto n-ö loomavabaks teha, tuleks kogu auto polster välja vahetada.

Allergoloog Maie Laaniste kommenteerib: Uus auto peaks olema allergeenivaba. Kasutatud auto ostmisel pole praktiliselt võimalik kindlaks teha, kas autos on viibinud loomi. Allergikul võib ka vähene allergeeni hulk põhjustada ärritust.

KODUNE AUTOHOOLDUS LEMMIKLOOMA TRANSPORTIMISE JÄREL

Esimene reegel: kass või koer on autos alati kinnitatud spetsiaalselt või sõitjatest eraldatud. Teine reegel: lemmikutel ei lasta vabalt autosse ja autost välja saalida. Kolmas reegel: auto tuleks iga kord pärast looma transportimist korralikult puhastada, et vältida nahaosakeste “pugemist” pimedatesse õnarustesse.

Kodustest vahenditest tõhisaim abi probleemi vastu on auru- või tekstiilipesur, aga alustama peaks siiski tolmuimeja, niiske lapi ja spetsiaalse karvaharjaga.

Niiske lapiga tuleb üle käia kõik plastosad ja paneelid, tolmuimejaga puhastada istmed, auto lagi ja põhi. Matid tuleb välja kloppida ning auto tuulutada.

autopesu

AUTOPESULA AITAB… KUIGIVÕRD

Palusime teemat kommenteerida Jazz Pesula turundusjuhil Tanel Tark’il. Autopesula külastuse puhul kehtib lihtne reegel: üks paak kütust võrdub ühe autopesuga ehk kui paak on tühjaks sõidetud, võiks koos uue tankimisega ühtlasi ka autopesulas ära käia.

[pullquote]Tegemist on keerulise ülesandega. Uus auto peaks olema allergeenivaba. Kasutatud auto ostmisel pole praktiliselt võimalik kindlaks teha, kas autos on viibinud loomi. Allergikul võib ka vähene allergeeni hulk põhjustada ärritust.[/pullquote]

Kui terved ja elurõõmsad autojuhid hakkavad soovituse “paak kütust üks pesu” – peale nurisema ja rääkima viletast suusailmast, siis loomaomanik võiks tavapärasest sagedamini autopesulat siiski külastada. Eriti kui masin on ühiskasutuses või on plaan see kunagi maha müüa.

Tark tõdeb, et tõenäoliselt neil inimestel, kellel on allergia, ei ole kodus ega ka autos loomi: “Lugu on teine, kui käsil on autovahetus ning eelmine omanik on autos lemmikut sõidutanud. Siis tuleb auto puhastamisel arvestada mitmeid asjaolusid.”

1. Kas autos on nahkistmed või tekstiilistmed?
Naha puhastamine on lihtsam, nahale ei kinnitu ka loomade karvad ja nahajäägid nii kergesti.

2. Kas ja kui palju autos loomakarvu on?
Kui karvu on vähe, pruugib aidata salongi kuivpuhastus, mille käigus eemaldatakse karvad spetsiaalse karvaharjaga.

Kui karvu on rohkem, tuleb kabiinis teha keemiline – ehk märgpuhastus. Selle käigus käiakse kõik auto pinnad üle spetsiaalse pesuainega, seejärel loputatakse mustus ja pesuainete jäägid välja.

3. Kas auto sai puhtaks või on siiski veel tunda lõhna?
Sellisel juhul on lahenduseks sõitjateruumi osooniga töötlemine, kasutatakse spetsgeneraatorit. Osoon hävitab auto sisemuses viirused, bakterid ja hallituse eosed, sõltumata sellest, kas need on õhus või kinnitunud vaipkattele, istmetele, laepolstrile ja teistele detailidele.

Osooniga töötlemise kohta lisa saab uurida siit.

https://www.youtube.com/watch?v=wFyVvlX0AwU

KASULIKUD LINGID

Tartu Ülikooli Kliinikumi Kopsukliinikumi teabematerjal
Eesti Allergialiit, otsi abi!
Autopesu erinevad võimalused

Allikas: Eesti Allergialiit, TÜKK, Jazz Pesulad. Meedia: Youtube, Y.Rajasaar, Pixabay

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.