Neljapäev, 18. juuli 2024
Maailma kaubamärkide väärtuse hindamisele keskendunud sõltumatu konsultatsioonifirma Brand Finance on avaldanud oma iga-aastase kokkuvõtte maailma kõige väärtuslikumatest automarkidest. Esikümnes võidutsevad Saksa ja Jaapani automargid. Esikohta hoiab jätkuvalt Toyota, mille väärtus on konkurentidest peajagu üle.

Brand Finance arvutab markide väärtuse, kasutades süsteemi, mida nimetab “Royalty Relief”– lähenemiseks. Põhimõtteliselt ennustab see süsteem margile omistatava tõenäolise tuleviku müüginumbri ja kaubamärgi kasutamise eest potentsiaalselt küsitava autoritasu. Näiteks millise summa peaks omanik kaubamärgi kasutuse eest maksma, kui see poleks juba kellegi oma?

Brand Finance hindas ühtekokku sadat autotootmisega tegelevat ettevõtet ning reastas need vastavalt reitingule. Teeme kokkuvõtte 2017. aasta esikümnest,.

[dropcap]10. CHEVROLET[/dropcap]Chevrolet’ väärtus hinnati 11,5 miljardile dollarile. Ühendriikide autotootja on võrreldes eelmise aastaga koha võrra langenud, olenemata sellest, et margi väärtus kasvas 8,9 miljardi dollari pealt ligi kahe miljardi võrra.

[dropcap]9. PORSCHE[/dropcap]Porsche tõusis võrreldes 2016. aasta 18. kohaga tervelt 9 koha võrra ning selle margi väärtuseks on nüüd 12,4 miljardit dollarit. Eelmisel aastal hinnati margi väärtuseks 4,5 miljardit eurot.

[dropcap]8. AUDI [/dropcap]Audi jäi samale, kaheksandale kohale, kuid margi väärtus kasvas siiski. Sel aastal hinnati Saksa autotootja väärtuseks 12,5 miljardit dollarit võrreldes eelmise aasta 9,8 miljardi dollariga.

[dropcap]7. HONDA [/dropcap]Honda langes sel aastal kahe koha võrra seitsmendaks ning selle väärtus on nüüd 21,3 miljardit dollarit. Eelmisel aastal hinnati Hondat 19,3 miljardi dollari vääriliseks. Taas kord kübaratrikk: firma väärtus küll tõuseb, aga üldine mõju kahaneb.

[dropcap]6. FORD [/dropcap]Ühendriikide autotootja Ford kasvatas oma väärtust küll 19,8 miljardi dollari pealt 22,4 miljardile dollarile, kuid langes 2017. aasta tabelis siiski kahe koha võrra, eelmise aasta neljandalt positsioonilt kuuendaks.

[dropcap]5. NISSAN [/dropcap]Nissan tõusis aastaga seitsmendalt kohalt viiendaks ning ettevõtte hinnanguliseks väärtuseks on nüüd 17,8 miljardi dollari asemel 24,8 miljardit dollarit.

[dropcap]4. VOLKSWAGEN [/dropcap]Volkswageni mark kasvab jõudsalt – aastaga lausa 32 protsenti, väärtuseks 25 miljardit dollarit. Eelmisel aastal oli Saksa autotootja hinnanguline väärtus 18,9 miljardit dollarit. Volkswageni grupp edestas hiljuti vaatamata vastuolulise diisliskandaaliga tegelemisele müügiga Toyotat.

[dropcap]3. MERCEDES-BENZ [/dropcap]Kolm esimest autotootjat säilitasid samad kohad nagu eelmiselgi aastal, ning Mercedes jäi taas kolmandaks. Saksa autotootja hinnanguline väärtus kasvas 32 miljardi dollari pealt 35,5 miljardi dollarini.

[dropcap]2. BMW [/dropcap]Vahe BMW ja Mercedes-Benzi vahel Brand Finance’i hinnangutes üha väheneb. Eelmisel aastal oli BMW väärtuseks 35 miljardit dollarit ning sel aastal on see number 37,1 miljardit dollarit

toyota prius

[dropcap]1. TOYOTA [/dropcap]Vaatamata sellele, et Volkswageni grupi müüdud sõidukite arv oli eelmisel aastal Toyota omast suurem, on Jaapani autotootja endiselt väärtuslikem mark maailmas.

Toyota väärtus kasvas 43 miljardi dollari pealt 46,3 miljardi dollarini. Brand Finance’i kokkuvõtte kohaselt on Toyota taas kinnitanud oma staatust maailma kõige väärtuslikuma automargina. Jaapani autotootja kasumlikkus on jätkuvalt kõrge ja hindamise ajal näitasid värsked kasumiaruanded võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 32-protsendilist tõusu.

Volkswagen möödus hiljuti Toyotast ühikute lõikes suurima autotootja arvestuses. Toyota müüs 2016. aastal 10 175 000 ja Volkswagen müüs 10 213 486 autot. Kuid Volkswageni müüginumbrid jagunevad mitme margi vahel, sealhulgas VW, Audi, Lamborgini, Skoda, SEAT, Porsche, Bentley, Bugatti ja Ducati mootorrattad.

Toyota tootmine on rohkem põhimargile keskendunud – Hino, Lexus, Daihatsu ja Ranz moodustavad koguarvust üsna väikese osa. Sel põhjusel on Toyota margi väärtus Volkswageni omast peaaegu kaks korda suurem.

brand finance

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Huvitav, et ei võta Volkswagenit ei ussi-ega püssirohi. Vaatamata kõigile jamadele kasvas Volkswageni kaubamärgi väärtus eelmisel aastal 18,9 miljardilt dollarilt 25 miljardini. Tõsi, see on kõikide kaubamärkide koostöös sündinud tulemus, erinevalt Toyotast, mis saavutab oma väärtuse n-ö põhitegevusele keskendudes.

Ent see pole veel kõik: Volkswagen on üks kahest AAA reitinguga kaubamärgist esikümnes, teine on Porsche. Ülejäänutel on see AAA-. Ainsana esisajas sai maksimaalse reitingu (AAA+) Ferrari (15. koht, 6,1 miljardit).

Esikolmikus käib kõva löömine BMW ja M-B vahel. On tõenäoline, et lähiaastatel vahetatakse kohad. M-B on Baieri autotootjale kandadele astumas ning kui vaadata aastast väärtuse kasvu, on see number Mercedesel BMWst soliidsem, 3,5 miljardit dollarit.
[dropcap]TESLA [/dropcap]Üks kultusbränd on ju veel, millest me senini juttu pole teinud. Tesla leiame Brand Finance edetabelist jätkuvalt 31. kohalt, ja siinkohal tuleb öelda, et see koht on küünte ja hammastega kinni hoidmise tulemus, sest Tesla väärtus  v ä h e n e s  aastaga 44 miljoni dollari võrra, 2,8 miljardini.
Mis on 44 miljonit dollarit võrreldes miljardiga – ei midagi! Tesla kogudusel siinkohal kommentaariks öelda head ja paremat ning kui keegi neid kuulama ei peaks, aitab vana hea “Fake news!”  krääksatus. Kui nüüd keegi siiski peaks võrdlema hakkama Toyota 46,3 miljardilist väärtust Tesla “allakolmesega”, siis see on ebaaus, sest tegelikult on Tesla nii palju parem ja raha pole üldse tähtis!
Nali-naljaks, Tesla on omas segmendikeses kahtlemata tubli tegija. Vaatame, mis juhtub Ühendriikides selle kaubamärgi väärtusega järgmisel aastal: nüüd, kus sealse keskkonnaagentuuri pealikuks määrati Scott Pruitt, mees kes ei usu kliimamuutust ja on veendunud, et nafta päästab maailma, võivad kaardid kõvasti ümber mängitud saada.
[dropcap]KÕIKJALSÕITJATE ESIVIISIK[/dropcap]Krossoverite ja linnamaasturite segment jätkab kogu maailmas kiiret kasvu. Heidame korra siis pilgu ka (peaaegu) nelikveoliste edetabelile. Brand Finance kokkuvõttes on 2017. aastal kõige väärtuslikum SUV-bränd Land Rover.
Järgnevad hiinlaste Haval, millel tänavu täitub 15 tegutsemisaastat, hindude Mahindra, neljandal kohal on ameeriklaste Jeep ja viiendal Korea SsangYong. Krossoverite sahtlis on toimunud seega kõva rahvusvahelistumine, aga reitinguid vaadates on kõrgeim saavutus AA+, nii et pikk tee on minna.
brand finance suv
Ülevaade: Maarja Kupits, kommentaar: Toomas Vabamäe, Ylle Rajasaar
Allikas ja meedia: Brand Finance The most valuable auto brands of 2017

KOMMENTEERI SIIN