Reede, 14. juuni 2024
Soomes, Kuopios asuv Elwood Boats OY alustas elektrimootoriga paatide seeriatootmist. Elwood 550 e HT on 5,5 meetrit pikk ja see kaalub lastita vaid 450 kg. Elektriajamiga on sõltuvalt ilmast ja kiirusest võimalik kulgeda korraga isegi kuni 74 km. Alus on mõeldud siseveekogudele.

Kuopios asuva laevatehase pani mitu head aastat tagasi püsti mehhaanikainsener Pasi Virnes, kelle unistustes on olnud kodumaine keskkonnasäästlik, paljudele veesõitjatele taskukohane alus ettevõtte algusest peale.

2021. aastal on esimene elektriline väikealus Elwood 550 e HT seeriatootmiseks valmis. Ettevalmistused on mitu aastat kestnud ning Virnes loodab, et alus võetakse hästi vastu lisaks Soomele ka mujal Euroopas.

Elektriajamiga alused pole veekogudel ammu enam teab-mis-uudis, küll on aga uudis, et paate saab jätkuvalt ehitada aastasadade laevaehituse traditsioone austades. Elwoodi paadid valmivad käsitööna, vastavalt tellija soovile.

Virnese elektriline alus on sündinud koostöös kahe kodumaise ettevõttega – laevadele elektrimootoreid tootva Oceanvolt’i ja väikelaevatehasega Villeen Venet.

Elwoodi paadid on eranditult valmistatud kodumaisest puidust ning Pasi Virnes nimetab põhjala puitu parimaks looduse poolt tehtud komposiitmaterjaliks.

Aluse kerekonstruktsioon on valmistatud kasevineerist, mis on kättesaadav ja mille varud ei lõpe ning mida on lihtne töödelda. Paadi välisviimistluses kasutatakse vastavalt soovile kas mahagonvineeri või puhast mahagoni.

Paadi kujustus on tehtud koostöös Villen Veneet disainerite ja inseneridega, peadisainer Jarmo Häkkinen, keda abistasid Ville Herukka ja Timo Kostinen. Kõigil nimetatutel on paadiehituse valdkonnas suur kogemus.

Esialgu valmistatakse elektriajamiga paate Soome, kuid nõudluse lisandudes on sihtturgudena plaanis Šveits ja Saksamaa ning Holland, kus siseveekogudel kehtestatakse alustele järjest rangemaid keskkonnanõudeid.

Elwoodi loojad tõdevad, et suur potentsiaal on aluseid müüa seal, kus soome käsitööd osatakse hinnata ja kus on au sees loodussäästlik mõtteviis. Järjest rohkem on neid riike, mis siseveekogudel, järvedel ning kanalites ei luba enam sisepõlemismootoriga alustega liigelda.

Elwoodi alustele toodab elektrimootorid Oceanvolt. Lisaks 550 e HT mudelile hakatakse tootma 650 ja 750 e “päevakruiisereid” ehk aluseid millega on sobiv läbida päevateekondi. Kõigi nende “luustik” on sama, erinev on kajuti sisemus ja istekohtade arv.

Katuseta versioonide hinnad algavad 58 800 eurost, kergkatusega alustel 60 760 eurost. Luksuslikumate ning võimsamate variantide hind küündib üle 110 000 euro.

Aluse standardvarustusse kuuluvad seinalaadija ja kate, lisaks saab tellida pika loetelu juhiabisid – autopiloodi, kajaloodi ja kaardiplotteri.

Alus on 5,5 meetrit pikk ja poolteist meetrit lai, selle süvis on 0,6 meetrit ja standardakupakiga ning lastita kaalub see kõigest 450 kg.

Ühtlasel 5 sõlme sõidul suudab paat ühe laadimisega läbida kuni 74 km 8 tunni jooksul. 10-sõlmeline kiirus kahandab laadimisvälba tunni ja 20 minuti pikkuseks, selle ajaga suudab alus läbida 24 km.

Aluse jõuallikaks on Oceanvolt’i 8,2 kW elektrimootor, kasutusel on 11,4 kWh liitium-ioon akupakk. Laadimiseks kulub 230V/16A umbes 4 tundi. Paigaldada saab ka lisaakud, mis lisavad kas 33, 66 või 100% sõiduulatust.

KOMMENTEERI SIIN