Teisipäev, 23. aprill 2024
Uut autot ostma suundudes tahab igaüks, et sõiduvahend vastaks tema maitsele ning eelistustele –  autotootjad ja uute sõidukite müügiesindused panevad palju rõhku oma sõidukite esmamuljele ja Wow!-faktorile, kuid teatavasti ei piirdu auto omamine ainult müügisaalist välja sõitmisega. Kas sakslane või prantslane? Kas hoiakuid ja eelarvamusi on võimalik muuta?

Pikema kasutamise käigus võivad sõltuvalt brändist ja mudelist hakata ilmnema tüüpvead, samuti kulub auto kasutamise käigus, just nagu kõik muu siin maailmas.

Mainekas Suurbritannia autoajakiri Carbuyer koostab autoomanike seas iga-astast mahukat uuringut, millega selgitatakse välja need tootjad ja mudelid, millega kliendid kõige rohkem on rahul.

Kui veel neli aastat tagasi võis Peugeot’ nime leida Carbuyer’i edetabelis 17. kohalt, siis kõige hiljutisem uuring näitas, et prantsuse autotootja on selle ajaga suutnud omanike meelt tublisti muuta.

Möödunud aastal läbi viidud küsitluste tulemustest selgus, et Peugeot on suutnud nelja aasta tagust tulemust lausa kahekordselt ületada, asetudes nüüd omanike rahulolu edetabelis 8. kohale ning jättes selja taha näiteks Audi, BMW ja Volkswageni.

Hoiakuid on raske muuta

Auto omamine ei piirdu ainult sõiduki ostmise ja aeg-ajalt tankimisega. See, kui rahul autoomanik lõpuks oma sõidukiga on, sõltub paljudest erinevatest teguritest ja selgub tihti alles pikema kasutamise käigus.

Autoarvustaja ning autoturu eksperdi Paula Johanna Adamsoni sõnul levib tänaseni isegi autoentusiastide seas paljude automarkide kohta müüte, millel aastal 2021 tegelikult alust pole.

“Inimestele meeldib autode, nagu ka paljude teiste teemade puhul, väga palju üldistada. Näiteks olen kohanud pika puuga löömist stiilis, et kõik prantsuse autod lagunevad kiiresti ja ainult sakslased oskavad vastupidavaid autosid teha. Kui nii oleks, siis sõidaks tõenäoliselt kõik inimesed ainult saksa autodega,” rääkis ta.

Sellistest hoiakutest on inimlikust aspektist tegelikult lihtne aru saada. Kui inimene ostab auto ning sellel tuleb esile probleeme, siis tõenäoliselt ei soovita ta seda ka oma tuttavatele.

Sedasi võibki kujuneda arvamus, et kuna mul kunagi ühe margiga oli probleeme, siis järelikult pole ükski selle tootja auto usaldusväärne.

Säärane lähenemine jätab aga täiesti tähelepanuta tõiga, et iga mudelit toodetakse reeglina kümneid või sadu tuhandeid ning uutes sõidukites on eelmistel ilmnenud vead juba lahendatud.

Iga autotootja tahab, et uus mudel oleks eelmisest parem

“Mistahes uue mudelipõlvkonna tulek tähendab autotööstuses reeglina seda, et eelkäijast on jäetud alles kõik hea, mis klientidele meeldis, samas kui tootmistsükli ajal ilmnenud vead likvideeritakse. Insenerid ja disainerid arendavad pidevalt välja uusi lahendusi ja võimalusi, et uus oleks parem igas aspektis, mitte et ei oleks lihtsalt ilusamate esituledega,” rääkis Adamson.

Uut mudelit arendades läbib iga autoosa hulgaliselt erinevaid teste, mille eesmärgiks on teha kindlaks, et nii sõiduk tervikuna kui ka kõik selle komponendid peavad reaalsetes oludes soovitult vastu.

Seepärast kulutavad testijate meeskonnad sageli nädalaid ja kuid erinevates riikides autodega katseid tehes, sealhulgas pannes autod proovile nii ekstreemselt palavas kui ka äärmiselt külmas keskkonnas.

Põhjaliku testimise tulemusena valmibki mudel, mis on eelkäijast vastupidavam ning töökindlam, rääkimata värskemast disainist.

Kõigest sellest hoolimata teavad tootjad, et inimeste seas juba kujunenud arvamuste muutmine ei ole sugugi lihtne. Näiteks võib vaadata Peugeot 3008 linnamaasturi poole, mille praegune põlvkond on turul olnud alates 2016. aastast.

Peugeot 3008

Kui veel 2019. aastal asetses 3008 Carbuyeri (nüüd juba mudelipõhise rahulolu) arvestuse edetabelis 7. kohal, siis möödunud aastal pälvis Peugeot’ populaarne linnamaastur uuringu kokkuvõttes hõbemedali.

See tulemus näitab selgelt, et muutused ei pruugi toimuda üleöö, kuid kui järjekindlalt kvaliteeti ja mugavusse panustada, jõuab see arusaamine ka massidesse.

Sarnast edu on näinud ka mitmed teised autotootjad. Näiteks asetsevad Peugeot’ juures edetabelis ka Toyota ja Honda, kes on mõlemad tuntud selle poolest, et iga mõne minuti tagant veereb tootmisliinilt maha uus auto.

“Kui tootmisprotsess on piisavalt pikaajaline, siis võib võrdlemisi kindel olla, et “lastehaigused” saavad ükskord ravitud. Mida populaarsem mõni mark ostjate seas on, seda kiiremini on ka võimalikud murekohad võimalik ära lahendada, ja see omakorda suurendab veelgi margi populaarsust,” sõnas Adamson.

Peugeot 5008

Tekst ja fotod: Peugeot pressiteenistus

KOMMENTEERI SIIN