Teisipäev, 17. detsember 2024
Raivo Kaljuoru on juba pikemat aega sõitnud elektriautoga ning nõustus jagama tähelepanekuid, mis puudutavad auto müüki. Ta räägib paarist olulisest nüansist, mis peaksid ka viie aasta pärast tagama elektrisõidukile järelturul edu.

jarelturul elektrisoidukile

Täna seisavad elektriauto ostjad huvitava küsimuse ees: kas osta kohe, et võita juba täna ülalpidamiskulude pealt ning kasutada võimalusel ära toetusmeetmeid, või oodata mõni aeg, kuni sama hinna eest võiks saada tehnoloogilisemalt rohkem arenenud sõiduki, aga jääda ilma võimalikest toetustest?

Elektriauto pikaaegse omaniku Raivo Kaljuoru sõnul on praegu elektriauto omamiseks väga hea aeg, kuna e -autodele pakutakse tavaautodega võrreldes toetusi ja hüvesid. Tallinnas näiteks tohib sõita ühistranspordi- ehk bussirajal, samuti on teatud piirkondades parkimine soodsam või üldse tasuta.

„Olen elektriautoga sõitnud juba alates 2016. aastast. See tähendab, et ma pole viimased viis aastat pööranud tähelepanu kütusehinnale. Kusjuures lisaks kütusele on tegelikult tulnud kokkuhoid tanklate külastamise arvelt – kui tankida pole vaja, siis jääb ka kohv ja saiake ära,” tõi Elvast pärit Kaljuorg välja.

Viimase viie aasta jooksul on tehnoloogia aga jõudsalt arenenud ning aastal 2021. võib osta võimekama sõiduki kui 2016. aastal. Kaljuorg mõistab seda arengut hästi, kuid nendib, et edusammud võivad jätkuda lõputult.

„Jah, kui sa otsustad täna elektriauto osta, siis aasta pärast on turul tõenäoliselt veelgi uuemad ja arenenumad mudelid. Järgmisel aastal kordab ajalugu ennast uuesti. Niimoodi mõtlema jäädes ei pruugigi inimene lõpuks autot ära osta või siis muutuvad elektriautod nii levinuks, et kaovad ära toetused ja erinevad hüved, mida täna pakutakse,” sõnas ta.

Ta lisas, et ostuotsus ei olegi enamasti kellegi jaoks lihtne, kuna elektriautode puhul on kaalutlusvalemis lisaks sõiduki praegusele hinnale sees ka küsimus järelturu kohta – kas elektriautot saab järelturul õiglase hinna eest müüa?

Kasutatud elektrisõidukit otsides võib aga tekkida küsimus, kas see püsib veel järgmised aastad töökorras? Ja kas sellega saab sõita lubatud arvu kilomeetreid või on aku mahtuvus oluliselt vähenenud?

Turg muutub pidevalt

Elektriautod on turule tulnud suurte tehnoloogiliste hüpetega, mis on teatud määral isegi hirmutanud ostjaid ja kasutatud elektriautode turu elavnemist takistanud.

Põhjus peitub eeskätt kiiresti arenevas akutehnoloogias – näiteks 2011. aastal müügile jõudnud Nissan Leafi I generatsiooni aku mahutas 24 kWh.

Tänaseks mahutavad akud esimese Leafiga võrreldes mitu korda rohkem. Sellepärast ongi e-auto soetamine pikka aega inimeste jaoks riskantsena tundunud – kardetakse, et auto väärtus võib järsult kukkuda, kuna uued tehnoloogiad tulevad peale.

Uue põlvkonna elektriautod on aga olukorda muutmas. Näiteks tagavad tänase Peugeot e-208 ning e-2008 elektriajam ning jahutatud 50 kWh aku üle 300-kilomeetrise sõiduulatuse.

Võimalus kasutada aku laadimiseks ka 100 kW kiirlaadijat kindlustab, et auto ei muutu järgmise kümne aasta jooksul tehnoloogiliselt mahajäänuks.

Samuti püsivad need mudelid atraktiivsena ka esimese liisinguperioodi lõppedes, kuna Peugeot’ viie aastasel garantiil puudub läbisõidupiirang.

Sarnaselt teistele tootjatele annab ka Peugeot oma sõidukitele lisagarantii, et aku säilitab vähemalt 70% oma laadimisvõimekusest 8 aasta või 160 000 läbitud kilomeetri jooksul.

„Öeldakse, et kasutatud auto ei tohiks maksta enam kui neli kuu sissetulekut. Täna maksab 2011. aasta Nissan Leaf kuskil 6000-9000 euro ringis, mis on paljude inimeste jaoks juba taskukohane hind,” sõnas Kaljuorg. “Kas täna on mõistlik osta see vana Nissan Leaf, sõltub aga lõpuks ikkagi inimese vajadustest. Kui sinul on vaja ühe laadimisega sõita vähemalt 200 kilomeetrit, siis see auto sulle ei sobi.”

Siiski leiab ka juba täna kasutatud autode seast tehnoloogiliselt arenenumaid mudeleid nagu näiteks Hyundai Ioniq, mille neli aastat vana mudeli saab kätte umbes 20 000 euro eest.

Paljude ostjate jaoks on selline hind psühholoogiliselt liiga lähedal uue auto hinnale. Tasuks vaadata auto kulu ühes kuus: näiteks uue populaarse linnamaasturi kerega Peugeot e-2008 võib soetada umbes 300 euro eest kuus.

„Kõrgete hindade tõttu valivad uue e-.auto täna endale ikkagi peamiselt entusiastid. Kui hind kukub järelturul märgatavalt, hakkab rohkem inimesi tõenäoliselt kasutatud elektrisõiduki soetamist kaaluma,” pakkus ta.

Tulevikukindluse pakub kvaliteetne tehnoloogia

Järsud tehnoloogilised arengud ja pidev toodete värskendamine on sisendanud inimestesse vajaduse omada kõige uuemaid seadmeid.

Näiteks nutitelefonide turul tulevad pea lakkamatult välja uued mudelid, kuigi eelmise aasta seadmed töötavad veel suurepäraselt.

Sama kehtib ka elektriautode puhul. E-auto omanik, kes ühe laadimise pealt sadakond kilomeetrit saab sõita, tahab endale tõenäoliselt autot, millega saaks sõita juba 200 km. Iga korraga soovid muidugi kasvavad.

Elektrilist sõidukit valides on hoolimata suurtest lubadustest kindlam eelistada sellist automudelit, mille akul on olemas korralik jahutussüsteem.

Ülekuumenemine suurte võimsuste juures ei mõju autoakule pikas perspektiivis hästi – aku võimekus väheneb. Tavaliselt on jahutamata akuga e-autod küll odavamad, kuid pikema kasutusega väheneb sõiduulatus oluliselt ja see muudab nende müümise järelturul keerulisemaks.

Jahutuseta akud kahjustuvad ajapikku märkimisväärselt. Vähem kannatavad nende elektrisõidukite akud, mille maksimaalne laadimisvõimekus on piiratud 40 kW juurde.

Kõik Peugeot’ elektrilised mudelid on aga juba jahutatud akudega varustatud, nende laadimisvõimekus on kuni 100 kW.

Nii on võimalik oma elektriauto äärmiselt kähku täis laadida ja akud säilitavad ühtlasi maksimaalse mahutavuse tunduvalt kauemaks ajaks.

See tähendab omakorda seda, et tänasel päeval auto ostev juht saab olla kindel, et seda aastate pärast müües on sõidukil endiselt piisav sõiduulatus, et olla järelturul atraktiivne.

Pildid: tootja

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.