Teisipäev, 26. november 2024
Naistepäev on alati eriline päev. Seda nii neile, kes üllatusi teevad, kui neile, kes endale tähelepanu osutada lasevad. Juba üle saja aasta jooksul tähistatud päeva sisu on aja jooksul palju muutunud, kuid pidulikkus säilinud.

Tänavune naistepäev tuli Tartu vallale hoopis teistsugusena – Mobire Eesti andis pidulikult üle kuus uhiuut Opel Crossland sõiduautot. Erilised on need kuus autot aga selle poolest, et tegu on kõige esimeste värskendatud Opel Crosslandidega Eestis üldse – autodega, mis ühendavad endas nii praktilise siseruumi kui Opeli uudse Vizor-disainikeele.

Sellega on valla sotsiaaltöötajate jaoks astutud suur samm parema töökeskkonna poole. Siiani olid kasutusel neli elektriautot Mitsubishi i-MIEV ning teisedki sõidukid pärinesid eelmisest kümnendist, nüüd aga on tegu päris uute ja mugavate autodega.

Vanarahvas teab rääkida, et kingitud hobuse suhu ei vaadata. Tasuta saadud Mitsubishi elektriautod (riik omandas need kvoodikaubanduse raames CO₂ kvoodi eest ning andis omavalitsustele tasuta) olid rahuldavate kasutusomadustega ning oma aja kohta üsnagi eesrindlikud, kuid ligi kümme aastat aktiivset teenistust on tänaseks oma töö teinud. Väsinud Mitsubishid leiavad endale peatselt uue vähenõudliku omaniku, üks neist aga võtab sisse austusväärse positsiooni Jääaja keskuses taastuvenergia ekspositsioonis.

Valla vajadus uute autode järele oli selge. Esiteks vajavad sotsiaaltöötajad kindlustunnet, et nad saavad rahuliku südamega oma igapäevatööd teha ilma muretsemata, kas auto akus ikka energiat jätkub.

Paari aasta tagune haldusreform kasvatas Tartu valla oluliselt suuremaks ning mõistetavalt tähendab see ka pikemaid läbisõite, kuid uute Opel Crosslandidega on see mure nüüdseks ajalugu.

Küsimusele, miks ei jätkatud elektriautodega, on kaks lihtsat vastust. Esiteks peavad sotsiaaltöötajate autod sõitma mõnikord ka valla piiridest oluliselt kaugemale. Keskpangad võivad küll raha juurde trükkida, kuid nad ei saa juurde trükkida kõige kallimat ressurssi – inimeste aega, mis kuluks laadija otsas passimisele.

Teine põhjus on veelgi lihtsam. Uue autohanke oluline eesmärk oli hoida valla transpordikulud kontrolli all. Viieaastane täisteenusrent annab võimaluse väljaminekuid täpselt prognoosida ning loomulikult mängis kõige tähtsamat rolli hind. Elektriautod on toredad, aga nad ei ole veel kaugeltki hinna poolest konkurentsis.

Hanke tingimusi koostades peeti rõhutatult silmas sotsiaaltöötajate vajadusi – näiteks peab autosse mahtuma nii kokku pakitud ratastool kui ka viis inimest. Samas pidi auto olema säästlik, et bensiinikulu ei kipuks kõiki muid häid omadusi varjutama.

Lisatud boonuseks on ka sõidumugavus – Mitsubishide puhul tähendasid kulunud akud tihtipeale järeleandmiste tegemist ja külmas sõitmist. Crosslandide sõiduulatus külma ilmaga sellest õnneks ei kannata – esiklaasi- ja roolisoojendus teevad ka krõbedas talves sõitmise palju mõnusamaks.

Nii langeski lõplik valik Opel Crosslandide kasuks, mis vastasid kõigile esitatud nõudmistele, olles mahukad ja säästlikud ning pakkudes sealjuues head varustust (esiklaasisoojendus, roolisoojendus, LED esituled, Carplay/Android Auto, kõrge kliirens, mahutavus) väga taskukohase hinna eest. Sotsiaaltöötajaid aga ootab ees palju muretuid kilomeetreid.

Meedia: Silvo Voznesenski

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.