Neljapäev, 28. märts 2024
Kui paljud inimesed ostavad uue auto ning sõidavad sellega seni, kuni on aeg see romulasse saata? Enamik meist võtavad varem või hiljem ette masina vahetuse, et sõiduk sobiks muutunud vajaduste ja eelistustega.

Vanema sõiduki võib aga edasi müüa ja mida paremini on auto säilinud, seda kõrgemat hinda saab küsida. Mis on need nipid ja soovitused, millele mõelda, et auto väärtus võimalikult kõrgena püsiks?

Esiteks, vali juba eos õige auto

Esmalt on hea mõte valida sõiduk, millel on kõrgem väärtus ka siis, kui see pole kõige värskem mudel. Seejuures peaks arvestama nii brändi, mudeli kui ka keretüübiga. Kuna siin sõltub väga palju ka turust, siis USA turu statistikaga tutvumise asemel uuri välja, mis on trendid Eesti ja Euroopa turul.

Kõige rohkem langeb reeglina uhiuue, salongist soetatud sõiduki hind. See tähendab, et palju mõistlikum võib olla soetada mõne aasta vanune ja vähe kasutatud sõiduk ning seejärel see omakorda mõne aasta pärast edasi müüa. Selliselt võib müügisumma olla ostusummale tunduvalt lähemal. Auto soetamisel saab kaaluda ka autolaenu võtmist, kuid enne tasub tutvuda, kas saad kohe ise auto omanikuks.

Samamoodi tasub silmas pidada muutusi autoturul. Näiteks võib tulevikus olla väga keeruline müüa edasi diiselautot. Kuigi moodsaid diiselautosid ei plaanita keelustada, siis paljud ei vaata pealkirjadest kaugemale ning võivad müügikuulutuse kinni klõpsata kohe, kui näevad sõna „diisel“.

Teiseks, paranda kui vaja

Kui sa oled midagi parandanud, ei pea seda varjama kartuses, et parandustööd mõjuvad ostjale eemaletõukavalt. Näidates, et sa oled teinud vajalikud parandused, usaldab ostja sind rohkem ning ta saab olla kindel, et auto eest on maksimaalselt hoolt kantud. Ennast võib ära tasuda ka tarbimislaen, et viga kohe parandatud saaks.

Lisavarustusega tasub olla ettevaatlik. Mis sinu jaoks oluline, ei pruugi ostja jaoks sugugi oma hinda väärt olla. Halvemal juhul võib see olla lausa peamine põhjus ostu katki jäämiseks. Kui kavatsed midagi lisada, mõtle hoolega läbi, kas sellest on müümise ajal kasu või mitte.

Kolmandaks, sõida mõistlikult

Avariid, suuremad parandustööd ja plekimõlkimised mõjutavad oluliselt nii sinu rahakotti kui auto väärtust tulevaseks müümiseks. Samamoodi tuleb olla mõistlik ja oma ootustega realistlik. Kui sa sõidad aastas ligi 30 000 kilomeetrit, on müügihind selgelt madalam kui 10 000 või vähem kilomeetrit sõites. Kilometraaž mõjutab nii garantiid kui ka autoosade eluiga.

Neljandaks, auto olgu puhas

Lisaks avariidest hoidumisele on lootust paremale hinnale siis, kui auto on puhas. Vahet pole, kui põhjalik on müügieelne puhastus – kui autot pole kogu eelneva aja jooksul küüritud ega kraamitud, on see selgelt näha. Seega on vaja autot regulaarselt puhastada kogu omamise aja jooksul!

Lisaks sisustusele hoiab hea omanik silma peal ka auto välisilmel. See tähendab regulaarset pesemist ning vahatamist, et auto välispinnal oleks lisanduv kaitsekiht. Eriti tuleb tähelepanu pöörata auto põhjale, et külmade ilmadega lahutamatult seotud libedatõrje autokerele liiga ei teeks.

Viiendaks, graafikujärgne hooldus tasub ära

Samamoodi on vastavalt graafikule vaja teostada kõik korralised hooldused nagu näiteks õlivahetus. Iga hoolduse kohta tasub teha märge hoolduspäevikusse, et huvitatud ostja saaks olla kindel auto minevikus ja tehtud töödes. Hooldusgraafikust kinni hoidmine võib nõuda aega ja energiat, ent see tasub igal juhul ära, kui on aeg auto edasi müüa. Selle tõestamiseks tasub alles hoida ka kogu paberimajandus, mille saad mehaaniku või hooldustöö läbiviija käest.

Fotod: Greete Jakobson, Reigo Tiilik

KOMMENTEERI SIIN