Reede, 19. aprill 2024
17. oktoobril kirjutas Aerotelegraph, et LOT on sõlminud lepingu sakslaste uue wet lease brändiga German Airways Nordica liinide teenindamiseks. Liikvele läks jutt, et Regional Jet edaspidi neid liine ei teenindagi. Nagu selgub, on tegu tõlkes kaduma läinud looga.

Mõni aeg tagasi kinnitas Regional Jet, et Nordica turult lahkumise järel jätkavad Tallinnast otselendudega olulistesse sihtkohtadesse teised firmad, sh RJ, mis edaspidi võib olla nii poolakate LOT’i, skandinaavlaste SASi kui mõne teisegi lennufirma [wiki base=”EN”]livery[/wiki]’s. Nordica egiidi alt lennatakse viimast korda 27. oktoobril.

Teisisõnu: Nordica kaubamärk kaob, aga lennukid ja meeskonnad jäävad Regional Jet’i alla ning keskendutakse [wiki base=”EN”]wet lease[/wiki]’i ehk täisteenuse osutamisele lennufirmadele, mis regionaallendude teenuse sisse ostavad. See on kasvav ja kasumlik äri.

Regional Jeti osanikud on 51% ulatuses Nordic Aviation Group AS ja 49%ga LOT (siinkohal palus üks lugeja igal juhul välja kirjutada õige ärinimi, sest Nordica on NAG bränd ning kuigi mitmel pool on nimetatud Regional Jeti Nordica ja LOTi ühisettevõtteks, on tegelikud omanikud NAG ja LOT).

Aerotelegraphi uudisnupust, et LOT on sõlminud Nordica seniste liinide edasiseks teenindamiseks lepingu uue saksa wet lease brändiga German Airwings, jääb aga mulje, et LOT ei hooli sugugi iseendale kuuluva ettevõtte käekäigust vaid võtab sealt, kus odavam, sest äri on äri: sellele viitas nii Elisabeth Jesse kommentaar artikli juures kui ka meile uudise kättejuhatanud allikas.

Aga kõigest järjekorras.

Kas Tallinnast hakkavad lendama sakslased!?

17. oktoobril ilmus Aerotelegraphis lühike teadaanne, mis tõmbas tähelepanu: LOT kirjutas alla lepingu tänavu oktoobris German Airways’i brändi alla koondunud kahe Zeitfracht gruppi kuuluva lennufirmaga – LGW ja WDL Aviationiga – mis mõlemad on oma ärimudeli üles ehitanud RJ-le sarnaselt wet lease’ile.

German Airways on veel nii värske bränd, et ühtegi uues livery‘s Embraer 190-t pole võimalik näidata (artiklitki illustreerib ähmane renderdus), aga kliendid on väidetavalt kannatamatult ukse taga ning LOT oli see õnnelik, kes jala kohe ukse vahele sai.

Teate põhjal võtavad sakslased üle liinid, millest Nordica loobub: Kopenhaagen, Stockholm, Nice, Split ja ka Trondheim (mis algselt pidi Tallinnast minevate otselendude kaardilt kaduma) saavad edaspidi kaetud GA poolt. Nordica jaoks oli valdavalt tegu hooajaliste lennuliinidega.

Zeitfracht grupi juhataja Elisabeth Jesse ütles, et koos teiste täisteenuslepingutega aitab LOTiga kokkulepe tagada German Airways’i eduka arengu.

Millistest teistest lepingutest jutt käib, Elisabeth Jesse ei täpsustanud. Võimalik, et ta pidas silmas augustikuist teadet, et LGW hakkab lendama Kreeka lennufirma Sky Express regionaallende.

Mis on German Airways?

German Airways on verivärske kaubamärk, millest keegi midagi ei tea. Samas oli kahe sarnast teenust müüva väikese lennufirma LGW ja WDL Aviationi kokkulükkamine ühe kaubamärgi alla (firmasid ühendada esialgu ei ole kavas, neid vaid bränditakse ühe nime alt) Zeitfracht grupile hädavajalik, et olla turul konkurentsivõimeline. Nagu öeldud, on wet lease regionaallendude puhul kiirelt kasvav trend.

Luftfahrtgesellschaft Walter mbH, lühendatult LGW on ligi 40-aastase ajalooga lennuettevõte mis on käinud viimasel ajal käest-kätte. 2017. aastal ostis ettevõtte Air Berlini pankrotipesast üles Lufthansa, mis omakorda tänavu aprillis LGW Zeitfrachtile edasi müüs.

2019. aasta jaanuarist lendab LGW Eurowingsile ja selle peajaam on Düsseldorfis. Zeitfracht on otsustanud viia LGW täielikult Embraer 190-le ning vahetab järk-järgult 17 Bombardier DHC-8-400 turbopropi välja.

Zeitfracht grupi omanduses oli enne LGW-d juba tšarterlende ja samuti wet lease’i osutav WDL Aviation GmbH & Co. WDL osteti 2017. aasta oktoobris ning ehkki nime poolest on tegu Saksamaa vanuselt teise lennufirmaga pole see liinilende teinud: rõhk on olnud tellimuslendudel ja turistide õhkuviimisel. Ka WDL senine lennukipark asendatakse Embraer 190-ga.

Kas eestlased olid aeglased või sakslased näljased?

Aerotelegraph on väljaanne, mida loevad muuhulgas Regional Jet’i piloodid. Neilt info liikvele läkski. Siseringis arutatakse, miks LOT sellise imeliku käigu tegi?

Kas eestlased olid liiga aeglased või hoopis sakslased nii näljased, et meie liinidele tulevad võõrad lennukid? Sarnaselt Regional Jet’ile wet lease teenust pakkuv German Airways peab konkurentsis püsimiseks sama suuri lepinguid.

Hämming on seda suurem, et kuuldavasti käisid sakslased RJ-s maad kuulamas, kas ja kui palju oleks piloote, kel juba on Embraer 190 tüübikoolitus läbitud või kes tahaksid seda teha.

Tüübikoolituse tegemine on kallis lõbu ja pilootidel tuleb see tihtipeale endal kinni maksta, kui juhtumisi ei leidu kompaniid, kes tahaks selle kulu oma kanda võtta, sest häid lendureid otsitakse tikutulega. Seda võimalust GA ei pakkunud ja sakslased lahkusid tühjade pihkudega.

“Sakslased võtavad üle” juttudele andis hoogu seegi, et just 17. oktoobril maandus Tallinna lennuväljal WDL Aviation Embraer ERJ-190LR D-AWSI, mille Eesti Plane Spotterite grupist püüdis pildile fotograaf Thomas Tõnisson. Samal päeval – 17.10 – ilmus Aerotelegraphis lugu, et LOT ja GA on käed löönud.

Regional Jeti kõneisik: ärge külvake paanikat

Regional Jeti kõneisik Toomas Uibo, kes lootis nädalakese tööst eemal olla ja rahulikult puhata, seda teha ei saa, sest lumepall on veerema pannud ja enne kui sellest kasvab laviin, tuleb käsi ette panna:

“Tegelikult võib päris rahulikult magada, sest siin on nüüd tegemist tõsise arusaamatusega. Selgitan: kuna meil on üks lennuk mootoririkkega liinilt maas, aga Tallinnas on vaja Nordica kaubamärgi all lende teostada, võtsime Saksamaa ettevõttelt sisse nädalapikkuse wet-lease teenuse.”

“Kuna lennud toimuvad LO koodi all, siis kirjutabki lepingule alla LOT, kui seaduslik osapool. Väga ennatlik on teha järeldusi, et ühenädalase wet-lease lepingu sõlmimise tõttu on kuidagi Regional Jet pikaaegsed plaanid LOTiga sassi löödud.”

Aga Embraerid? “Rahustan kõiki ja kinnitan, et kõik kokkulepped Embraeride operatsioonide osas on endiselt ilusti jõus ja paanikaks pole mingit põhjust. Analoogseid, lühiajalisi wet-lease lepinguid on ka varem korduvalt tehtud (nt Carpat Air) ja selles pole midagi eriskummalist.”

German Airways on igatahes natuke kuulsam

Lennundushuvilistele jääb German Airways’i nimi nüüdsest meelde (ehkki bränd on vaid mõni nädal vana!) ja nende värvides lennukeid kohates meenub see lugu, kuidas “sakslased meie Nordica ära võtsid”.

Ajakirjaniku jaoks on German Airways aga hea õppetund, kuidas allikatesse kriitiliselt suhtuda ja mitte tormata minema nii, et hobused lolli näoga järele vaatama jäävad. Natuke on sakslastest kahju ka: kui nädalane leping on nii suur asi, et sellest kirjutada, siis mis neil seal muidu ka toimub?

german airways
German Airways logo

Kaanepilt: German Airways

TOIMETAJA: 19. oktoobril kell 00:25 avaldatud lugu on kell 09:06 parandatud ja lisatud Toomas Uibo kommentaar

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN