Laupäev, 20. aprill 2024
Uue kooliaasta alguseni on paar nädalat. PPA ja Maanteeamet tuletavad meelde, et on aeg iseenda ja oma järeltulijate liikluskäitumises korrektuure teha: laps satub liiklusõnnetusse kaks korda suurema tõenäosusega kui täiskasvanu. Enamasti seetõttu, et kopeerib suure inimese käitumist.

Tänavu on toimunud veerandsada liiklusõnnetust kuni 17-aastaste laste ja noortega, kes ületasid teed ratturi või jalakäijana reguleerimata ülekäigurajal. 2018. aastal oli selliseid liiklusõnnetusi kokku 41.

Statistika on armutu ja näitab meile kätte meie vead: laps satub liiklusõnnetusse kaks korda tõenäolisemalt kui täiskasvanu.

Sealjuures ei pruugigi ta mõista, et teeb midagi valesti, kui peegeldab suure inimese mustrit, minna üle tee suvalises kohas või kõndida tänaval, nina nutitelefonis.

Uku Tampere on varasemalt samal teemal kirjutanud

Liiklusõnnetuste, hukkunud ja vigastatud laste arv maakonniti 2019. aasta 7 kuu jooksul
Maakond Liiklusõnnetuste arv 7 kuud 2019 Hukkunud, nende hulgas lapsed vanuses 17 a k.a. Vigastatud,

nende hulgas lapsed vanuses 17 a k.a.

Harjumaa 447 7 575 (92)
Läänemaa 19 1 27 (2)
Lääne-Virumaa 24 0 37 (4)
Ida-Virumaa 55 3 65 (16)
Järvamaa 15 3 23 (7)
Jõgevamaa 20 5 (1) 21 (1)
Pärnumaa 51 2 74 (10)
Saaremaa 16 0 18 (3)
Hiiumaa 5 1 8 (3)
Viljandimaa 22 3 25 (2)
Võrumaa 15 0 17 (0)
Tartumaa 73 5 (1) 80 (11)
Valgamaa 14 0 18 (2)
Raplamaa 19 3 22 (3)
Põlvamaa 11 0 16 (3)vik

Allikas: PPA

Autoga sõidutamine on kurja juur

Soome liiklusturvalisuse keskus tuletab, toetudes teadlaste uuringutele igal aastal lapsevanematele meelde, et autoga lapse kooliviimine jätab väikese inimese ilma olulisest oskusest end ümbritsevaga seostada. Lisaks terviseriskid, mis kaasnevad vähese liikumisega

Meie Maanteeamet tõdeb, et ohutu liiklemise kogemusi autoistmelt ei saa. Viies lapsi autoga kooli, trenni ja kõikjale mujale, jääb neil omandamata jalakäija kogemus.

Aastatega laienev liiklemisraadius viib lapsi kohtadesse, kus nad varem ei ole viibinud. See paneb väikese inimese olukorda, kus ta peab iseseisvalt õigeid otsuseid vastu võtma ning leidma ohutu liikumistrajektoori.

Täiskasvanu eeskuju on tähtis

Esimene autostumise ja nutistumise tagajärjel tuhmiks muutunud liiklejate generatsioon on parasjagu algust teinud laste saamisega.

Koolides võib teha liikluskasvatust nii, et õpetaja pooleks. Saadud tarkus ei kinnistu, kui kodus lapsevanemal puudub arusaam, kuidas tänavatel jalakäijana, autojuhina, ühistanspordiga sõitjana, tõuksijana jne liigelda.

40-50-aastastel on täna hilja ohkida, et kasvatusmeetodid on olnud valed. Vanaema ja vanaisa peavad end kohe nüüd kokku võtma ja tõestama, et elu autota ja omil jalul on võimalik.

Sest õnneks on laps nagu käsn, mis imeb endasse kogemusi ja teadmisi ja kui jalgsi liiklemine on elu loomulik osa, siis omandab ta oskused kiiresti.

„Lapsevanema õige eeskuju ning koos ohutu liiklemise harjutamine aitavad lapse kooliteed turvalisemaks muuta, kuid oluline mõju laste liikluskäitumisele on ka teistel täiskasvanutel, kes oma käitumisega liikluses laste otsuseid mõjutavad,“ selgitab Maanteeameti ennetustöö osakonna ekspert Eve-Mai Valdna.

Oluline on lapsele ette näidata, kuidas on ohutu liigelda, mitte rõhutada seda, kus ja millal tal on jalakäijana eesõigus.

Eriti kehtib see reguleerimata ülekäigurajal sõiduteed ületades – liiklusõnnetuses jääb jalakäija vähekaitstud liiklejana alati kannatajapooleks.

Käi koolitee läbi. Jala!

Põhja prefektuuri liiklusjärelevalvekeskuse juht Hannes Kullamäe usub, et veel on lapsevanematel aega enne kooliaasta algust tutvustada oma lapsele tema kooliteed, käia see koos läbi, et märgata võimalikke ohtusid ja riske, ning hinnata, kas laps on iseseisvaks liiklemiseks valmis.

„Kui laps kasutab kooli jõudmiseks koolibussi või ühistransporti, on samuti oluline käia koolitee koos lapsega läbi, et veenduda, kas laps oskab turvaliselt teed ületada bussipeatuse läheduses ja teab, milline on kõige ohutum tee ületamise viis,“ ütles Kullamäe.

„Sel aastal on sagedamad juhtuma bussidega liiklusõnnetused, sellepärast on oluline, et laps kasutaks alati koolibussis turvavööd.“

… see kõik on kasulik juhul kui laps käib koolis kodu lähedal või kui ta saab liikuda koolibussi, ühistranspordi või ka näiteks jalgrattaga.

Need lapsed, kes käivad näiteks Viimsist või Järvekülast Tallinna kesklinna kooli, on aga olukorras, kus neile ei olegi suurt muud õpetada kui “istu autosse”,  sest lapsevanem viib järeltulija kooli ja läheb siis ise tööle.

Kampaania ja politseinikud liiklust rahustamas

Hannes Kullamäe kinnitas, et nagu ikka on korrakaitsjad lastele ja lapsevanematele esimestel koolipäevadel abiks.

„Üle Eesti on politseinikud 1.-3. septembril suuremate jõududega väljas liiklust rahustamas. Loodame, et kooliaasta algab turvaliselt,“ sõnas Kullamäe.

Maanteeameti teeületuskampaania „Sina oled ettenäitaja, et tema oleks ettevaataja“ toimub 13. augustist 9. septembrini.

Kampaania sihtrühmaks on lapsevanemad, kelle laps või lapsed käivad lasteaias või koolis kuni 6. klassini. Kampaania raames toimub lasteaedades „Liiklustarga liiklusnädal“.

Samuti kutsutakse lapsevanemaid 28. augustist kuni 1. septembrini osa võtma „Lapsega jalgsi liiklemise nädalast“, mille eesmärk on juhtida tähelepanu lapsega liiklemise harjutamise olulisusele.

Rohkem nõuandeid ja lisainformatsiooni leiab teeületuse maandumislehelt ettenaitaja.mnt.ee.

Kaanepilt: Desiree Lepik

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN