Teisipäev, 18. juuni 2024
Autohuvilise jaoks on põneva neljarattalise puhul sõidukile taustakontrolli tegemine üpriski tavaline rutiin – Maanteeameti andmebaas annab kätte mudeli täpsed detailid ja paraku ka selle, kui autol puudub kehtiv kindlustus. Järgnev lugu sai kirja üksnes põhjusel, et rutiinne taustakontroll andis täiesti ootamatu (ilmselt mitte haruldase) tulemuse.

Facebookis on kaks gruppi, millel silma peal hoian: Elektriautod Eestis ja Linnapeal märgatud huvitavad autod – aeg-ajalt juhtun isegi postitama või satun mõne järjekordse põneva proovisõiduautoga kellegi vaatevälja.

Silma jäävate elektriautode või ka põnevate old– või youngtimerite puhul vaatan registrinumbrit ning – sõltuvalt sellest, kas olen parasjagu roolis või ei – teen hiljem või kohe Maanteeameti lehel sõiduki taustakontrolli

Täpne mudel, esmakande aasta jms. on eriti “vanakeste” puhul head üle vaadata, et end edasi harida. E-autod on ägedad uurimisobjektid ainuüksi seetõttu, et neid on nii vähe. Ühesõnaga, minu (legaalne) kiiks. 

Tesla Model S… ei, Volvo!

Kõnealuse Tesla Model S-iga oli peaaegu sama lugu. Istusin mõnusalt Vildi Villa kohvikus päikeselaigus ja tegin tööd, sest mida muud see ristiinimene kohvikus ikka teeb…

Kohviku perenaine Eneli peatus, supikauss käes, akna juures ja küsis üllatunult: “Oi, kas see on Tesla või? Polegi siin Arukülas meie juures enne näinud…”

Autost väljus hipiliku olemisega vanahärra, no ilmselt lõunale. Mina lükkasin prillid ninalt ja vaatasin aknast õue – näe, Tesla jah, sellise nurga alt, et võiks olla Model 3, aga numbri järgi (algas “A”-ga) ei saa olla mitte.

Härra ootas parasjagu leti ääres tellimuse täitmist, võtsin telfa ja lipsasin õue, et Teslat lähemalt uudistada. No oligi Model S. Klõpsasin kolm pilti ja tulin oma laua juurde tagasi, mehele naeratades, et nääh, nii lahe auto meil siin, ei saanud kohe jätta jäädvustamata. Mees ei öelnud midagi.

Hing ei andnud rahu, et kust siis nüüd sedasi keset küla nii uhke Tesla.. arvuti oli laual, võtsin taustakontrolli ette, sisestasin numbri ja… tegin vist väga imelikku häält, sest Eneli kiikas küsivalt üle leti minu poole.

Vaatasin aknast välja, auto numbrit. Vaatasin pilte oma telefonis. Ja vaatasin taustakontrolli andmeid. Veelkord. Äkki sisestasin numbri ikkagi valesti? No ei, kõik õige. 724ALB.

Maanteeameti sõiduki taustakontroll näitab, et tegu on 1994. aastal arvele võetud sinise Volvo 460 sedaaniga. Autol puudub ülevaatus ja kindlustus

“Mis jama see on, … Volvo?” Samal hetkel võttis vanahärra kiiruga oma asjad ja väljus kohvikust, mulle imelikku pilku visates. “Eneli, kuule, see oli ju ikka Tesla?” “Oli, oli!” “Mul näitab andmebaas, et on Volvo..”

Saatsin oma pildid ja andmebaasi kuvatõmmise kolleegidele, kes arvasid, et andmebaasis on vale kanne, aga samas ei saa olla ka, sest täishäälikutega algavaid numbreid enam ei anta.

Kanne on õige, auto on vale

Meenus lugu “Lassie” raamatust, kus koera koju jõudes vanaisa kammi ja harjaga sellest ekspertidele sootuks “vale” koera välja võlus, Lassie asemel vaatas vastu üks teine koer.

Saatsin Volvo-Tesla pildi ja kuvatõmmise Maanteeametile ja PPA-le. Küsisin ausalt, et kas peaksin oma tervise pärast muret tundma ja silmaarstile aja panema või on tegu mingi registri eksitusega? 

Kusjuures, selle koha peal tekkis veel üks huvitav anomaalia – registrist tehtud kuvatõmmis läks läbi, Tesla pilt mitte. “Mis küsimus on?” ei saanud adressaadid aru. Piinlik, aga saatsin pildi uuesti.

Kerstin Kolmann Maanteeameti pressitalitusest vastas pea kohe: “Uurisin  registriosakonnast ja sain vastuse, et järelikult kasutab keegi numbrit ebaseaduslikult ja sellega peaks tegelema liiklusjärelevalve.”

PPA-st Kristjan Lukk omakorda kirjutas: “Info läks edasi kõigile PPA patrullidele – kui meile tänaval ette satub, siis kontrollime üle, mis värk nende numbritega täpsemalt on.”

Ehk teisisõnu, saates pressiesindajatele küsimuse, mille puhul olin peaaegu kindel, et vastus on viisakas “Kule, ise oled loll,” sai minust kituja. “Näe, vaata, on oma vanalt rüsalt numbrid maha kruvinud ja teotab Teslat… ilma kindlustuseta ka veel!”

Tesla, mis on Volvo. Või Volvo, mis on Tesla
Kokkuvõtteks

Võimalik, et härra hipi satub juhuslikult seda lugu lugema ja teeb ruttu omad järeldused, võtab auto arvele nagu kord ja kohus ning sõlmib kindlustuspoliisi. Ma teeksin muidugi kasko ka… Volvo 460 – kui sellest on veel elulooma – teeksin korda ja käiksin sellega linna peal eputamas.

Kehvemal juhul paneb keegi Teslaga nokad kokku või jookseb teele loom ning ilus auto toob osapooltele kaela palju jama.

Mina, “kitukas”, soovitan aga kõigil aktiivsetel autohuvilistel taustakontrolli tehes mingeid vigu nähes mitte panna oma leidu sotsiaalmeedias kella külge, vaid anda sellest kõigepealt teada PPA-le. 

Sest päriselus ei taha keegi meist avarii teiseks osapooleks inimest, kelle autol puudub kindlustus või on number joonistatud või teiselt sõidukilt naglalt maha kruvitud. 

Miks Tesla-hipi iseendast, kaasliiklejatest ja oma ilusast sõidukist ei hooli – seda lasen lugejal arvata ja palun ka kommenteerida. 

Kes nimetatud Teslvolvot linna peal märkama juhtub, siis öelge omanikule, et tema vigur on läbi nähtud ja laulu sisse kah pandud.

Pildid: Ylle Tampere

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN