Munitsipaalpolitsei on pealinnas romusõidukite teema tõsiselt käsile võtnud. Mõne vahejuhtumi võib liigitada rubriiki “must huumor”. Hetkega haihtunud kaubik, prügikallur, romus elav mees on vaid paar markantsemat näidet olukorrast, mis linnas valitseb.
Mupol on töövõimetute Plekk-Liisudega käed tööd täis: Lasnamäelt viidi ühe päevaga ära 5 romusõidukit ning mees, kes omale pesa teinud mahajäetud autosse, toimetati sotsiaaltöötaja juurde elamispinna leidmiseks.
Kui Lasnamäelt viidi minema viis romu, siis Mustamäelt üks. Nõmmel aga haihtus pikka aega ühe elumaja ees seisnud valge kaubik sama äkitselt kui see sinna tekkis.
Maja omanik ja piirkondlikud inspektorid olid murelikud, sest bussis oli lisaks ehitusprahile ka kaks tuleohtliku vedelikuga täidetud kanistrit. Kuidas peaaegu rippuva uksega romubuss minema liikus, puudub info.
Kodu keset linna lösutavas romus
Haaberstis hoidsid inspektorid pikka aega silma peal kaubanduskeskuse ja spordihalli vahelisel teelõigul olnud autol, kus – nagu selgus – oli end sisse seadnud kodutu.
Kui kodutu teeb pesa romusse, kas ta siis enam ongi kodutu!? Tema “kodu” muidugi suurem asi välja ei näinud, autol olid käepidemed küljest murtud ning selle sisemus meenutas prügimäge.
Ettevõtlikud naisinspektorid korjasid romuelaniku oma auto peale ja viisid sotsiaaltöötaja juurde, mees ise väga aldis oma elamispinda mugavama vastu vahetama ju ei olnud.
Asi aga laheneb loodetavasti positiivselt, ja romu oma uruna kasutanud mehele leitakse elamisväärsem pind, ja kui katus pea kohal, siis ehk on ka motivatsioon leida tööd. Mädanenud auto viiakse pressi alla. Mees ise arvas entusiastlikult, et kui on jalad alla saanud, putitab oma endise elukoha sõidukorda.
Põhja-Tallinnas Sitsi asumis on aastaid pinnuks silmas konkreetse omanikuta suur kallur, mille kasti visatakse olmejäätmeid. Ja mitte ainult, kohalikel on kombeks jäätmeid kalluri kastis ka põletada.
Piirkonnainspektorid loodavad sõidukist lähikuudel vabaneda, sest kallur on muutunud lähiümbruskonna jaoks keskkonnaohtlikuks.
Utiili saadetud auto maandus Mustamäel
Omapärane lugu pärineb Mustamäelt, kus piirkonnainspektorid said avalduse ootamatult ühistu territooriumile ilmunud ja seal pikemat aega kasutult paigal seisnud sõiduki kohta.
Kui inspektorid omanikuga kontakteerusid, et auto saatuse kohta aru pärida, said nad vastuseks, et sõiduk olla juba aastaid tagasi utiliseerimiseks üle antud.
Kohale minnes oli väidetava omaniku, eaka meesterahva üllatus suur – minu auto jah! Mees selgitas, et oli auto koos kõigi dokumentidega üle andnud mingile autode ja utiliseerimisega tegelevale firmale Lasnamäel.
Üleandmise kohta dokumenti ta vastu ei saanud ja firma nime ei mäletanud. Tänaseks on omanikul juba tellitud koopia tehnilisest passist ja auto läheb teisele utiliseerimisringile.
Parafraseerides kuulsat filmi: “kui mitu korda ma ühte ja sama autot tapma pean!?” Et oma vanast sõidukist ka kindlapeale lahti saada, tuleb valida firma, millel on vastav litsents. Siis pole ohtu, et annad võtmed ja raha, aga mõne aja pärast koputab mupo uksele ja küsib, miks seisab risu võõral maa-alal?
Valu romusõidukitele!
Selle aasta üheksa kuuga on tänu mupo inspektorite sekkumisele ja selgitustööle omanike poolt tänavapildist eemaldatud kokku 576 sõidukit.
Linnamäe teel asuvas romuparklas on teisaldust ootamas veel 21 sõidukit. Käitlejale utiliseerimiseks on Mupo üle andnud 64 sõidukit ja töös on hetkel ligi 250 sõiduki menetlemine.
Loe siit, kuidas läks hiljutine romusõidukite kampaania
Pildid: mupo