Esmaspäev, 15. aprill 2024
Soomet tabas möödunud aastal katalüsaatorivarguste laine ja see kuriteoliik kasvas 2020. aastal enam kui kümnekordseks. Soome politsei on katalüsaatorivarastega püsti hädas ja buumi lõppu ei paista.

Katalüsaatorite vargused pole võõras teema Eestiski, ent Soomes on see muutunud lausa massiliseks: varastel on suur ahvatlus saada kätte katalüsaatorites sisalduvad väärismetallid nagu plaatina, pallaadium ja roodium.

Nimetatute hinnad on pidevalt kasvanud, kusjuures roodiumi ja pallaadiumit loetakse kaheks maailma kallimaks väärismetalliks. Olenevalt katalüsaatorist võib varganägu teenida sadu eurosid.

Kurikaelad käituvad Soomes nagu Eestiski: tegutsetakse öö varjus, elumajast kaugematel parkimiskohtadel, ent üha rohkem on selliseidki olukordi, kus vidin viiakse ära magava peremehe nina alt.

Parkivale autole lükatakse kiiresti tungraud alla, katalüsaator saetakse väljalaskesüsteemi küljest ära ja viiakse minema.

Vargad ei põlga ära ühtegi autot, kuid eelistatult tehakse “paljaks” vanemaid sõidukeid: varasemalt toodetud katalüsaatorites on kasutatud suuremas koguses väärismetalle.

Jääb siiski arusaamatuks, kuidas õnnestub häälekaid metallitöid öisel ajal nii märkamatult sooritada. Enamasti käivad katalüsaatorite vargused lainetena ning kohalikus kogukonnas levib kiiresti info.

Soome politsei andmetel pannakse vargusi toime kõigis Soome piirkondades ning need on jätkunud ka tänavu, varaste hulgas on nii soomlasi kui ka välismaalasi, kahjuks ka lähivälismaalasi. Näib, et isegi piiride sulgemisest pole abi.

Loe siit, miks on katalüsaatorit vaja

  • Pt, Pd + Rh – “klassikaline” ja vanim katalüsaatoritüüp. Keskmine sisaldus ühe tonni keraamika kohta (ppm): Pt – 1470, Pd – 900, Rh – 270. Tänapäeval on see juba «ohustatud» liik. Antud kategooria keskmine hind: 60 – 80 eurot/kg.
  • Pt + Rh – on tavaliselt diisel- või preemiumautode katalüsaatorid. Sellised katalüsaatorit ei sisalda pallaadiumit, kuid plaatina suurusjärk on 2500-5500 ppm. Antud kategooria katalüsaatorite maksumus on 80 – 160 eur/kg.
  • Pd + Rh – plaatina puudub, kuid pallaadiumi suurusjärgus 3000-5500 ppm. 10 aastat tagasi moodustas see tüüp umbes 40% kaasaegse katalüsaatorite koguarvust, kuid pallaadiumi järsk hinnatõus on tootjad üha rohkem sundinud plaatina poole vaatama. Keskmine hind 80 – 260€/kg.

Allikas: Basemetal

blank

Lena on autonduses kogenud tegija. Ta ise ütleb, et tema nõrkuseks on kiired ja vihased sõidukid. Acceleristas on Lena üks meie kibedamatest testisõitjatest ning ühtlasi tugev turundusstrateeg.

KOMMENTEERI SIIN