Pühapäev, 5. jaanuar 2025
16. oktoobril tähistatakse rahvusvahelist elustamispäeva. Uuringute põhjal on eestlaste esmaabi andmise oskused puudulikud: vaid iga kolmas inimene julgeb hädasolijale appi minna. Abistajate julgustamiseks õpetavad vabatahtlikud instruktorid kahel päeval üle Tallinna elustamisvõtteid.

Kolmapäev, 16. oktoober on rahvusvaheline elustamispäev. Terviseameti eestvõttel toimuvad kogu selle nädala vältel üritused, millega julgustatakse abivajajaid aitama ning õpetatakse vajalikke esmaabioskusi.

Erinevalt muust Euroopast, kus 70% juhtudest saab hädasolija kõrvalseisjatelt abi enne kiirabi jõudmist, Eestis niisama lihtsalt appi ei minda. Vaid kolmandikul juhtudest leidub keegi, kes julgeb “käed külge panna” ja anda esmaabi, näiteks teha südamemassaaži.

See tähendab, et suure tõenäosusega läheb inimene enne Looja karja kui meedikud kohale jõuavad: statistika ütleb, et Euroopas tervikuna sureb aastas äkksurma 350 000 inimest. Eestis sureb pealtnägijate silme all 700 inimest igal aastal. Õigeaegse abi korral oleks neist osa kindlasti elus.

Uppuja päästmine on uppuja enda asi

Meil on kibe kõnekäänd “uppuja päästmine on uppuja enda asi” ehk kui oled hädas, siis ära teiste abile looda. Kahjuks kinnitab kiirabibrigaadide analüüs vanasõna: kui kõrvalist abi kohe ei tule, on südame äkksurma korral võimalus ellu jääda vaid 10% juhtudest.

Analüüs “Taaselustamine haiglaväliselt tekkinud südame äkksurmast. Tulemused Eestis aastatel 1999–2013. Eesti Arst 2016” näitab, et südame äkksurma läbi teinud patsientide elulemus on järjest tõusnud.

Üheks oluliseks ellujäämise teguriks on juuresolijate kasutatud esmased taaselustamisvõtted (eeskätt kaudne südamemassaaž).

Sama uuringu järgi on ellujäämise võimalus alla 10%, kui enne kiirabi saabumist esmaseid taaselustamisvõtteid ei rakendata.

Viimastel aastatel juuresolijate poolt läbi viidud taaselustamised kasvanud, ulatudes 30%-ni, kuid jäänud siiski tagasihoidlikuks. Analüüs ei näita, kui paljud oskavad korrektselt elustada.

Hirm teha valesti kammitseb

Tõenäoliselt loobuvad paljud esmaabi andmast, sest ei mäleta täpselt, kuidas seda teha. Hirm asja hullemaks teha kammitseb abistajat.

Avalikel elustamiskoolitustel või -harjutustel tunnistavad inimesed sageli, et tunnevad hirmu abistamise ees. Mõjuteguriteks on nii kokku vajunud inimene (ehmatav vaatepilt, tahaks eemale) kui ka tunne, et „mida ma teen; ma ei oska ju; kardan, et teen hoopis viga“.

Sageli on instruktorid kuulnud ka väidet „ei ole aega“, mille võib siiski lugeda mitte eraldiseisvaks teguriks vaid kirjeldatud kartuste üheks väljendumisviisiks.

Terviseamet on taas kord loonud tasuta võimaluse oma oskusi ja teadmisi täiendada: üle Tallinna saab 16. ja 17. oktoobril esmaabiteadmisi ammutada kasvõi kaubanduskeskuses. Praktika on parim julgustaja.

Instruktorid annavad avalikel välkõppustel ülevaate äkksurma olemusest, abi kutsumisest, kiirabi võimekusest, südamemassaažist ja elustamisseadme AED kasutamisest.

Mannekeenil mängitakse läbi tüüpiline äkksurma olukord, mille lahendamiseks tuleb abistajal osata äkksurma tuvastada, kiirabi kutsuda ja anda kannatanule esmaabi.

Vabatahtlikud instruktorid koolitavad Tallinnas

16 oktoobril
1. Viimsi kool – kell 9-12 (õpilastele ja kooli personalile).
2. Telia peamaja – kell 10-13.
3. Tallinna Ülikool – kell 11-14.
4. Sotsiaalkindlustusamet – kell 13-16 (teenindussaal).
5. Solaris keskus – kell 14-17.
6. Stockmann Eesti kaubamaja – kell 16-19.
7. T1 Mall of Tallinn – kell 17-20.

17. oktoobril
1. Tallinna Tehnikaülikool – kell 9-12.
2. Lennujaam – kell 10-13
3. Tallinna Bussijaam – kell 12-15.
4. Ülemiste keskus – kell 13-16.
5. Nautica Keskus – kell 14-17.
6. Lasnamäe Centrum – kell 15-18.
7. Viimsi Keskus – kell 16-19.
8. Järve Keskus – kell 17-20.

Sama vana jutt: märka ümbritsevat

Peale taaselustamise, kui protsessi, tuleb muuta ka inimeste suhtumist – juhendada abivajajat märkama, ära tundma ja julgustada abi andma – kutsuma.

Selgitada, ka et väga valesti on olukord kus abi ei anta ja taaselustamine võib päästa elu, erinevalt mitte midagi tegemisest.

2013. aastast on vabatahtlikud kiirabist, haiglatest jm Eestis läbi viidud praktilisi elustamiskoolitusi „Sinu käed päästavad elu“.

Esmaabivõtteid omandatakse mannekeenidel ja need on kättesaadavad paljudele. Avalikel esmaabikoolitustel on üks suur eesmärk: julgustada inimesi proovima oma oskusi ja neid arendama ning seeläbi võtma neilt tunde, et nad ei oska või ei saa aidata.

Lühike aitamise juhend

Alljärgnevalt on ära toodud piltkirjas ülevaade, kuidas võimalikku südameatakki ära tunda. Vaatepilt ei ole ilus, aga ehmumise asemel tasuks mõelda, et kellelgi on just neil hetkedel käimas võitlus elu ja surma peale.

Ka Tallinna Kiirabi on koostanud lühikese piltjuhendi, mida teha, kui näed, et keegi kokku variseb. Kõige lihtsam on aidata kahekesi: üks alustab esmaabi andmist, teine samal ajal kutsub abi ja toob elustamiskohvri (AED).

Allikad: Terviseamet, Tallinna Kiirabi, TAI

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.