Reede, 19. aprill 2024
Hooaeg on avatud – kevadilmad meelitavad teedele rohkem kaherattalisi liiklusvahendeid ja see nõuab kõigilt liiklejatelt veelgi rohkem tähelepanelikkust ning nõrgematega arvestamist. Paraku on juba juhtunud avariisid, kus vähemalt üheks osapooleks on kaherattaline. 

Jalgrattur, tõuksija, mootorrattur on liikluses alati see nõrgem pool. Kuna kevad on täies hoos, siis on rattureid teedel rohkesti ja autojuhtidel ning kõigil kaasliiklejatel tuleb olla tähelepanelik, säilitada külgmist vahet ning piltlikult silmad ka seljataga koguaeg hoida, sest tsiklistid liiguvad autode vahel kiiresti ja ilmuvad ootamatult tahavaatepeeglisse.

Politsei- ja piirivalveameti juhtivkorrakaitseametniku Sirle Loigo sõnul juhtuvad õnnetused jalg- ja mootorratturitega eelkõige seetõttu, et juhid ei oska liikluses teistega arvestada ja kiputakse oma sõiduoskusi üle hindama.

Tänavu mootorratturitega juhtunud õnnetustest kaks kolmandikku on olnud ühe sõiduki õnnetused ehk juhtumid, kus juht on teelt välja sõitnud või ümber paiskunud.

„Seoses eriolukorraga on liiklustihedus küll väiksem, kuid sellele vaatamata pole liiklusavariide arv oluliselt muutunud, kiirused on suured ja tundub, et inimeste ohutaju madalam,“ ütles Loigo.

Sirle Loigo tuletab meelde, et enne kaherattalisega liiklema minemist tuleb selle tehniline seisukord üle vaadata ja ka juhi turvavarustus korda teha. Tsiklistidel tuleb enne hooaega meelde tuletada turvalise sõidu võtted.

„Jalg- või mootorrattur saab kokkupõrkel autoga alati rohkem vigastada kui autos olijad. Seetõttu tuleb kaherattalise juhil olla sedavõrd ettevaatlikum, ise võimalikke ohte ette näha ja neid ennetada,“ ütles Loigo.

Ka elektritõukeratta või kergliikuri kasutajad on võrreldes autode kasutajatega liikluses palju vähem kaitstud osalejad.

Juhtivkorrakaitseametniku sõnul ei kujuta elektrilised tõukerattad liikluses ohtu, kui liigeldakse mõistlikult ja teistega arvestades.

„Kuigi alates 16. eluaastast pole jalg- ega elektritõukeratta juhile kiivri kandmine kohustuslik, on see siiski soovitatav, sest võib päästa väga rasketest vigastustest,“ rõhutas Loigo.

Kaherattaliste sõidukite hooaeg on alles alanud, suurem osa kevadest ja pikk suvi on veel ees. Eriolukorras on tajuda viiruseväsimust eriti nendel päevadel kui väljas on ilus ilm: siis tulevad väga paljud õue rattaga sõitma või istuvad tsikli selga. 

„Paneme kõigile südamele, et liigeldes tuleb keskenduda ainult liikluses toimuvale. Turvaline liiklemine algab eelkõige üksteisega arvestamisest ning seda peavad silmas pidama nii jalakäijad, jalgratturid, mootorratturid kui ka autojuhid. Ettevaatlikus liikluses ei tee kellelegi kahju,“ lisas Loigo.

Loe siit, miks peab rattaga sõites kiivrit kandma

Käesoleval aastal on liiklusõnnetustes saanud vigastada 33 jalgratturit, 17 mootorratturit ja üks mootorratturi kaasreisija. Möödunud aasta samal perioodil sai õnnetustes vigastada üheksa jalgratturit ning kaks mootorratturit.

KOMMENTEERI SIIN