Kestev külm kaanetab veekogud ning kui veab, avatakse Eestis igal talvel siin-seal mõni jäätee. Suure tõenäosusega avatakse ametlikult Noarootsi-Haapsalu jäätee ning sõita saab ka Peipsil ja Lämmijärvel. Tuletamegi siinkohal meelde mööda jääd autoga liiklemise reeglid.
Jäätee on talvel saarelistele suur õnnistus ja aja kokkuhoid, nõnda tuleb mõista inimeste soovi, et talvel jaguks külma. Jääteede avamise ja sulgemise kohta saab jooksvalt infot Maanteeameti lehelt ja Google Mapsi lehelt. Autojuhid, kes kasutavad Waze-rakendust, näevad MTA jäätee infot reaalajas.
Seda, kas jõuame tänavu ära proovida ülemereteed mandri ja saarte vahel, me muidugi ei tea, lootma peab, sest mööda jääd sõitmine on omaette tore kogemus. Tähtis on meeles pidada, et jääteel autoga liiklemine erineb tavapärasest liiklemisest, siin kehtivad kindlad reeglid. Turvalisus ennekõike!
https://www.youtube.com/watch?v=_KB1f73BEuE
[dropcap]![/dropcap] Planeeri teekond valgesse aega. Jääteel on lubatud sõita üksnes valgel ajal.
[dropcap]![/dropcap]Kontrolli riiklikult jääteede kaardilt, milline on olukord ja kas jäätee on sinule vajalikul ajal avatud. Võid võtta ühendust jäätee haldajaga ja uurida järele, kas jäätee on avatud ning milline on prognoos lähitundideks: sõltuvalt ilmastikuoludest võib haldaja jäätee ka sulgeda.
[dropcap]![/dropcap] Jäätee algusse jõudes peatu ja loe läbi teabetahvlil olev info. Salvesta viidal olev valvetalituse number mobiiltelefoni, et vajadusel kutsuda abi.
[dropcap]![/dropcap]Enne jääteele sõitmist kontrolli üle, et kõik autouksed avaneksid kergelt, lülita välja automaatne kesklukustus, ava oma turvavöö ja kontrolli, et kõikidel kaasreisijatel oleksid tuvavööd avatud. Ava ka turvatoolis istuva lapse turvavöö ja tõmba “traksid” kõrvale. Kontrolli, et telefoni aku on piisavalt laetud. Eemalda salongist üleliigsed (lahtised) esemed. Jälgi, et sõitjate autost väljaliikumist miski ei takistaks.
[dropcap]![/dropcap]Jääteele minnes peab eelsõitjaga vahe olema minimaalselt 3 minutit Mõnikord on jäätee alguses administraator, kes annab märku, millal võib järgmine auto jääteele liikuda. Kui administraatorit ei ole, vaata kella ja jäta minimaalselt 3 minutit vahe enne, kui alustad sõitu.
[dropcap]![/dropcap] Liigu jääteel kiirusega kuni 25 km/h või vahemikus 40-70 km/h. Sõidukiirus 25-40 km/h on ohtlik, see tekitab jääl resonantsi ja võib seda lõhkuda. Olles saavutanud lubatud sõidukiiruse, kasuta tempomaati (püsikiirusehoidja, cruise control).
[dropcap]![/dropcap]Jälgi, et eelsõitjaga minimaalne vahe on jääteel 250 meetrit (kaugelt on näha, et ees liigub tume kogu).
[dropcap]![/dropcap]Liigu ühtlases tempos, ära jäta autot seisma, ära kihuta, ära tee kõrvalmanöövreid. Jälgi tee märgistust. Ootamatu udu või tuisu kätte jäädes või hämaras alanda kiirus 40 km/h, liigu rahulikult tee teise otsa. Jäätee suletakse ilmastikuolude muutudes, jääteel olijad peavad liikuma tee lõpp-punkti valitud suunal.
[dropcap]![/dropcap]Jälgi tähelepanelikult teed. Jäätee konarused ületa väiksema kiirusega, aga mitte vähem kui 40 km/h või 25 km/h.
[dropcap]![/dropcap]Kui näed, et teel on keegi hädas, on sõitnud rajalt kõrvale või märkad midagi muud kummalist, helista raja haldajale telefoninumbril, mille salvestasid raja alguses infotahvlilt. Sama number on abiks ka siis, kui sinu endaga midagi juhtuma peaks.
https://www.youtube.com/watch?v=z_Y6ijrnn8s
[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap]Ülaltoodud reegleid tasub sajaprotsendiliselt jälgida! Väike eksisamm võib maksta auto hinna või kustutada kellegi eluküünla jäises hauas. Jääteel sõit on fun, aga väike ohutunne on omal kohal.
Igal juhul on jääteel sõitmine lahe kogemus, mida omal nahal vähemalt korra elus järgi proovida – meenutagem kas või mõne aasta tagust Top Geari Opel Amperatega retke meie jääteel – sellest sai tohutult eksootiline lugu ja võimas meediasündmus!
Praktilisest seisukohast annab Saare-või Hiiumaale reisides ülemeretee ka olulise ajavõidu ning vabaduse, oma sõidugraafikut sobivaks sättida. Paraku sõltume me siinkohal vaid Ilmataadi tujudest – nn. “suurt jääteed” mandri ja saarte vahel ei ole juba paar aastat saanud nautida.
Vähemalt korra on Saaremaa ja mandrivaheline jäätee kiusutuulte meelevalda, kui praamid “kogemata” planeeritud jääteest läbi uhasid. Nüüd, kus uute laevade asemel veavad reisijaid saartele vanad vannid, on lootus, et neil on kohalejõudmisega nii palju tegemist, et “kasvavat” teed läbi murda pole aega. Seega, loodame parimat!
Allikas: Maanteeamet. Meedia: Opel