Reede, 22. november 2024
Kui iga autojuht sõidaks teadlikumalt ja hooliks kaasliiklejatest, suudaksime vältida tipptundidel tekkivaid ummikuid. Autokooli Juhiluba sõiduõpetaja ja liikluskonsultant Kaido Kesper pakub mõned kasulikud nipid, kuidas liiklusolusid arvestades tipptundidel liikuda ning kavalalt ummikuid vältida.

[dropcap]! [/dropcap]Ummikute vältimise esimene reegel on teekonna planeerimine. Väldi võimalusel tipptunde ning suuri liiklussõlmi. Kui kasutad Waze- nutitelefonirakendust, saad sealt jälgida reaalajas liiklusinfot: ka meie maanteeamet edastab Waze’i kaudu teetööde teateid.

[dropcap]! [/dropcap]Lihtne rusikareegel: asu linnas teele 15 minutit enne või pärast tipptundi ja varu sõitmiseks 15 minutit rohkem aega. Kuigi esmapilgul tundub, et “15 minutit varem” ja “15 minutit rohkem” on absurdne ajaraiskamine, võidad sa tegelikkuses tõenäoliselt 15 minutit ummikutes mitte istumise arvelt ning 15 minutit oma närvide arvelt, sest jõuad õigeks ajaks sihtkohta.

KUIDAS UMMIKUS ÕIGESTI KÄITUDA?

[dropcap]Hoia distantsi [/dropcap]Kui autosid on palju ja distants nende vahel liiga lühike, on tulemuseks mõttetu pidurdamine. Kui järjekorras esimene juht pidurdab, peavad seda tegema ka kõik järgmised: tekib doominoefekt.

Esimene pidurdas, teine pidurdas järsult, kolmas pidurdas veel äkilisemalt jne. Pidurdusaeg mitmekordistub järjekorras ja (aeglane) sujuv edasiliikumine katkeb. Selle tulemusena pikeneb kõigi autojuhtide sõiduaeg.

[dropcap]ÄRA PIDURDA NIISAMA [/dropcap]Kui autode vaheline pikivahe on piisav, ei ole vaja kogu aeg pidurdada. Autojuhtide seas on hulgaliselt närvitsejaid, kes vaheldumisi pidurdavad ja annavad gaasi ega tea midagi distantsi hoidmisest linnaliikluses.

Kui suudetakse hoida korrektset pikivahet, pole ka vaja äkiliselt pidurdada. Edasiliikumine toimub küll aeglaselt, aga sujuvamalt ning tulemata jääb liiklusraev, mis just ummikutes tihtipeale meid oma embusse haarata püüab.

Moodsa, kohanduva kiirushoidikuga auto juht saab paika timmida soovitud pikivahe ning edasi toimetab auto ise. Tegu on tõenäoliselt ühe toredama autotööstuses kasutusele võetud juhiabisüsteemiga, mis säästab juhi närve ning väldib mõttetut vehklemist gaasi- ja piduripedaaliga.

[dropcap]KASUTA VASAKUT SÕIDURADA [/dropcap]Kui vasemas sõidureas on ruumi, kasuta seda kiiremaks edasiliikumiseks! Säilita viisakus ning ära ürita uuesti paremale vahele trügida, et ettepoole saada.

Vasakus sõidureas võib sõita, kui su tee viib ummikust edasi: näiteks Tallinnas, Järvevana teel on võimalik vasakut sõidurada kasutades suunduda Mustamäe või Õismäe poole juhul, kui ei soovita teha mahapööret Veerenni või Pärnu maanteele.

Kui eeskirja järgi tohib vasemat sõidurada kasutada möödasõidumanöövri tegemiseks (ja me näeme igapäevaselt selle reegli vastu eksimist maanteel, kus teine sõidurada on tihtipeale aeglasem kui esimene), siis mitmerealisel linnatänaval võib vasakut rada kasutada oma teekonna jätkamiseks, kui ei ole plaanis ummikus oodates paremale maha keerata.

[dropcap]ÄRA PEATU KIIRENDUSRAJAL [/dropcap]Tipptunni ajal on küllalt raske end kiirendusrajalt peateele smugeldada, aga sellegipoolest on iga kiirendusrajalt liituva autojuhi kohus võimalikult sujuvalt oma manööver sooritada.

Seadus näeb ette, et kiirendusrajalt teele sõites tuleb põhiteel liikuvatele juhtidele teed anda. See aga ei tähenda, et kiirendusrajal võib äkiliselt pidurdada ja sinna seisma jääda, nii võid põhjustada raske liiklusõnnetuse.

[dropcap]ANNA TULIJALE TEED [/dropcap]Liiklusviisakus on hindamatu väärtusega – peale selle, et sulle annab kaasliiklejate märkamine ja nendega arvestamine hea tunde, aitab see liiklusvoogu sujuvamaks muuta ning ennetada rumala kukepoksi tulemusena tekkivaid plekimõlkimisi.

Kui sa näed, et kiirendusrajalt soovib keegi teele tulla, lase ta vahele. Eeldades, et sa oled jätnud eelsõitja ja oma auto vahele piisava pikivahe, ei ole see kuigi keeruline: uus tulija mahub vahele, takistamata kiirendusrajal liikumist.

[dropcap]MÄNGI OMA TEEKOND ÜMBER [/dropcap]Oletame, et oled jäänud Järvevana teel ummikusse pikalt toppama, aeg jookseb ja pahameel kogu maailma ebaõigluse suhtes kasvab. Väiksed trikid, väiksed nipid aitavad siingi olukorra lahendamisel!

Mõtle korraks rahulikult, millised oleksid muud kohalejõudmise variandid: kas saad näiteks vasakule sõiduritta liikuda ning kasutada esimest tagasipöördevõimalust ja sihtkohale läheneda teist teed pidi? Või liigud vasakusse sõiduritta, sõidad Tammsaare risti ja sealtkaudu sihtkohta?

Siinkohal tuleb appi Waze, mis näitab reaalajas kätte ummistunud teed ning aitab sul oma teekonda planeerida. Kui elu tundub aga üks hädaorg ning sa tahad sõimelda ja oma päeva ära rikkuda, ära tee midagi. Istu ummikus ja süüdista kõiki teisi…

[dropcap]! [/dropcap]Tallinna satelliitvaldadest tulijatele jagab Kaido Kesper eraldi mõned nipid: mõistlik on enne linna sisse trügimist hinnata olukorda Tallinna ringteel ning kasutada sealtkaudu linna sisenemise võimalusi. Rusikareegel: 15 minutit varem teele ja 15 minutit rohkem aega teenib siin pisut pikema, ent sujuvalt sõidetava teekonna kuhjaga tasa.

YOUTUBE’ IST LEITUD VIDEO: UMMIK MÄNNIKU TEEL

Allikas: Juhiluba autokool Pilt: Pixabay

 

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.