Teisipäev, 16. juuli 2024
Hea hinna-kvaliteedi suhtega ökonoomne kompaktmaastur
Üllatavalt tubli elektrooniline nelikvedu
Uudne OnStar ühenduvusteenus nagu seltskondlik elamus
Tippvarustuses Mokka X hind 22-23 000 eurot
Sobib kuni kahe lapsega perele ainsaks autoks

Opel Mokka kompaktset linnamaasturit esmaesitleti 2012. aastal, 2013. jõudis see ka Eestis müügile. Kui üle ilma on tänaseks müüdud rohkem kui 600 000 Mokkat, siis maasturilaadsete üleüldises tõusulaines läks Mokkal Eestis natuke aega, et oma fännid üles leida. Mida aeg edasi, seda rohkem poolehoidjaid sõiduk võitnud on.

Üksiti on tegu Opeli maine tõusuga tervikuna: hea hinna-kvaliteedi suhe, ökonoomsed mootorid, lihtne käsitsemine ja korralik kasutajatugi on eelarvamuste küüsis siplevate kahtlejate vastulaused vaigistanud. Võrreldava kvaliteediga puhtaverelist saksa autot sama raha eest lihtsalt ei saa.

Nõnda kasvatabki Mokka (Mokka X) tasapisi müüginumbreid ning on uudisversioonis tõenäoliselt käesoleva aasta lõpus kompaktmaasturite esikümnes heal kohal. Opeli krossoverite rivis jääb Mokka X tänavu ainuvalitsejaks, sest Opeli suuremate linnamaasturite, Crossland ja Grandland X müügi alguse tähtaeg on ebamäärane “2017. aasta”.

Väljast väike, seest ruumikas ning südikalt sõiduvalmis nelikveoline Mokka X on hea valik suvilaga linnainimesele või maamaja omanikule, kes ei ihale metsikut tilu-lilu ja infotainmenti vaid tahaks mööda kruusateed koju jõuda ka siis, kui sahamees puhketundi peab. Esiveoline Mokka X aga rõõmustab neid, kes tahaksid maailmale kõrgemalt alla vaadata.

[dropcap]MINU LUGU [/dropcap]Seltskond eesti ajakirjanikke sai uuenenud kõikjalsõitjaga lähemalt tutvust teha Mokka-X mootorite sünnimaal, Ungaris. Esimesel päeval keskendusime mööda Balatoni järve serva sõites On-Star ühenduvusteenuse testimisele, teisel sõidupäeval panime autokese proovile metsateedel, mööda mäekülge ronides ja kaelani mudas sumbates.

Sõidurõõmu raamistas Ungari ühe kuulsama, Liszkay veinimõisa külastus. Julgengi kõigile veinisõpradele soovitada, võtke see koht autoreisiplaani – ungarlased ise nimetavad seda Balatoni veerele jäävat piirkonda kohalikuks Toscanaks, aga reaalsuses teeb siinne miljöö Itaaliale silmad ette.

Veinid on muidugi odavamad ja… paremad ka… (ärge tapke sõnumitoojat!). Autoreis seepärast, et siis on võimalus Liszkay imelisi veine ka kaasa osta, meil lennureisijatena see võimalus puudus, jäi vaid helge mälestus suulage hellitanud maitsebukettidest.

This slideshow requires JavaScript.

[dropcap]MOKKA X DISAIN [/dropcap]Teeme seekord nii, et ma detailidesse ei lasku, las sellest kõneleb tutvustav tekst maaletooja lehel. Ühtlasi saab igaüks sel lehel proovida Mokka X-ile selga kümmet eri värvi kuube ja valida endale meeldivama välja.

Meile anti Ungaris kätte türkiissinised, loojanguoranžid ja antratsiithallid isendid. No jah, mulle meeldis sinine kõige rohkem, sest selle kontrast oli sügisvärvides Madjarimaaga kõige toredam.

Lühidalt on Mokka X nüüd äratuntavalt uus Opel: leed-maatriks esituledest uue infolustivälja ja ergonoomiliste (masseerivate-õhutavate) istmeteni. Näidikuteploki graafika on tagasihoidlikult elegantne ning tippvarustuses 4.2-tolliselt puutetundlikult ekraanilt on asju tore otsida… kui aega on, sest eriti kiire pole see siiani.

Tänu uutele ühenduvuslahendustele saab ka Mokka X muuta interneti kuumpunktiks, meie kasutasime Ungaris kaasaskantavat Wi-Fi seadet, mis võimaldas ka võssa sukeldununa Instasse pilte laadida ning Facebook Messengeris videokõne teha. OnStarist tuleb allpool eraldi juttu, aga see on tõenäoliselt parim vahend autosõidul üksinduse vastu võitlemiseks.

Kokkuvõttes: kõik see hea, mida meile on näidatud uue Astra peal, on Mokka X-s olemas. Lisaks korralik elektrooniline nelikvedu, mis rasketes teeoludes tasapisi oma asja ajab ning õigete sõiduvõtetega koostöös paksust ja vedelast läbi veab.

Mokka X välimus omakorda peaks andma aimu, millised näevad tulevikus välja Opeli suuremad kõikjalsõitjad. Ilu on õnneks vaataja silmades ning auto on sõitmiseks, teatan ma siinkohal nipsakalt.

This slideshow requires JavaScript.

[dropcap]VEOSKEEM, JÕUALLIKAD, HINNAD [/dropcap]Moodsale ajale kohaselt saab Mokka X-i soetada nii esi-kui nelikveolisena, diisel- või bensiinimootoriga või ka vedelgaasiseadmega varustatult. Varustustasemeid on kolm.

Ärge laske end eksitada Mokka nimele lisandunud X-tähest: baasvariandis on kompaktne linnamaastur esiveoline, kui lisada kummalegi poole X-i number 4 (4X4), siis saame rääkida elektroonilisest nelikveost.

Vaikimisi on Mokka 4X4 veojõud suunatud esiteljele, vastavalt teeoludele arvutab autoaju veojõu jaotuse ümber. Rumalaid olukordi aitavad ennetada automaatne mägipidur ning nõlvaltstardi abi, mis tänapäeval maasturilaadsete puhul standardiks on saanud.

Esimest korda pakub Opel koos nelikveoga ka 6-käigulist automaatkasti, jõuallikaks on selle kombinatsiooni puhul 112 kW 1.4-liitrine turbobensiinimootor.

Uue põlvkonna 112 kW/152 hj 1.4-liitrise ECOTEC® otsesissepritsega turbomootoriga NEDC-tsükli kütusekulu on linnas 7,9-7,8 l/100 km, maanteel 5,7-5,6 l/100 km, keskmine 6,5-6,4 l/100 km. Reaalelus tuleks nendele numbritele liitrike juurde panna. 1.6-ne diiselmootor on ökonoomsem, meie keskmine kütusekulu jäi 5-6 liitri kanti 100 km kohta.

Hinnavahed odavama ja kallima varustusega autode puhul pole kuigi suured, on tõenäoline, et Eestis osutuvad populaarseks esiveoline 112kW 1.4-liitrise bensiinimootori ja automaatkastiga Mokka X, mille hind keskmises, Enjoy varustuses on 19 541 eurot ja nelikveoline 100kW 1.6-liitrise diiselmootori ja käsikastiga Mokka X, mis Enjoy-versioonis maksab 21 661 eurot.

This slideshow requires JavaScript.

Keskmine varustus annab kätte kõik eluks vajaliku, lisavarustuse nimekirjast saab soovi korral valida kellasid ja vilesid, millega oma Mokka X käepärasemaks muuta.

Soovitan vilede ja vidinate asemel kaaluda hoopiski uudset OnStar süsteemi, mis möödunud sügisest alates Eestis käivitus ning millega – lisaks sellele, et te pole autos enam kunagi üksi – saab ka päris palju nalja.

KLIKI HINNAKIRJAL, ET LÄHEMALT VAADATA VARUSTUST JA HINDU
Mokka X hinnakiri
Mokka X hinnakiri

[dropcap]SÕIDETAVUS [/dropcap]Ajakirjanike käsutusse anti Ungaris nelikveolised, 136- hobujõulised, 1.6- liitrise “sosistava turbodiisliga”  ja kuuekäigulise käsikastiga Mokka X-d. Automaatkasti pakutakse Mokka X-le praegu üksnes 1.4-liitrise, 152-hobujõulise turbobensiinimootoriga koos.

Olles sõitnud ka automaatkastiga versiooniga, kuulub mu isiklik eelistus igal juhul kuuesele käsikastile, mis on lollikindel, annab andeks mõnegi unustatud käiguvahetuse ning võimaldab raskete teeolude korral sujuvalt (ja kiirelt) mootorit mõjutada.

Käsikasti erakordne koostöövalmidus avaldus viinamarjaistanduste vahelistel rööpasse sõidetud ja vihma poolt pehmeks leotatud teedel, kust 3-4-käiguga end kenasti läbi surutud sain. Sõitsin paariliseta, seega hädaldamiseruumi ei olnud sugugi, tuli hakkama saada. Ja Mokka 4X4 ei vedanud alt. Suurtest kivikamakatest ülesaamine oli pärast mudarullimist käkitegu.

Ma tahaksin väga järele proovida, kuidas Mokka X käitub Eesti talveteedel – sama kontserni noobelmaastur Cadillac XT5 pakkus lume, jää ja kahte lehte lendava lobjakaga lõbusa ja turvalise sõiduelamuse, mistõttu ma julgen unistada, et Mokka X nelikvedu on samuti sooritusvõimeline.

This slideshow requires JavaScript.

[dropcap]OPEL ONSTAR [/dropcap]Opel OnStar teenuse kohta on internet üksikasjalikult täis kirjutatud. Mul pole olnud võimalust seda Eesti oludes testida, ehkki möödunud sügisest alates on Eesti OnStari riikidega liitunud.

Idee poolest vajutad sa auto laepaneelis vastavat nuppu, saad ühenduse OnStar teenindajaga Lutonis, Inglismaal ning… võid rääkida ka eesti või vene keeles. Nutikas teenindaja tuvastab, et tegu on võõra keelega, määrab su asukoha ning võtab vestlust vahendama kohapealse tõlgi. Seega, teid on juba kolm, kes te omavahel suhtlete! Ja see tõotab põnevaid pioneeritelefoni-mänge!

Tõsiselt rääkides, on OnStarist abi igas ettetulevas ootamatus ja vähem ootamatus olukorras. Näiteks, kui on vaja kontrollida rehvirõhku või õli taset. Või kui on vaja kutsuda abi. Või kui on tervisehäda ja ise kiirabisse helistada ei saa. Või kui on vaja leida tee Tartust Riia keskväljakule.

Sa helistad keskusse, räägid neile oma murest ja saad minutitega vastuse: teenindaja näeb oma arvutist su auto tehnilisi parameetreid, saab kontrollida õli taset ja rehvirõhku ning saata su navisse õige teekonna soovitud asukohta.

Esimesel sõidupäeval, mil mu kaaslaseks oli särtsakas lätlanna Andra, panime OnStari mitut moodi proovile. Suhtlesime küll inglise keeles, sest ungari keelt me kumbki ei osanud ning nii naglad ka polnud, et nõuda Kesk-Euroopas eesti-või lätikeelset teenindust.

Kõigepealt lasime mõõta rehvirõhku, sest meie Mokka X pardaarvuti andis ühe rehvi kohta pidevalt veateadet. OnStar keskusest kontrolliti rehvirõhud üle ning tõdeti, et viga võib olla elektroonikas, aga kui sõites on tunda, et auto “kisub”, saab nende kaudu abi kutsuda.

Eirasime rehvituld ning palusime ehd järgmiseks suunata võsa vahelt veinimõisa. Minutiga oli navis õige teekond ees. Seejärel lobisesime meeldiva inglise härrasmehega niisama ning rääkisime ilmast – vastuseks saime kolme päeva ilmaennustuse Budapesti piirkonas –  ning küsisime tema arvamust Brexiti kohta. Viimasele küsimusele vastamisest härra viisakalt keeldus, soovis meile head päeva ja turvalist teekonda, ja lõpetas kõne.

OnStar pakub ka võimaluse auto “peita” ehk lülitada välja asukoha määramise teenus. See tundub teatud olukorras ahvatleva optsioonina: kuna teie abikaasa või auto omanik saab oma telefoniäpi kaudu alati jälgida auto liikumist ja seisukorda, siis mõnikord ju ei tahaks… kõike ausalt ära rääkida.

Proovisime Andraga peitusemängu ära: pressisime nuppu “tee mind nähtamatuks” ja helistasime siis keskusse ning palusime oma asukoha tuvastada. Ehkki paberite järgi ei oleks keegi meid pidanud nägema, leidis OnStar teenindaja meid Balatoni järveäärsest võpsikust kohe üles.

Võimalik, et me ei osanud end peita või teine (loogilisem võimalus) – OnStar keskuse eest autot varjata lõplikult ei saagi, sest hädaolukorras on vaja abi igal juhul kohale saata. Kuidas see kõik Eesti oludes toimiks ning kui palju eksimisvõimalusi on “kolmekaga” tõlgi vahendusel? Eks tulevikus proovime järele!

[dropcap]KOKKUVÕTTEKS [/dropcap]Uuenenud Opel Mokka X on suurepärane kompaktne linnasõiduk, mahutades mugavalt kuni neli reisijat. Ka kõige odavamas varustuses autol on peal sõiduturvalisuse seisukohalt olulised abisüsteemid. Nelikvedu ei ole elutähtis, kui suurem osa sõitudest tehakse mööda asfalti.

Jõuallikatest pakub parimat sõidudünaamikat 1.6-diisel, LPG pruugib maksumuudatuste valguses kaotada oma hinnaeelise ning linnatingimustes on piisav kõige “lahjem”, 1.4-liitrine 115-hobujõuline bensiinimootor.

Kuigi tagaistmel võib pikemat kasvu täiskasvanul pika sõidu ajal klaustrofoobia ja kerekangestus tekkida, saab sinna mahutada kaks lapse turvatooli. Paari liigutusega 1372 liitrini laiendatav pakiruum teeb Mokka X-ga võimalikuks ka suuremate esemete vedamise.

Seega võime rääkida Mokka X-st kui pere peamisest (ja ainsast) autost, millega kõik sõidud tehtud saavad. Normaalne hind, hea koostekvaliteet, külluslikult mugavust: Opel, tõeline saksa auto.

[dropcap]* [/dropcap]Asi, millest OnStar teenindaja vaikis, on Ungari trahvimäärad. Äkki peaks edaspidiseks vastavasisulise lisanduse nende tööjuhendisse tegema, et nad autojuhti kohalikest raha äraandmise võimalustest teavitaksid?

Me jäime Andraga keeltpidi sõlme – seda juhtub ikka, kui kaks omavahel hästi klappivat naisterahvast kokku saavad – ja unustasime vaadata liiklusmärke. Asulas, kus lubatud sõidukiirus on nagu Eestiski, 50 km/h, õnnestus mul kaamerasse sõita kümme numbrit kõrgema tulemusega ning saada autasuks 90-eurone trahv. Ärge seda järele tehke…

Registreeri end proovisõidule siin

Meedia ja pildid: Ylle Rajasaar, Opel

Opel Mokka X

67%
67%
Ruumikas ja südikas kõikjalsõitja
 • DISAIN
  6
 • KVALITEET
  7.5
 • JUHI TÖÖKOHT
  7
 • INFOLUSTIVÄLI
  6
 • RUUMIKUS
  6
 • SÕIDUOMADUSED
  7.5
 • PIMEDA-JA LIBEDASÕIT
  7.5
 • HIND
  8
 • ÜLALPIDAMISKULUD
  7
 • ATRAKTIIVSUS JÄRELTURUL
  6
 • LAPSESÕBRALIKKUS
  7
 • ACCELERISTA FAKTOR
  5
blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN