Laupäev, 23. november 2024
Halva ilmaga ja vihmamärjal teel sõitmine nõuab juhilt kõrgendatud tähelepanu. Halb nähtavus ja ootamatud teeolud võivad saada saatuslikuks nii autojuhile, kaassõitjatele kui teistele liiklejatele. Paneme siinkohal spetsialistide abiga kirja vihmaga sõitmise põhireeglid.

[dropcap]VÕTA AEGLASEMALT![/dropcap]Nii ilmselge kui see ka poleks, on see siiski esimene ja kõige olulisem soovitus. “Esimese asjana vähenda kiirust ja suurenda pikivahet,” ütleb Jeff Purner Porsche Sport Driving School’ist Leedsis. Aeglasem sõit annab rohkem aega märgata vihmase tee tingimusi ja teisi sõidukeid ning vajadusel reageerida.

autosõit vihmas 1

[dropcap]SUURENDA PIKIVAHET [/dropcap]Kui tavaoludes peaks pikivahe kahe sõiduki vahel olema vähemalt 2-3 sekundit, siis vihmaga peaks see olema kaks korda pikem, 4-6 sekundit. Kuidas pikivahet sekundites arvestada? See on lihtne, tuleb loendada. Paigaltvõttes on asi kergem, liikumise pealt tuleks nullpunktiks arvestada mõni paigalseisev maamärk: puu, post, maja vms.

[dropcap]VÄLDI PIMEDASÕITU [/dropcap]Kui vähegi võimalik, säti oma sõidud päevasele ajale. Õhtul pimedas märjal teel sõitmine on ohtlik, sest vastutulevate autode tuled võimenduvad esiklaasil olevatel vihmapiiskadel, vastutulijad võivad juhti pimestada ning jalakäijad, loomad, seisvad objektid teel on raskesti nähtavad.

[dropcap]KESKENDU SÕITMISELE [/dropcap]Halva ilmaga on fookuse hoidmine eriti oluline. “Et vältida õnnetusse sattumist, hoia pea selge ja pööra tähelepanu sõitmisele,” ütleb Purner. See tähendab, et mobiiltelefoniga tegelemise ja raadio kuulamise asemel hoia tähelepanu teel. Kui vaja, lülita segajad välja ning vaigista kaassõitjad.

[dropcap]VÄLDI PIMENURKA [/dropcap]Sõites jälgi, et ei satuks teiste sõidukite, eriti endast suuremate, pimedasse nurka. Lisaks sellele, et sind ei nähta, riskid teistele sõidukitele liiga lähedale sattudes nende rehvide alt tuleva veepilve esiklaasile sattumisega, mis vähendab ka sinu nähtavust ja seab su ohtu. Võimalusel väldi vihmas bussidest ja veokitest möödumist.

hydroplaning-397359_1920

[dropcap]JÄLGI ÕLILAIKE [/dropcap]Mida kauem ei ole teele sadanud vihma, seda suurem on paduvihma puhul tõenäosus õlilaigu tekkimiseks. See kehtib eriti ristmikel ja muudes kohtades, kus autod kipuvad regulaarselt peatuma. Kui autod läbivad neid alasid, tilgub õli teele. Kui siis lõpuks sajab vihma, võib tee kiiresti muutuda libedaks. Võib võtta mitu tundi, et vihm õlised kohad puhtamaks uhuks. Lähenedes kohale, mis võib olla libe, ole eriti ettevaatlik, keera aeglaselt ja pidurda varakult.

[dropcap]HOIDU UPUTUSTEST [/dropcap]Suundudes üleujutuste piirkonda on parim ettevaatusabinõu uputusi vältida: “Isegi kui tee on tuttav, võib vesi olla selle ära uhtunud või pole teed uputusega näha,” märgib Purner. Üleujutatud alale sattudes otsi alternatiivset teed. Kui elad tihti üleujutatavas piirkonnas, lahku kodust varakult ja varu aega juhuks, kui pead otsima ümbersõitu.

[dropcap]ETTEVAATUST ROOBASTEGA [/dropcap]Aja jooksul tekivad mõnele teele roopad, kuhu vesi kipub kogunema. Kui märkad vett täis roopaid, proovi võimalusel sättida auto sõites teele nii, et rattad ei satu roobastesse, et mitte riskida vesiliu tekkega.

vihmaga sõitmise põhireeglid

[dropcap]KORRIGEERI KÜLGLIBISEMIST [/dropcap]Kui auto tagaots hakkab libisema, lase gaas lahti ja keera rool libisemise suunas – kui auto tagaots libiseb paremale, keera ka rool paremale. Anna autole hetk aega reageerida ja siis keera rool vastassuunas.

Kitsikusse sattudes jää rahulikuks ja kasuta auto juhtimiseks silmi – “Ära vaata betoonseina, mille otsa sa sõita ei taha, vaid sinna, kuhu tahad, et auto läheks,” ütleb Donnie Isley, sõiduinstruktor BMW Performance Driving School’ist Greeris, USAs. Keskendu sellele, kuhu tahad jõuda ja auto peaks järgnema.

Olgu märgitud, et ülaltoodu kehtib eelkõige tagaveolise auto puhul. Esi- või nelikveolise auto puhul ei ole gaasi lahtilaskmisest abi, pigem vastupidi, kuna esiotsas paiknev vedu peaks autot vedama soovitud suunas. Kindlasti ei tasu libisemises olles olenemata auto veoskeemist tugevalt pidurdada!

[dropcap]TEMPOMAAT MAHA [/dropcap]Püsikiirushoidja võib vihmas sõites muutuda ohtlikuks. 100 km/h peale seadistatud püsikiirushoidja üritab seda kiirust hoida ka siis, kui vihmaste teetingimuste tõttu ei ole see tegelikult enam parim valik. Enamgi veel, vesiliugu sattudes võib auto üritada soovitud aeglustamise asemel ise kiirendada.

[dropcap]PIDURDA AEGSASTI [/dropcap]”Märjal teel peatumine võtab kauem aega, seega hakka aeglustama varem kui muidu,” ütleb Isley. Lisaks võid libisemist vältida, pidurdades siis, kui auto on otse. Pidurdada on alati parem otse liikudes, mitte keeratud rooliga. Pidurdades märjal teel kurvis või lihtsalt rooli keerates on spinn kerge tulema. Seega aeglusta aegsasti enne kurvi, lastes gaasi lahti ja pidurda, kui rattad on neutraalses otseasendis. Seejärel sisene aeglaselt kurvi.

[dropcap]KONTROLLI REHVIRÕHKU [/dropcap]”Liiga madal rehvirõhk suurendab vesiliu ohtu,” hoiatab Purner. Kontrolli nii rehvirõhku kui mustrijääki regulaarselt ja vajadusel pumpa rehvidesse õhku või vaheta need välja.

[dropcap]HOOLDA AUTOT KORRALIKULT [/dropcap]Paduvihmas maanteel sõites on halb aeg avastada, et kojameeste luuad vajavad vahetust. Käi autoga regulaarselt hoolduses ja vaheta kojamehe luudasid vähemalt korra aastas. Vanematel autodel võib tekkida vajadus vahetada välja terve kojamees, kuna need võivad olla ajaga paindunud ja vee korralikuks eemaldamiseks on vaja survet.

Lisaks tavapärasele hooldusele valmista ennast ja oma auto ette erinevateks ilmastikutingimusteks. Pane kokku nö hädaabikomplekt ja hoia seda alati autos. Vii end kurssi oma auto turvasüsteemidega. Tänapäevastel autodel on olemas ABS, veojõukontroll ja elektrooniline stabiilsuskontroll, mis kõik on mõeldud sind abistama. Nende tööpõhimõtete mõistmine on turvalisel liiklemisel suureks abiks.

Selles videos on välja toodud veel mõned päris “puust ja punaseks” põhireeglid, kuidas vihmaga sõites turvaliselt sihtkohta jõuda. Video on ingliskeelne.

Allikas: VroomGirls, Vehicle Virgins, Porsche

2 kommentaari
    • blank

      “Tempomaat” ehk püsikiirusehoidik – juba mitmeid aastaid terminina kasutusel ja üha eelistatum, tõenäoliselt selguse ja lühiduse tõttu. Autonduse käsiraamat, mis on praegugi müügil, selgitab ka selliseid sõnu nagu “nühkeväldik”, “pargimaastur” jne.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.