Sobib lihtsust hindavale aktiivsele inimesele, aga ka algajale juhile
Lapsi mahub autosse mugavalt kuni kaks
Hind alates 13 999 eurost
Väga suur valik autosid on kohe laos olemas
[dropcap]AJALUGU [/dropcap]Väga mitme erineva nime all on Suzuki Vitarat müüdud erinevatel turgudel juba alates 1988. aastast. Nimesid ja mootorivalikuid on selle aja jooksul olnud nii palju, et neist kõikidest ülevaadet andma hakata pole mõtet. Ütleme lihtsalt, et meile antud auto on paari aasta pärast 30. juubelit tähistava mudeli neljas põlvkond.
[toggle title=”Tehnilised andmed” load=”hide”]Vitara S Boosterjet
Mootor: 1,4-liitrine turbobensiin, nelikvedu
Võimsus: 103 kW/140 hj
Pöördemoment: 220 Nm/ 1500-4000
Käigukast: 6-käiguline manuaal
Tippkiirus: 200 km/h
0-100 km/h: 10,2 s
Pikkus, tühimass, kliirens: 4175 mm, 1210 kg, 195 mm[/toggle]
[dropcap]MINU LUGU [/dropcap]Veidi üllatuslikult ei ole seekordne kokkupuude Vitaraga mulle esimene. Umbes 17 aastat tagasi oli sellise nimega auto mu isal. Suuri ja sügavaid mälestusi mul sellest pole, välja arvatud see, et nelikveo lülitumine nõudis juhipoolset läbimõeldud ja teadlikku sekkumist ning tollaste hõredate turvastandardite juures ei valmistanud kolme lapse tagaistmele ridamisi lükkamine ruumi mõttes erilisi probleeme. Nüüdseks on asjad veidi muutunud ja lisaks autodele esitatavatele nõudmistele on täienenud ka Vitara.
[dropcap]DISAIN [/dropcap]Uus Vitara sarnaneb esimesele põlvkonnale nagu siga ja kägu. Kummastavast veidi bagi meenutavast tootest on saanud väike, ent muidu täiesti konventsionaalne linnamaastur, mis õige nurga alt meenutab pisut Range Roveri ja mõne Nissani lähisugulast.
[huge_it_gallery id=”144″]
[dropcap]JUHI TÖÖKOHT [/dropcap]Vitara juhikoht on väikeste stiilsete lisanditega, kuid üldjoontes lihtne. Selles autos ei teki vajalike näidikute või lülitite leidmisel tõenäoliselt probleeme ka inimesel, kes oma autojuhistaaži alles alustab. Käsitsi reguleeritavad istmed ei hiilga otseselt millegagi, ent oma põhitöö teevad ilusasti ära. Lisaks ilmestab armatuuri veidi porschelik kell selle keskosas.
Tähelepanuväärseks sai kõikide juhtseadmete, eriti pedaalide ja käigukangi äärmiselt kerge ja konkreetne liikumine, mis süvendas muljet auto heast sobivusest algajale juhile.
[dropcap]SÕIDUOMADUSED [/dropcap]Tühjana olenevalt versioonist kõigest veidi üle 1 000-1 200 kilo kaaluv Vitara on oma pisut jäikusele kalduva vedrustuse ja kõigest 2,5-meetrise teljevahega teelolevatele ebatasasustele magus saak. Samas kui autole jätta alla tehasest tulevad 16- või 17-tollised veljed ja parajad rehvid, ei saa see sõidukvaliteedile saatuslikuks. Küll aga teenib nimetatud teljevahe oma eesmärki, kui on vaja kitsastes oludes ringi keerata – Vitara pöörderaadius on muljetavaldav 5,2 meetrit.
Väike turbomootor ja kaal võimaldavad Vitaral liikumist alustada üsna reipalt, kuid soorituse mõttes on entusiasm ka peaaegu kõik, mis sel autol pakkuda on – nullist sajani jõudmine võtab aega üle 10 sekundi ja kuigi kohale ta jõuab, pole maantee selle auto mugavustsoon, nagu väikeste mootoritega väikestel autodel kombeks kipub olema.
[dropcap]PRAKTILISUS [/dropcap]Siin tuleb mängu konkreetne kasutusotstarve. Kui teil on vaja pidevalt vedada täis- või kolmveerandsuuruses lapsevankrit ja te ei soovi sealjuures tegeleda selle rataste eemaldamise ja taaspaigaldamisega, ei ole Vitara paraku teile esimene valik. Nimelt ei ole Vitara pagasiruum ilmselt auto pikkuse tõttu väga sügav. Pildil näha oleval täissuuruses vankril tuli eemaldada kaks ratast ühel küljel, kolmerattalisel kärul kolm kahest – seega tasuks vankri pakkimist Vitarasse proovida enne, kui… vankri soetate.
Kui teie pakid selles osas nõudmisi ei esita, ei tasu Vitarat absoluutselt maha kanda, sest püstiste tagaistmetega 375-liitrine pagasiruum ega salongki pole tegelikult sugugi väike. Selg sõidusuunas turvatoolgi mahub suurt kasvu kõrvalistuja selja taha, kuigi viimane protesteeris veidi.
[dropcap]VIDINAD [/dropcap]Siinkohal on Suzuki hästi aru saanud, et kallimate konkurentidega võistlemiseks on üks kindel viis – pakkuda rohkem. Seega antakse näiteks seitsmetolline puuteekraan, Suzuki Smart Audio nutitelefoni tarvis ja tagurduskaamera kaasa kolmel varustustasemel neljast. Muuhulgas pakub Vitara ka screen mirroring funktsiooni.
Samuti on kõikidel varustustasemetel olemas nõlvaltstardiabi, mägipidur ja hädapidurivõimendi. Ka radariga hädapidurisüsteem on olemas kolmel varustustasemel neljast.
[dropcap]JÕUALLIKAD JA KÄIGUKASTID[/dropcap]Mootoreid, mille hulgast valida, on kolm: 1,6-liitrised diisli- ja bensiinirüüpajad (mõlemad 88 kW) ning 1,4-liitrine turboga bensiinimootor (103 kW). 1,6-liitrine bensiinimootor tuleb koos kas viiekäigulise manuaalkäigukastiga (mis on ka ainuke variant saada vaid esiveolist Vitarat) või kuuekäigulise automaatkäigukastiga. Diiselmootori eelistajad saavad kuue käigu vahel valida käsitsi, turbobensiinimootoriga on ka automaatkäigukasti võimalus.
[dropcap]HIND [/dropcap]Soodsaim Vitara maksab kõigest euro alla 14 000. Selle eest antakse soovijale 1,6-liitrise vabalthingava bensiinimootori, viiekäigulise manuaalkäigukastiga esiveoline GL varustustasemel auto. Tahtes lisaks nelikvedu, tuleb välja käia 1 000 eurot rohkem. 17 999 euroga saab juba GL+ varustustasemel Vitara, küll aga peab valima, kas nelikvedu või automaatkäigukast, mõlemat kahjuks selle raha eest ei saa. Kes aga ikka hirmsasti tahab, saab mõlemad 19 599 euro eest.
Kui ei pea paljuks ise viie käigu vahel valida, saab veel 400 eurot lisades juba järgmisel, GLX-varustustasemel auto. Vabalthingavate bensiinimootorite arvestuses kalleima auto eest tuleb esindusse jätta 21 599 eurot. Selle raha eest saab samas ka juba turbomootoriga, kuigi manuaalkäigukastiga Vitara. Kes siingi automaatkäigukastist loobuda ei soovi, peab arvestama 22 999-eurose väljaminekuga.
Diislid on Vitara puhul hinnas – GL+ varustustasemel näitab hinnasilt 21 999 eurot ja GLX puhul veel 3 600 eurot rohkem, mis on ka kõige kallim Vitara üldse.
[huge_it_gallery id=”145″]
[dropcap]ÜLALPIDAMISKULUD [/dropcap]Euro6 normidele vastavad väikesed bensiinimootorid võtavad ametlike andmete järgi kütust 100 kilomeetri läbimiseks laias laastus 5 ja 7 liitri vahemikus, diisel saab hakkama 4-5 liitriga. Sõidukitele antav garantii on 3 aastat või 100 000 kilomeetrit.
[dropcap]VAATA KA [/dropcap]Väikeste linnamaasturite segmendis on Vitaraga samas või enam-vähem samas hinnaklassis näiteks Dacia Duster ja väikeste mööndustega ehk ka Opel Mokka, Nissan Juke ja Mazda CX-3. Škoda Yeti ja Nissan Qashqai on juba pisut kallimad. Äärmiselt soodsa nelikveo otsinguil olijal kitseneb valik aga Vitara ja Dusteri peale.
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Vitara on tõepoolest midagi neile, kes soovivad väikesest linnamaasturist tarbeeset punktist A punkti B jõudmiseks, ja et see hinnas kajastuks. Kuigi vingematele varustustasemetele on heldelt lisatud ka vidinaid, on uhiuut Vitarat võimalik soetada uue auto mõistes üsna soodsa hinnaga, mis on veel üks põhjus soovitada seda näiteks algajale juhile esimeseks autoks.
Vaata hinnakirja maaletooja kodulehel
Vaata edasimüüjate kontakte
Tekst: Maarja Kupits, fotod: Maarja Kupits, Suzuki
6 kommentaari
Vabalthingav diisel? Mkm
uskumatu, aga tõsi – elupõlise bensiiniahvina olen suutnud diisli vabalthingavaks tituleerida. viga parandatud ja täname tähelepanu juhtimast. loodame, et see jääb mulle viimaseks. ja diislimeestele veelkord vabandused!
…. nullist sajani jõudmine võtab aega üle 10 sekundi ja kuigi kohale ta jõuab, pole maantee selle auto mugavustsoon, nagu väikeste mootoritega väikestel autodel kombeks kipub olema. –
Kui autoga ikka sõita ei oska, siis pole vaja. Kui sulle anda auto mille kiirendus nullist sajani on 8 sekundit või 10, siis sa see on sulle ainutl teadmiseks, teha niikuinii midagi ei oska. Või on tegemist mingi ego toitmisega. Kõik nimetavad end täna autoajakirjanikeks. Täiesti hämmastav. Ja meil on piirkiirus 90 km/h.
mulle jäi ausalt öeldes veidi arusaamatuks, millega Te nüüd rahul ei ole. et ma tehnilistest andmetest vastava näitaja artiklisse kirja panin?
või millest järeldus, et ma autoga sõita ei oska? sest väikese mootoriga väikese autoga on maanteel ebamugav, kuna see on nagu väikese paadiga merel?
Ma ei ole ise sellega autoga sõitnud. Kuid ikkagi kõikjal see sekundite lugemine kiirenduse osas hakkab imelikuks muutuma. Ma sõidan autoga mida veab edasi vabalthingav 74kW mootor ja auto pikkuseks on ainult ~3700mm ning tühimass veidi üle tonni… Tõeliselt pisike auto. Ma peaks nüüd siis häbenema, või LandCruiserit nähes kraavi sõitma? Mina pean kasutama üldse võrdlust pesukausiga merel? Pole küsimust möödasõidul või kiirendamisel, pole keegi ka signaali lasknud, et jalgu jäänud. Kõike peab lihtsalt mõistusega võtma. Ma ei saagi oma autot võrrelda 3 liitrise 200 kw diisliga jne. Järelikult tuleb valida õige käik, õiged pöörded, õige aeg, õige koht jne. Autol ei ole ainult gaas, signaal, ja nüüd juba vist standardvasrustusse kuuluv pesapallikurikas 🙂 Edu testimisel.
olen proovinud kiirenduse numbreid mitte proovisõiduloosse panna. kohe leiti, et no NEED numbrid võiks ju ikka olla, kuna need kuuluvad nö põhinäitajate hulka. las nad siis olla.
häbenema ega kraavi sõitma ei pea, seda ma pole kuskil öelnud, vaid seda, et sellega ei ole minu meelest maanteel väga mugav, muud midagi. on ju seegi osa õige koha valikust, kui potentsiaalse ostja jaoks, kes tahab palju maanteel sõita, see välja tuua, mida tasuks jälgida.
pesukauss ei kuulu samuti minu repertuaari. üldiselt üritan põhimõtteliselt hoiduda oma kirjatükkides erinevate masinate halvustamisest stiilis “pesukauss” või “halb auto”, kuna iga auto juures on nii positiivset kui negatiivset ja iga auto jaoks on olemas sihtgrupp, kes just sellist soovib. ja mis mõnele meeldib, on teise meelest just halb.
kas aga sellepärast tasub mind süüdistada oskamatuses või ego toitmises, jääb küll igaühe enda otsustada.