Üle paari aasta saame tänavu korralikku talve. Lund sajab pidevalt ja lumerookimisest on saanud rahvuslik spordiala. Suured maanteed hoitakse lahti, aga asulasisesed teed on kohati roopas ning teede ääres suured lumehanged. Jagame omast kogemusest viis nippi, kuidas lumises olukorras võimalikult muretult liigelda.
Terviseedendajad ütlevad siinkohal, et kõige mõistlikum on talvest rõõmu tunda ja auto koju jätta, nautida lund ja karget õhku ning liikuda kondiaurumobiili või ühistranspordiga. Jalgrattaentusiastid ei ütle midagi, sest sõita on koristamata tänavatel päris keeruline ja ei ole ka ohutu, sest teemärgised on lume all ja lumi kuhjub paraku just sinna, kus enne oli rattarada.
Paljude jaoks on lühike autosõit harjumus, millest keeruline vabaneda. Ja mõnigi entusiastlik rahvasportlane või rattur lööb käega… ja istub autosse. Sest ühistranspordi suhtes on suurel osal jätkuvalt eelarvamus ning ei ole oskusi viia end kurssi lähiliinide liikumisgraafikutega. Autostumise kaasnähud.
Niisiis on auto (enamasti mingi maasturitaoline moodustis) justkui kõige kindlam liikumisvahend olukorras, kus kõnniteede rookimine on jäetud kinnistuomanike hooleks ja see tähendab, et kontsadel kõpsimise asemel tuleb mõnes kohas käpuli ja neljal jalal liikuda. Rooli istumine ei ole siiski sama mis suvel – lumisesse linnaliiklusesse sukeldumine nõuab ettevalmistamist.
Võta lumelabidas ja tee teed!
Suveks vormi saamine algab esimese suure lumesajuga. Võta labidas ja roogi lumest puhtaks väljasõiduteed ja sõiduki ümbrus. Võid alustada ka auto puhtaksrookimisest, aga võimalik, et selleks hetkeks, kui oled lõpetanud väljasõidutee puhtaks kühveldamise, on Plekk-Liisu jälle lume alla peitu pugenud. Niisiis, lumelabidas kätte ja udjama!
Kortermaja elanikud helistavad haldurile, et küsida, miks lumi ikka veel õue peal on. Hooliv autoomanik evib ka pilvelõhkujas elades väikest labidat, millega oma sõidukile “tee ette teha”. See on vajalik, et alanud sõit parklas ei katkeks – meenutage kasvõi kaubanduskeskuste parkimiskohtadel avanevat pilti, kus tipptunnil kümned autojuhid tulutult üle väikese lumevalli välja tagurdada üritavad.
Aga sellest allpool. Niisiis on vajalik lumelabidas, veel parem kui kaks: üks õue rookimiseks, teine alati kaasas, et auto välja kaevata.
Tee auto korralikult puhtaks!
Kõik teavad, kuidas autolt lund maha lükata. Katusest rattakoobaste ja numbrimärkideni tuleb valge ollus ära rookida ja teha kõik endast sõltuv, et olla teiste jaoks nähtav ning ohutu (katusele kogunenud lumemüts on oht teiste jaoks!)
“Tee korralikult puhtaks” tähendab puhtana püsimist. Kui lumi sõidu ajal sõiduki numbrimärgile koguneb, tuleb see puhtaks teha – kõik teavad. Aga et puhtad aknad ning küljepeeglid on ennekõike liiklusturvalisuse tagatis, kipub ikka meelest minema ja nii näebki linnatänavatel liikumas iglusid ja laskeavadega sõidukeid. No ei ole hea mõte, isegi lühikest otsa sõites ei ole see ohutu.
Kui omal ei ole autot hommikul vara lumest puhtaks lükkamiseks jaksu, pista lapsele hari pihku ja juhenda – las teenib oma igapäevase jalavaeva vähendamise välja!
Kuigi – miks peaks lapsi üldse kooli vedama…? Väike inimene on rõõmus, kui saab olla iseseisev, seda enam, et teatud hetkest alates on jube piinlik, kui isa või ema neid kooliukseni veavad. Aga see on kah üks teine teema... Kui poleks hommikust laste koolivedamist, jääks mõnigi autosõit tegemata.
Puhasta kojamehed jääst
Soojale esiklaasile langedes saab lumest vesi, mis kojameeste all omakorda paakub ja jäätub. Klaasipuhastite tervise huvides, aga ennekõike sõiduturvalisuse nimel on lumesajuse ilmaga vaja kojamehi tihti puhastada.
Auto tuleb turvaliselt peatada, astuda kabiinist välja ja klaasiharjad ettevaatlikult jääkoorikust vabastada ning seejärel tõmmata puhtaks ka esiklaasi alläär ja ventilatsiooniavad. Hea, kui kabiinis on selleks olemas lumehari, ka elastne jääkaabits võiks küljetaskus kaasa reisida.
Kui neid ei ole, saab ka palja käega suurema sodi lahti, ent siis peab arvestama jäätunud näppudega, mis tuleb enne uuesti sõitma hakkamist üles soojendada. Hari ja kaabits kabiini.
Pargi “pepu” ees
Igipõline linnaelu paradoks: parklatest on lumi koristamata sellepärast, et autod on ees. Märkidest, kus seisab selgelt, et parklas ei või alates mingist kellast parkida kuna tehakse lumetõrjet, ei tea (ja ei pea) osa autojuhte midagi ja nii juhtubki, et hommikusi tulijaid tervitavad sassisõidetud lumevallid.
Koristamata parklas või tänaval on kinnijäämine enam-vähem garanteeritud esimese lolli manöövri peale. Siit soovitus: parkige talvel võimalusel alati “pepu ees” ehk auto nina väljasõidusuunas. Võimalusel valige koht nii, et jääks ruumi teie ja teiste sõidukite vahele. Seda puhuks, kui lumevall autol nina viltu kisub.
Omast kogemusest võib öelda, et taguots ees parkimise manööver on kordi lihtsam kui ninapidi kahe parkiva sõiduki vahele pugemine, seda eriti olukorras, kus joonte asemel on lumevallid.
Väljatagurdamisel võib ristisuunaline liiklus jääda märkamata ja juhtuda “kõks” – eriti ohustatud on juhid, kelle sõiduk tavaoludes tagaolijaist märku annab. Talvel kaamerad kas ei tööta – või kui, siis pole kindel, kas “piiks” tuli lume või mingi muu takistuse peale. Loota saab vaid oma silmadele, ja kui peeglid või tagaaken on lumised, on parkimiskohalt väljatagurdamine riskibiz. Pepu ees!
Ole oma soovides kindel
Kui sa talvel kõhkled, kas saad autoga hakkama, siis ära istu rooli – sa ei saa hakkama!
Kui roolis oled, pead olema oma soovides kindel. Soovid lumisel tänaval sõita – ära värista jalga, vaid mine ühes tempos ja rahulikult, kindlameelselt.
Kui tunned, et tee on libe, säilita rahu ja ühtlane, turvaline kiirus. Hoia piki- ja külgvahet, nii nagu oled harjunud endale jätma “intiimtsooni” inimestega suheldes, jäta õhku ka oma sõidukile.
Kõik need soovitused saavad sisulise tähenduse, kui oled läbi teinud igatalvise kohustusliku “elukestva õppe” – käinud oma masinaga lumel ja jääl salamisi sõitmas ja sõbraks saamas.
Oluliselt lihtsam on oma soovides kindel olla, kui tunned neljarattalist, millega igapäevasõite teed. Meist kellelgi pole sündides juhiluba kõrva pistetud, turvaliseks autojuhiks kasvatakse. Mõnusaid lumiseid sõidupäevi!
Kui otsustad sõitma minna, siis võta minut ning vaata järele tarktee.ee portaalist, kas rada on vaba. Talviseid nippe oma sõiduki lihtsamaks puhastamiseks vaata siit.
Pildid: Ylle Tampere