Et olla “rohelisem”, ei pea kartulikotti selga tõmbama ega isegi mitte autosõidust loobuma. Ökoloogilise jalajälje vähendamiseks piisab mõne harjumuse ümbermõtestamisest. Kuidas ja kust alustada? Näiteks šokolaaditahvli sõidukilomeetriteks arvutamisest! Otsisime välja viis lihtsat kalkulaatorit, mis isiklikust keskkonnamõjust aimu annavad.
Keskkonnaekspertide arvutuste kohaselt peaks üks maakera elanik, selleks et koduplaneeti säästa, piirduma 2 tonni CO2 heitmetega aastas. Päevas seega 5,5 kg heitmeid, mis pideva kalkuleerimise ja keerulise mõttetööta on praktiliselt teostamatu. Paraku. Aga proovida ju võib.
Kui jätame põlevkivi ja autod rahule…
Põlevkivist elektri tootmine teeb meist siin Eestis korralikud raiskajad: aastane süsinikuheite kogus on inimese kohta umbes 15 tonni. Kui ressurssi raiskav energiasektor kõrvale heita, oleksime ilmselt päris eeskujulikud ja säästlikud tarbijad.
Päevapealt paradigmat ümber ei pööra, aga isegi siis, kui kogu elekter toodetaks tuulest, veest ja armastusest, jääb alles hulk tarbimisharjumusi, mis loodusele kokkuvõttes kuigi hästi ei mõju.
Siinkohal ei käi jutt autode ärakeelamisest, nendega on asi lihtne: Eesti autostub ka edaspidi ning protsessile ei paista lõppu. Autokasutaja saab teha keskkonnateo, vahetades oma vana sõiduki uuema ning parema vastu.
See on võimalik, kui ühe pere kahest vanemast autost teha üks uuem. Linnas elades on auto kasutamine üldse küsitav – vahemaad on lühikesed ja kaetud muude transpordiühendustega, parkimine kallis, tipptundidel teed üle koormatud jne.
Linna lähedal ja maal tuleks oma elu ümber korraldada aga nii, et igapäevased asjad on tehtavad kodu lähedal, lasteaed, kool ja koorilaul on käeulatuses, pereliikmed ühitavad oma autosõite ning lühemate otste läbimiseks kasutatakse ratast, jalgu, ühistransporti. Ja loodus kiidab ning roheline südametunnistus ka.
… ja vaatame toas ringi
Kui aga tahta tõeliselt “roheline” olla, tuleks vaadata oma toidulauda, riidekappi, šampooni- ja kreemivaru ning igapäevatarbimist üldisemalt.
BBC on loonud nutika kalkulaatori, kus saab oma söömisharjumused ümber arvutada CO2 heitmeteks, soojaks ja veeks.
Näiteks oled sa harjunud igapäevaselt maiustama šokolaadiga: üks tahvlike päevas lisab su isiklikule kontole u’ 375 kg kasvuhoonegaase aastas.
Selle asemel võiksid sa tavalise bensiinimootoriga autoga sõita Poola ja tagasi. Või kaks kuud mõne toreda briti kodumaja kütta.
Või käia 406 korda korraga 8 minutit sooja duši all, kulutades 26 440 liitrit vett: just nii palju kulubki põhjavett, et valmistada sulle sinu igapäevast šokolaadiampsu. Üks hea uudis on ka: tumeda šokolaadi ökoloogiline mõju on veelgi suurem (kakaotaime kasvatamine ja transport).
Aga siiski: kui sa juhtumisi peaksid soovima oma šokolaadisöömise maalapiks ümber arvutada, võiksid osta 2 tenniseväljakut: 677m² maad kulutatakse sinu himude rahuldamiseks. Kõlab nagu… hirmus.
Võtame veel mõne toreda näite brittidelt: kaks väikest õlut nädalas teeb aastas 52 kg CO2, autoga saaks selle eest Võrru sõita.
Kolm tassi kohvi päevas: 311 kg või viis korda edasi-tagasi Pärnusse. Selleks et süüa nädalas mõne korra riisi, tuleb isiklikule kontole lisada 70 kg CO2 ja lisaks võtta südametunnistusele teadmine, et pudrukausi nimel on kulutatud üle 35 000 liitri vett ja raadatud väärtuslikke metsamaid.
Viis kalkulaatorit, mis aitavad oma tarbimist hinnata
Et mitte kliimastressi sattuda, tuleks oma tarbimisele anda hinnang. Internetist leiab sadu erinevaid CO2, NoX jms kalkulaatoreid.
Meie otsisime välja viis lihtsat ja kõigile kättesaadavat tasuta rakendust, mida julgelt soovitame proovida. Link kalkulaatorile avaneb vahepealkirja klõpsates.
BBC toidu keskkonnamõju kalkulaator
BBC on üles pannud lõbusa, rohkete piltidega illustreeritud kalkulaatori, kuhu oma suutäisi sisestades on näha, kui suurt mõju avaldab kliimale igapäevane banaaniamps või singivõileib. Lisaks CO2 heitele on välja toodud ka veekulu, mis ühe või teise toiduaine kasvatamiseks ja transportimiseks kulub.
WWFi ökoloogilise jalajälje kalkulaator
Maailma Looduse Fond (WWF) on koostanud lihtsa kalkulaatori, mis lihtsaks CO2 jalajäljele teeb kokkuvõtte ka sinu ökoloogilisest jalajäljest tervikuna
Carbon Footprint aastase CO2 kulu kalkulaator
Carbon Footprint on üks põhjalikumaid (aga ka tülikamaid täita) süsiniku jalajälje arvutiusi. Sisestades andmed oma asukoha, eluaseme, transpordiviiside, toitumise ravimite jms. kohta, arvutab see välja sinu keskmise CO2 heitmekulu aastas.
Aastase isikliku ressursikulu kalkulaator
Lihtsalt täidetav küsimustik, kus teed ülevaate oma söömis-, elamis- ja liikumisviisist. Programm arvutab välja päeva, mil tarbid ära keskmiselt ühele Maa elanikule ette nähtud koguse ressursse.
Sa võid ju olla igapidi öko, elada linnas, autot mitte kasutada, süüa kohalikku pakendamata taimetoitu ja elada hästi soojustatud majas, kus kasutatakse rohelist energiat – ent kui sul on vaja lennukiga tihti lennata, on kogu su püüdlus olla ökom, nullitud ja ressurss saab otsa juba… märtsikuus.
Kui palju pead istutama puid – kalkulaator
Howmanytrees.org kalkulaator võimaldab sul hinnata oma ökoloogilise jalajälje suurust ja pakub välja, kui mitu puud peaksid istutama selle kompenseerimiseks.
Õpetussõnad käivad kaasas kõigi meie soovitatud kalkulaatoritega ning samm-sammult saab nende abil oma seniseid harjumusi veidi rohelisemaks muuta.
Kestlik eluviis on võimalik
Kestlik eluviis Eestis on täiesti tehtav: tarbi mõistlikult, söö tervislikult, kasvata salat ise või osta talunikult, söö vähem liha, eelista kohalikku kraami, kasuta asju kauem, taaskasuta, kõnni, kasuta ühistransporti: kokkuvõttes oled tervem, rõõmsam, saledam.
Ja kuigi sel teel on salakavalaid karisid: kõige esimesena meenub “mina üksi ei suuda midagi muuta”, siis neist tuleb julge ja sirge näoga mööda kõndida. Oja saab alguse veetilgast ja jõuab alati maailmamerre.
Kaanepilt: Tui Tuul Sikk. Pildid: kuvatõmmised