Kolmapäev, 18. detsember 2024
2013. aastal Münchenist alustanud FlixBus laieneb Baltimaadesse. Eesmärk on liita Eesti, Läti ja Leedu üle-Euroopalise liinireisivõrguga ja pakkuda alternatiivi autoga või lennukiga reisimisele. Esimesed liinid avatakse 16. juulil.

Tallinnast saab esialgu FlixBus’i Mercedes bussiga vaid Varssavisse, teel tehakse vahepeatusi Pärnus, Riias, ja ka Riia lennujaamas. Edasi Jelgava, Šiauliai, Kaunas, Suwalki, Augustow, Lomža ja Varssav – seega on valikut ja linnapuhkuse kohti küll ja veel. Ning kui õnnestub soodushinnaga kampaaniapilet saada, võib bussiga ka Riiast lennukile saada.

flixbus
Tallinnast saab esialgu vaid Varssavisse ja sealt edasi… igale poole!

FlixBus loodi 2013. aastal Saksamaal kui sealsed bussituru piirangud kaotati. Tegu on uudse ärimudeliga, mida on nimetatud ka bussiliikluse infoühiskonna platvormteenuseks: valitud koostööpartnerid rüütavad oma bussid rohelisse livreesse ja tagavad ühtse teenindusstandardi. Kolmes Balti riigis valiti partneriks leedulaste Ollex.

FlixBus on üks FlixMobility liikuvusteenustest: lisaks võimalusele keskkonnasõbralikult ja kiirelt liikuda Euroopa eri nurkadesse bussidega, toimib see digitaalse platvormina, mis võimaldab pidevalt jälgida ja analüüsida liine, nende sujuvust, täituvust jms. ning selle põhjal paindlikult teenust edasi arendada. 

Seitsme aastaga on FlixBus kasvanud Euroopa suurimaks pikamaaliinide bussivõrguks, mis igal aastal sõidutab miljonid inimesed mugavalt sihtkohta. Ettevõtte haare ulatub 29 riiki ning sihtkohti on üle 2500. See tähendab, et ka eestlastel on edaspidi roheliste bussidega võimalik sõita keskjaamadesse ja sealt edasi kuhu hing ihkab.

Üksiti meenutab mudel meie lennunduses toimuvat: reisijad veetakse Tallinnast suurtesse hub’idesse ette ning sealt võib edasi reisida näiteks Sarajevosse või Kievisse. Skandinaaviamaades on kaugeim sihtpunkt Oslo.

Klõpsa kaardile allpool ja vaata kogu liinivõrku. Kuna eestikeelne koduleht on alles tegemisel, kulub veidi aega, et kogu info oleks saadaval. Edaspidi sisestad kaardil alguspunktiks Tallinna ja näed, kuhu reisida võid.

Edaspidi saab sisestada alguspunktiks Tallinna ja näha kohe kõiki hindu
Baltimaad liidetakse Poola ja Saksamaa kaudu

8. juulil avalikustas FlixBus oma Balti riikide laienemisplaanid. Eestit, Lätit ja Leedut liitev kaugliin suunab siinse reisija Varssavisse ja Berliini, kust avaneb sada võimalust edasi reisida. 

FlixBusi liinid hakkavad väljuma kõigist kolmest pealinnast – Tallinnast, Riiast ja Vilniusest ning ka Kaunasest, ja nn. stardipakett sisaldab esialgu 19 sihtkohta. Integreeritud piletisüsteem võimaldab Varssavi ja Berliini kaudu jätkata reisimist enam kui 100 sihtkohta Lääne- ja Lõuna-Euroopas.

Michał Leman, FlixBusi tegevjuht Poolas, Ukrainas ja nüüd ka Baltikumis kommenteeris pressisündmusel, et on südamest õnnelik nüüdse võimaluse üle plaanidega jätkata: koroonakriis tekitas algses ajakavas viivituse.

“Oleme tänulikud, et moodustame osa “Balti mullist”, kus vaba reisimine taastati esimeste seas Euroopas. See on siinsete inimeste vastutustundlikku käitumise tulemus – ja võimaldab avada uued liinid reisijatest lähtuvalt, kõiki ohutusnõudeid silmas pidades.”

Esimesed  rohelised liinid Baltikumist stardivad 16. juulil. Turu sissesöötmiseks on spetsiaalsed hinnad Eestist, Lätist ja Leedust reisijatele – rahvusvahelised ühendused algavad 4,99 eurost.

Eesti värvides buss
Paindlik ärimudel

FlixBusi tehnoloogiline platvorm tegeleb piletimüügi, klienditeeninduse ja võrgu kavandamisega. FlixBus pakub ka turundust ja müüki, busside haldamise eest vastutavad kohalikud partnerid.

Baltikumis on FlixBusi äsja avatud liinide peamiseks transpordipartneriks Leedu bussiettevõte Ollex. Partnereid on nüüdseks Euroopa suurimaks kaugliiniettevõtteks kujunenud FlixBusil olnud läbi aegade üle 300. Vilniusest Berliini läbi Varssavi haldab Poola koostööpartner Zak Express.

Ehkki bussid kuuluvad erinevatele kohalikele operaatoritele, on reisijatele tagatud ühtlane teeninduskvaliteet: busside pardal on tasuta Wi-Fi, rohke jalaruumiga mugavad istmed, kliimaseade, pistikupesad ja tualett.

Pileti saab osta netist ja äpist

Pileti nii FlixBusi Baltimaadest lähtuvatele pikamaaliinidele kui ka Euroopa riikidesse saab osta internetilehelt ja äpiga.

Kes eelistab otse ostmist, siis Euroopas on ettevõttel müügipunkte üle 30 000 ja Tallinnas, Riias, Vilniuses ning Kaunases kokku 14. Kus need asuvad, vaata kaardilt.

Pileti tühistamine või ümbermuutmine on võimalik kuni 15 minutit enne reisi algust. Pagasi eest lisaraha maksta ei tule, piletit välja printima ei pea, registreeruda saab näiteks QR-koodiga.

Kas me saame ka rongiühenduse?

Keskkonnasõbralikuma reisimisviisi pooldajad hüppavad praegu rõõmust lakke, sest Euroopa avaneb uue tulija abiga senisest oluliselt rohkem. Soome küll veel sõita ei saa, aga küll kunagi jõutakse sinnagi.

Sootuks põnevam on aga sakslaste FixTrain, mis tähendab, et areneb roherongide võrgustik. Pole teada, millal saab valmis Rail Baltic, aga kombineerides busse ja ronge, saab ilmselt Euroopas mugavalt üsna hea hinnaga juba praegu reisida. 

Sakslased deklareerivad, et tänu kasutajasõbralikule broneerimissüsteemile ja laialdasele liinivõrgule, kus buss ja rong igapäevaselt ühendusi pakuvad, on FlixMobility platvormteenus võimalus piiratuma eelarvega liikumisel – see aga ei tähenda, et transport oleks kuidagi kehvem, vastupidi, paindlik ärimudel võimaldab kuludelt kokku hoida ja panustada turvalisusse, ühenduvusse, keskkonnasõbralikumatesse lahendustesse.

Pikamaa FlixTrainide osas teeb ettevõte koostööd Euroopa edukate erarongifirmadega, ja valitseb iduettevõtte vaimsus: traditsioonid ja pikaajaline kogemus põimitakse moodsate lahendustega. 

Kuidas see kõik eestlaste ja baltlaste poolt omaks võetakse, näitab lähiaeg. Loodetavasti on peagi ka kodulehel kogu info kenasti üleval ja tellimissüsteem toimib. Ja siis me sõidame!

Pildid: FlixBus

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.