Reisiplaanid on kirja pandud, ämmad-äiad lepitatud, lapsed käituvad nagu illikukud – läheneva automatka ootuses on maailmast juba saanud parem paik. Paraku on see vaid hetkeline illusioon, sest niipea, kui järg jõuab pakkimiseni, on oodata järjekordset kodutehtud tuumaplahvatust. Annamegi nõu, kuidas süsteemselt matkavarustusele läheneda ning säilitada pererahu ja sihikindlalt eesmärgi – lastega koos autoga reisimise poole – liikuda.
[dropcap]KOOSTA NIMEKIRI[/dropcap]Alusta sellest, mida sa tead. Pane kirja asjad, mis tuleb kindlasti kaasa võtta: sandaalid ja lühkarid. Läbinätsutatud kollane mängukaru. Proua majasuurune lilleline meigikott. Kokkupandav lamamistool…
Juba on näha, et seda kõike on üle mõistuse palju, autosse see ei mahu ja üldse on kõik halvasti. Proua käest küsida ei julge, teadagi, mis sealt vastuseks tuleb. Võta nüüd aeg maha, joo teed või midagi. Nimekirja saab kuni viimase minutini täiendada. Süsteem-süsteem ja kõik saab korda:
a) loo nimekirjale struktuur: reisidokumendid, rõivad, jalanõud, peakatted, vihma- ja rannariided, hügieenitarbed, aksessuaarid, elektroonika, meelelahutus, toit, jook, ravimid, romantika;
b) kirjuta paberile kõikide reisijate nimed, jäta igaühe jaoks piisavalt ruumi, et kõik vajalikud esemed nina per nina kirja panna;
c) palu kõigil kirjaoskajatel kaasreisijatel täita nimekirjas lüngad oma kaasavõetava tavaariga;
d) tõmba maha “romantika”. Te lähete lastega reisima, mitte teineteisele sügavalt silma vaatama.
[dropcap]TÕSTA ASJAD KAPIST VÄLJA [/dropcap]Võta nimekiri ja tõsta kõik kirjas olevad asjad kapist välja. Tee iga reisija jaoks eraldi tema asjadest kuhi. See näeb hirmus välja, tõsi. Aga kui süda kõvaks teha ja mehiselt võidelda, siis on võimalik kõik kenasti autosse ära mahutada ja ise lastega koos ka peale mahtuda, ausalt.
[dropcap]TÕSTA POOL KAPPI TAGASI [/dropcap]Üks pakkimise kuldreeglitest on, et välja tõstetud asjadest pool pannakse kappi tagasi. Reisile kaasa tulevad ainult kõige vajalikumad esemed. Kui midagi saab mustaks, on seda võimalik pesta. Kui midagi jääb väga puudu, on välja mõeldud suurepärane asi, nimega pood.
[dropcap]PROUADE NIPID [/dropcap]Prouad alustavad meigikotist. Mitte keegi ei tea, et teil on seekord seitsme huulepulga asemel kaasas vaid 2 – hügieeniline ja siis see teine.
Kallid ehted jäävad koju. Armas miniseelik, paljastavad topid, kõrged kontsad – tähelepanu on tore, liigne tähelepanu ebamugav ja võib tuua kaasa arusaamatusi. Jäävad koju. Isiklikud hügieenitarbed tulevad kaasa, sest mitte igal pool pole saadaval teie lemmikmarki sidemeid, tampoone, pesugeeli.
Pikk trikotaažkangast kleit on alati abiks – sellega saab varjata karvaseid jalgu, aga ka õhtul restorani minna. Jalanõudest on eelistatud madalad nahast jalatsid, mida saab varieerida igasuguse riietusega ning lahtised kingad või sandaalid puhuks, kui oma teel kohtate suve.
Peakattena sobib lendlev sall, mida saab sajal eri moel siduda. Eriti nutikad prouad pakivad kotti kaasa TUUBi ja kasutavad seda pluusi, kleidi, r.hoidja, seeliku, peakatte, pidžaamana. Muretu elu.
Sukkpükste asemel eelistage kohutavaid retuuse, mida saab sokkidega varieerida ja millega koos võib kanda… peaaegu kõike; ka klaasi veini, kui selline õnn peaks õuele juhtuma.
Romantika sai nimekirjast maha tõmmatud , järelikult retuusid jäävad. Pesukomplekti puhul ülemine ots+ palju alumisi – variant. Või kes tänapäeval üldse pesu kannab? Jäävad retuusid.
[dropcap]HÄRRADE NIPID [/dropcap]Lubage proual teie asjad kokku pakkida. Võite kindlad olla, et kõik vajalik on kaasas ja sobib omavahel ka kokku. Hambahari ja -pasta ning habemeajamistarvikud pange kenasti ühte kotikesse ja käeulatusse.
Või siis otsustate, et selle reisi jooksul saab teist moodne lumbersexual ehk mees, kes on karvane ja haisev, aga kannab selle uhkusega välja. Küsige igaks juhuks proualt kirjalik nõusolek. Võite põhjendada sellega, et romantika sai nimekirjast maha tõmmatud.
[dropcap]PISIPERE NIPID [/dropcap]Titel kulub päevas üksjagu rõivaid, aga et reisil teid keegi nagunii ei tunne ja te pole tulnud moedemonstratsiooni tegema, siis võivad need maasikaplekid seal särgil olla ka õhtuni.
Kõige olulisem, et kaasas on piisav kogus hästi imavaid mähkmeid. On olukordi, kus titemähe teeb ära selle töö, millega muidu peaks minema keemilisse – näiteks rüüpab hetkega endasse autoistmelt pudelitäie limpsi.
Alahinnata ei tohi lutti ja lemmikmänguasja tähtsust. Autoreis ei ole koht, kus harjutada lutist võõrutamist – see võib juhtuda, kui lutt ära kaob ja muljeid on piisavalt, et tite tähelepanu on maailmaavastamisega hõivatud, aga siis on see pime õnn. Lemmikkaisukas aitab üle mitmest murelikust hetkest, kui uni, igavus või jonn kallale kipuvad. Seega, lutt ja kaisukas kaasa.
[dropcap]NIPID SUUREMATELE LASTELE [/dropcap]Nüüd mängime mängu: “Mis on need kolm asja, mis sa endaga üksikule saarele kaasa võtad?” Imetlusväärne, kui nutikad on lapsed!
Kahjuks seda riidekappi me siiski autosse ei mahuta; isa ja ema on reisiseltskonnas nagunii. Seega, mängime uuesti. Lemmiknukk, joonistustarbed ja nutitahvel – see juba läheb. Ülejäänu siis püüame juhendi põhjal kokku pakkida.
[dropcap]! [/dropcap]Eelista lihtsat, ühetoonilist, hingavat, kerget, looduslikku, mitte kergesti määrduvat, mitmeotstarbelist, vähenõudlikku, kvaliteetset – ja sa oled õigel teel absoluutselt iga nimekirja punkti juures.
[dropcap]! [/dropcap]Kaks paari mugavaid ja sissekantud jalanõusid iga pereliikme kohta on optimaalne – nii saavad jalad puhata ja trööbatud jalatsid ei hakka haisema. Kui lisada nimekirja kohustuslikud plätud, on elu lill.
[dropcap]IGAÜHEL OMA PILL [/dropcap]Pikal reisil kipub lastele igavus kallale. Mõistlik oleks iga lapse jaoks kokku panna eakohane tegevuspakett, mis sisaldaks lisaks tahvelarvutile raamatut, joonistusplokki, värvipliiatseid, muusika kuulamiseks kõrvaklappe ning nimekirja lemmikmuusikaga.
Kogu pere jaoks võib kaasa võtta audioraamatuid – näiteks Anu Lambi poolt sisse loetud “Karupoeg Puhh” või muinasjutud, “Entel-Tenteli” lastelaulude plaat või mõni muu kogumik, millele kõik kaasa laulda oskavad; isegi karaokeplaadid on head ajatäitjad.
Kui olete harjunud perega koos musitseerima või laulma, on pikk autoreis hea võimalus õppida uusi laule või harjutada parmupilli ja plokkflööti. Muusika ühendab ning hoiab ära mõnegi suurema arusaamatuse. Tited aga uinuvad meelsasti ema ja isa laulujoru saatel.
[dropcap]! [/dropcap]Asjade kogust kahandab efektiivselt reegel: ühe inimese asjad peavad mahtuma ühte kotti, mida ta ise igal pool endaga kaasas kanda jaksab.
[dropcap]NEED ASJAD PEAVAD OLEMA KAASAS [/dropcap]Väike nimekiri asjadest, mis igal juhul peavad perel kaasas olema ning ei kuulu vaidlustamisele:
– telefonilaadija(d), akupakk nutividinatele
– kiirkeeduspiraal (nii vanaaegne, aga läheb vaja) ja plekkanum, kus vett keeta
– pastakas ja pliiats (parem kui kolm) ja paberit, millele kirjutada
– teepuuõli, aaloegeel, kookosõli – asendavad suurepäraselt kogu pere vajadust niisutada, kreemitada, vähendada paistetust ja sügelust
– küüneviil, -tangid, -käärid, taskupeegel
– väike õmblustarvikute komplekt
– väike esmaabikomplekt: haavaliimipudelike, desinfitseeriv geel, side, plaastrid. Ravimite kohta küsi nõu apteegist. Müügil on spetsiaalsed reisikomplektid koos kõige vajalikuga
– improviseeritud ellujäämiskomplekt: taskulamp või pealamp, multifunktsionaalne taskunuga, kleeplint, “jeesusteip”, mõõdulint, nööri ja paela, mõned eri suuruses paber- ja kilekotid
– suur froteerätik iga reisija jaoks: seda saab kasutada rannalinana, rätikuna, tekina, padjana, seelikuna, mantlina, jne.
– villased sokid. Ei, see ei ole nali. Korralikud villasokid päästavad jahedal õhtul ning on mugavad autos jalga panna, kui uni silma kipub
– plätud on enam-vähem sama asendamatud nagu villased sokid. Kui miski muu enam jalga ei lähe, siis need päästavad päeva
– päikeseprillid ja kerged peakatted kaitseks kuumuse ja päikese eest
– nutsakuks mässitavad vihmakeebid
– suur rull majapidamispaberit, pabertaskurätte 1 plokk, paar pakki niiskeid salvrätte, WC-paberi rull
– tükk seepi puhuks, kui pesta tuleb ojas
– täispuhutav pall ja ujumise abivahendid pisematele kui ees seisab rannapuhkus
– väike varu kohalikku sularaha puhuks, kui krediitkaart ei toimi; vöökott, kuhu panna nii raha kui paremad krediitkaardid ja dokumendid. Vöökotti kantakse riiete all.
[dropcap]TOIT KAASA [/dropcap]Lastega matkates peab kindlasti varuma puhast joogivett. Selleks puhuks tasub igaühele soetada oma matkapudeli, mida saab korduvalt täita. Vesi on kõige parem janukustutaja.
Kaasa tehtud võileivad kustutavad esimese nälja reisi esimestel tundidel. Kui autos on olemas jahekast või reisikülmik, saab selle abil mõnevõrra pikendada võileibade ja jogurtite eluiga. Kõik ülejäänu peab olema mitte riknev: kuivatatud puuviljad, pähklid, näkileivad.
[dropcap]JÄÄDVUSTA NÄHTU [/dropcap]Kahtlemata on mällu kogutud mälestused parim pagas, mida endaga kogu järgneva elu kaasa tassida. Samas ei saa alahinnata piltide ja filmijuppidega kaasnevat nostalgialaksu aastakümnete pärast.
Sestap tuleb kaasa pakkida pädev fotokaamera ja filmikaamera neil, kes neid käsitseda oskavad. Instagrammi ja Facebooki võib emotsionaalseid rämpspilte postitada ka üksnes nutiseadme abi kasutades ning loota, et keegi seda kräppi varsti enam ei mäleta.
[dropcap]! [/dropcap]Kui on plaanis jäädvustada oma reisi tõsisemalt, siis võiks pildi – ja filmitegemise reegleid veidi lähemalt uurida ja harjutada. Lastega reisima minnes võibki selle vastutusrikka ülesande neile usaldada.
Nagu näha lisatud videost, saavad reisi omanäolise jäädvustamisega suurepäraselt hakkama needsamad väikesed vastikud lapsed, kelle heaolu nimel kogu eelpoolne trall käima tõmmati. Video on otsast lõpuni valmis teinud 14-aastane noormees. Sellevõrra oli reis ka oluliselt rahulikum, sest lapsel oli tegevust…
https://www.youtube.com/watch?v=qHSyNiSBlU0
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Vist ongi… suurem töö tehtud. Nüüd jääb üle see tonn asju autosse pakkida, kodus ring teha, anda lemmikud ja lilled kellegi hoole alla, käia üle turvasüsteem, lukud, uksed ja aknad, lülitada välja elekter sealt, kus seda vaja ei ole… otsida välja sihtkohtade reisijuhid ja istuda autos oma kohtadele. Reis võib alata.
Tekst: Ylle Rajasaar; pildid Y. Rajasaar, Pixabay; video Eik E. Sikk, Veli V. Rajasaar
https://www.accelerista.com/auto/suurpereauto/lastega-automatkale-reisi-planeerimine