Neljapäev, 21. november 2024
Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti turismi valdkonna jurist-valdkonnajuht Helen Rohtla kirjutab, kuidas osta paketireisi nii, et pärast pettuma ei peaks.

7. veebruaril algab turismimess Tourest 2020. Messituhinas ja rohkete sooduspakkumiste valguses on lihtne kaotada pead ja teha rutakaid reisioste. On mõni oluline asi, millega enne reisiostu peaks end kurssi viima.

Maassa maan tavalla

Kehtib kuldreegel, et põhjalik eeltöö tagab sujuva puhkuse. Reisihuvilisel tuleks alustada soovitud sihtkoha kommete ja tavadega tutvumisest.

Soomlastel on ütlus maassa maan tavalla, kui lähed külla, siis järgid võõrustaja reegleid. See elutarkus aitab mõnestki keerulisest olukorrast välja tulla.

Eeldatavasti ei tehta isegi turismimessil emotsioonioste kohtadesse, millest midagi ei teata vaid see on kaalutletud ja teadlik otsus. Reisiraamatuid ja -kirju leiab tänapäeval igas keeles ja vormis, eeltööd on lihtne teha.

Mõistlik on heita pilk Välisministeeriumi reisihoiatustele “Reisi Targalt” rubriigis. Maailm on pidevas muutumises ja see mis kuuldub meediast, ei pruugi alati olla see, mis toimub kohapeal.

Järgnevalt tuleb langetada otsus, kas korraldada reis ise või võtta leida reisikorraldaja, kes pakub paketireisi teenust.

Üllatav, aga paketireisil on mitmeid eeliseid nende inimeste jaoks, kelle igapäevane töö on stressi- ja suhtlusrohke ja kes tahaks lihtsalt puhata – ometi on võimalus jalad seinale panna ja lasta osa asju enda eest ära teha.

Kui otsustadagi paketireisi kasuks, on sinu partneriks ja kõigi paketis sisalduvate teenuste osutamise eest vastutajaks reisikorraldaja.

Ägeda reisikorraldaja leidmine

Reisikorraldaja peab enne reisilepingu sõlmimist andma põhjaliku info kogu reisi kohta. Näiteks: milline on majutuse tase ja toitlustus, milliseid ekskursioone pakett sisaldab, mis keeles reisiteenuseid osutatakse.

Loomulikult peab olema selge, milline on reisi maksumus ja maksmise kord, mis saab, kui jääd haigeks, lisaks üldine teave sihtkoha viisa-, passi- ja tervisenõuete kohta.

Lisaks ilusatele piltidele ja pikale jutule on reisikorraldajal kohustus anda tulevasele turistile teabeleht, kus kirjas reisija põhiõigused.

Enne reisilepingu sõlmimist tuleb kontrollida reisikorraldaja tausta. Aus reisikorraldaja ei varja klientide eest nime ega kontaktandmeid. Kui tegu on Eesti ettevõttega, saab äriregistris teha lihtsa taustakontrolli.

Reisikorraldaja nime järgi saab majandustegevuse registrist järele vaadata sedagi, kas ettevõttel üldse on õigus teha paketireise.

Lisaks saab majandustegevuse registrist teada, kas reisikorraldajal on olemas kohustuslik tagatis võetud ettemaksete tagamiseks.

Vahel võib segadusse ajada see, et reisikorraldaja müüb pakette vahendaja kaudu. Vahendajat ennast registrist leida ei pruugi, kuid vahendaja peab pakkumises alati välja tooma, kes on pakettreisi korraldaja.

See kõik on seaduse pool, aga miski ei takista juba enne turismimessile minemist uurimast kasutajate tagasisidet, et teha n-ö list reisikorraldajatest, kelle kvaliteet on teada-tuntud ja reisi õnnestumine garanteeritud.

Selleks tasub surfata foorumites ja Facebooki reisikommuunides ning küsida inimestelt, kellega soovitatakse reisida soovitud sihtkohta.

Reisikindlustus on abiks

Kui reisikorraldaja on registrist leitud, teabeleht ja reisileping saadud, siis tasub võtta aega ning leping rahulikult enne kinnitamist läbi lugeda. Kui mõni lepingupunkt jääb arusaamatuks, küsi julgesti reisikorraldajalt selgitusi.

Reisile minnes tasub alati teha reisikindlustus koos tõrkekindlustusega. Üllatav, aga näiteks ootamatult haigestunud reisijale, kes minekust loobub, ei ole reisikorraldajal kohustust kogu reisitasu tagastada.

Kindlustust tehes tuleb tingimused hoolikalt läbi lugeda ja selgeks teha, mida kindlustus kaitseb. Näiteks ei kaitse iga reisikindlustus streigi vastu.

Omal käel reisimise riskid

Kui olete jõudnud otsusele, et paketireisid on nõrkadele ja osta ise lennupiletid ning broneerida majutuse, tuleb nende tausta samamoodi kontrollida.

Omal käel reisides on enne “maksa” nupu vajutamist mõistlik kindlaks teha, kes on kaupleja, kellelt ostetakse piletid ja võetakse majutus ning muud teenused, millises riigis ta tegutseb ja kas ta on hea mainega. Ühismeedia tuleb siingi ju appi: igal endast lugupidaval ettevõttel on Facebookis leht, kust saab lugeda kasutajate tagasisidet.

Tasub teada, et kui kauplejaks on kolmanda riigi ettevõte, siis ei saa tarbijakaitse vaidluse tekkimisel reisijat abistada. Eesti või teise Euroopa Liidu riigi kauplejaga tekkivate murede puhul saab nõu ja abi küsida Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ametilt.

Loe, kuidas Gruusias omal käel ringi reisida

Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.