Neljapäev, 21. november 2024
71%
71%
CITROEN C3

Jätkuvalt vahva sõiduvahend, mis lisaks pädevatele sõiduomadustele püüab pilku eristuva disainiga

  • KUJUSTUS
    9
  • KOOSTEKVALITEET
    7
  • JUHI TÖÖKOHT
    7
  • ÜHENDUVUS
    7
  • RUUMIKUS
    8
  • ERGONOOMIKA
    7
  • SÕIDUOMADUSED
    7
  • ÖKONOOMSUS
    6
  • HIND
    8
  • JÄRELTURU HIND
    6
  • ACCELERISTA FAKTOR
    6
Kui pisut enam kui 3 aastat tagasi kirjutasime Citroën C3 uudismudelist kui hea tuju autost, siis paratamatult on vahepeal kätte jõudnud aeg kergeks näovärskenduseks. Et aga hästi toimivat mitte rikkuda, on Citroën oma väikeautot kohendades olnud üsnagi ettevaatlik.

Väljastpoolt on muudatused nii tagasihoidlikud, et imelihtne on uudismudelit näovärskenduse eelsega segamini ajada. Küll aga pole personaliseerimisel kokku hoitud.

Samas pole pingutada väga vajagi, sest Citroën C3 on niikuinii B-segmendis teistest selgelt eristuv ning ainuüksi tavapärasest kõrgem katusejoon tagab üliolulise maasturlikult mugavama sisenemise-väljumise.

Seitse kerevärvi ja neli katusetooni koos kolme katuseviimistluse ning nelja värvuspaketiga annavad kokku sedavõrd palju kombinatsioone (tootja lubab nende arvuks 97), et kaht täpselt samasugust autot ei pruugi kunagi kohatagi.

Auto esiosa on saanud kergeid mõjutusi uue Citroën C4 poolt (korporatiivne disain), ka tuled on eelmise mudeliga kujult sarnased, kuid saanud täiesti uue, leedtehnoloogial põhineva sisu. Valgusvihk on rahuldav, pole põhjust kurta, kuid ei midagi erilist.

Maatriksleede sellele autole aga mitte mingi lisaraha eest ei saa. Tundub, et autotootjad on ühiselt kokku leppinud, et suuremate (ja rasvasema marginaaliga) sõidukite ostmise soodustamiseks selliseid tulesid väikeautodele ja nende baasil ehitatud kõikjalsõitjatele lihtsalt ei panda. Keskkonnasääst ja liiklusohutus on ebaoluline, kui asi puudutab raha.

Küll aga oskab auto ise lähitulesid kaugtuledeks vahetada (töötab talutavalt, kuid keskmine juht teeb seda paremini), ent sõidurajal ise püsida ei suuda.

Uue kuju on saanud ka külgedel paiknevad Airbump’id. Linnadžunglisse mõeldud autona on tegu väga praktilise lahendusega, millel lisaks auto kaitsmisele on antud ka dekoratiivse elemendi roll. Ka veljed on saanud uue kujunduse.

SEES STIILNE JA MUGAV

Auto sisemuses ei üritatagi varjata soodsat hinnaklassi, kõva plasti kohtab kõikjal. Proovisõiduautol oli Techwood miljööpakett, mis üllatas puiduimitatsiooniga armatuurlauas. See on küll harjumatu, kuid õnneks ei karju näkku ja harmoneerub kenasti teiste kasutatud materjalidega.

Olulisim muudatus sõitjateruumis on aga uued Citroën Advanced Comfort istmed. Need on paksu polsterduse, ent samas tugeva struktuuriga, ehkki mõistagi ei pretendeeri korvistme funktsionaalsusele ringrajal. Kuid testi tulemusel võib väita, et need toetavad selga pikal teel väga hästi ning see on päeva lõpuks kõige tähtsam!

Säilinud on uste küljes olevad nahksed lingid. Sõltumata turundusplärast on need mugavad ja praktilised ning lisaks näevad head välja. Eristumine on oluline!

300-liitrine pagasiruum pole klassi suurim, kuid praktilise kujuga. Loomulikult pole see maht võrreldav universaalide omaga, kuid alla nelja meetri pikkuse auto kohta on tegu hea tulemusega.

Munakivitesti* tulemuseks jäi neli kõva plussiga. Ühtegi selgelt eristuvat kolisevat kohta polnud ei sõitjateruumis ega veermikus, kuid väikseid klõbinaid kostis igalt poolt. Lõpptulemusena mitte midagi häirivat, kuid ka mitte tipptase.

MÕISTLIKULT VARUSTATUD

Citroën C3 on saadaval kolmes varustusastmes: Feel, Feel Pack ja Shine. Neist esimene on üsna spartalik, sisaldades siiski hädavajalikku nagu manuaalne kliimaseade, metallikvärv ja püsikiirushoidja.

Järgmine tase toob pardale juba kliimaautomaadi, Andoid Auto / Apple Carplay ja elektriliselt kokku klapitavad peeglid.

Shine lisab valuveljed, nahkkattega rooli ja veel nipet-näpet. Tagurduskaamera ja võtmevaba käivituse eest tuleb aga alati lisaraha maksta.

Testiauto oli kõrgeimas, Shine-varustustasemas, kuhu oli lisatud tagurduskaamera ja veel natuke pudinaid. Citroën lubab ka adaptiivset püsikiirushoidjat, kuid seda polnud isegi demoautol, auto suurus- ja hinnaklass seavad varustusele piirid.

KAPOTI ALL MUUTUSTETA

Mootorivalik on jäänud näovärskenduse käigus samaks, ostja saab valida kahe bensiinijooja ning ühe õlipõletaja vahel. 1,2-liitrise töömahuga ottomootorid on kas 83- või 110-hobujõulises seades, diiselmootor on saadaval üksnes sajahobujõulisena ning kõik mootorid on kolme silindriga.

Nõrgem bensiinimootor varustatakse üksnes viiekäigulise käsikastiga, võimsam on saadaval nii käsi- kui automaatkastiga ning siis on käike mõlemal juhul kuus, kuid diiselmootori valija peab igal juhul ise käigukastis õli segama. Küll aga on mootori hääl selgelt kuulda ning ei jäta silindrite arvu osas mingit kahtlust.

Kuuekäigulise automaatkasti käiguvalitsa siksakiline liikumistee mõjub arhailisena, kuid kast ise toimetab vägagi sujuvalt, vahetades käike üles ja alla üsna hästi kooskõlas juhi soovidega. Ka mootoriga pidurdades oskab auto ise käigu alla vahetada.

Vedrustuse häälestus on suunatud selgelt pehmusele, mis küll triigib hästi ära ebatasasused, kuid suurematel kiirustel makstakse lõivu sõidustabiilsuse arvelt. Õnneks on elektroonilised juhiabid alati valvel ning toovad käest ära minema kippuva auto karmilt trajektoorile tagasi. Vähem lõbu, rohkem ohutust!

HIND JA ÜLALPIDAMISKULUD

C3 hinnad algavad 12 990 eurost, kuid mootorile rammu ning kerele varustust lisades pole probleem see ka kahekümne tuhandeni viia. Testiauto hind oli 17 990 eurot, põhjalikumalt saab hinnakirjaga tutvuda siin. Garantii on 5 aastat või 150 000 kilomeetrit olenevalt sellest, kumb enne täitub ning see on samaväärne näiteks Toyota poolt pakutavaga.

Valmistajatehas annab keskmiseks kütusekuluks 6,1 l/100km WLTP järgi, kuigi kodulehel on siiani kajastatud täiesti ebarealistlikud NEDC metoodikaga mõõdetud kulunumbrid. Meie saime 540 km väldanud testi tulemuseks 6,4 l/100km, milles oli oma roll kindlasti ka selles, et tegu oli valdavalt maanteesõiduga.

KOKKUVÕTTEKS

Citroën on oma menukit uuendades olnud tagasihoidlik ning seda põhjusega – head ja toimivat asja pole mõtet muuta.

Selle asemel, et püüda konkurentide eeskujul muuta B-segmendi luukpärad sportlikumaks nii välimuselt kui olemuselt, jätkab Citroën oma klientidele selle pakkumist, mis neil kõige paremini välja tuleb – ehtprantslaslikult pehmet ja mugavat kulgemist koos krossoverlike joontega.

Väljapeetud stiil kombineeritud ilusa väljanägemisega lisab sellele täiendavat atraktiivsust ning näovärskendus üksnes rõhutab C3 tugevaid külgi.

Konkurente C3-l mõistagi jätkub. Volkswagen Polo ja Seat Ibiza ründavad VW-Grupi poolt, koduselt Prantsusmaalt Renault Clio ning kontsernikaaslane Peugeot 208, lisaks vastupidav Hyundai i20. Kuid C3 trumbid on väikeauto kohta mugav kulgemine ning ergonoomiline sõitjateruum, mis peaksid tagama talle koha paljude klientide südames (ja garaažis).

PLUSSID
  • Sõidumugavus
  • Disain
MIINUSED
  • Kütusekulu
  • Ergonoomikaapsud keskkonsoolis

*Munakivitest – sõidetakse ühtlasel 50 km/h kiirusel uute munakividega kaetud asulateel. Hinnatakse auto sõitjateruumi kostvaid helisid (kolksud, klobinad jms) ning nende häirivust.

Fotod: Indrek Jakobson

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.