Inster on imeline! Need kolm sõna võtavad kõige täpsemalt kokku selle väikese elektriauto olemuse.
Väljast väike, seest suur, soodne osta ja ülalpidamine ei tekita rahakotis mõrva. Lisaks oma hinnaklassi kohta suurepärane varustus tähendab, et sedapuhku võib julgelt rääkida revolutsioonist taskukohaste särtsukate turul.
Kui Giorgio Giugiaro käest küsiti, mille üle maailmakuulus autodisainer enim uhkust tunneb, siis ta ei nimetanud FIAT Pandat (kuigi tegu on suure kunstniku vaieldamatu lemmikuga), vaid oskust mõista, et auto disain on alati kompromiss esteetika ja funktsionaalsuse vahel. Kui aga on vaja valida, siis eelistatakse viimast.
Olgu eksituste vältimiseks kohe öeldud, et Hyundai Insteri kujustamisel vanameistri käsi mängus polnud. Selle eelkäija Casper loodi Hyundai Korea disainistuudios, mida toona juhtis SangYup Lee, ent hiljem võttis juhtrolli Simon Loasby. Nii pole seegi selge, kas Insteri loomisel mängis suuremat rolli tema või hoopis Nicola Danza, sest tegu on ju meeskonnatööga.
Autode välimusest kirjutamine täidab tavaliselt hästi leheruumi, kuid on proovisõitude-arvustuste madalaima väärtusega osa. Lõppeks oskab igaüks pildi pealt auto siluetti ise vaadata ning ilu on jätkuvalt vaataja silmades. Kuna tüüpilise näovärskenduse käigus muudab tootja reeglina üksnes põrkeraua ja tulede kuju, on see nii triviaalne info, et sageli lausa piinlik kirja panna.
Ent on autosid, mille puhul asjad teisiti käivad ning Inster on kahtlemata üks neist, mille välimus kedagi ükskõikseks ei jäta. Polariseeriv disain tõmbab küll alati tähelepanu, kuid ei pruugi kergitada müüginumbreid. Sedapuhku on Hyundai läinud välja täispangale ja Maailma aasta auto 2025 finalisti ning Maailma elektriauto 2025 staatust niisama ei anta.
Väljast väike, seest suur (Insteri esimene imetegu)
See kompaktne elektrisõiduk on ideaalne lahendus neile, kes soovivad Hyundaid, otsivad midagi väiksemat kui Kona Electric, ent ei soovi järele anda varustuses. Vaid 3,82-meetrise pikkusega Inster sobib ideaalselt väikeste linnaautode kategooriasse, pakkudes kaasaegset tehnoloogiat ja samas mõistlikke ülalpidamiskulusid.
Kui esimesed pildid Euroopasse saabuvast pisi-särtsukast mullu avalikkuse ette jõudsid, siis kiputi seda algul nimetama elektriliseks Casperiks (millega Inster jagab kujustuspõhimõtteid, ent on sellest tervelt 23 cm pikem ning 1,5 cm laiem). Ent Inster veereb seni ainsana Hyundai-KIA K1 BEV platvormil, olles auto omaette.
See tähendab ka, et kui Casper (mis Euroopasse ei jõuagi) on Hyundai mudelivaliku väikseim esindaja, siis Inster on siin müüdavast i10-st küll 7 cm kitsam, kuid tervelt 15,5 cm pikem ja 9,5 cm kõrgem, mis teebki sellest väikese ruumi-ime. Siiski ühe piiranguga – tegu on vaid neljakohalise autoga.
Need neli kohta on aga vastavalt kasutaja vajadustele suurepäraselt ümber kohandatavad. Kaasreisija istme seljatuge on võimalik kerge vaevaga täiesti alla klappida ning tagaistet kuni 15 cm ulatuses edasi-tagasi liigutada. Muidu üsna pisike pakiruum kasvab seejärel Golfi-mõõtu, ehkki teises reas istujate jalgadele ei jää suurt midagi alles (kui eesistujad just end vastu armatuurlauda nihutada ei soovi).
Suurepäraselt varustatud (Insteri teine imetegu)
Insteriga pisutki sõitmine kutsub esile selliseid emotsioone, mida suudavad tekitada vaid väga vähesed autod. Ühelt poolt tekib déjà-vu, nagu oleks tegu pisut kitsama ja kõrgema Suzuki Swiftiga, teiselt poolt aga midagi tõeliselt iseäralikku ja varem mitte kogetut.
Mis teeb selle auto siis eriliseks? Kui väikseid autosid on varemgi valmistatud ning mõned neist on olnud ka seest suhteliselt ruumikad, siis nüüd tegi Hyundai seda elektriautoga. Insteri puhul lisandub sinna aga šokeerivalt hea varustus, mis kuidagi ei sobi kokku elektriauto mõttetult kalli kuvandiga. Ja see on revolutsioon!
Kuidas Hyundai seda saavutas? Väga lihtsalt: kasutades väikesel ja soodsal elektriautol pea kõiki juba olemasolevaid vidinaid ja mugavuslisasid, mis on teistel mudelitel ammu kasutuses. Kas selle tulemuseks on sadul sea seljas? Ei, hoopis kvaliteetne viimistlus ning kõik kasutatud detailid sobivad omavahel kenasti kokku.
Samas sarnaneb Inster teiste soodsate väikeautodega oma konstruktsioonilise lihtsuse poolest. Sel on üks esirattaid liigutav elektriajam, ees MacPhersoni vedrustus ja taga väändetala. Ei mingit liigset peenutsemist, vaid tavaline töökindel lahendus.
Räägime rahast!
Tavaliselt on kombeks mainida auto hinda loo lõpus, kuid ilmselt tuleb see põhimõte üle vaadata. Oleme jõudnud ajastusse, kus turule hakkavad jõudma taskukohased elektriautod ning nende puhul on maksumus üks kõige olulisemaid asju.
Insteri hinnakiri on lihtsam kui auto ise. Ainult kaks varustustaset (väga tabavad InTo ja In) tähendavad, et soodsaima eest (42 kWh aku, 71 kW/97 hj mootor, InTo tase) küsitakse 25 990 eurot, keskmise eest (49 kWh aku, 85 kW/115 hj mootor, InTo tase) 27 990 € ning kalleima (49 kWh aku, 85 kW/115 hj mootor, In tase) eest 29 990 €. Lihtne ja loogiline!
Olukorras, kus enamus tootjaid on otsustanud rääkida oma soodsast elektriautost kui “alla 25 tuhande euro”, võib Insteri hinnakujundus tunduda tavatu, kuid ta ei püüagi olla turu soodsaim, jättes selle niši neile, kes ostavad ainult kuumakset.
Nii jääb Inster siiski Dacia Springist oluliselt kallimaks, kuid Hyundai proovib siin ilmselt tõestada, et väiksus on luksus, mille eest tasub maksta. Aga mitte ainult tagasihoidlikud mõõtmed pole seda raha väärt.
Kuigi pisike ja soodne, on auto juba baastasemel korralikult varustatud. Mis olulisim – lisa ei pea maksma soojuspumba eest, mis tuleb kõigile Insteritele kaasa ilma lisatasuta. Juba standardvarustuse nimekiri on väga rikkalik ja loomulikult sisaldab see peaaegu kõiki tänapäevaseid turvasüsteeme.
Lisavarustuse nimekiri on lühike, kuid proovisõiduautole oli siiski täiendavalt peale pandud nii vajalikku (LED-plus- ja ohutuspakett) kui ka täiesti mittevajalikku pudi-padi (katuseluuk, 17-tollised veljed). See viis hinna juba 35 tuhandele eurole ohtlikult lähedale. Insteri hinna ja varustusega saab lähemalt tutvuda siin.
Konkurendid, kas teil on midagi veel öelda?
Oma peamiste võistlejate nagu Dacia Spring, Citroën ë-C3 (ja selle derivaadid nagu Opel Frontera või Fiat Grande Panda) ja Renault 5 kõrval on Hyundai Insteril ainulaadne positsioon. Kuigi Spring on oluliselt ja Citroën veidi soodsam, pakub Inster võrratult rohkem mugavuslisasid ning paindlikumat ja rafineeritumat sõitjateruumi.
Me ei tea veel, mida tegelikult kujutab endast Euroopa aasta auto 2025 Renault 5, kuid tõenäoliselt saab tegu olema Insterist mõnevõrra kallima, kuid ilmselt mitte oluliselt suurema (pigem väiksema) sõiduulatusega autoga. Stellantise odavplatvorrmile ehitatud sõidukite “lennukaugus” jääb aga Insteri omale igal juhul alla.
Siit tulebki pisi-Hyundai kolmas suur imetegu. Varakevadiste veidi üle nulli kõikunud temperatuuride juures jäi üle 600 km väldanud proovisõidu (pool linna, pool maanteed) keskmiseks energiakuluks 15,1 kWh/100 km. Olgu öeldud, et see vastab täpselt WLTP normile, mida leitakse teatavasti väljalülitatud kliimaseadmega, proovisõit toimus aga kõigi mugavustega – nagu Insterile kohane.
Kuigi selle väikeauto sõitjateruumi materjalides domineeriv kõvaplast ja ainult neli istekohta ei pruugi kõigile sobida, on sellegipoolest tegu väga arvestatava pakkumisega soodsate elektriautode turul – seda tänu oma praktilisusele, säästlikkusele, nutikatele lahendustele ja suurepärasele varustusele.
Inster on tulnud, et väikeste ja soodsate elektriautode klassis revolutsiooni teha. See on küll mõõtudelt väike ja mitte kõige odavam, kuid Hyundai püüab oma tulevasi kliente veenda, et tänu suurepärasele varustusele on Inster väärt ka mõningaid lisakulutusi, mis päeva lõpuks end ära tasuvad.
Meeldis:
- Suurepärane varustus selle autoklassi kohta
- Üllatavalt ruumikas
- Mahub igale poole tänu väikestele mõõtmetele
- Laiad sisemuse ümberkujundamise võimalused
- VL2 võimekus
- Madal elektrikulu
- Palju tehnoloogiat
Ei meeldinud:
- Polariseeriv välimus
- Ainult neli istekohta
- Hind võib takistada konkureerimast Stellantise odavbrändidega
- Palju kõvaplasti sisemuses
Fotod: Indrek Jakobson, Hyundai