Kolmapäev, 24. aprill 2024
Mootorit vaid liiter, aga liigub hämmastavalt kergelt
Hind alates 17 490 eurost
Diislit ja bensiini, automaati ja manuaali, kirssidega ja kõigile

Cee-ülakoma-d (kummardus Top Gearile) GT Line ei ole inimesele, kelle jaoks on teoreetilised sooritusnumbrid esmatähtsad, sest need on GT Line’l pehmelt öeldes mittemidagiütlevad. Come on, Simmo, 88 kw ja 11,1 sekundit sajani, millest me räägime, eks.

Aga näe, räägime. Lausa nii, et mina, kes ma olen harjunud igapäevaselt ringi ajama üle kahe korra võimsama autoga, leidsin pidevalt, et kiirus on kasvanud patuselt liiga suureks.

Ja kuigi Cee’d ei ole kindlasti eriti terav, vastupidi, hetketi mulle isegi tundus, et ta reageerib gaasi või rooliga mõjutamisele imeväikese… talle sobiva viivitusega, liigub suhteliselt kerge Cee’d oma mikroskoopilise turbomootori jõul siiski nii märkimisväärselt innukalt ja kergelt, et mulle jäigi sellele autole mõeldes kuklasse kumisema mõte kiiruse talumatust kergusest.

[dropcap]AJALUGU [/dropcap] Kui 2006. aastal ilmavalgust näinud Cee’d on meiega juba mõnda aega olnud, siis GT Line on suhteliselt uus leiutis.

Cee’d on Kia esimene Euroopas disainitud ja ehitatud auto ning on saadaval nii viieukselise luukpärana, kolmeukselise luukpärana (Pro Cee’d) ja ka viieukselise universaalina (Cee’d SW).

Valikus on nii diisel kui bensiin ning manuaal- ja automaatkäigukast. Cee’di teise põlvkonnaga proovis Kia kätt nn hot hatchide maailmas – 2013. aastal toodeti GT-versioon Pro Cee’dist.

Tundub, et tulemus oli edukas, sest 2014. aastal valmis ka Cee’d GT. Nüüd on mudelivalik täienenud ka vahepealse variandiga – Cee’d GT Line, mis ühendab endas jooni mõlemast äärmusest.

[dropcap]MINU LUGU [/dropcap] Cee’d võttis mind vastu nagu vana tuttav, keda pole mõnda aega näinud; kellega jutule saades tundub, nagu poleks pausi olnudki. Kergus, lihtsus ja iseenesestmõistetavus, millega see auto end üleval peab, oli tunda esimesest hetkest.

Ta ei kavatsenud minu eest nuppe ja lüliteid peita või kuidagi draamat tegema hakata – tema töö oli võtta need naised, titt ja kodinad ja viia nad turvaliselt ja mugavalt, ning peamine – mõistlikult -, kuhu nad tahavad. Kui mõne autoga sõitmine on pidev pingeseisund, mõtlemine, leiutamine, arvestamine, siis selle auto puhul polnud see vajalik.

[dropcap]DISAIN [/dropcap]Cee’d on ilus auto, mida võibki oodata auhinnatud disainitiimilt. GT Line välispakett lisab sellele sportlikud kaitserauad ja küljekarbilaiendused, kroomitud väljalasketorude otsad ja leed esimesed udutuled.

GT Line veereb tavalise 16 asemel 17-tollistel valuvelgedel, millel 225/45 rehvid. GT Line sisupakett sisaldab metalldekooriga pedaale, rooliratta nahkkatet ja kunstnahaga kombineeritud istmekatteid.

Kasutuskogemuse disaini poole pealt tundub, et rõhku on salamisi pandud rohkem naistele – nii käigukangi tagurpidikäigu lüliti kui pagasiruumi avamise nupp, mille ebamugavuse üle mees kurtis, sobisid minu käele igatahes ideaalilähedaselt.

Võiks arvata, et võib-olla on lõuna-korealastel lihtsalt väikesed käed, kuid Cee’d peaks ju olema olemuselt eurooplane, seega panustame pigem naistele.

[dropcap]JUHI TÖÖKOHT [/dropcap]Meeldivalt lakoonilise peamiselt punavalge värvilahendusega näidikuteplokis on rõhk pandud põhilisele – pöörded, kiirus, kütus.

Kui näidikuteploki taustavalgustuse intensiivsust saab ühe nupuga reguleerida ning endale sobiva nivoo peaks leidma igaüks, siis kahjuks ei saa sama öelda keskel asuva puuteekraani kohta, mis oli ka absoluutselt kõige tumedamas seades nii ere, et pimedas sõites see minust väljalülitatuks jäigi.

Kõikvõimalikud nupud teenivad plusspunkte loogilise paigutuse ja konkreetse käigu eest – on kohe selge, kas ja kui mitu korda nuppu vajutatud sai ka siis, kui silm parajasti peale ei ulatu.

Multifunktsionaalne rool on käes mugav ja naisterahva käele sobivalt väike. Samuti on Cee’dil olemas Eesti kliimas eriti mõnus roolisoojendus. Tõsi, kui tahta nuriseda, võiks viimane jaotuda roolil veidi ühtlasemalt, samas külma ja sooja vaheldumine teenib võib-olla näiteks ärkvelpüsimise eesmärki pikal pimedal maanteel.

Temperatuur, kell ja uste ja turvavööde sulgemise märguanded on ära paigutatud armatuuri keskele, kus kuvatakse ka 4 soojakraadi juures musta jää hoiatus, mis on samuti tore väike mugavusfunktsioon.

Sama sügavat muljet ei jätnud aga puuteekraan, millele polnud ülejäänud autole omast intuitiivsust vist jagunud. Või siis töötab minu intuitsioon kuidagi teisiti ja Waze-navigatsioonirakenduse kasutusharjumus on mu lootusetult ära rikkunud…

Plusspunkte saab ka tagurduskaamera, mis piiksub pigem varem kui hiljem, ning võimalus Start-Stop süsteem ühe nupuvajutusega välja lülitada.

[dropcap]SÕIDUOMADUSED [/dropcap]Nagu öeldud, ei ole Kia Cee’d GT Line eriti ergas või võimas auto – paadunud turbomeestele jääb tõenäoliselt väheks – kuid ometi liigub ta märgatavalt kergelt.

Vedrustus on piisavalt jäik, tänu millele istub auto märkimisväärselt hästi teel ja tekitab kurve läbides ohtliku tunde, et seda kurvi saaks veel, veel natuke kiiremini võtta… Samas ei ole jäikusega üle pingutatud ja raudteeülesõitudest saab üle selgroomurruta ka ilma peaaegu seisma jäämata.

Rooli normal ja comfort seades ilmutatud kerge viivitusega reageerimise vastu aitas sport seade. Pidurid olid igal hetkel oma ülesannete kõrgusel ja erinevaid elektroonilisi abimehi ärme praegu üles lugema hakka.

Tuled, sh automaatsed kurvituled üllatasid meeldivalt – pimedal maanteel ununes paar korda isegi täistuledele tagasi lülitamata, sest maailm tundus juba niigi üsna valge.

[dropcap]PRAKTILISUS [/dropcap]Noored emad, järgnev on eriti teile. Cee’d ei ole suur auto, see on fakt. Siiski jäi positiivse üllatusena pärast tagaistmele selg sõidusuunas turvatooli paigaldamist eesistujale isegi veidi ruumi – kui just väga pikk sõit ei oota või kõrvalistuja erakordselt pikka kasvu ei ole, on sellest rohkem kui küll.

Positiivse üllatuse tordil oli kirsiks võimalus turvatooli kolmepunktiturvavöö abil ka tagaistme keskele, kõige turvalisemasse kohta üldse, paigutada.

Vankriga kahjuks nii hästi ei läinud. Täissuuruses jalutusvanker mahtus pagasiruumi peaaegu. Kui peaaegu teid rahuldab, siis võite jätkata lugemist järgmisest lõigust. Mind päris ei rahuldanud ja olin sunnitud kaasa võtma väiksema vankri.

Paraku võttis ka see pagasiruumist päris suure osa ära. Kindlasti saab ruumi juurde istmeid alla klappides või vankrit tükkideks lammutades, kuid kui eesmärk on poest tulles lihtsalt ilma majapidamist ümber tõstmata laps autosse ja vanker pagasiruumi susata, tasub ülaltooduga arvestada.

[dropcap]JÕUALLIKAD [/dropcap]GT Line valikus on proovitud manuaalkäigukastiga liitrine turbobensiinimootor ja ka 1,6-liitrine diisel, mida saab nii manuaal- kui automaatkäigukastiga.

Liitrine bensiinimootor pakub 6000 pöörde juures 88,3 kw ja väänet lubatakse 171,1 Nm pööretevahemikus 1500-4000 rpm.

Diisli 100 kw lubatakse kätte juba 4000 pöörde juures ja väänet on manuaalkastiga 280 Nm vahemikus 1500-3000 rpm ning 7-käigulise DCT-automaatkastiga 300 Nm pööretevahemikus 1750-2500 rpm.

Väikese bensiinimootori pigem tagasihoidlik vääne on ilmselt ka põhjuseks, miks teravus ei ole sellele autole mõeldes esimene asi, mis pähe tuleb.

enzin

[dropcap]HIND [/dropcap] GT Line soodushinnad algavad 17 490 eurost. Selle eest saab liitrise bensiinimootori ja manuaalkäigukastiga variandi. Kalleima, 1,6-liitrise diiselmootori ja DCT-automaatkastiga versiooni saab 19 980 euro eest.

[dropcap]ÜLALPIDAMISKULUD [/dropcap]Ametlikud kütusekulu numbrid on proovitud autol linnas 6,2, maanteel 4,2 ja kombineeritult 4,9 liitrit sajale. Tunnistan ausalt üles, neljaga algavatest numbritest võisin vaid unistada. Kuuega algava numbri sain aga maanteesõidul küllalt kiiresti tabloole seal enne ilutsenud kaheksa asemele.

Ei midagi traagilist, kuid eks reaalne liiklus võibki sedalaadi mootorile veidi koormavam olla kui ideaalsed küttekulutestide olud.

Diislite linnanumbrid jäävad natuke madalamale, kuid kombineeritud number algab ikkagi neljaga. Seega märgatavat säästuvahet ei ole ning mootorit valides saab juhinduda personaalsest eelistusest. Kia sõiduautode garantii on 7 aastat või 150 000 km, esimesed 36 kuud on läbisõidupiiranguta.

[dropcap]KONKURENDID [/dropcap]Esimesena tuleb pähe üks teine punane auto, Opel Astra. Kui panna kõrvuti liitrise turboga Cee’d ja Astra, saab KIA mõnegi plusspunkti särtsakama mineku eest.

Ka on käsikastversioonis Cee’dil kuus, Astral viis käiku. Vaadates teisi, võiksid samasse klassi jääda ka näiteks Mazda 3 ja Toyota Auris ning muidugi ka Hyundai i30.

IMG_9759

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Kui te vajate uut autot, mis peaks teid innukalt ja heatujuliselt viima punktist A punkti B, kui te ei vea autos sektsioonkappe, kui teie tütar sai juhiloa ja te tahate talle teha naiselikku, ent praktilist kingitust auto näol, millega talvel loengusse ja suvel sõbrannadega randa sõita ilma kütust ostes vaeseks jäämata, minge proovige GT Line’i.

Kui te vajate uut autot ning teile pole oluline tippkiirus või kiirendus numbrite näol, kui teil kipuvad külmetama käed või selg, kui te pelgate autot juhtides reavahetusel pimedaid nurki, musta jääd ja linnaliikluses teistele autodele jalgu jääda, minge proovige GT Line’i.

Kui te vajate uut autot ja teil on mingil põhjusel parasjagu väga kurb olla… minge proovige GT Line’i. Kui te vajate uut autot, aga lisaks eelnevale tahate rohkem toorest jõudu, minge proovige GT-d.

Vaata hinnakirja maaletooja kodulehel
Vaata edasimüüjate kontakte

Fotod: Ylle Rajasaar, Maarja Kupits, KIA Motors

66%
66%
Innukas väike sõber
  • DISAIN
    8
  • KVALITEET
    7
  • JUHI TÖÖKOHT
    8.5
  • INFOLUSTIVÄLI
    2
  • RUUMIKUS
    6
  • SÕIDUVÕIMEKUS
    6.5
  • PIMEDA- JA LIBEDASÕIT
    7
  • HIND
    4.5
  • ÜLALPIDAMISKULUD
    7
  • ATRAKTIIVSUS JÄRELTURUL
    7
  • LAPSESÕBRALIKKUS
    7.5
  • ACCELERISTA FAKTOR
    8
blank

Maarja ütleb enda kohta: "Elan ja hingan bensiini, gigabaite ja kõike nendega seotut. Kui ei tea, siis uurin välja ja kui ei oska, siis õpin." Maarja on Accelerista uudistetoimetuse juhataja ning vilunud testisõitja. Kapott avaneb iseenesest ja mootor laotab end Maarja ette vabatahtlikult laiali: ei ühtki saladust, mida Maarja ei teaks!

2 kommentaari

KOMMENTEERI SIIN