Meediaõpingutest on laia maailma pääsenud tõdemus: uudis pole mitte see, kui koer hammustas inimest, vaid kui inimene hammustas koera. Loomasõbrad võivad siiski rahuliku südamega edasi lugeda, nende lemmikuid keegi ei puutu.
Kia EV6 on auto, mil pole tegelikult tarvis mitte midagi mitte kellelegi tõestada. Eesti auto 2022 tiitel ja Eesti aasta auto 2023 teine koht räägivad iseenda eest, lisaks lugematu arv tunnustusi üle maailma. Praeguseks on testide tulemusel selgunud, et EV6 sobib ka meie kliimasse ja saab talvega kenasti hakkama.
“Siin on disaineritele küll vabad käed antud,” kommenteeris kolleeg esimest korda valget proovisõiduautot nähes. Kia EV6 üllatab jätkuvalt oma kujustusega, ehkki (või just seetõttu?) on tegu autoga, mis ühendab krossoveri stiilsuse mahuka pereauto omadega, kuid kunstnikele pole joonlauaga ringi käimisel tõesti palju piiranguid seatud. Eristumine on positiivne!
Maailma aasta jõudlusauto (World Performance Car of the Year) 2023 tiitli võitnud Kia EV6 GT on väliselt oma tagasihoidlikuma sõsaraga üsna sarnane. Kui GT pisut teistsuguse disainiga kaitseraud võib vähemkogenud pilgu eest varju jääda, siis külgvaates pole võimalik mööda vaadata suurtest laimirohelist karva pidurisadulatest.
Sisemuses aga eristavad kähkusõiduversiooni ennekõike suured poolkorvistmed, laimikarva tikandid ning roolil laiutav GT-tähistusega nupp. Muus osas on säilinud kõik EV6 head (ja ka mitte nii head, neid on oluliselt vähem) omadused.
Kuigi detaile leiab otsides veelgi, on peamine erinevus kapoti all – võimsad elektriajamid arendavad kuni 583 hj ja 738 Nm, tänu millele läbib EV6 GT nullist “sajani” sprindi vaid 3,4 sekundiga, edestades väga mitmeid sportautosid ja kahtlemata on maailma parima tiitel ausalt välja teenitud.
Samas on GT versioonis Kia tippmudel (meil ja praegu) üllatavalt säästlik: testi jooksul läbitud ligi 600 km jooksul tarbis EV6 GT vaid 24 kWh/100 km, mis on sellise dünaamikaga auto kohta suurepärane tulemus. Ilm oli kevadiselt heitlik, oli külma ja lund, kuid ka üle kümne soojakraadi. Seega mitte ideaalsed olud, kuid pigem sobilikud kogu aasta keskmise kulu hindamiseks.
Naastes loo algusse: kui inimene mis iganes põhjusel autole müksu annab, on see sõltuvalt obaduse kõvadusest üksnes märk halvast kasvatusest, millele keegi eriti tähelepanu ei pööra. Kui aga auto lööb oma juhti (mitte kogemata ette jäänud jalakäijat), ületab see uudisekünnise. Kuid mitte EV6 GT omaniku jaoks.
Hoobi saamiseks tuleb lihtsalt valida rooli küljes vasakul olevast nupust sõidurežiim Sport ning seejärel omakorda vajutada paremal laimirohelist nuppu kirjaga GT. See paneb auto tööle kõige karmimas režiimis ning ühtlasi lülitab välja veojõukontrolli. Seisva auto puhul jääb efekt napiks, kuna enne liikuma hakkamist käivad rattad lihtsalt koha peal ringi, seda ka kuival asfaldil.
Kui aga auto enne liikuma panna ja siis gaasipedaal (ka elektripedaal, mine-pedaal) põhja vajutada, lööb istme seljatugi lihtsalt vastu autos viibijat, olgu ta juhi- või kõrvalistmel. See on järsk ja ei meenuta suure sisepõlemismootori jõulist, kuid sujuvamat käitumist. Suurel kiirusel saab särtsukal muidugi jaks otsa ning kolmekohaliste numbrite puhul spidomeetril on tegu lihtsalt väga nobeda minekuga.
Nelikveolisest EV6 GT-Line TX varustuses autost on GT versioon täpselt kuus tuhat eurot kallim – ja see on vähem kui kümnendik auto hinnast. Kas seda lisa tasub maksta, otsustab igaüks ise, kuid meie julgustame – praktikas sõltub elektrikulu peamiselt sõidustiilist ja välistemperatuurist, sõidurõõm aga jääb!
Pildid: Indrek Jakobson