Esmaspäev, 27. mai 2024
Minu jaoks on reisimine viis igapäevasest ümbritsevast reaalsusest välja murda. Muuta harjumusi. Vabaneda igapäevastest probleemidest ja silmitsi seista uute väljakutsetega. Reisimine laeb, annab energiat, elavdab. Ja mulle tundub, et reisimine ei pea tingimata olema reis maailma äärde, saab reisida ka kodust kaugemale minemata.

Nädala alguses kirjutasin oma Euroopa-reisist. Ja täna reisin ma kodust lahkumata. Minu jaoks üsna uus tunne – autoga sõita ja oma kodu endaga kaasas vedada. Minu koduks sel nädalal sai Roller Team Kronos 265, mille Motorhome.ee mulle proovisõiduks andis. Ja see on harukordne juhtum, kus auto, mille peale see kodu ehitatud on, omab loo raames kõige vähem tähtsust.

Vladimir Niinimäki, matkaauto

Jah, selle põhjaks on Ford Transit, siin on 125kW diiselmootor ja automaatkäigukast. Kuid mu uue reisiviisi avastamine ei muutuks oluliselt, kui see oleks ehitatud Peugeot’, Mercedese või mõne muu tootja tehnikale.

Vladimir Niinimäki, matkaauto

Esimene asi, mida matkaauto annab, on kontroll oma aja ja reisi tempo üle. Peamine probleem, millega ma autoga reisimisel kokku puutusin, oli vajadus jõuda ööbimiskohta õigeaegselt. See võis olla hotell, AirBnB korter või mõni muu koht, kuhu tuli jõuda. Matkaautoga pole mingit vajadust kiirustada – sa oled alati kodus. Iga parkla muutub öömajaks. Iga järv või mereäärne väljasõit, kuhu auto mahub, pakub parimat vaadet. See on uskumatu tunne, joovastavam kui esimene armastus.

Vladimir Niinimäki, matkaauto

Te võite öelda – sa liialdad, Vladimir. See, mida sa kirjeldad, on liiga hea. Kuid loomulikult on siin asju, millega tuleb leppida – vee, gaasi, elektrivarud pole lõputud. Kuid isegi seda saab lahendada, see tehnika võib olla täiesti autonoomne – kolme päeva jooksul ei käinud me kordagi ametlikel laagriplatsidel, peatusime ainult looduses. Vett saime bensiinijaamadest ja 14-liitrisest gaasiballoonist piisas kodu, vee ja külmiku kütteks.

Vladimir Niinimäki, matkaauto

Mis eristab veel matkaautot teistest reisimise tüüpidest – see on kogukond. Esimesel ööl peatusime Tänavjarvi maalilise järve ääres. Üllatuseks polnud me seal üldse üksi – just selle koha valis peatumiseks Eesti matkaautoentusiastide klubi. Kuidas seda kogemust lühidalt kirjeldada? Meenutage oma lapsepõlve, kui veetsite suve vanaema juures maal, lastelaagris või igasugustel festivalidel. Tunne, et oled suure pere liige, inimesed on valmis aitama ja nõu andma ning jagama seda, mida oled mingil põhjusel unustanud.

Vladimir Niinimäki, matkaauto

Nii sain ma esimesel ööl sütt ja veevooliku. Kogu päeva olid inimesed oma asjadega hõivatud – keegi sõitis paadiga, keegi kalastas, keegi tegi sauna, keegi valmistas süüa, keegi lihtsalt chillis päikese käes. Lapsed mõtlesid välja uusi mänge, koerad tiirlesid kala ja liha ümber. Väiksel maalapil kees elu ja kogu see on matkaautode kultuuri osa.

Vladimir Niinimäki, matkaauto

Hiljem otsisime võimalust leida vaikne koht, kus poleks kedagi. Ja selline võimalus avanes teisel õhtul, kui leidsime park4night rakenduse kaudu mere ääres RMK parkimisala, kus polnud kedagi. Ja see kogemus oli hämmastav – ümberringi polnud kedagi peale kahe kaugel asuva matkaauto. Mere kohin, kajakate karjed, õhtune lõke ja tähtede vaatlemine – see on ka kultuur, mida matkaauto sulle pakub. Enne magamaminekut istusime autos, avasime veidi aknaid ja kuulasime, kuidas lained löövad kaldale ja kuidas mets uue päeva ootuses magama jäi.

Vladimir Niinimäki, matkaauto

Mul oli sellest kogemusest hea meel. See ei olnud nii keeruline ega piirav, nagu ma alguses ette kujutasin. Meil olid kõik mugavused – soe dušš, soe voodi, kaks tuba ja kogu maailm, mis ootas avastamist. Võib tunduda, et see on kallis lõbu, kuid teisest küljest saab täiesti uue matkaauto praegu osta 75 000 euro eest, mis on odavam kui ühetoaline korter Tallinnas. Kuid kas olete valmis selliseks elustiiliks, kus reisimine muutub sündmusest elu osaks? Keeruline küsimus.

Vladimir Niinimäki, matkaauto

Kuid kui matkaauto ostmise võimalus ja sellega reisimine tundub liiga seikluslik, siis soovitan kindlasti alustuseks see endale rentida ja ratastel kodu koos kõige juurdekuuluvaga katsetada. Võib-olla tekib isu “söömise” ajal. Ärge unustage, et elada tuleb mitte mälestuste või tulevikuunistuste, vaid tänase päeva nimel. Head reisimist!

Vladimir Niinimäki, matkaauto

Fotod: Vladimir Niinimäki

blank

Endine kooliõpetaja, IT-ettevõtja ja autoentusiast. Armastab kõike, mis liigub, aga itaallastele on südames eriline koht. Unistus - teha ümbermaailmareis!

KOMMENTEERI SIIN