Reede, 14. juuni 2024
Sobib esindussõidukiks ja kuni kahe lapsega pere esimeseks sõidukiks
Hind algab 55 490 eurost, enim ostetakse u’ 70 000 eurot maksvat autot
10st 9 autot müüakse hübriidajamiga, tarneaeg on umbes 4 kuud

Maailmas on müüdud 2,1 miljonit Lexus RX luksusmaasturit ning see number kasvab jõudsalt. Lexuse veidi rohkem kui veerandsaja aasta pikkuses ajaloos on RX margi müüduim mudel. Esimene viiul on “h” tähega auto käes – me teame RX-i kui kõikide aegade esimest hübriidajamiga luksusmaasturit.

Accelerista testisõiduautoks oli mudelirea lipulaev, RX 450h F Sport, mille kombineeritud võimsus on 230 kW ja hind algab 73 260 eurost.

Lexus RX 300h 1998 edi

[dropcap]AJALUGU [/dropcap]Lexus RX ajaloo alguseks loeme 1997. aastat, mil Toyota Harrieri nime all esimene omataoline luksusmaastur toodeti. 1998. aasta märtsis, mil algas müük Ameerika Ühendriikides, nimetati mudel ümber Lexus RX 300-ks. Euroopas on RX müügil alates 2000. aastast.

RX teine põlvkond sai valmis 2003. aastal. 3-liitrise V6 mootoriga RX 300 kõrval tuli valikusse ka 3.3 -liitrise V6ga RX 330. 3.5-liitrine V6 RX 350 saabus 2006 koos väikese faceliftiga – ja lõi müüginumbrid lakke. See pidu ei saanud kaua kesta, sest aasta varem oli Toyota teinud paradigma muutuse, tuues turule maailma esimese, hübriidajamiga luksusmaasturi Lexus RX 400h, mille jõuallikaks 3.3-liitrine V6 ja elektriajam.

RX 400h tuli, nägi ja võitis. Ka Eestis, kus aastatuhande esimesel kümnendil muutus Lexuse hübriid omalaadseks staatuse sümboliks – autoks, millega sai näidata oma edukust ja keskkonnateadlikkust. Kui 2009. aastal jõudis müügile RX kolmas põlvkond, oli selge, et hübriid saab selle auto DNA-ks.

Lexus RX 400h 2005 edi

Lexus RX-ist hakati rääkima kui hübriidmaasturite pioneerist ning Lexus RX 450h (3.5l V6+elektrimootor) moodustas peagi valdava osa mudeli müügist, ehkki valikus oli ju ka “tavaline” 3.5- liitrine V6. Jaapanlased otsustasid koduturul “toyotatamise” lõpetada ning vahetasid Toyota Harrieri nime RX-i vastu. Ja kes selle üle ikka niiväga kurvastab, sest sõnamänguna paitab Lexus kõikjal kõrva kui “luksus”.

Tootmisküpset Lexus RX neljandat põlvkonda esitleti 2015. aasta kevadel, Eestis algas auto eeltellimine suvel,  müügisalongi jõudsid proovisõiduautod aasta lõpul. Nagu arvata, on tantsukaart ülebukitud RX 450h-l, “lihtne” 4-silindrilise turbomootoriga RX 200tseisab enamuse ajast (üsna teenimatult!) nurgas.

[huge_it_gallery id=”99″]

[dropcap]MINU LUGU [/dropcap] Juhtus nii, et sõitsin järjestikku mitme uue Lexusega- Mallorcal GS-i ja tutika sportkupee RC-ga ning Eestis kohe RX 450h-ga.

Üllatus saabus hetkel, kui Härra Abikassa mind konkreetselt (“hssss, kõtt, las ma sõidan!”) RX kõrvalistmele surus ja sinna jättiski – oleks tal taskus olnud jeesusteip, istuksin ma tänaseni kuskil toolinurgas kaassõitjana. Mitte, et seal halb oleks, sugugi mitte. Konkreetsus, millega härra mind roolist maha tõstis ja ise pisut puhevile minnes, naudinguvirve näos juhtimise üle võttis, tegi mind üllatusest tummaks. Harva, kui muidu vaoshoitud meesinimene nõndamoodi reageerib. Viimati oli sarnane tundevirvendus ta näol aastal 2014, kui proovisõitu tuli Porsche Macan S. Mmjah. M… meestemagnet Lexus RX.

On olemas üks teema, mis mehi enamasti kõnetab – töö. Töö, mis tahab tegemist. Veensin härrat, et mul on väga vaja pilte, k.a. neid, kus ka nurgake mind ennast peal on. Leebus, võttis kaamera ja ma sain rooli uuesti enda kätte. Võtsin taskust jeesusteibi ja – eks matke mind koos majaga! Tõe huvides, ekstreemsustesse keegi ei kukkunud ja me saime roolijagamisega edaspidi ka kenasti hakkama. Aga härra nägu RX roolis ei lähe mul tükil ajal meelest. M… meestemagnet Lexus RX.

Lexus RX Ylle roolis[dropcap]DISAIN [/dropcap]Neljanda generatsiooni Lexus RX välimus jätab vähesed külmaks. Kes ahastab, et üledisainitud, kes on seisukohal, et ilusamat autot pole maailmas olemas… Olen Lexuse uue disainikontseptsiooniga jõudnud vististi ära harjuda -2014. aasta sügisel tegin tutvust uue NX-iga, mis oli esimene täiesti uue kujunduskeelega Lexus; ja nüüd tunduvad nurgad, voldid ja sisselõiked uue normaalsusena. Vaadake enda ümber ja te näete, et üks teise järel võtavad autotootjad teravuse päevakorda. Lexus oli esimene, kes nii julgelt oma “mõõga ja teemanti” koos jaapani kultuuripärandiga NXi välja tuues lauda lõi.

Tänavapildis jääb RX silma; mitte suuruse vaid välimusega. Auto kujustus on hästi õnnestunud, väljast tundub 4890 mm pikkune ja 1895 mm laiune auto väiksem kui seest, kus on ruumi… tegelikult ka, maa ja ilm! Loobun ilukõnelisest selgitamisest, mis kujuga on leedid ja millise nurga teeb küljevolt – RX mõjub intelligentsena; ja tõenäoliselt tuleb just siit otsida vastust küsimusele, miks see luksusmaastur veab magnetina enda poole heal järjel, kestliku maailmavaatega mehi.

Lexus RX tagant

[dropcap]RUUM [/dropcap]Akupaki paigutuse tõttu on RX 450h pakiruum RX 200t omast veidi väiksem ja kliirens madalam, auto ise 140 kg raskem. Aus olla, siis see 14 pakiruumist loovutatud liitrit nüüd tunda küll ei anna, vaikimisi on seal mahtu 539 liitrit, tagumist istet alla lastes saab seda laiendada 1612 liitrini! Klaver, moodulmaja, … roller?

Väheusutav muidugi, et Lexusega keegi sektsioonkappi vedama hakkab, selleks on loodud veoteenuse pakkujad. Lexuse tagaiste on mugavaks äraolemiseks – kaks mõnulevad, kolmas võiks eelistada ühistransporti, sest ehkki ta mahub, on palju mõnusam, kui keskelt alla tõmmata topsihoidjaks – lugemislauaks – MaPanenOmapeaSiiaJaPadjaKa-kehastuv käetugi.

RX loonud inseneridel on tõenäoliselt kodus lapsed, sest RX aknajoon on hapra ja pisikese tüdruku jaoks sobivalt madalal – ta näeb aknast välja ilma lisakõrgendust kasutamata. Ja kui aknast väheks jääb, on abiks panoraamkatus.

Panipaiku, ka kavalamat sorti hoidikuid, leiab salongist siit-sealt mitu. Kaksteist punkti saavad esiuste ja esiistmete seljataguste laiendatavad taskud. Ometi kord auto, kuhu ma võin isikliku 2-liitrise veemahutiga sisse ronida!

Kummagi esiukse siseküljelt leiab ühe kummiservaga augu, mis meenutab mingit kohta, kuhu asju panna; ja mõjub pere pisematele magnetiseerivalt. Tegu on õhukanaliga, mille kummitihend troonib ukse siseküljel ning mis ust sulgedes käib täpselt kokku armatuuri küljel oleva ribilise lohuga. Tasub siis meelde tuletada, et väikelapse koht ei ole esiistmel ega auto kallal askeldamas.

RX õhukanal

Esiistmel rüselemisest oli veidi eespool juba juttu. Kui rüseleda ei taha, saab kõrvalistmel rahulikult töötada ning istme kasvõi lamamisasendisse lükata, ilma, et tagaistmelt nurinat kostuks. Lexus RX on läbi oma ajaloo silma paistnud korraliku koostekvaliteedi ja heade salongimaterjalidega, neljas ei erine selles osas oma eelkäijatest. Salongis on vaikne, üksiti hübriidajami mõjul, aga ka polsterdus on piisav.

Jällegi, maitse asi – mulle vahelduseks see nurgeline “voolan minema koos hiiglasuure infoekraaniga” armatuur ja istmejoon meeldib. Iseasi, kui peaksin selle autoga 10 ja rohkem aastat sõitma (mida Lexuse omanikud väidetavalt kippuvat tänapäeval tegema, sest autod ei taha ära kuluda)… siis ehk võiks olla midagi ajatumat. See, et F Sport varustuses on nüüd lisaks puna-mustale võimalik salongi valida ka valget ja kakaokissellipruuni nahka, on muidugi lohutav.

[huge_it_gallery id=”98″]

[dropcap]JUHI TÖÖKOHT [/dropcap] Kõik see, mida juht vajab, on mugav, ergonoomiline, siuh-säuh nupust paikaliigutatav ja mällu salvestatav. Roolisoojendus, mis viimasel ajal kipub Accelerista sõidulugude müütiliseks kangelaseks saama, on selles loos täiesti olemas.

Kui millegi kallal vinguda, siis õhukeste plastülitite üle, mille terav äär kipub pikaküünelist kurjameelseks ajama, tehke need nuppude servad ometigi ümaramad! Mingi nurga alt mõjub armatuur ka natuke plastmassiselt. Võimalik, et see on nende lülitite pärast. Tegelikult… on hästi.

[dropcap]INFOLUSTIVÄLI [/dropcap]Kogu oluline teave kuvatakse sõidu ajal esiklaasile (Head Up Display). Kõik muu teave on rõõmsalt paksudes värvides nähtav kaminasuuruselt ekraanilt, mis armatuuri kohal kõrgub. 8-tollise infovälja juhtimine käib käigukangi juurest pöördlülitist. See on seni kohatud manipuleerimisvahenditest üks mugavamaid – ei mingit kummalist konksu nupu kohal ega puutetundlikku seblimist.

Seadistada tuleb vaid lüliti kiirused ja põhifunktsioonid; vaikimisi asend võib olla liiga tundlik. Arvutisõltlastel on hea Lexuselt õppida õiget käeasendit – valitsa liigutamist kergendab randme alla jääv kõrgendus, mis ei lase käel väsida. Olenemata mugavusest, manitsen ma nagu RX ise, et sõidu ajal ei ole vaja juhtnupuga vehkida; kui seaded on paigas, sihtkoht sisestatud, muusikakanal valitud, saab edasisi toiminguid teha roolilt.

[huge_it_gallery id=”100″]

Kaardilahendus on absoluutselt suurepärane, leiab üles isegi muinsuskaitselised objektid, GPS teeks kadedaks kevadise traktoristi, kes vaovahet millimeetriga mõõtma peab, aga menüüdes surfamist tuleb tublisti harjutada,; õige asjani jõudmine võtab aega (või siis olen mina lihtsalt tuutu). Pea et imelisena näiva infolustivälja miinus on ootamatu – Lexus pole pidanud vajalikuks ühegi USB või AUX sisendi toomist salongi, need leiab vahelaekast. No eks järgmisel korral.

[dropcap]ÜHENDUVUS [/dropcap]Lexus on üks esimesi tootjaid, mis pakub Eestis kõigile oma uudismudelitele juhtmevaba internetiühendust. Kindalaekasse või keskkonsooli paigaldatud ruuteriga saab wi-fi ühendust jagada kuni viiele nutiseadmele. Lexus Hotspot paketi hind koos paigaldusega algab 425st eurost. Lisandub igakuine 3G paketi maksumus, teenusepakkuja valib igaüks ise.

[dropcap]JÕUALLIKAD [/dropcap] Eestis on müügil 2.0 VVTi turbomootoriga RX 200t ja RX 450h, mis on varustatud Lexuse kolmanda põlvkonna hübriidajamiga, kus 3,5 liitrist V6 Atkinsoni toetavad 2 elektrimootorit, üks esi-, teine tagateljel. Autode maksimumvõimsust märgitakse sõnaga “kombineeritud” (DIN), RX 450 h- l on see 230 kW.

Lexus on Atkinsoni tsüklit täiustanud D4-S mitmikpritsega neljataktilise otsesissepritsemootori ja Dual VVT-i gaasijaotusmehhanismi osas, mis vastutab silindrite täiteaste eest. Hübriidajami juhtseade PCU arvutab sõltuvalt sõiduoludest, kas kasutatakse üksnes elektriajamit, bensiinimootorit või mõlemat.

Sõidu ajal võib PCU töö infoekraanile kuvada ning kohendada oma sõidustiili – mõistlike sõiduvõtetega on võimalik suurendada elektrimootori kasutamise osakaalu ning seeläbi vähendada kütusekulu, saavutades tehase lubatud numbritele lähedase 5-6 liitrit /100 km kohta. Tipptunni linnasõit võimaldab pidurdusenergiaga edukalt akut tagasi laadida. Lexus on täiustanud uutel mudelitel ka akupaki energiakasutust korraldavat tarkvara ning nikkelmetallhübriidaku on endisest kompaktsem- võtab vähem ruumi ja on efektiivsem.

Lexus GS hübriidmootori skeem

[dropcap]SÕIDUOMADUSED [/dropcap]RX 450h-ga sõidetud nädalavahetusel juhtus olema mitmekesine ilm, saime tuisku ja lund, külma ja sula. Nelikveolise võimekus sai päris korralikult proovile pandud. RX veab läbi igast olukorrast; hübriidajam on vaikne, auto liigub hästi edasi, kohaneb sõitja iseärasustega ning on sealjuures üllatavalt säästlik.

Mootori dünaamika on hea, elektrooniline variaatorkast teeb oma tööd sujuvalt. Tänu tugevdatud alusraamile, täiustatud vedrustusele ning kergemale ja uudse tiheda laserkeevitusega jäigemaks muudetud kerele on juhitavus täpne ning sõiduk kurvides ja järskudel pööretel stabiilne. RX käitub nagu tavaline sõiduauto ja see võib mõjuda juhtimisõigusele laastavalt – kiirus kasvab arusaamatult ruttu ja kohta, kus see eeskirja järgi olla ei tohiks.

Sõiduviisi saab soovi korral muuta- sõltuvalt varustustasemest on võimalik näpuliigutusega valida puhta elektri (linnakiirustel), tavasõidu ning sportliku ja eriti sportliku stiili vahel. Sportliku stiili puhul kohandab autoaju veidi ka vedrustust jäigemaks, et elamus oleks rohkem… päris.

[dropcap]PIMEDA-JA LIBEDASÕIT [/dropcap]RX-i automaatne kaugtulede lülitus töötab kiirelt ja ei lähe liiklusmärkide ja muude peegelduvate objektide peale segadusse. Libedasõidu teeb turvaliseks Lexuse E-FOUR nelikvedu, mis veojõudu nelja ratta vahel vastavalt vajadusele jagab.

Võib-olla on huvitav teada, et see süsteem ei kasuta veojõu tagasilda suunamiseks mitte kardaanvõlli vaid sillale paigaldatud 50 kW kõrgepinge-elektrimootorit. See suunab veojõu otse tagasilda. E-FOURi rakendatakse üksnes vajadusel – kiirendamisel, mäkketõusul, kurvides. Nutikas lahendus, mis vähendab kütusekulu ja näiteks ka rehvide kulumist.

[dropcap]TURVAABILISED [/dropcap] RX täiustatud kerekonstruktsioon lisab üldist turvalisust, aktiivselt aitab õnnetuste ennetamisele kaasa uudne Lexus Safety System abipakett – sellest leiab kokkupõrkeennetuse ja  -leevenduse, sõidurajalt lahkumise hoiatuse ja radari koos kaameraga, mis ümbritsevat jälgib ja juhti ohuolukordadest teavitab.

Igasugune manööverdamine on tänu korralikule ekraanipildile lihtsam ning ka pimedad nurgad teeb RX kenasti nähtavaks. Lühidalt valitseb salongis mahedahäälne turvalisuse tilulilu, mis siiski ei peaks juhi valvsust uinutama. Sõidab ja vastutab ikkagi rooli ja istme vaheline lüli, mitte auto, kui see vahepeal ka nii paista võiks.

Lexus RX esiots

[dropcap]VARUSTUSTASEMED JA HIND [/dropcap] Eestis müüdavatel RX 200t ja 450h mudelitel on varustustasemeid 4; ja kui lugeda sisse ka + tasemed, siis 6: Comffort, Executive, F Sport (+), Luxury. Täpsemalt võib uurida varustustasemete kohta maaletooja lehelt. Eestis on populaarseim Executive, mis lisab standardvarustusele parkimisandurid, 20“ valuveljed, elektrilise tagaluugi ning tagaistmete ja rooli soojenduse. RX 450h Executive mudel maksab 66 770€.

Odavaima, RX 200t hind on hübriidist 8300€ soodsam, aga kõigilt euroopa turgudelt seda mudelit enam ei leiagi, sest CO2 tasude tõttu ei ole neid mõistlik müüa ning ka meil on odavama otsa RX-ide müük suhteliselt marginaalne, kaubaks lähevad hübriidajamid.

Euro5 standarditele vastava mootoriga RX 350 on müügil veel vaid Venemaal ja Ameerika Ühendriikides. Euroopas on 9 10st RX-st hübriidajamiga, Eestis oli eelmise põlvkonna RX 450h ja RX 350 suhe 92/8 hübriidi kasuks ning esimestel kuudel on neljanda generatsiooni RX seda rida jätkanud – sajast müüdud autost 88 on RX 450h. Kõikide RXide tarneajad on hetkel kuni 4 kuud; kõrge üleilmne nõudlus seab tootmisele piirid.

[dropcap]PRAKTILISUS [/dropcap]Tavapärasele garantii kõrval pakub Lexus suurt valikut lisapakette akule, originaalvaruosadele jne. Saksa TÜV aruannete ning kasutajate statistika põhjal on RX vastupidav ja suhteliselt murevaba auto – kui korralised hooldused tehtud, kestab masin aasta(kümne)id.

Vaevalt, et see tootja meelt rõõmsaks teeb, samas, nende RX omanike kõrvale, kes auto välja vahetamisel suurt mõtet ei näe enne kui see tõesti “ära” on sõidetud, tuleb konkurentide juurest uusi kasutajaid. Bisnode uuringu andmetel on luksussõiduki ostja kapriisne, otsides kogu aeg vaheldust ning Lexus on üks uutest lemmikutest.

[dropcap]KONKURENDID [/dropcap] Ei, ei ole RX konkurent Toyota Land Cruiseriga! Neid kahte võib sarnaseks teha kõik muu, aga mitte konkurents. RX võistlejaid tuleb otsida suurte linnamaasturite seast – BMW X5, Audi Q7, Tesla Model X. Just see viimane öeldakse olevat kõige tõsiseltvõetavam alternatiiv RX-ile; aga see on asjatundmatu inimese jutt – Model X hinnad algavad ühest teisest kohas ja see sõiduk tahab juhet, et mitte saba panna.

Lexus RX

[dropcap]KOKKUVÕTE [/dropcap]Kui teemaks on luksus ja valikus diisel, siseneb vaikselt RX hübriid ja soovitab kõigepealt iseennast. Jah, hübriidajam on üha tõsiseltvõetavam alternatiiv diiselmootorile. Tõsi, hübriid on kallim kui tavaline; ja selle hinnavahe tagasitegemine tundub tavaoludes pikaldase protsessina, aga hübriidi eeliseks on suurem võimekus ja märksa parem sõidudünaamika ning roheline südametunnistus, mis rooli istudes end iga kord rõõmsalt meelde tuletab. Kui seda tunnet saab raha eest osta, andke aga minna.

Jaapani alkeemikute Tarkade Kivi on sündinud hübriidina (kui ka alguses joodi bensiini), rohelist meelelaadi õhutava luksusliku kõikjalsõitjana, millel on eriline omadus, intelligentseid linnastunud mehi oma juurte juurde tagasi meelitada. RX on m…meestemagnet. Mõelgem selle üle, naised. Meie käes on ostuotsuse vääramatu võim.

Tekst: Ylle Rajasaar. Fotod ja meedia: Ylle Rajasaar, Erik Sikk, Lexus

REGISTREERU KOHE PROOVISÕIDULE
Vali mudel, millega soovid teha proovisõitu

Lexus RX 450h kaanepilt

Loe Lexus RX kohta lähemalt
Vaata hinnakirja maaletooja kodulehel

Lexus RX

76%
76%
Meestele meeldib
 • DISAIN
  8.5
 • KVALITEET
  8.8
 • JUHI TÖÖKOHT
  7.5
 • INFOLUSTIVÄLI
  7
 • RUUMIKUS
  7
 • SÕIDUVÕIMEKUS
  8
 • PIMEDA-JA LIBEDASÕIT
  8
 • HIND
  6
 • ÜLALPIDAMISKULUD
  6
 • ATRAKTIIVSUS JÄRELTURUL
  8.5
 • LAPSESÕBRALIKKUS
  7.8
 • ACCELERISTA FAKTOR
  8
blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN