Reede, 20. detsember 2024
Valikus 3 Lexus RC 2+2 sportkupeed: 200t, 300h, V8 mootoriga RC-F
Lexus RC 300 h: esimene luksklassi täishübriidne kupee maailma ajaloos
Hübriidajamiga RC 300h hind alates 45 050€, turbomootoriga 200t 44 180€

Ameerika Ühendriikides lõi Lexus tänavu märtsis luksusautode segmendis BMW-d ja Mercedes-Benzi, müües neist rohkem uusi sõidukeid. Analüütikud usuvad, et tegu on üldise muutusega tarbijakäitumises, mis seniste soosikute asemele toob uued staarid. Ka Bisnode’i 2015. aasta uuring näitas, et luksusautode segmendis on järjest rohkem “truudusemurdjaid” ning kõige rohkem on tiivaripsutamisest võitmas Lexus. 

Lexus jätkab julgelt uudsete mudelite turuletoomist. Nii sai IS sedaan, mis end Euroopa turul hästi tõestanud, konkurentide eeskujul kaheukselise tagaveolise RC-nimelise kupeeversiooni. Selle esimesest, V8 mootoriga RC-F raketist sai kiiresti sportautofännide ihalusobjekt, nüüd on järg 300h hübriidajamiga sportkupee ning 200t turbomootoriga RC käes. Mõlemaga sihib Lexus värskeid tulijaid Y ja Z  generatsioonist. Mõlemad on paslik valik inimesele, kes sportauto nagunii ostaks, kellele aga RC-F-i on nii hinnalt kui hobujõududelt liiga palju.

Lexus RC 300h

[dropcap]LUGU [/dropcap]Lexus RC 300h on maailma esimene luksusklassi täishübriidne sportkupee; ja just sellisena võiks tal olla edu turgudel, kus võimsad sisepõlemismootorid on kõrgelt maksustatud ning sooritusvõimelise sportauto omanikku käsitletakse kui keskkonnavaenulikku elementi.

Tõenäoliselt vaatavad hübriidse RC poole need, kel raha on; ja ihalus ilusa auto järgi ka, aga mingite normide järgi poleks võimsa mootoriga auto omamine hea toon – lihtne on sõita ringi ilusa sportautoga, mis loodust oluliselt vähem saastab!

RC on ekspertide poolt hästi vastu võetud kõigis kolmes variandis; aga kõige rohkem kiidusõnu pälvib just 300h. Lausa nii, et RC 300h sooritust hinnatakse RC-F V8-st paremaks, sest hübriidne jõuallikas “täidab” RC kere optimaalselt, V8 tahaks suuremat “kodu”; lisaks toob hübriidajam esile Lexuse parimad omadused. Konkurentidel tuleb kõvasti vaeva näha, et pakkuda midagi vähemalt sama läbimurdelist kui hübriidne lukskupee.

Ylle Lexus RC300h

[dropcap]MINU LUGU [/dropcap]RC-Fi proovisin möödunud sügisel Eestis ning auto leidis väljateenitult koha Maailma Naiste Aasta Auto (WWCOTY) sooritajate nimekirja tipus. Emotsionaalse sõiduloo kirjutas tookord aga hoopiski Andres, kes algselt toetava taustajõuna hinnatavate autode logistikat korraldada aitas; vaimustus siis RC-Fist sedavõrd, et tegi sealsamas algust eluaegse autohuvi sõnadesse panemisega. Edasist te teate, Andres on Accelerista loetavamaid testisõitjaid.

RC 200t ja 300h uudismudelitega teen esmatutvust Mallorcal. Saare vahelduv pinnavorm pakub suurepärase võimaluse, kihutada kiirteedel ja mõõta teed mägedes looklevatel radadel; ja ehkki alguses ei ole mu ootused hübriidile kuigi kõrged, langeb kaalukauss paari sõidupäevaga üha enam RC 300h suunale kaldu.

Seiklust on ka – koos leedu kolleeg Ramunas Pletkusega õnnestub meil kaardirakenduse soovitustest mööda hiilida ning eksida kiviaedade vahele peidetud kitsale külateele, mis on kaetud mandlipuude roosa õitelumega ja ei vii mitte kuskile. Saame unikaalsed pildid ning mitmesajal meetril oma tagurdamisoskust proovile panna. RC targad abilised ja tahavaatekaamera lasevad mul end hetkeks Maneuvering Master‘ina tunda.

[huge_it_gallery id=”116″]

[dropcap]IDEE [/dropcap]Esitlusel räägib peadisainer Naoki Kobayashi pikalt, miks just hübdriidne RC on märgilise tähtsusega mudel: “Kupee on iga autotootja uhkus, autosalongis alati esikohal. RC puhul pürgisime ideaalse tulemuse poole – tegime auto, mis on sportlik, tark, turvaline, elegantne ning kõnetab tänapäeva noori, kelle jaoks on idee tervikuna oluline. Selle auto puhul on disain ja uued tehnoloogiad sõidurõõmu teenistuses. Hübriidajamiga sportauto on noortele suunatud idee keskpunktis – me tegutseme täna homsele mõeldes.”

[dropcap]DISAIN [/dropcap]RC on oma terviklikkuses pilkupüüdev. Ehkki välimuselt on nii RC-F, RC 200t kui 300h ühesugused, siis just hübriidi puhul hindavad meeled auto kompaktse lihaselise kere tõeliseks silmailuks. Tipptasemel aerodünaamiline koefitsent, 0.285 Cd, nurki, kurve ja disainelemente nii, et unustad end vaatama; Lexuse “mõõk, teemant ja meie päralt on võit” – kujustussõnum on rõhutatult esil.

[dropcap]RUUM [/dropcap]Lexus RC on ligi 4,7 meetrit pikk ja 1,9 meetrit lai, 2,73-meetrise teljevahega auto. Seega räägime me kupeest, kuhu 4 inimest päriselt ka sisse mahub, ehkki tagaistmel olijatele pikka sõitu pakkuma ei hakkaks. Ees on ruumi piisavalt ka pikemat kasvu inimesele ning taas jagan lahkelt kiidusõnu Lexusele, kui ainsale jaapani autotootjale, kes suudab oma autoistmed teha kutsuvalt istutavaks, sõltumata varustustasemest.

Kogu RC salong on hästi läbi mõeldud ja tekitab tunde suuremast sõidukist. Kasutatud materjalide kvaliteeti ja ergonoomilist disaini ei peaks küll eraldi esile tõstma- tegu on ju Lexusega. Panipaigad on väikesed, aga nutikad, isegi päikesesirmi peidetud peegel on nutikas – kui sirmiga sõidu ajal päikest varjutada, siis peegli kõrval olev lamp ei sütti, kui aga peeglit on vaja sihipäraselt kasutada, läheb tuli automaatselt põlema.

Pakiruum on hübriirajamiga isendil akupaki asetuse tõttu 34l väiksem kui turboversioonil – 340 liitrit. Golfivarustus mahub ära, nipetnäpet asju veel; olgem ausad, kupeelt ei ootakski selles osas matkaauto mahukust; sõita tahaks! Ja seda ju ometigi saab… ja väga hästi.

[huge_it_gallery id=”118″]

[dropcap]INFOVÄLI [/dropcap]Ka siin on kasutajasõbralikkus esikohal: oluline info on selgete näidikutega juhi silme ees armatuuril, keskel asuv multifunktsionaalne infoekraan on küll tore, aga sellega sõidu ajal manipuleerimine vaevaline – kui RX ja GS puhul on Lexus võtnud kasutusele ilmselt maailma ühe intuitiivsema juhtnupusüsteemi, siis RC-s käib asi nagu NX-is, kus õigele menüüle pihtasaamine kulutab vähemalt esialgu kõvasti aega. Nii ei keskendugi ma infolustiga sõbrunemisele, viskan mobiiltelefoni koos käekotiga taha pakiruumi ja andun täielikult sõidule. 

[dropcap]ÜLLATAV HÜBRIIDAJAM [/dropcap]Mõlemad RC jõuallikad – 200t ja 300h on mulle NX mudelilt tuttavad. Rooli istudes ei ole mul 300h osas erilisi ootusi, sest NX peal jäi see minu meelest lahjaks. RC on võtnud nõuks mu meelt muuta. Üllatus saabub silmapilgul, kui linna piir seljataha jääb – kiirele ja vaiksele paigaltvõtule ning ökonoomsele ( 5.1 l/100km/19″ velg, ametlikult 4,7l/100 17″ velg – seega, ma saan tehases lubatud tulemuse!) minekule lisandub tõsiseltvõetav sportlikkus!

Veidi üle 1.7 tonni kaaluva sõiduki jaoks on kombineeritult 164 kW/223 hj võimsust andvast jõuallikast rohkem kui küll. Tundub, nagu see poleks seesama 300h – ja selles tundes on natuke tõde – RC jaoks on elektroonilise sissepritsega 4-silindrilist 2.5 VVTi Atkinsoni eraldi häälestatud.

Olen varasemalt tõdenud, et hübriidsõidukite segmendis võidab see, kellel on parem Atkinson. Toyota korporatsioon on oma värskeima generatsiooni jõuallikaid kõvasti timminud, et senisest efektiivsemalt kasutada kütusest saadavat energiat, muutes selle kineetiliseks energiaks. Lexus RC hübriidajami termiline kasutegur on 38,5% (meenutuseks, Toyota Priuse 1.8-liitrisel VVTi-l on see 40%, mis on hetkel maailma tippmark). Jõuallikas vastab Euro 6 normidele ning selle heitmenorm on keskmiselt 108g/km kohta.

[huge_it_gallery id=”117″]

[dropcap]SÕIDUELAMUS [/dropcap]Soorituseks sündinud jõuallikat assisteerib kerge, tugev ja jäik kere. Kere jäikust lisab tihedam punktkeevitus ning laiem raam. RC jagab platvormi klass suurema GS-luksussedaaniga ning on tänu sellele “kummastki see parem pool” – kõik teekonarused triigitakse sujuvalt siledaks.

Ka suurtel kiirustel ei kosta salongi häirivat tee-ega tuulemüra, esimest korda hakkan ümbritsevat kuulma 140+ km/h juures. Kõrvahaigetele, kes kuidagi mootori hääleta ei oska olla, pakutakse hübriidversioonis võimalus, nupust häält peale keerata ja seda siis salongis kõlarist kuulata. No ma ei tea…

Normaalasendis on vedrustus pigem pehme, amordid neelavad omakorda alla kõik, mis ette antakse, isegi vanalinna munakivitee. Ei mingit üleliigset loksumist ega põrutamist. F Sport varustuses annab vedrustust jäigemaks ja “käiguvahetamist” kiiremaks (jutumärgid, sest CVT) timmida, selleks on Sport/Sport+ režiim.

Pikk teljevahe ja madal raskuskese teevad järskudest kurvidest kiired, kergesse külglibisemisse saamiseks pole just kuigi palju vaeva vaja näha. Hübriid istub tänu “uputatud” akupakile teel nagu valatult, seetõttu ei karda ma ka kitsal ja konarlikul teel kütet alla visata.

Esimesel õhtul proovin kõrvalisel ringil ära ka suvise sõõrikujoonistamise – tegelikult pole selle tegemine teab, mis kunsttükk, aga rehvidest hakkab kahju. Võtan lihtsalt teadmiseks, et veermiku ja rooli koostöö on RC puhul ebamaistelt tore… et mitte öelda, bmw-likult kerge ja täpne. Uskumatu, Lexus, uskumatu! Ja veel hübriid, eks ole!

Neljasilindriline 2.5-liitrine Atkinson koos elektrimootoriga sobib linnasisesesse argipäeva kui valatult – mootorite ümberlülitumine on märkamatu, EV-režiimi saab linnas ise sisse lülitada; variaatorkast töötab äärmiselt sujuvalt, stop-start suudab kiirelt reageerida peatumisele ja paigaltvõtule – kõk on fine ja boonusena väga ilus. Kuigi käsitsisõitu saab ka labadega imiteerida, puudub minu hinnangul selleks reaalne vajadus.

Maanteel tuleb kasuks teadmine, et tootja on pannud kiirusepiiraja 190 km/h peale. Hispaanias ma päris piirajasse ei sõida, tipuks jääb 186 km/h, aga kujutan ette, et saksa kiirteedel kimades võib see piiratud lust korra pettumusevirina näole tuua küll. 200t versioonis on RC tippkiiruseks 230 km/h. Nullist sajani kiirendab RC300h 8,6 ja RC 200t 7,5 sekundiga (ärge seda numbrit liiga tõsiselt võtke, reaalses liiklusolukorras on tähtis, mis juhtub vahemikus 50-70 km/h, 80-100 km/h jne. RC ei jäta häbisse).

[dropcap]VARUSTUSTASEMED JA HINNAD [/dropcap]Varustustasemeid on 3 (odavamast üles): Executive, F Sport ja Luxury. F Sport jääb, kui Lexuse liisingukalkulaatorit vaadata, hinna poolest keskele, pakub aga küllaga kõike, mida sportlikuks soorituseks vaja läheb. Tõstaksin ta just seetõttu meelevaldselt nimekirja tippu.

Kel on mõttes lihtsalt väga ilus auto, mis loodusele haiget ei tee, siis saab edukalt läbi ka Executive standardpaketiga, kus on 17-tollised valuveljed, leed esi-ja päevatuled, esimesed ja tagumised ventileeritavad ketaspidurid, võtmeta sisenemine; pikk nimekiri aktiivturvalisusabisid (sh. nõlvaltstardiabi, sõiduki stabiilsuskontroll, elektrooniline pidurdusjõujaotus jne.), 7-tolline näidikuekraan ja 6-kõlariga korralik helisüsteem.

Kõige lihtsam on üksikasju ise uurida ja komplekteerida soovikohane RC maaletooja lehel, aga käime korrektsuse huvides ära hinnakirja kõige kallimas otsas ka: Lexus RC 200t “kõik hinnas ja sa ei oska küsidagi” – Luxury + katuseluuk 55 730€. Samas varustuses RC 300h 57 180€.

Kõige-kõigem RC 300h F Sport, mille salongis annab kontserti Mark Levinsoni 18-kõlariga helisüsteem, maksab 59 160€. Mina, kes ma F Sporti eelistan kõigele muule, oleksin väga rahul ka varustuse baastasemega – sellise auto hind on 53 810 €. Vahe 200t samas varustuses RCga nüüd vaid 890€. Ehk siis – hübriidajam, sport ja meelerahu vähem kui tuhandega! Jah. Mu vastus on “jah”!

[dropcap]KONKURENDID [/dropcap] Kui räägime Lexus RC kupeest üldiselt, on konkurentide nimekiri pikk – Audi A5, BMW 4-seeriaga alustades, M-B C-klassiga jätkates ja nii ikka edasi, kallima või odavama otsa poole. Tihti polegi tähtis, kas “sportlasel” on 2 või 4 kohta, loeb soorituse ja hinna suhe. RC 200t, alates 44 180€ on omas segmendis tubli keskmine; kui sooritusele panna juurde mugavus ja varustus, siis teeb mõnelegi konkurendile pika puuga ära.

Luksuslike hübriidajamiga sportkupeede seas RC300h-le konkurente polegi. Tuleb vaadata laiemat pilti, mis on … üksluine. Heal juhul paistavad kuskilt elektrilise Tesla Model S kõrvad, aga nendeni ulatumiseks tuleb tubli 30 000 € rohkem lauda käia, mis tähendab, et kui peast soojaks, siis Lexuse asemel ikka Lexus ja RC-F. Nii lähebki hübriid vastamisi ülal nimetatud võistlejatega, sest sooritusnäitajad on võrreldavad, aga erinevalt tavalistest sportlastest ei tule RC 300h teovõime keskkonna arvelt.

Lexus RC300h punane

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Hübriidajamiga sportkupee on tulnud,  et päästa maailm, mis  kõrgete heitmemaksude all ägades ühetaoliste ilmetute kuutidega ringi liigub ning ilust ja kiirusest vaevu unistada julgeb. Vilgas ja vaikne sportauto ei laasta vihmametsi ega saasta suurlinnu; pakub aga küllaga sõidulusti kõigile meeltele.

Tootja loodab  Euroopas tänavu müüa 6000 Lexus RC sportkupeed. Sarnaselt Lexuse hittmudelitele, tehakse RC sportkupee puhul panus hübriidajamile: neljast kolm iludust (75% kogumüügist) on jõuallika tähisega 300h. Esimesed nädalad on üle Euroopa olnud paljulubavad – RC on täitmas tühimikku sihtrühmas, mis igatseb (aga ei julge) sõita ilusa autoga. Nüüd on see variant olemas ning kuniks konkurendid alles plaani peavad, millega Lexusele vastata, teeb jaapanlane seda jälle – on esimene.

REGISTREERU KOHE PROOVISÕIDULE
Vali mudel, millega soovid teha proovisõitu

http://www.accelerista.com/proovisoit/lexus-rx-meestemagnet-jaapanist/

http://www.accelerista.com/uudised/innovatsioon/2020-tulevad-viipejuhitavad-vesinikautod/

 

Lexus RC 300h

75%
75%
Meeleline sõiduelamus
  • DISAIN
    9
  • KVALITEET
    8
  • JUHI TÖÖKOHT
    7.5
  • INFOLUSTIVÄLI
    7
  • RUUMIKUS
    6.5
  • SÕIDUVÕIMEKUS
    8
  • PIMEDA-JA LIBEDASÕIT
    6.5
  • HIND
    7
  • ÜLALPIDAMISKULUD
    6.5
  • ATRAKTIIVSUS JÄRELTURUL
    7
  • LAPSESÕBRALIKKUS
    7
  • ACCELERISTA FAKTOR
    9.5

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.