Kolmapäev, 18. detsember 2024
Kui arvata, et üksnes elektriautodele mõeldud platvormile konstrueeritud autod on üksnes seetõttu teistest paremad, siis tegelikult see nii ei ole. Lisaks pole kliendid tihtipeale energiaallika keskkonnasäästlikkust rõhutavateks aegumatuteks vormideks ja lahedateks interjöörideks valmis, mistõttu tuleb tegeleda ka sellega, kuidas end tõestanud lahendusi elektrifitseerida.

Häid näiteid sisepõlemismootori asendamise kohta elektrit tarbivaga on mitmeid ning Mercedes EQB on üks nendest. Kuigi kasutada oli esiveoline platvorm, otsustati Mercedeses kuldne kesktee üles leida ning tulemuseks on kompaktne linnamaastur, mis oleks nagu algusest peale elektrisõidukiks loodud.

Isikupärane disain

Mercedes-Benz EQB

Välimus on teatavasti maitseasi ning seal hinnanguid anda on kohatu – ilu on vaataja silmades ja lõpliku hinnangu meeldivuse osas annab vaid ostja. Kuid isikupäratuse üle, nagu mõnel Mercedese varasemal mudelil, EQB puhul kindlasti kurta ei saa. Tootja on hästi välja selgitanud, mida ta kliendid tegelikult vajavad, ning auto ka vastavalt disaininud.

Piltidel näeb auto esiosa EQB kere peal veidi tavatu välja, kuid see on tõenäoliselt tingitud sellest, et oleme harjunud nägema tavalisi GLB-klassi maastureid. Tegelikult on esitulede ja iluvõre harmooniline kombinatsioon üsna sobilik väikese maasturi kujuga ning ka tagatuled on erinevad ja näevad kenamad välja kui GLB-l.

Mercedes-Benz EQB

Eestvaates ongi selgelt näha, et tegemist on elektriautoga, kuna puudub tüüpiline mootori õhuvõtu radiaatorivõre, kuna esiosa on kaetud, õhuavad on ainult kaitseraua alumises osas. Üle kogu autonina jookseb aga LED-valgusriba, mis ulatub ühest esitulest teiseni ja näeb pimedas atraktiivne välja.

Mercedes-Benz EQB

Väga praktiline sisemus

Kõikidel Mercedes-Benzi mudelitel on tänapäeval eranditult digitaalsed ekraanid ja see on suur ala otse juhi ees, mis ühendab armatuurlauda ja infolustisüsteemi. Mõlemad on suurepäraselt loetavad ka eredas päikesevalguses tänu kõrgele eraldusvõimele ja kontrastsusele.

Mercedes-Benz EQB

Autosse istudes sõltub rahulolu väga tugevalt sellest, mis uksest siseneti. Juhikohale maandunud on paksult rahul – iste on nagu keha järgi loodud, kõigis suundades reguleeritav (käsitsi, vaid nimmetugi seadub elektriliselt) ja väljavaade autost on ka lühemakasvuliste jaoks sama mõõtu konkurentidest parem. Ralli- ja rinkamehed võivad kurta napi külgtoe üle, kuid sellevõrra on sisenemine-väljumine mugavam. Väärtused on paigas!

Taga istujad nii rahul ei ole. Elektriajamiga auto põhja all on kõrgepingeaku, mis tähendab madalat tagaistet (kõrgus vaid 32,5 cm) ja pikematel on seetõttu ohtrale ruumikusele vaatamata põlved lõua all. Pikki maid läbida on sedasi ebamugav.

EQB on üks väheseid elektriautosid, mis on soovi korral saadaval ka seitsmekohalisena. Mõistagi maksab see lisaraha (1428 eurot) ja tegelikult vajavad täiendavaid istmeid vähesed, kuid oluline on teada, et see on võimalik. Samas ei looda illusioone – kolmas istmerida on sobilik vaid lastele, ehkki ametlikult võivad seal istuda kuni 165 cm pikkused – 84 cm kõrgus enamat ei võimalda.

Pääs kolmandasse ritta on keeruline, aga Mercedes on probleemi lahendanud nii, et keskmist istmerida on võimalik 14 cm ulatuses edasi-tagasi liigutada ning ka seljatoe kallet muuta. Lisaks on võimalik keskmist istmerida mugavalt maha klappida ja nii tekib ligi 1,8 meetri pikkune tasane ala mahutavusega üle 1,7 kuupmeetri. Praktilisusega on asjad korras.

Muidugi põhineb EQB ühel Mercedese odavamatest autodest, nii et sõitjateruumist pole raske puidust ja ehtsast nahast elementide asemel leida kõva plastikut ja kuulda väikseid kriginaid. Samas läbis auto munakivitesti kolmeharulise tähe väärilisena, suuri kolinaid-naginaid ei kostnud, kuid mahukas kõrge tagaosa koos kehvema heliisolatsiooniga tekitab kerget kuminat.

Kapoti all ootuspäraselt

Auto põhineb Mercedese MFA2 platvormil, nagu ka EQA ja tavapärane A-klass, B-klass, CLA, GLA ja GLB. EQB elektrilise sõidudünaamika tagavad kaks võimsat mootorit: nõrgem asünkroonmootor esisillal ja tunduvalt võimsam püsimagnetiga sünkroonmootor tagasillal. See moodustab koos jahutussüsteemi, jõuelektroonika ja fikseeritud ülekandega ühekäigulise käigukasti ning diferentsiaaliga kompaktse terviku – elektriajami eATS, mis arendab 215 hj ja 520 Nm.

Kolmefaasiline 11 kW laadimine kodulaadijast on tänapäeval normaalne. Mis aga hakkab ajale jalgu jääma, on 100 kW kiirlaadimisvõimekus. Sellega saab tänapäeva Eestis küll veel kenasti hakkama, kuid tulevikus peavad asjad muutuma – konkurendid lähevad muidu lihtsalt mööda.

Mercedes-Benz EQB

Uus EQB tuli müüki küll kahe mootoriga, kuid praegu on võimalik tellida ka esiveolist mudelit. Kõrgepingeakusid on üks, mis mahutab kasutatavat energiat 66,5 kWh. Nelikveolist erimit pakutakse kahes võimsuses: EQB 300 ja EQB 350, kuid nende erinevus (hinnavahe 2640 eurot) on sedavõrd väike, et üleminek tippversioonile ei muuda võrrandit palju. Tegelikult on nende vahel valimine üksnes maitse ja saadavuse küsimus, ei enamat.

Tõeliselt vaikne kulgemine

Vedrustus on äärmiselt mugav, kuid samas kindel ega kaldu kurvides liiga palju, mille tagab paljuski akude asukoht põrandas, mis raskuskeset madalamale viib. Teisalt kaalub auto ka üle 2,1 tonni (umbes sama palju kui diiselmootoriga S-klass), kuid sõites mass tunda ei anna. Auto on väga vaikne, tuule- ja teemüra on hästi summutatud.

Mercedes-Benz EQB

Kui ametlik energiakulu on keskmiselt 19 kWh/100 km, siis päriselus seda saavutada ei õnnestunud, ent samas ei jäänud reaalsus sellest kaugele – vahemik 18 kuni 21 (olenevalt tuule suunast ja kiirusest) on suure ja raske auto kohta igati sobilik number, mis tagab päriselus peaaegu 400-kilomeetrise laadimisvälba. Tõe huvides olgu muidugi märgitud, et kogu testi jooksul ei tehtud ühtegi möödasõitu ning tippkiirus on piiratud 160 km/h peale.

Turvasüsteemidest on standardvarustuses ainult automaatne hädapidurdus ja aktiivne sõiduraja hoidmise abi. Kõik muu vajalik on koondatud paari paketti, mis lisab kohanduva püsikiirushoidja koos liiklusmärkide tuvastamise, pimenurga jälgimise ja kõrvalejuhtimise abiga. Täpsemalt saab varustuse ja hindadega tutvuda siin.

Kokkuvõtteks

Mercedes-Benz EQB

Mercedes-Benz EQB on on loodud nii, et see seab esikohale mugava kulgemise ja suure mahutavuse koos väikese keskkonnajalajäljega. Sel on hea tehnika, sõitjateruumi alla mahub korralik elektriline sõiduulatus ning samas on seda lihtne kitsastel tänavatel manööverdada ja parkida.

See on praktiline ja paindlik, aga samas ka mugav lahendus veidi suuremate perede transpordiprobleemidele. EQB ei pruugi olla turu kõige ruumikam ega soodsaim seitsmekohaline, kuid pakutav kompaktsete välismõõtude, ohtra siseruumi ja mitmekülgsuse kombinatsioon on tugev müügiargument.

Meeldib:
  • Sõidumugavus
  • Ruumikus
  • Võimalik seitse istekohta
Ei meeldi:
  • Puudub pikema sõiduulatusega versioon
  • Madal tagaiste

Fotod: Indrek Jakobson

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.