Neljapäev, 25. aprill 2024
Tuscaloosa. Mis imelik sõna! Mida ütleb see keskmisele Mercedese ostjale, rääkimata tavalisest eestimaalasest – tõenäoliselt mitte just väga palju.

Tegu on Tartu-suuruse linnaga USA-s Alabama osariigis, mis on läbi aegade tornaadodelt kõvasti räsida saanud ning kus paiknevas Mercedes-Benzi tehases valmib margi tippmudel – EQS SUV.

Mercedes-Benz EQS SUV

Kas teadsite, et Hiinas (mis on maailma suurim autoturg ja kus läheb kaubaks ligi pool kõigist täiselektrilistest sõidukitest) on hetkel müüdavad luksusautod valdavalt särtsukad? Ei, mitte seetõttu, et sealsed rikkad oleksid keskkonnateadlikumad, vaid lihtsalt seetõttu, et kui hind pole küsimus, siis mugavus on!

Ütleme otse, Mercedes-Benz EQS SUV ei ole tavaline auto! See on firma mudelirivi lipulaev ja inseneritöö tippsaavutus, kuna Mercedes-Maybachi esimest täiselektrilist mudelit EQS 680 SUV peame veel natuke ootama. Lühidalt: EQS SUV pakub ülimat mugavust, kõrgetasemelist tehnoloogiat ja juba täna tõelist pilguheitu sinna, milline võib luksus välja näha tulevikus.

Mercedes-Benz EQS SUV

Jutt USA-st ja Hiinast pole mõistagi juhuslik. Kuni seitsmekohaline auto on loodud ennekõike hiiglaslikke linnamaastureid armastavatele turgudele, kus eelistatakse mugavust muudele väärtustele, ja EQS SUV ostja ei pea ses osas vähimalgi määral pettuma.

Teoreetiliselt ei peaks selle auto ostjat numbrilised suurused väga huvitamagi, sest need on klassikaliselt “piisavad”, olgu jutt siis ruumikusest, võimsusest või kiirendusest. Aga päris ilma nendeta ei saa hakkama isegi sedavõrd tavatu auto nagu MB EQS SUV kirjeldamisel.

Mercedes-Benz EQS SUV

“Tulevik on elektriline,” ütleb Mercedes ja nii algab kõik elektriautole omastest näitajatest. Kõrgepingeaku netomahtuvus on 108 kWh ning kui WLTP järgi räägitakse 600-kilomeetrisest laadimisvälbast, siis päriselus piisab sellest napilt alla 400 kilomeetri läbimiseks. Tavapärase müügijutuna lubatakse 10%-80% aku täituvust kiirlaadijas umbes poole tunniga – ja see tõesti peab paika.

Mercedes-Benz EQS SUV

Proovisõidu jooksul läbitud üle tuhande kilomeetri keskmiseks kuluks tuli 27,4 kWh/100 km. Siin tuleb arvestada, et väljas oli keskmiselt 10 soojakraadi, mis küll kõikus tublisti siia-sinna ning kiiruspiirangud olid ahvatlevalt suvised. Toimunuks test paar kuud tagasi, võinuks kulule rahuliku südamega liita vähemalt viiendiku.

Mercedes-Benz EQS SUV

Mida see päriselus tähendab? Pärnus käib edasi-tagasi rahuliku südamega ära, Tartus ka üle noatera. Ent väike kohvipeatus korralikult varustatud tanklas tähendab samal ajal kiirlaadides ligi sadat lisandunud kilomeetrit ja selle täiendusega jõuab juba pea igale poole.

Rääkides aga, mida selle auto ostja oma raha eest (proovisõiduauto maksis imevähe alla 180 tuhande euro) saab, siis seda võib samuti numbrites mõõta, aga ei pea. EQS SUV pakub nii emotsiooni kui praktilisust kogu raha eest – ent see ei ole möödakäijatele kuuldav. Pole vajagi, selle auto sihtgrupp on inimene, kel pole enda olemasolust enam vaja ümbritsevale maailmale valjuhäälselt teada anda.

Mercedes-Benz EQS SUV

Kuuldused selle auto vaiksusest liiguvad temast ees ja seda loetakse mõnikord tähtsaimaks müügiargumendiks. Jah, see auto on tõesti väga vaikne, kuid liikuma hakates ärge oodake revolutsiooni mürasummutuse vallas. Tegu on lihtsalt tipptulemusega – ja ei midagi enamat. Kõik jääb maiste füüsikaseaduste piiresse.

Eelpoolöeldu kehtib vaid tagasihoidlike kahekohaliste kiiruste juures. Alles tempo tõustes selgub, kui palju on tegelikult tuulekanalis tööd tehtud, et üle viie meetri pikkune hiiglane panna võimalikult sujuvalt läbi õhu liikuma, vältides ühtlasi keeriseid auto taga. Kui aga tegu on tugeva külgtuulega, siis selle mõju elimineerida täielikult ei õnnestu.

Mercedes-Benz EQS SUV

Mercedese insenerid on palju vaeva näinud ka selle kallal, et auto uksed sulguksid pehmelt ja vaikselt. Kuna inimene harjub heaga kiiresti, toimub sama ka EQS SUV uste sulgemisega. Seda suurem on hiljem ehmatus, kui pärast mõne Transpordiameti arvates luksusautosse istumise järel tundub sealne heli laudaukse kinni löömisena.

Mercedese tippmudel pakub kõigile reisijaile vähemalt 900 mm pearuumi, mida on ka pikkadele inimestele piisavalt. Kui eesistujaid mudib soovi korral lausa 10 erinevat massaažifunktsiooni, on ka tagumine istmerida elektriliselt liigutatav ja reguleeritava seljatoega. See võimaldab seal mõnusalt laiutada, ent ikkagi on erinevalt tava-EQS-ist tunne, et SUV omanik istub peamiselt roolis, mitte tagaistmel.

Mercedes-Benz EQS SUV

Suur linnamaastur peab olema mahukas ja seda EQS SUV samuti on. Viiekohaline versioon mahutab kuni 2100 liitrit pagasit (VDA), mida on sama palju kui väikesel kaubikul. Ka seitsmekohalises versioonis on täiendavas kolmandas reas istujate meelelahutuse ja ühenduvuse eest piisavalt hoolitsetud.

Mercedes-Benz EQS SUV

Samas on asju, mis jäävad arusaamatuks (heas mõttes). Mis moel õpetada autole Level 2 isejuhtimist nii, et viimane pidevalt juhile vastu ei jonniks ning ühest teeservast teise tuigerdamise asemel oma sõidurajal püsiks? Prantslased näevad sellega kurja vaeva, samas kui EQS SUV hoiab stoiliselt oma rada ka kevadiselt kustunud teekattemärgistuse puhul. Kuidas see on võimalik, teab vaid Mercedes.

Mercedes-Benz EQS SUV

Mercedese tippmudelitel hakkab nelikroolimine juba standardiks kujunema (kas ka siin tehakse koostööd Renault’ga nagu mootoriehituse vallas?) ning erinevalt EQS-ist on tagumiste rataste pööramine baasvarustuses, kuigi ainult vähesel määral ehk 4,5°. Kes ihkab kümmet kraadi, millega ka 5,1-meetrine koljat saaks sujuvalt manööverdada (11-meetrine pöörderaadius vastab väikestele luukpäradele), peab juurde maksma.

Mercedes-Benz EQS SUV

Juhi ees laiuval Hyperscreenil kasutab Mercedes OLED-tehnoloogiat, mis suudab sujuvalt sellest üksikuid osi välja lülitada. Ekraan armatuurlaua asemel hakkab Mercedese tippmudelite puhul juba harjumuseks kujunema, nagu ka reegel, et kapoti alla pole tavakodanikul enam asja. Ainsana avaneb juhipoolsel küljel väike luuk klaasipesuvedeliku lisamiseks. Kõik!

Mercedes-Benz EQS SUV

Kogu selle tipptehnoloogia ja luksusega käib loomulikult kaasas väga kõrge hinnalipik. Meie testiauto oleks baasvarustuses maksnud umbes 150 tuhat eurot, kuid sellele oli lisatud veel kolmekümne tuhande jagu head ja paremat. Lisavarustuse hinnakiri on sõltuvalt kirja fondi suurusest umbes kümme lehekülge pikk, seega valikut jagub.

Mercedes-Benz EQS SUV

Kuigi seda autot ostes senti veeretada ei saa, on Mercedes-Benz EQS SUV hetke parim Mercedes ja üks meie turu luksuslikumaid ja kõrgtehnoloogilisemaid sõidukeid üldse. Seega kui raha jätkub, siis ostuargumente jagub samuti.

Meeldis
  • Vaikne kulgemine
  • Ruumikus
  • Manööverdusvõime
Ei meeldinud
  • Peatugede kuju
  • Nuppude puudumine armatuurlaual

Hind

Fotod: Indrek Jakobson

blank

Autoentusiast, kes võtab kirglikult kõike, mis liigub vähemalt neljal rattal. Hobiautoks on Volvo 960, mis aitab tunnetada auto kui tehnoloogilise ja kultuurilise nähtuse muutumist ajas.

KOMMENTEERI SIIN