Šikk ja stiilne, ent kallivõitu
Sobib mugavalt kuni kahe lapsega perele
Auto kätte 3-4 kuuga
[dropcap]AJALUGU [/dropcap]A-klassiga sarnane B-klass, mida Euroopas peetakse väikeseks mahtuniversaaliks, on olnud tootmises alates 2005. aastast. Vahepeal, 2008. aastal lisati autole Start-Stop süsteem ja gaasil töötav NGT variant. 2012. aastal tuli välja teine põlvkond, ning B-klassi uusim variant laskis nüüd end meil vaadata ja proovida.
[toggle title=”Tehnilised andmed” load=”hide”]Mercedes-Benz B 200
Mootor: 1,6 liitrit, 115 kW, bensiin
Käigukast ja veoskeem: automaat, esivedu
Pikkus, laius, kõrgus (mm): 4 439, 1 812, 1 572
Tühi- ja täismass (kg): 1 470, 1 960[/toggle]
[dropcap]MINU LUGU [/dropcap]Mercedese B-klass oli mulle legendaarse autotootja pakutavast esimene. Kui teine Saksa gigant BMW tundub alati nooruslik ning sellest ei puudu teatav ebamõistlikkuse mõõde, on Mercedes vastupidi alati soliidse ja veidi uhkegi kuvandiga.
Mercedes margina on mulle jätnud mulje kui keskea teise poolde jõudnud, auga ära teenitud prestiižsel ametikohal töötavast raudse käega tehasedirektorist. Mingit lollitamist tema maailmas ei toimu ja kui mingi metsikus peakski ette tulema (AMG Black Series widowmakerid), on isegi see kirurgiliselt mõõdetud, täpne ja külmavereline – meeldivalt aukartustäratav kombinatsioon.
Ka meie proovisõiduauto peale oli mõnda kohta kirjutatud AMG. Selle kohta öeldi ühes väga heas välismaa filmis tabavalt: Sticking feathers up your butt doesn’t make you a chicken. Ja see on B-klassi puhul paraku tõsi. Ka kogu maailma AMG kirjadega on see ikkagi väike pereauto. Aga see ei pruugi ilmtingimata halb olla.
[dropcap]DISAIN [/dropcap]Kuigi B-klass on A-st suurem, jätab A-klass huvitaval kombel kuidagi kobakama mulje. Seda just päriselus, mitte piltidel. Oma panuse annab juba mainitud AMG, tänu millele veereb meie B-klass 18-tollistel velgedel ja 225/40 püksirihmadel… tähendab, rehvidel, mis mulle ka autot üle andes igaks juhuks ära märgiti, sest Tallinna tänavatel sõites tuleb ette hetki, kus neid numbreid tasub meeles pidada.
[dropcap]JUHI TÖÖKOHT JA VIDINAD [/dropcap]Mercedes on šikk, sinna ei ole midagi teha. Ta on seda ka täissaleda B-klassina, võib-olla isegi rohkem seest kui väljast. Üsna heldelt kasutatud matt metall koos naha ja mõne hästivalitud läikiva pinnaga ei lase unustada, kelle koosteliinidelt B-klass maha on veerenud.
Seda ei lase unustada ka vidinavaldkond, mille puhul vaevab Mercedest sarnaselt paljudele teistele tootjatele hirmus isetegemise haigus. Selle tulemusena ekraan ja selle igasugused ühendusfunktsioonid küll põhimõtteliselt töötavad, aga nende minu tahtele allutamine võttis minult kui vidinavallas pigem kodusolevalt inimeselt kõlvatult palju aega.
Jah, tööle ma nad sain, aga tõenäosus, et sellist vaeva viitsib näha mõni moodsa Plug&Play-süsteemiga ära hellitatud koduperenaine… ütleme nii, et ma hakkasin ühtäkki väga palju rohkem aru saama, miks luksusautodega sõitvad soliidsed prouad mobiiltelefoni kõrva ääres hoiavad. Nad lihtsalt ei suuda seda autoga ühendada!
[dropcap]SÕIDUOMADUSED [/dropcap]Arvestades eelnevalt mainitud velgede ja rehvide kombinatsiooni, teeb Mercedese vedrustus ikka väga ränka tööd, et reisijaid raputamisest säästa. Samaväärse velje-rehviseadega harjununa oskan seda eriti hinnata, sest kohti, kus mu igapäevasõidukiga liiklemine olnuks võrdlemisi piinarikas, läbis Mercedes väärikalt ja reisijate jaoks märkamatult, nii et vaid aknast vaadates oli näha, millist tänamatut tööd auto veermik tegelikult tegema peab.
[dropcap]PRAKTILISUS [/dropcap]B-klass on ruumi poolest täiesti praktiline auto. 486-liitrine pakiruum mahutab kenasti täissuuruses lapsevankri ja salongi mahub ka selg sõidusuunas turvatool. Viimase mugavamaks kasutamiseks on Mercedese insenerid pannud Isofix-kinnituste juurde sellised kenad kanalid, midamööda tooli kinnitusi õigesse kohta libistada ja tänu millele ei peagi istet paigaldades paaniliselt tagaistme seljatoe vahel sobrama. Selle eest annan neile kerge käega lisapunkti.
[dropcap]JÕUALLIKAD JA KÄIGUKASTID [/dropcap]B-klassi jõuallikate seas on viis diislit võimsusvahemikus 66-125 kW. 100-kilovatise mootori puhul on võimalik saada ka automaatkäigukasti ja nelikvedu, võimsaim diisel valida ei lase ja vaid sellises kombinatsioonis tulebki.
Nelja bensiinimootori võimsused jäävad 90 ja 155 kW vahele. Viimane tuleb koos automaatkäigukastiga, nelikvedu on valikuline. Lisaks on 155 kilovatti ka ebakonventsionaalsemal surugaasiga versioonil.
[dropcap]HIND [/dropcap]Mercedese hinnapoliitika erineb pisut levinud varustustasemete süsteemist – on baasmudelid ja lisavarustuse nimekiri.
Proovisõita olnud B 200 baashind algab 26 064 eurost, kuid siis on sellele laotud peale terve rodu lisasid, sealhulgas veidi üle 2 000 euro maksev automaatkäigukast ja umbes 3 000-eurone AMG disaini- ja varustuspakett, nii et kokkuvõttes on auto letihinnaks koos 18-tolliste Continentali lamellrehvidega 39 276 eurot.
Kõrgeima baashinnaga on juba mainitud võimsaima diiselmootori, nelikveo ja automaatkäigukastiga variant, mis maksab juba enne lisavarustuse valimise alustamist 34 308 eurot.
[huge_it_gallery id=”185″]
[dropcap]ÜLALPIDAMISKULUD [/dropcap]Ametlikud kütusekulu numbrid jäävad diislitel vahemikku 3,6 kuni 5 l/100 km ja bensiinimootoritel 5,4 – 6,6 l/100 km, mis on ju iseenesest päris kena. Samas nime poolest AMG-le veidi rohkem survet avaldades need päris selliseks siiski ei jää.
Autode garantii on esmapilgul suhteliselt lühike – kaks aastat. Siiski on Mercedestel täiendavalt olemas Mobilo-nimeline müügigarantii pakett, mis kehtib automaatselt neli aastat alates sõiduki esmaregistreerimisest ja siis uuendatakse selle kehtivust igal tootja volitatud töökojas tehtud korralisel hooldusel kuni järgmise korralise hoolduse tähtajani, ja seda kuni 30 aastat alates sõiduki esmaregistreerimisest.
[dropcap]VAATA KA [/dropcap]Mercedese etteantud eelarvega peaks päris suur valik olema mitte ainult kompaktsete pereautode seas, vaid ka suuremate hulgas. Vähem kui 40 000 euro eest saab näiteks maailma kõige ruumikama ja tippvarustuses Škoda Superbi, või päris korraliku Volvo V60, mis ei ole kumbki küll nime poolest mahtuniversaalid, aga pereautodena täidavad oma ülesannet väga hästi.
Väikeste mahtuniversaalide segmendis algavad hinnad paraku reeglina palju madalamalt kui B-klassil, nii et nimekiri kandidaatidest veniks liiga pikaks. Saksa autode eelistajad võiksid kindlasti piiluda ka sarnasesse hinnaklassi jäävat BMW 2. seeria Active Tourerit.
[huge_it_gallery id=”186″]
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Mercedestes, ka B-klassis on teatav rangus ja nõudlikkus. Autosse istudes tekib ootamatu tunne, et mul võiks teksade, nahktagi ja ketside asemel seljas olla näiteks hoopis spetsiaalselt mulle õmmeldud kostüüm, villane mantel ja kingad. Aga mul ei ole, ja täna peab see Mersu sellega leppima, sest täna sõidan temaga mina.
See on osalt ka võib-olla Mercedese väikeste pereautode komistuskoht Eestis. Sihtgrupp – minusugused noored naised – ei kanna enamasti rätsepakostüümi ega soeta omale Mersut. Inimesi, kes igapäevaselt kuulsat Chaneli jakki ja No 5 kannavad, jääb järjest vähemaks. Üha populaarsemaks saab nn bang for the buck-lähenemine – oma raha eest tahetakse võimalikult palju autot vastu saada.
Tahtmata absoluutselt Mercedese vastu ülekohtune olla – jah, Mercedes on vaieldamatult šikk, stiilne ja täiesti korralik auto. Jah, on jätkuvalt inimesi, kelle jaoks on juba kolmeharulise tähe või baieri kahevärvilise kandmine võimalusel piisav põhjus rahakotiraudu veidi laiemalt avada. Lihtsalt neid inimesi ei ole paraku massiliselt.
Vaata hinnakirja maaletooja kodulehel Vaata edasimüüjate kontakte
Tekst: Maarja Kupits, fotod: Mercedes, Maarja Kupits
http://www.accelerista.com/proovisoit/mercedes-benzi-uus-e-klass/