Pühapäev, 16. juuni 2024
BMW Z4 E89 elutsükkel läheneb oma lõpule. 2016. aasta augustis veereb Regensburgi tootmisliinilt maha viimane BMW Z4, ja seda vaatamata sellele, et järeltulijat veel ei ole.

BMW tõi 2004. aastal kaheistmelise sportliku Z4 senise Z3 asemel turule, soovist võistelda teiste turulolevate luksuskabriolettidega. 2009. aastal saabunud mudeliuuendus andis autole moodsama esiosa ja pehme katuse asemele kokkuvolditava kõvakatuse.

See tähendab, et praegune Z4 mudelipõlvkond – mida, tõsi, on vahepeal pisut ilulõigatud – on koguni seitse aastat vana. Tänapäevaste standardite järgi on see ühe generatsiooni püsimiseks juba päris palju.

bmw_z4_2

Tootmise lõpetamine järgib BMW Z4 E89 algset ajaplaani ja jätab BMW mudelivalikusse vähemalt mõneks kuuks lünga.  Viimastel aastatel toodeti Z4 pigem vähe, mis tulenes ilmselt roadsterite turu üldisest seisust.

Tootmistsükli vältel toimus ilmselt kõige suurem muutus kapoti all, kui BMW Z4 sDrive23i ja sDrive30i vabalthingavad reaskuuesed mootorid asendati tollal uhiuue turbolaadimisega neljasilindrilise N20-ga.

Uus mootor pandi näiteks sDrive 20i ja sDrive28i-le, ning hiljem ka Z4 sDrive18i-le. Ainukesed Z4 mudelid, millele kuuesilindriline mootor alles jäi, olid 300-hobujõulised versioonid sDrive35i ja sDrive35is.

Enne kümnendi lõppu peaks mudelivalikusse tekkinud lünga täitma uus BMW Z4 Roadster – G29. Selle mudeliga naaseb ka esimese põlvkonna Z4 ehk E85 tekstiilkatus. Rõhku pannakse natuke vähem mugavusele ja luksusele, ent märksa rohkem reipusele ja puhtusele.

Usutakse ka, et  BMW Z4 asendajaks saab üleni uus Z5, mis põhineb koostöös Toyotaga ühiselt väljaarendatud platvormil. Samal platvormil peaks põhinema ka Supra järeltulija, kuigi selle koha pealt on mõlemad autotootjad infot tagasihoidlikult jaganud.

Fotograafid on sel aastal BMW Z5 testimisele mitmel korral peale sattunud, nii et tootmisest maha mineva mudeli järeltulija kallal töötamisele on mõningaid tõendeid.

Z5

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]BMW ise kuskil ametlikult seda öelnud ei ole, et Z4 tootmine lõpetatakse. Info, mida maailma uudisteagentuurid mõnuga üles nopivad, pärineb BMW blogist. Tõsi on, et mudel on pisut kauaks tootmisse jäänud ja kui nüüd kohe-kohe mudeliuuendust ette ei võeta, ostavad inimesed seda rotsterid eesmärgiga, saada garaaži alla võimalikult uuem uunikum.

Või siis ei osta ja võtavad selle asemel näiteks Mazda MX-5e. Eks elu näitab. Üks uus sportlik auto, mis end kiirelt legendiks sõidab, kuluks Bayeri autotehasele ära küll.

Ja üks asi veel – oleme meiegi varasemalt teinud keeleapsu ja kirjutanud ingliskeelse roadsteri mugandatuna eesti keelde “rodsteriks”. EKI keelenõuanne soovitab lahtist kaheistmelist sportautot nimetada siiski emakeele reeglitele kohandatuna “rotster”. Seega, BMW-Toyota-jne rotster.

Allikas: BMW blogi

Teolt tabatud: Toyota ja BMW flirt kannab vilja, laste nimeks saavad Z5 ja…

 

KOMMENTEERI SIIN