Laupäev, 2. november 2024
Maailma kõigi krossoverite vanaema jõudis tänavu kolmanda mudelipõlvkonnani. Oleme sellest Accelerista veergudel juba kirjutanud, kuid nüüd on aeg lisaks südasuvisele tutvusele uurida, kuidas Qashqai saab hakkama Eestimaa talves.
Kaks mootorit, kaks veoskeemi, kaks käigukasti

Tänaseks on meie müügisaalidesse jõudnud 6-käigulise käsikastiga esiveolised nõrgema (140 hj) mootoriga mudelid, lisaks nii esi- kui nelikveolised võimsamad (158 hj) CVT-automaatkastiga versioonid. E-Powerit, kus bensiinimootor käitab elektrigeneraatorit, hinnakirjadesse enne kevadet oodata ei ole. Talvega asus rinda pistma võimsam esiveoline auto, mis saab automaatkasti eelistavas Eestis ilmselt valdavaks.

Nissan Qashqai 2021

Kõik Eestis saadaolevad Qashqaid on varustatud poolhübriidsüsteemiga, mis peaks mootorile rasketes olukordades pisut tuge pakkuma. Kas vähemlevinud 12-voldisest süsteemist saadav abi on liiga nõrk või loodab häälestus selle peale liigselt, pole teada, kuid kõik testijad kurtsid nagu ühest suust konarlikult toimetavat „Auto hold“ funktsiooni ja turboviivitust – algul ei saa minema ja siis lendab kui püssist lastu. Rahulikuma sõidustiili viljelejad seda probleemi loomulikult ei täheldanud.

Nissan Qashqai 2021

Vedrustuse jäikuse pihta lendasid kriitikanooled juba esimese proovisõidu ajal ning loomulikult pole asi iseenesest paremaks muutunud. Küll aga on autoostjal võimalik väga palju oma sõidumugavuse heaks ise ära teha, valides lihtsalt kitsamad ja kõrgema profiiliga rehvid. Velgede valik ulatub ju 17 tollist 20-ni ja viimaseid soovitavad siiralt valida reeglina vaid need, kellele pank liisingut niikuinii ei anna.

Qashqai sisemust on iga mudelipõlvkonna ja –värskendusega muudetud järjest kvaliteetsemaks, ehkki juba nullindatel ilmavalgust näinud kõige esimene versioon oli oma aja kohta igati korralikult kokku pandud. Sisemuses ei andnud ükski koht põhjust nurisemiseks ja munakivitest* sai läbitud puhtalt viielise tulemusega, seda vaatamata asjaolule, et testiauto hodomeetril ilutses juba viiekohaline number (ja nende autode elu pole kerge!).

Nissan Qashqai 2021

Peaaegu ideaalne talvevarustus

Uue Qashqai varustus on talvesõiduks peaaegu et ideaalne. Tehasevarustuses on võimalik tellida nelikveoline auto, millel on roolisoojendus, esiklaasisoojendus ning laternapesu, istmesoojendusest rääkimata. Nutikamad edasimüüjad pakuvad kohe ka Webasto lisamise võimalust, millest miinuskraadide puhul sai testiauto juures kõvasti puudust tuntud.

Nissan Qashqai 2021

Täiusest lahutab vaid tahavaatekaamera määrdumine – sel pole pesuseadet ning peitu minna ta ei oska. Kuidas aga pritsmevabad klaasipuhastid ajale vastu peavad, oleks huvitav teada, kuid esialgu võis nende toimetamistega igati rahule jääda.

Tuled on talvel üliolulised ning nende kvaliteedist sõltub väga palju nii sõidumugavus kui liiklusohutus. Tänu laternapesu olemasolule oli valgusvihk auto ees alati selge ning automaatselt reguleeruvad lähituled näitasid jahmatavalt kaugele – paraku häiris see ka mitmeid vastutulijaid ning juht midagi sinna parata ei saa. Kaugtuled olid aga üsna keskmised – otseselt midagi kritiseerida pole, kuid mitme konkurendi omad valgustavad paremini.

Nissan Qashqai 2021

Maatriks-LED-id ning lähi- ja kaugtulede isevahetamise võimekus lisanduvad alles Tekna varustustasemel, õnneks saab neid populaarsele N-Connecta varustusele lisaks osta. Kõik sõitjateruumis olevad nupud (piisavalt suured ja mitte puutetundlikud) on hästi valgustatud, mis teeb nende kasutamise lihtsaks ka pimedas ja kinnastatud kätega.

Kütusekuluks lubab valmistajatehas 6,4 liitrit sajale, kuid talvetingimustes seda saavutada ei õnnestunud. Maanteel tarbis auto seitsme liitri ringis ning kiirematel teedel pool liitrit veel lisaks, rahuldudes linnatingimustes keskmiselt kaheksaga. Iga miinuskraad lisas kütusekulule veel liitrikümnendiku, lisaks nõuavad tanklas lõivu 235 mm laiused rehvid.

Nissan Qashqai 2021

Kokkuvõtteks

Viimase poole aasta jooksul on hinnasildile tuhat eurot märkamatult juurde lisandunud ja nüüd jäävad letihinnad 24 250 euro ja 39 350 euro vahemikku. Garantii on ikka 5 aastat või 100 000 kilomeetrit olenevalt sellest, kumb enne täitub. Lisavarustuse nimekiri on aga „jaapanlasele“ kohaselt lühike – enamus kliendi poolt soovitust määratakse valitava varustustasemega. Täpsema infoga auto kohta saab tutvuda siin.

Nissan Qashqai 2021

Talveautona on Qashqai üllatavalt hästi õnnestunud, olles varustatud peaaegu kõige vajalikuga laternapesust nelikveosüsteemini. Nii ongi samas klassis hetkel ainus tõsine saadaolev konkurent Seat Ateca – teised aga on kas oluliselt kallimad või tunduvalt kehvema talvevarustusega.

Nissan Qashqai 2021

Meeldis:
  • Talvevarustus
  • Maanteesõit
  • Nelikveo võimalus
  • Testiauto värv
Ei meeldinud:
  • Järsk paigaltvõtt
  • Puudub soodne automaatkastiga versioon

*Munakivitest – sõidetakse ühtlasel 50 km/h kiirusel uute munakividega kaetud asulateel. Hinnatakse auto sõitjateruumi kostvaid helisid (kolksud, klobinad jms) ning nende häirivust.

Fotod: Greete Jakobson, Nissan

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.