Neljapäev, 26. detsember 2024
Esimene PSA platvormile ehitatud Opel
Olemuselt krossover ehk linlasele suunatud elustiiliauto
Hinnad algavad 13 820 eurost, esimesed autod jõuavad juunis
Opel Crossland X kuulutab uue ajastu algust, ja neid sõnumeid, mida ta Zaragoza tehasest toob, on päris mitu. Nooremat, aktiivset linnainimest sihtiv Crossland X saadab ajalukku kõikide papade-mammade lemmikmahturi Opel Meriva. See on esimene PSA platvormile ehitatud Opel ja esitluse põhjal esimene krossover Opeli mudelirivis.

Viimasele väitele tahaksin natuke vastu vaielda, sest aastal 2014 müügile tulnud Opel Adam Rocks defineeriti samuti esimeseks – tõsi küll, supermini – krossoveriks. Kõrgendatud nelikveolistest, mida ka krossoveriteks nimetatakse, on valikus Insignia Country Tourer.

Opelile tuleb au anda tabava definitsiooni eest: krossover on kõrgendatud esiveoline linnaauto, mis näeb välja nagu maastur. Lühidalt, elustiiliauto. Sest need, kellele auto mõeldud, on alati ühtviisi stiilsed ja elusad; igavesti noored, aktiivsed linlased.

Loe Opel Crossland X-i omaduste kohta täpsemalt siit.

MODIFITSEERITUD PLATVORM PSA-LT

Opel esitles Crossland X-i varakevadel suurejoonelisel elustiiliüritusel, vahetult enne Genfi autonäitust ja vahetult enne teadet, et edaspidi ripuvad püksid PSAga ühes kapis. Koostöö, mille käigus kolm esimest Opel/Vauxhalli märki kandvat krossoverit PSA platvormile tõstetakse, sai alguse juba aastal 2012.

Opel Crossland X põhineb modifitseeritud PSA PF1 platvormil, millele on varasemalt ehitatud Peugeot 2008 ja Citroën C3 Picasso ning lähitulevikus ehitatakse uus Citroën C3 Aircross. Ehkki auto välimus pärineb Opeli majast, on teatud nurga all võimalik märgata kerget sarnasust Peugeot 2008 väikese linnamaasturiga.

PSA platvorm annab Crossland X-le põhja, veermiku, jõuallikad ja käiguvahetuse. Opeli inseneride osaks on eripärade loomine: auto vedrustus ja roolitunnetus on väga “opel” ning ka sõitjateruumis vaatab vastu tuttav armatuur ja infolust. Viimase osas oleks oodanud PSA Peugeot’ i-Cockpiti , ja ehk ka nende juhi töökoha disaini tervikuna, aga see on loodetavalt siis tulevikumuusika mängukavas.

SÕITJATERUUMIS PALJU AVARUST

Opel Crossland X on õelate suus juba ristitud Mokkatapjaks. Põhjusi, miks uus tulija vanemat olijat “ära sööma” hakkab, on tõenäoliselt mitu. Ja ma ei räägi ainult välimusest, mis võrreldes Mokkaga on tõepoolest moodsam, helgem, elegantsem.

Opel Mokka on siiani olnud üks populaarsemaid B segmendi maastikuhammustajaid – mugav, kerge premiumi-tätšiga auto läheb läbi paksust ja vedelast.

Neid omadusi aga on ühel linnainimesel üsna harva vaja. Nii valitaksegi meelsamini esiveoline maasturilaadne toode. Mokkat saab ka esiveolisena, aga selle hind on uustulnukaga võrreldes oluliselt kallim. Seega…?

Tavainimest tõenäoliselt ei häiri Crossland X-i automaatkasti rabedus ja manuaalkasti ebakonkreetsus, küll aga kõnetab teda Crossland X-i ruumikus. Mokkaga võrreldes on uus tulija tükk maad avaram, ehkki välismõõtudelt väiksem: 4,21m Mokka 4,28m vastu.

Avaruse tunnet lisavad kõrge isteasend, teise rea staadioniiste (pikk mees mahub küll seebiga, aga mahub), panoraamkatus ja võimalus paari liigutusega sõitjateruum ümber kujundada avaraks kaubikuks: pakiruum on laiendatav 410 liitrist 1255ni.

Ja ehkki panipaikade osas valitseb ikaldus, plast on kohati külm ja kõva, juhi ja kaassõitja vaheline käetugi takistab kobaka käsipiduri kasutamist jne. – ruum otsustab, hind loeb. Mokkatapja polegi võib-olla ülepaisutatud nimi?

This slideshow requires JavaScript.

SÕIT NAGU IKKA

Teeme selle osa lühidalt: me panime Crossland X-i eri versioone proovile Itaalias, Veneto lähiümbruses. Teisel sõidupäeval oli mul hädasti vaja pildistada autot ja moone. Kolleeg Kristjan Ojang Autolehest, kellega paaris sõitsime, ei olnud kade ja keeras põlluservale.

Sain oma pildid ja minut hiljem ka teadmise, et Crossland X võib põllul sõita küll – kitsukesel teel ümber pööramiseks tuli kraavipervelt abi otsida. Auto vedas välja. Pöörderaadius, muuseas, on suurepärane!

Siidsiledal teel on Crossland X üsna vaikne. Lihtsalt, seda siidi laialt ei jagata. Niipea, kui natuke kriime asfaldil, hakkas meie testida olnud 1.2-liitrise, 130 hj turbobensiinimootoriga ja 6-käigulise käsikastiga auto veermik kolisema nii, et Kristjaniga murelikult teineteisele otsa vaatasime: oleks oma auto, oleks teenindusse läinud.

Siinkohal jällegi üks remark: ajakirjanike käsutuses olid eeltootmisest tulnud autod ning teistel testitutel – 1.2-liitrisel 110 hj turbobensiinil ja 1.6-liitrisel 120 hj turbodiisliga Crossland X-il veermikud üleliia ei laamendanud. Seega oli tegu konkreetse auto anomaaliaga.

Kütusekulu sõltub sõitjast. Me saime 130 hj bensukaga kulu 7 liitri kanti, diislil 5 liitri juurde, 110 hj jõuallika kütusekulu oli 6 liitri kandis. Kolmepotine on võrreldes diisliga lärmakam, “tiksumist” on kabiini kuulda. Ja asi, mida me kohe üldse ei proovinudki, oli audiosüsteem. Oleks ju võinud, aga polnud hetke.

https://www.instagram.com/p/BUbWifKh-uN/?taken-by=accelerista

INFOLUST

Kui muidu paneb Opeli abielu PSAga mind kahtlevalt õlgu kehitama – mulle meeldivad Opeli “sosistavad diislid” ja lollikindlad käsikastid – siis infolust on see koht, kus ma tahaksin Peugeot’lt tuttavat i Cockpit’i . See intuitiivne virtuaalne näidikute plokk teeb Crossland X-i vanale saksa kohmakusele silmad sajaga ette.

Aga ei halise! Kõik on olemas – nutitelefoni, sõltumata soost ja märgist saab paari liigutusega ühendada auto infovälja, peegeldada sisu üsna viisaka suurusega ekraanile ning äppe näppida nii nuppude kui silitamise kaudu. Navi on aeglane, aga töötab.

Kõige tähtsam osa lustilisest infost on nüüdsest turvaliselt esiklaasinäidikul juhi silmade kõrgusel. Tehnika loeb liiklusmärke, kuvab lubatud kiiruse ja sõidukiiruse ning sõidusuunised. Kui navigeerimiseks kasutada telefoni kaardirakendust, siis HUD-ile sõidusuuniseid ei kuvata.

Väga viis on ka tahavaatekaamera, mis kuvab 180-kraadisena ümbrust, näitab autot pealtvaates ning teeb parkimisidiootide elu oluliselt kergemaks. Kõrgemas varustuses autodel on peal ka uudne jalakäijate tuvastussüsteem, mis peaks ohutumaks muutma ka süütute möödakäijate elu.

Infolusti lahutamatuks osaks on Opel OnStar 24/7 assistent ning Wi-Fi ruuter, mis muudab auto kuumpunktiks ning võimaldab reisijatel internetti kasutada. OnStar kasutusvõimaluste hulk laieneb pidevalt. Seda, kas abielu PSAga jätab Lutoni alles inimesed, kes alati on valmis Opeli omanikku aitama, ei tea. Soovitus on – kasutage kasvõi natukenegi, avastage enda jaoks täiesti uudne mugav maailm.

This slideshow requires JavaScript.

JÕUALLIKAD, VARUSTUSTASEMED JA HINNAD

Varustustasemeid on 3 ning baasvarustuse nimekirja tasub tähelepanelikult uurida: võimalik, et teile pakutavast täiesti piisab.  Jõuallikaid lugesime kokku kaks: 1.6l diisel 120hj ja 1.2l kolmepotine turbo vastavalt 110/130 hj. seadistuses. Enam-vähem head on kõik, tulevikule mõeldes võiks võtta bensuka, ja 110 hobujõust on siinkohal küll ja veel.

Vaata varustustasemete kohta täpsemalt juurde siit

Tõsi, käsikast, mis 1.2-liitrise 110-hobujõulise 3-silindrilise turbobensiiniga kokku käib, võiks olla “kuuekas” ja üldse automaatne, aga selle hind on baasvarustuses juba 3000 eurot kõrgem. Diiselajamile automaatkasti juurde ei pakuta, ikka vaid 5- või 6-käigulist käsikasti.

Kõige odavam, baasvarustuses Crossland X maksab 13 820 eurot. Kõige kallim on kõrgeimas Innovation -varustuses 1.6-liitrise diiselmootoriga Crossland X, mille hind jääb ikkagi alla 20 000 euro. Selle hinna sees on uutelt Opelitelt tuttav kõikmõeldav mugavus- ja lisavarustus,  mh näiteks  nutiseadmete induktsioonlaadimine.

KOKKUVÕTTEKS

Crossland X kommunikeerib selget sõnumit: konservatiivne Opel peab muutuma moodsamaks. Paratamatult kaob tulevikus suur osa margi eripärast, ajaloo hämarusse haihtuvad toredad mudelid ja mahedad mootorid, aga ühtekasvamisel on ka mõni eelis.

Näiteks paindlikkus, mis võimaldab kiirelt mudeleid modifitseerida sihtturgude nõudmistele vastavaks, kasutada eri jõuallikaid, varieerida istmete arvu jms. See omakorda aitab ressursse säästa ning peaks lõpptarbija jaoks hinnad mõistlikul tasemel hoidma.

Ma olen veendunud, et Crossland X saab popiks, ja mitte ainult aktiivsete linlaste vaid ka peaga mõtlevate inimeste seas. Milleks maksta asjade eest, mida sa ei vaja? Miks mitte valida üheksa popi värvitooni seast, tellida autosse Wi-Fi ja Opel OnStar teenus ning sõita moodsalt ja muretult? Leed-tuled, roolisoojendus, HUD, tuhat muud pisiasja – miks ka mitte, noh!

Kuniks Opelilt pole võetud seda, milleni ta raske töö ja vaevaga jõudnud on – täpset juhitavust ja kerget auto valitsetavust ning loogilisusele panustavat kasutajakogemust – on asjad hästi. Kuniks juurdlust toimetavad omad insenerid, säilib lootus, et keegi ei hakka Opelit samastama prantsuse autoga.

Tõsi on, et Crossland X on tubli samm Citroëni poole, aga eks me harjume. Tuleb aeg kui masstoodetud auto mark on vaid nimi tehnilises passis.

This slideshow requires JavaScript.

ELU LÄHEB EDASI

Huvitav saab olema Opel Grandland X tulek. See auto ehitatakse PSA EMP2 platvormile, mida nii Peugeot kui Citroën kasutavad usinalt oma väike-keskklassi ja keskklassi mudelite põhjana. Grandland X-i esitletakse tänavu septembris Frankfurdis ning valmistama hakatakse seda esialgse info põhjal Inglismaal.

EPM2 võimaldab nii esi- kui nelikveoskeemi (Peugeot 3008, 4008, 5008 näitel), saab Grandland X erinevalt väiksemast Crossland X-st ka nelikveolise versiooni ning – kui hästi läheb ja kokkuleppele jõutakse – siis tulevikus tõenäoliselt ka hübriidajamiga versiooni. Elektriauto osas uudised puuduvad, teada on, et PSA omandas õigused Ampera-e’le. Tulevik on… helge!

Loe Opel Crossland X-i varustuse ja hindade kohta siit

Pildid: Harald Dawo

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.