Üks maailma populaarsemaid elektriautosid, Renault Zoe, mida esitleti esmakordselt 2012. aastal, on läbinud põhjaliku värskenduskuuri. Uuenenud Zoe’l on 52 kWh akupakk, sellega saab korraga sõita umbes 390 km ning laadida CCS kiirlaadijast. Zoe on tõenäoliselt kõige fun’im e-auto, mida nn tavainimene jaksab endale osta.
Renault’ elektriautode osakonnas on head ajad: 2019. aastal on tehtud üsna uskumatuna näivat müüki, nunnu Zoe (täisnimega Renault Zoe Z.E) tallub Euroopas valusalt Model 3 kandadele.
2019. aastal on Zoe müük kasvanud Euroopas 50%, eelmisel aastal müüdi 39 469 elektriautot. Üle maailma – rohkem kui 50 riigis – on 160 000 klienti, kes Zoe’d igapäevaselt kasutavad. Alates 2012. aastast on Zoe’d 60 korral auhinnatud.
Zoe Z.E 50 (number tähistab akupaki mahtu), millega Sardiinias sõitmas käisin, on pesakonna värskeim isend ning juba praegu on teada, et nõudlusele vastamiseks tuleb tootmisliin topeltkiirusel käima tõmmata. Eestisse peaks uuenenud elektriauto jõudma uue aasta alguses. Ning arvata, et seekord läheb e-autode toas kuumaks.
Põhjust selleks on rohkem kui küll. Esiteks on Zoe facelift kulbiga nunnutamist juurde kallanud: sa ei saa sellest autost naeratamata mööda minna!
Teiseks on tegu igati kaasaegse, turvalise, ühenduva, nutikalt ruumika ning – kes seda oleks arvanud, eks!? – särtsakat sõiduviisi võimaldava liikumisvahendiga.
Kui ütlen “ühenduv”, siis mõtlen 9,3-tollist nuhvlit keskkonsoolis, millel pole midagi pistmist Renault’ eelmise põlvkonna infolustiga, mida kohtab tänaseni muidu imetoredatel tavamudelitel nagu Talisman ja Mégane.
Kui ütlen “ühenduv”, siis mõtlen ka hullvinget kelladekasti juhi silme ees, mis on värviline, kiire, ja mis peamine – informatiivne.
Kolmandaks: esitlusel rõhutati korduvalt, et Renault’ ei ole noobelbränd ega saa selleks kunagi: idee on toota mõistliku hinnaga ja palju, väga palju elektriautosid.
Aga kõigest järjekorras.
Kas uuenenud või täiesti uus?
Kust jookseb piir facelifti ja uue generatsiooni sõiduki vahel? Renault Zoe puhul on see ilmselt vaataja silmade ilu: Sardiinias toimunud esitlusel räägiti pigem täiesti uuest Zoe’st. No ütleme, et peaaegu nii see ju ongi: kõik on uus või timmitud, vaid platvorm on seesama.
Kui PR-osakonna loogikat järgida, on uustulnuk järjekorras koguni kolmas Zoe: 2012. aastal sündis koostöös Nissaniga I, 2016. aastal tuli Z.E 40 ja nüüd siis see uus/uuenenud.
Ühtekokku on Renault elektriautodesse investeerinud ligi miljard eurot. Ees seisab uue, vaid EV-de tootmiseks mõeldud tehase rajamine Prantsusmaal, Flinti tootmisüksust laiendatakse, et toota kaks korda rohkem Zoe’sid.
Elektrisõidukid moodustavad Renault’ üleilmsest müügist kümnendiku. Lisaks nunnumeetri kannatust proovile panevale Zoe’le on Renault’l tootmises 3 täiselektrilist sõidukit.
2022. aastaks jõutakse sinnamaale, et 8 mudelit – pool kogu valikust – on elektrilised. Muuhulgas on oodata kompaktset krossoverit. Mis te siis arvasite, et nad ei teegi seda või!? No ja muidugi tuleb ka uus Zoe.
Siit ka vastus küsimusele, kuidas 2019. aasta Z.E 50-sse suhtuda: see on uus vana Zoe. Aga väga tore selline!
Kõik, mida peab akudest teadma
2012. aastal suutis Zoe ühe laadimisega läbida 150 kilomeetrit, uuel 52kWh (neto) Zoe’l on sõiduulatust WLTP järgi kuni 395 km. Palju sõltub sõitjast, palju ilmast, teest, temperatuurist. Eestis on 300 km tehtav ka suurema surumiseta. Seda on piisavalt, et autot laadida nädalas korra-kaks.
Vana platvorm – seesama, mille tõttu ei saa me rääkida uue generatsiooni Zoe’st – on igapidi üle timmitud ning üle disainitud. Ühtlasi ka jäigemaks tehtud, mis maanteesõidul lõpuks pisut närvidele käima hakkab.
Akupaki arhitektuuri muudeti oluliselt: mõõtmed jäid samaks (kabiiniruum samuti), aga akuelemente mahutati sinna senisest rohkem. Kogu pakk kaalub 326 kg (20 kg eelmisest, 41 kWh-st raskem) ja sellega sõidab auto 25% varasemast kaugemale.
Yonghi Shin, Renault globaalse turu asedirektor toob võrdluse: iPhone X-i aku on 10,35 Wh, Zoe’l 52 kWh. Igaüks oskab ise arvutada, kui palju õunu mahub auto põhja. Zoe tiheda viljalihaga, kõrge efektiivsusega õunad on LG Chem’i toodang.
Uus on ka R135 100 kW 245 Nm elektriajam (mis koosneb koguni 70st osast) esiteljel teeb Zoe’st päris kärme astuja. Kiirteel 80-120 km/h sõita pole mingi probleem.
Käike on kaks: lisaks tavapärasele Drive’ile ka B ehk jõulisem pidurdusenergia tagasilaadimise viis. Ega siin ei ole kilomeetreid niisama raisata! Talvel ka mitte: soojuspump on Zoe’l standardis.
CHAdeMO asemel on nüüd CCS pistik ja kuni 50 kW kiirlaadimine. Alalisvooluga (DC) laetakse otse akupakki, vahelduvvool (AC) kulgeb patareisse elektriajami kaudu.
Senine kogemus näitab, et enamus Zoe kasutajaid laeb autot kodus: 7kW seinalaadija saab seks puhuks osta juurde, ööga on aku 100% täis.
22 kW/11 kW* avalikes laadimispunktides tuleb vastavalt tunni või kahega 120 km juurde: nn keskkiired laadijad on sobilikud näiteks koosoleku ajal või poes käies ära kasutada. 50 kW kiirlaadijast saab poole tunniga 150 km, seda lahendust sobib kasutada pikematel reisidel.
Zoe puhul tuli Renault’ kohe alguses välja akude liisimise võimalusega ning sellega jätkatakse: 80% klientidest (enamasti erakliendid) on valinud akude liisimise võimaluse.
Miks see hea on? Sisepõlemismootoriga autot ostes ei arvestata ju hinna sisse kütust. Kui Zoe akupakk eraldi tõsta, jääb samuti n-ö puhas auto hind alles.
Edasi on lihtne arvutada ja võrrelda, kui palju maksaks kütus ICE puhul ja kui palju aku+energia e-auto puhul. Klientidele meeldib seda arvutust teha, sest nad näevad elektriauto eeliseid (loe: olematut sõiduhinda).
Teine põhjus on patarei eluiga: kui midagi juhtub, garantii lõpeb, saab akupaki ära vahetada autost loobumata. Renault’l on akuringlus detailsusteni läbi mõeldud. Põhimõtteliselt võid sa oma vana aku teekonda jälgida kuni see ükskord algosakesteks võetakse. No kellele ei meeldiks mõte lõputult rohelisest eluringist.
Numpts, pupsik, nunnukas…
Zoe on algusest peale lahe välja näinud. Kolmas uuenduskuur lisab lahedusele kõvasti kvaliteeti. Auto ninaosa on saanud uue kuju, “grill” on toodud allapoole. Leed-esituled järgivad Renault mudeliperekonna stiili. Nii esi-kui udulaternate leed-tuled on standardis. See kõik suurendab sõiduturvalisust.
Moodsama joonega on ka tagatuled ning suunatuled “jooksevad” trendikalt – rohkem mängulisust! Pigem siiski tähelepanu tõmbamist.
Värvigammast leiab lisaks türkiissinisele ja terrassiithallile pärlvalge ja leekpunase tooni, see viimane on tuttav uue Clio ühe signatuurvärvina.
Kõige suurem üllatus ootab siiski autosse istujat: kergesti puhastatav plast on asendunud maitseka tekstiili- ja taaskasutusplasti komboga. Ning see pole siin BMW i3-lt tuttav ufoloogide unistus vaid läbimõeldud praktiline lahendus.
Uus on keskkonsool, armatuur (nuhvlist juba rääkisin); istmed on parema ergonoomikaga jne. Kui Zoe kõrvuti panna Model 3-ga, ei oleks sel vaja midagi häbeneda.
Seda enam, et tegu on vegan-autoga, mille kabiini sisu on 100% taaskasutatud materjalidest. Isegi turvavööd! Mida kõike saab teha vanadest plastpudelitest! Uuenenud Zoe’s tervikuna on 45% rohkem taaskasutust ja see omakorda on auto ökoloogilist jalajälge vähendanud 70% varasemaga võrreldes.
Ühekorraga saab ökošmöko sõidust rõõmu tunda kuni 5 inimest, aga see on paberite järgi. Eestlaste kasvu ja ülekaalule kaldumist arvestades mahub hästi 4. Vanemad ja lapsed. 338-liitrisse pakiruumi mahutab ka päris palju, isegi taskukoera puuri kui vaja.
Sõidame!
Proovisõidul saime proovida kahes erinevas varustuses Zoe’d: sportliku tätšiga GT-Line’i ja Edition One veggie – versiooni (te ju kuulete, kuidas ma titehäälega “edišöön öön” ütlen, sest no nii nunnukas on…).
Jõuallikaks pakuti üksnes võimsamat R135 (136hj) elektriajamit, aga valikusse peaks ka Eestis lisanduma 108hj R110. Võimsama ajamiga autole annab WLTP sõiduraadiuseks 386, R110-le 395 km ühe laadimisega.
Auto läheb hääletuna liikvele ning vaikus ei jäta sõitjaid ka maanteekiirustel: lamineeritud tuuleklaas, korraliku polsterdusega uksepaneelid ja armatuur loovad autosviibijate ümber vaikusemulli.
Kui see kõrvale jätta, sõidab Zoe nagu tavaline väikeauto, vaid kiirendus teeb mikromootoritele silmad ette ning käiguvahetus käib õrna näpuliigutusega.
Juhitavus on hea, auto ei reageeri liiga ergult, aga pole ka tuim. 1508 kg kaaluva e-sõiduki madal raskuskese lisab stabiilsust ning kitsal kurvilisel mägiteel on päris mõnus sõita.
Kui millegi kallal kobiseda, siis liigjäiga vedrustuse üle. Fun pole samal ajal sport, ausalt. Aga energiakulu teeb headmeelt: seier vilgub kusagil 13 kWh kandis. Hästi! (Ok, Sardiinias on pikad tõusud ja langused, aga siiski…)
Aga hinnad?
Neid pole veel. Tootja on lubanud, et uuenenud Zoe hind jääb vanaga võrreldavaks. Pluss aku. Eestis käib auto koos akuga, konfiguraatoris Z.E 40 Intense mugavusvarustust sobitades jääb koguhind kuskile 35 000 kanti.
Ennustamisega tegelevad šarlatanid. Teen siis kah veidi vuuduud ja arvan, et 52 kWh akupakiga kellatatud-viletatud Zoe hind jääb alla 40 000 euro. Varsti selgub, jälgige reklaami.
*22kW (3x32A) Type 2
Vahva, erakordselt armsa välimusega täiselektriline väikeauto, mis oskaja käes sõidab täis isegi 400 km ühe laadimisegaRenault Zoe