Teisipäev, 16. juuli 2024
Istmesoojendus võtab ette mööduva nädala kuumemad autoteemad. Ylle ja Jan arutlevad, kas SUV-d on tõesti nii keskkonnavaenulikud, kellele on vaja Citybee Fiat 500sid rendikaid ja miks isegi toidulisandite puhul tuleks rooli minnes arstiga nõu pidada? Proovisõiduauto on Toyota Supra ja nipinurgas kakleme ära lamell-või naastrehviteema.

 Kas maasturilaadsed on kliimaoht?

Ameeriklastelt ilmus hiljuti uuring, milles nad väidavad, et SUV-d nullivad ökoautodest saadava kliimakasu juba eos. Seda peamiselt suurtes tööstusriikides, kus need on staatuse sümbol.

Eestis ei ole meil sellega suuremat muret, sest ehkki maasturilaadsed on meilgi popid, eelistatakse osta pigem mõistliku jõuallikaga kõrgem auto, kuhu mahub 5-7 inimest ning millega on võimalik ka näiteks maalt kapsast ja kartulit vedada.

Selle asemel, et SUV-e risti lüüa võiksime vaadata oma autokasutamise harjumused üle ning linnas võtta sihiks autovabama elu, suburbias aga osta peresse ühe uuema ja kallima auto ning seda nutikalt jagada. Juba olekski keskkonnategu tehtud.

CityBee rendiautod: kas see on ikka hea mõte?

CityBee toob Tallinna 135 Fiat 500 väikest rendiautot. Jan küsib, kas meil on neid ikka niiväga vaja? Autorente on Tallinnas piisavalt ning näiteks ELMO Rent pakub lühirendiks elektriautosid ja hübriide.

Tallinna linn on juba teatanud, et ei luba CityBee rendikatel linnas tasuta parkida, sest sisepõlemismootoriga autod ei aita kuidagi kaasa linnaõhu paranemisele.

Ylle ja Jan on ühel meelel, et lõpuks paneb kõik paika siiski turg: kui nõudlust ei ole, kaovad pisiautod peagi meie tänavatelt.

Ravimid ja rool

Oli kord mees, kel näpp oli natuke katki ja selle parandamiseks tarbis ta antibiootikume. Mehe keha otsustas, et on aeg avada autonoomne õllepruulikoda ning politsei tuvastas tüübil roolis ränga joobe.

Loo moraal on lihtne: ükskõik, mis ravimeid, toidulisandeid või imerohtusid sa tarbid, pea arstiga enne nõu, kas ja kuidas need rooli minnes mõjuda võivad.

Ylle toob näite oma ärevushäire ravist: perearst Karmen Joller soovitas rooli mitte istuda, kui tunne on natukegi ebakindel. Ehkki ravi on kulgenud suuremate kõrvalmõjudeta, Ylle üksinda autoga ei sõida. Alati on keegi teine roolis või siis kõrvalistmel.

Proovisõiduauto Toyota Supra

Janil oli punane, Yllel kollane, aga imeägeda auto sõiduomadused värvist ei olene. Ylle tegi assisteeritud sõitu Veliga koos ning on näinud Suprat ka rajal sõitmas. Jan rajale ei läinud, aga vaimustus niisamagi. Vaimustusid ka need, kes ajakirjanikke Supraga sõitmas nägid.

Kokkuvõttes on Supra auto, mille mõlemad endale lustisõitude ja rajasõiduoskuste lihvimiseks ostaksid. Ainult et praegu pole selleks kohe võimalusi… ja nii tuleb kurvalt nüüh! tehes Suprale lehvitada ja soovitada neile, kes sõita oskavad ja endale seda autot lubada saavad: ostke, oste kohe, ostke kohe mitu!

Kas lamellid või naastud?

See üks ja ilmselt igipõline küsimus: mis on parem talvel autole alla panna, kas lamell- või naastrehv? Soomes tehtud uuringu põhjal sõidavad lamelllased vähe ettevaatlikumalt ja satuvad vähem õnnetustesse.

Kuidas valida, kuis ja kuidas sõita – seda kuulakegi Istmesoojendusest pikemalt. Kohtume juba nädala pärast uute teemade ja dilemmadega.

Kaanepilt: Taivo Soobard

KOMMENTEERI SIIN