Reede, 15. november 2024
Üks diiselmootor kahes seades
Saadaval nii automaat- kui käsikastiga
Korralikud maastiku- ja väga head maanteesõiduomadused
Renault Alaskan – pikapi hind algab 30 190 eurost

Herbert Brenoni film „Alaskan“ jõudis kinolinale kuus aastat vähem, kui sajand tagasi ning on tänaseks muutunud „kadunud filmiks“, millest on säilinud vaid kirjeldus.

Kullaotsija poja võitlus korruptiivse maailma vastu köitis omal ajal miljoneid, ent Renault on valinud sama nime all rahulikuma tee soovides lihtsalt pakkuda parimat pikapit, mida selle raha eest saada on võimalik – ja ei enamat.

Kastikatest tahetakse teha elustiilisõidukeid, kuid need püüdlused pole Vanas Maailmas siiani kuigi edukad, sest iga asi sobib selleks kõige paremini, milleks ta on loodud.

Pargi- ja ka tõsiste maasturite valik on igas suurus- ja hinnaklassis nii suur, et sõpradega grillima sõitmiseks pole mõtet pikapit soetada – ja kui üldse, siis vast mõni sõiduautolikule mugavusele panustav mudel.

Ent kui olla kirglik jahimees, siis verise sea maasturi pakiruumi asetamine ei tundu just hea mõte, kergelt puhastatavasse veokasti aga küll. Ning vedades istikuid või muud metsakasvatustöödeks vajalikku on pikap täiesti omal kohal.

Alaskan baseerub Nissan Navara uuel põlvkonnal NP300. Sama auto kolmas lähisugulane, X-seeria Mercedes on aga võimalus sama asja eest lihtsalt palju rohkem raha välja käia, ka kandevõimes ja maastikuvõimekuses pole suurt vahet.

Neist kolmest on Renault on mõeldud ennekõike tööautoks metsa, maastikule ja maanteele. Linnakivide vahel tunneb ta end lihtsalt halvasti, ehkki sobiks liikluspilti värskendama suurepäraselt.

Välisilme

Alaskan on heas mõttes klassikaline pikap ilma eriliste disainiviguriteta. Esiosa disain on võimas ja jõuline isegi kastika kohta, detailides on tegu tüüpilise Renault’ga: kroomaktsentidega iluvõre, suur rombjas logo ja C-kujulised päevasõidutuled.

Redelraam tagab, et tegu on ennekõike tööloomaga. Kabiin võib olla kas 2-või 4-kohaline ning valikus on nii lühike kui pikk kast.

Kliirens on 23 cm, auto võib kanda kuni 1035 kg koormat ja võtta sappa kuni 3,5 t haagise. Horisontaalselt avatud tagaluugile võib seada aga rahuliku südamega kaks täismeest istuma ning mõne väiksema lisakski võtta – see talub kuni 200 kg raskust, kuid avanemise mehhanism pole mugav.

Tehasepoolne rehvivalik on optimaalne kompromiss veeretakistuse, -müra ning läbivuse vahel. Õnneks pole autole alla keeratud fuel-efficiency märgistust kandvaid rehve, mis veidigi kehvemal maastikul hätta ähvardavad jätta.

Siseruum

Kabiin on õnnestunud kompromiss praktilisuse ja mugavuse vahel. Juhiiste on kastikale omaselt madal, kuid siiski piisava reguleerimisvõimalusega (tippversioonil seatav 8 suunas) nii, et keskmist kasvu juht saab end igati mugavalt istuma seada. Esiistmed on mõistagi soojendusega.

Tagaiste on aga nii madal, et keskmine mees peab seal põlved kõrgemal hoidma. Jalalabad saab küll esiistme alla panna ja ära mahub kenasti, kuid see asend pole kuigi mugav pikemate vahemaade läbimiseks.

Üllatavalt puudub nagi üleriiete riputamiseks. Uksetaskud on suured ning keskmise käetoe all asuv ruum samuti.

Nissanilt pärinev 7-tolline puutetundlik infolusti ekraan tundub vananenuna, toimib aeglaselt ning ka kaarditarkvara pole uuemate killast, kuid saab kõvasti kiita oma lihtsuse ja loogilisuse eest.

Seal on kaks suurt füüsilist keeratavat nuppu koos üliolulise „back“ nupuga – asi, millest tunnevad puudust paljude tänapäevaste autode omanikud.

Renault on leidnud optimaalse kompromissi vajaduste ja hinna vahel ning saab kõvad plussid selle eest, et ei hakanud sinna oma lahendust paigaldama. Lisaks on tippvarustuses abiks 360 kraadi pealtvaate kaamera.

Kõigi nelja varustustasemega saab täpsemalt tutvuda siin.

Alaskani salong on üsna vaikne, ehkki võrreldes sama hinnaklassi maasturiga võrreldes on müra arusaadavalt rohkem. Bose stereot seekord Renault ei paku, kuid ka standardvarustuses olev teeb igati korralikku häält.

Mootorid ja jõuülekanded

Alaskan on meil saadaval üksnes 2,3-liitrise turbodiisliga kahes seades: 160 hj ja 190 hj ning see Renault loodud mootor on leidnud tee ka sõsarate Nissan Navara ja X-seeria Mercedese aiste vahele. Neil turgudel, mida Euroopa Liidu trahvid ei kägista, on valikus ka 2,5-liitrine 160 hj bensiinimootor.

Võimsamat mootorit saab kombineerida nii automaat- kui käsikastiga, lahjemat vaid kuuekäigulise käsikastiga. Seitsmekäiguline automaatkast on ehitatud nii, et saaks probleemideta paigast minema ka siis, kui üle kolmetonnise täismassiga autole on sama raske haagis veel sappa seatud.

Lühikesed käigud tõstavad pöörded ruttu kõrgele, kuid linnaliikluses on see üsna tüütu. Juht võib vastavalt vajadusele rakendada tagavedu ning kiiret või aeglast nelikvedu. Lisaks on eriti rasketes oludes võimalik nupuvajutusega lukustada tagadiferentsiaal.

Tehniliste andmetega saab täpsemalt tutvuda siin.

Sõiduomadused

Pikapite sõidumugavus on teinud suure sammu edasi, kuid ennekõike on nad mõeldud tööks ning seda Renault ei varjagi. Lihtsalt – miks peavad töötingimused 21. sajandil olema rõhutatult spartalikud, kui saab ka paremini? Seiklusi otsitakse ikka maasturiga
.
Alaskani pikapit konstrueerides loobuti traditsioonilistest lehtvedrudest, kuid järele ei antud kandevõimes. Sõiduomadusi on see kõvasti parandanud ja ka väga tagasihoidlikult koormatud auto liigub maanteel üllatavalt stabiilselt. Raske koorma vedamiseks mõeldud vedrustus on arusaadavalt sõiduauto omast jäigem, kuid sellegipoolest ei kipu tagaosa konarlikul teel hüplema.

Linnasõit pole Alaskani teetass. Seal on ta aeglane ning janune, lisaks teeb üsna raske rool manööverdamise tüütuks.

Läbivusele arusaadavalt etteheiteid teha ei saa. Renault Alaskan sõitis probleemideta nii mööda põldu kui metsaveotraktorite teid. Üllatuslikult piisas enamikul juhtudel ka tagaveost.

Vajadust nelikveo rakendamiseks tekkis harva, seda peamiselt kohtades, kus vihm oli savised metsateed libedaks muutnud.

Diisli ja käigukasti koostöö on parim võimalikest. 190 hobujõudu pakuvad maanteel tühja autoga rahuldavat möödasõidukiirendust, aga mõistagi mitte enamat. Sõiduautolik dünaamika jääb maasturite pärusmaale, kastika koht on põllul ja metsas.

This slideshow requires JavaScript.

Kokkuvõtteks

Pikapite seas käib karm võitlus; peaaegu kõik tootjad üritavad sellest kasvavast turust oma osa hammustada, nii ei tule konkurentidest puudu ka Alaskanil.

Kui VW Amaroki kabiin on mugavam, kuid peab alla vanduma maastikul, siis Toyota Hilux on veelgi maastikusuutlikum, ent tahumatum.

Alaskani klienti sihivad ka Isuzu D-Max ja Mitsubishi LC200 ning loomulikult lähisugulane Nissan Navara, kuid Renault’ pikap jääb oma sõiduomadustelt ja viimistluselt neile püüdmatuks.

Alaskani hinnad algavad 31 tuhandest eurost. Mõistetavalt konkureerivad pikapitega ka suured maasturid, enim neist ehk sarnaste tehnoandmete ja hinnaga Ssangyong Rexton, kuid sellegipoolest on tegu autodega erinevaks otstarbeks. Nii jääb Alaskan ikka ennekõike põllu- ja metsamehe mugavaks kaaslaseks.

PLUSSID
Sõiduomadused maanteel
Kandevõime
Ökonoomsus
Hind

MIINUSED
Tagaluugi konstruktsiooni eripärad

Pildid: Indrek Jakobson, Mare Albri

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.