Esmaspäev, 23. detsember 2024
Seat Arona on seest suurem kui väljast
Sõidab üllatavalt hästi
Kolm bensiinijoojat, neile sekundeerib üks õlipõletaja
Hinnad 14 490 kuni 18 990 eurot

Väikeste kõikjalsõitjate turg on võrreldes 2015 aastaga neljakordistunud ning hiljuti kasumisse jõudnud Seat usub trendi jätkumisse.

Arona on linn Tenerifel ja ühtlasi ka Volkswageni grupi esimene krossover, mis on ehitatud moodulplatvormi uuele versioonile MQB-A0 (mida kasutavad juba Ibiza ja Polo) ja millega Seat loodab oma salongidesse tuua just uusi kliente.

Arona on Seati teine mudel kõikjalsõitjate maailmas, kuhu nad kaks aastat tagasi sisenesid mudeliga Ateca. Viimane võitis enamiku teste ning osutus Euroopas sedavõrd nõutuks, et Eestisse (mis asub autotööstuse jaoks kahjuks in the middle of nowhere) soovitud varustuses autosid lihtsalt ei jätkunud. Loodetavasti läheb väiksema Aronaga saadavuse osas paremini.

VÄLISKUJU

Arona välimuses on palju sarnast Soome aasta auto 2018 ja Euroopa aasta auto 2018 nominendi Seat Ibizaga, kuid on viimasest pikem, laiem ja kõrgem ning oluliselt sobilikum perekasutuseks.

Disainis puuduvad maasturlikkust rõhutavad lisad, auto on sportlik ja samas soliidne. Kujustuses on teravad puhtad jooned ilma vähimagi soovita kusagil vint üle keerata.

Katusejoon tõuseb kergelt, mida rõhutab ka värvivalik, sama karva on ka peeglid. Mõistagi on märksõnaks personaliseerimine – kokku tuleb ligi 68 erinevat värvikombinatsiooni. Kliirens on tubli 19 cm.

SISERUUM

Sisemuses on sarnasus Ibizaga veelgi suurem, üle on tulnud nii voorused kui puudused, vaid telefonihoidik on nüüd horisontaalne.

Ka käetugi on jätkuvalt liiga madal – „doonorautolt“ üle võetud viga. Istmed on mugavad ja hästi reguleeritavad, külgtugi on piisav, kuid nimmetuge ei saa mingi raha eest.

Ruumikuselt on tegu täisväärtusliku pereautoga. Topeltpõhjaga pakiruum neelab 400 liitrit ehk rohkem, kui Golf.

Kuigi mõni konkurent mahutab veel rohkem, on tegu selgelt üle klassi keskmise tulemusega. Pea- ja jalaruumi on piisavalt nii ees kui taga ning koostekvaliteet on tasemel.

Armatuurlaud tuleb sõltuvalt versioonist eri materjalide ja värvidega. Ent isegi Xcellence varustuses näeb kabiinis kasutatav plast odav välja, mille värvimine ei muuda seda ei kallimaks ega kvaliteetsemaks, üksnes FR versioon on ses osas pisut parem. Ka häirib detailides koonerdamine, näiteks puuduvad prillihoidik ja riidenagid.

Kallimatel versioonidel on teistelt VAG grupi mudelitelt tuntud 8-tolline infolust, mis on nii hea, et kui jääda tagasihoidlikuma varustuse juurde, siis see tasuks kindlasti lisavarustuse nimekirja lisada.

Ka audiosüsteem on suurepärane (tehase omast piisab täiesti). Juhtseadmete kasutamiseks on vaja püstisemat isteasendit, aga selleks ju krossoverid loodud ongi!

SÕIDUKOGEMUS

Arona sõidab suurepäraselt. Auto on eriti FR-versioonis pisut jäik, kuid see ei häiri, veermik triigib väga hästi teekonarusi ja hoiab kindlalt suunda ebatasasustel.

Ka standardseades kere kurvides eriti ei kaldu, rool on täpne ja annab head tagasisidet. Tunne on pigem nagu kuumas luukpäras, mitte maasturis.

Kõik mootorid pakuvad piisavalt momenti ja võimsust, et üsna kerget autot probleemideta edasi liigutada. Sees on vaikne, vibratsiooni pole ning miski ei vihja, et kapoti all on vaid kolm silindrit, sest kui just kõvasti ei kiirenda, pole mootorit praktiliselt kuuldagi. Üksnes suurematel kiirustel tekib mõningane tuulevihin.

Kohanduv püsikiirushoidik (alates Style-tasemest) kombinatsioonis automaatkastiga teeb juhi elu tihedas liikluses väga mugavaks.

JÕUALLIKAD JA VEOSKEEMID

Veoskeemiga on asi lihtne – autot saab vaid esiveolisena, nelikvedu ei ole ja ei tule. Liitrine 95 hj mootor on varustatud 5-käigulise käsikastiga, mis toimib väga hästi.

Kuid selgelt parem on selle 110 hj versioon koos 6-käigulise kasti või soovi korral ka 7-käigulise automaadiga. Kütusekulult on kõik liitrised mootorid ja käigukastid üsna samaväärsed.

1,5-liitrine mootor on võrreldes liitrisega pea sama ökonoomne, kuid oluliselt reipam. Ostes on see vaid 1000 eurot kallim, ent saadaval üksnes FR varustuses ning käsikastiga.

1,6-liitrist diislit müüakse ainult Style-tasemel ning meie turul see ilmselt väga populaarseks ei saa. Kas kunagi tuleb ka Arona Cupra, pole teada. Tehniliste andmetega saab tutvuda siin

VARUSTUS

Arona on müügis Seatile tavapärastel varustustasemeil: Reference, Style, Xcellence ja FR. Odavaim auto veereb 16-tollistel plekkvelgedel ning infolust tundub pärinevat eelmisest sajandist, kuid varustuses on näiteks toonklaas, istmesoojendused ja pakiruumi topeltpõhi.

Style lisab juba valuveljed, püsikiirushoidja ja käetoe ning Xcellence mitmeid disainielemente, 8-tollise infoekraani ja võtmeta sisenemise. Kuid alles FR tase toob kaasa teistsugused, pisut paremad sisustusmaterjalid. Põhivarustusega saab tutvuda siin.

TALVESÕIT

Leedtuled on igati korralikud. Lähitulede valgusvihk on küll pisut lühike, kuid see-eest lai, ka kaugtulede üle ei saa kurta. Abiks on laternapesu olemasolu.

Kaheastmelised istmesoojendused toimivad kiirelt ning on lülitatavad ka kinnastatud kätega. Soojus jaguneb meeldivalt ühtlaselt üle kogu istme pinna.

Libedarajal põdrakatse (takistusest ümberpõikamine): ehkki rool pole väga terav, on auto sellegipoolest kogu aeg kontrollitav. Samas mõnikord sekkub ESP liiga järsku ja tugevalt ning siis peab juht välkkiirelt ümber kohanema.

Ka hädapidurduse korral kiiruselt 90 km/h nii, et vasakpoolsed rattad on asfaldil ja parempoolsed lörtsis, jääb auto stabiilseks. Elektroonilised juhiabid toimetavad siis vaikselt, kuid kindlalt.

seat arona

HIND JA ÜLALPIDAMISKULUD

Hinnad on konkurentsivõimelised startides autoklassi kohta mõistlikust 14 490 eurost ning lõpevad 18 990 euro juures. Sel juhul on tegu automaatkastiga, mis lisab samaväärsele käsikastiga mudelile 1500 eurot.

700 km läbimisel jäi kütusekuluks 6,3 l/100km, mis ületab tehase poolt lubatut rohkem kui liitriga, kuid arvestades, et sõideti peamiselt külmas ja lumes, on see tubli tulemus.

Garantii on 5 aastat ja 100 000 km, mida saab 299 euro eest pikendada 50 000 km võrra. See jääb alla Hyundaile, kuid ületab kontsernikaaslaste Volkswageni ja Škoda poolt pakutavat.

Hinnakirjaga saab tutvuda siin

KOKKUVÕTE

Seat Arona teeb ühtlaselt tubli tulemuse, ühendades sportlikkuse praktilisuse ja stiilse välimusega, skoorimata küll kusagil maksimumi, kuid omamata ka ühtki tõsisemat nõrkust peale sõitjateruumi.

See annab alust B-segmendi kõikjalsõitjate seas liidripositsioonile pretendeerimiseks ning konkurentidele tõsiseks muretsemiseks.

Põhilised rivaalid, kellega tuleb Aronal rinda pista, tulevad Prantsusmaalt: uus Citroen C3 Aircross ning üsna eakad Peugeot 2008 ja Renault Captur. Ka Kia Stonic ja Hyundai Kona sihivad sama klienti.

Meie ostusoovitus on FR versioon tänu selle parimale siseviimistlusele. Kas käsi- või automaatkast ning ühe- või pooleteiseliitrine mootor, on juba maitseasi. Kuid kindlasti saab Arona ostja oma raha eest väga palju sõidurõõmu.

Pildid: tootja, Mare Albri, Indrek Jakobson

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.