Kolmapäev, 22. mai 2024
Möödunud sajandi kolmekümnendatel ehitasid sakslased valmis tilgakujulise auto, mis sai looja, Karl Schlör von Westhofen-Dirmsteini järgi nimeks Schlörwagen ning mille aerodünaamika oli tõestatult parem kui tänastel voolujoonelisuse lipulaevadel.

Auto aerodünaamilised omadused mõjutavad oluliselt nii kiirendust, tippkiirust kui ka kütusekulu. Hetkel on selles vallas parimate näitajatega Tesla Model S ja Mercedes-Benz CLA, mille õhutakistustegur jääb alla 0,25.

1930-aastatel Saksamaal toodetud sõiduk nimega Schlörwagen oli aga üllatuslikult oluliselt madalama õhutakistusteguriga kui tänapäevased selle ala parimad – nimelt kõigest 0,15.

Schlörwagen sai nime oma looja, insener Karl Schlöri järgi, kes ammutas sõiduki disainimisel inspiratsiooni lennukitiibade kujust – tulemuseks oli ülimalt voolujooneline autokere, milles puudusid igasugused õhutakistust lisavad väljaulatuvad osad.

“Võib öelda, et praktiliselt kujutas Schlörwagen endast omal moel ratastega lennukitiiba,” kirjeldas sõidukit aerodünaamikaekspert Andreas Dillman Saksamaa instituudist DLR. Schlörwageni laius oli üle kahe meetri ja selle kolmele istmereale mahtus istuma lausa seitse inimest.

Hoolimata Schlörwageni muljetavaldavast voolujoonelisusest ei leidnud selle kuju autotootjate hulgas erilist soosingut, sest aerodünaamika saavutamise nimel toodi ohvriks muud sõidukile olulised omadused. Näiteks oli auto nii kõrge, et tugevam külgtuul võis selle üsna kergesti külili paisata.

TUULETUNNELI TEST

Schlörwageni 75. sünniaastapäeva tähistamiseks ehitas aerodünaamikainsener Dillman Saksamaal koos kolleegidega sellest legendaarsest sõidukist vähendatud mõõtkavas mudeli ja mõõtis auto õhutakistusteguri ära tuuletunnelitestiga.

Loe imeauto kohta lähemalt siit

Kaanepilt: Wikipedia CC Tõlkis: Lena Murd. Allikas: DLR

KOMMENTEERI SIIN