Pühapäev, 24. november 2024
Kui heliredelit mängides hoogsalt tempot tõsta, võib mõni klahv tuhinaga vahele jääda. Kas nii sünnib uudne heliteos või tuleks siiski kõik noodid täpselt välja mängida? Samalaadseid küsimusi tekitas ka mõni episood testisõidult Škoda Scalaga.
Foto: Lena Murd

Uue kompaktluukpära sünd maasturilaadsetest küllastunud automaailma on juba iseenesest tore. Škoda võib ju tunduda igavuseni mõistlik laiatarbe-automark, ometigi just seetõttu püsib see müügiedetabelite tipus.

Oleme meiegi kirjutanud sellest, kuidas VAG strateegid tahavad Škodat ohjeldada, et mitte Volkswageni sildiga mudelite müügiedu takistada.

Esimeste tutvustuste põhjal kippus jääma mulje, et uus Scala ei lähe plaanidega kohe kuidagi kokku. Proovisõit tegi pildi klaariks.

Kaine arvestus ja range distsipliin

Ei, Škoda Scalal pole viga midagi, vastupidi. Tegu on briljantselt kalkuleeritud tootega, mis loodud selliseks, et hundid söönud ja lambad terved oleksid. Kokku saavad tootja ja ostja ratsionaalne meel, kaine arvestus, range distsipliin.

Esiteks: Scala kujutab endast value-for-money-mõttelaadiga mõistliku auto ostjale mõõduka rahasumma eest maksimaalselt suurt autot, kus kõik vajalik olemas.

Ostja emotsionaalset meelt peibutab tohutu lisavarustuse nimekiri, ent kaine arvestus seab ta soovidele piirid.

Teiseks: väikeautoplatvormi piires suurema sõiduvahendi tootmine on kuluefektiivsem kui suurema platvormi kasutamine, nii saab tootjal korralikum kasum teenitud.

Ja kolmandaks: kontsernisiseseks konkurentsiks ei lähe samuti, sest uus 8. generatsiooni Golf on taseme võrra kõrgemal. Tõele au andes on seda ka praegune Golf.

Niisiis, Scala on erakordse täpsusega skaleeritud ehk skaalale paigutatud. Nüüd jääb üle vaadata, kas see toob kaasa ka äri eskaleerumise. Inimkeeli: kas seda saadab oodatud edu?

Stardipositsioon

Škoda Scala näeb välja nagu aastatagusel Pariisi autonäitusel esitletud kontseptmudel Vision RS, oma nime all jõudis see avalikkuse ette tänavu kevadel Genfis.

Škoda Scala missiooniks on asendada mudelirivis suhteliselt üürikese elueaga piirdunud silmapaistmatu Rapid ja asuda konkureerima C-segmendi luukpäradega: Kia Ceed, Hyundai i30, Renault Megane, Opel Astra, Toyota Corolla, Ford Focus, VW Golf.

Päris korralik ülesanne. Põnevamaks teeb asja ka fakt, et Golfist õige pisut suurema Scala “kaksikvennaks” on hoopiski Polo, põhinedes esimese Škoda mudelina VAG MQB A0-platvormil.

See tähendab muuhulgas, et vedrustus on pisut lihtsakoelisem kui Golfil, ent teisalt võimaldab uuem platvorm rakendada senisest värskemaid tehnoloogilisi juhiabi- ja turvalisusfunktsioone.

Hinnatase sealjuures jääb mõõdukaks, Scala hinnakiri algab 15 500 euro juurest.

Uuendatud Rapid või mini-Superb?

Proovisõiduautoks oli mul Scala 1,5 TSI 110 kW 7-käigulise DSG automaatkäigukastiga, Ambition varustuses, ent rohkete lisadega: sportvedrustus, sportistmed, panoraamkatus, poolautonoomsed juhiabiseadmed ning kuhjaga mugavusvarustust, 18” valuveljed.

Hind 28 250 eurot. Baashinnast kaks korda kõrgema hinnaga autos on ka ootused kõrgemal.

Mõistlik pereauto

Kui jääda hinnaskaala alumisse poolde, on Škoda Scala kindlasti mõistlik valik. Jõuallikate hulgas on proovitud 1,5 TSI 150 hj bensiinimootorile lisaks saadaval ka 1,0 l baasversioon (kahe võimsusega, 95 ja 115 hj) ning 1,6 l TDI 115 hj diiselmootor.

Värskeima uudisena lisandub aga ka CNG hübriid 1,0 TSI G-TEC CNG: surugaasiga on võimalik sõita isegi kuni poole säästlikumalt ja vähemsaastavamalt.

Kõik jõuallikad, peale kõige nõrgema, on saadaval ka DSG-automaatkäigukastiga. See tähendab, et kahjuks ei pakuta ka CNG mudelile automaatkäigukasti.

Kolm erinevat vedrustusvarianti

Sportvedrustusega mudel on 15 mm madalama kliirensiga (134 mm) ja istmed samuti sportlikumalt toekad ja isteasend meeldivalt madalal.

Komplektiga kaasnev sport-sõiduseade Škoda Scalast sportlikku kuumpära välja ei võlu. Rool saab küll kerge tavaseadega võrreldes pisut tummisust juurde.

Vedrustus muutub konkreetsemaks, kuid jääb peaaegu sama pehmeks, käigukasti elektroonika aga ei suuda alati sõidusituatsiooni õigesti tõlgendada ja hoiab igaks juhuks mootoripöördeid kõrgel.

Sellega kaasnev müra on natuke tüütu, kütusekulu aga tõuseb märkimisväärselt. Sportvedrustus ja kaasnevad sõidurežiimid lisavad hinnale 500 eurot.

Võimalik, et see ongi vajalik väljaminek, kui tagaistmel tuleb vedada lapsi, kes näiteks pehmelt kiigutavas autos kipuvad merehaigeks jääma. Aga kuumpäraga kindlasti tegemist ei ole.

Usutavasti on Scala Eesti oludes praktilisem veidi kõrgemana. Tavaversiooni kliirens on 149 mm, saadaval on aga ka raskete teeolude paketiga kõrgendatud variant 164 mm kliirensiga.

Mõistlik ja säästlik

Sõiduomaduste kirjeldamiseks meenuvad esmalt sõnad õhuke ja kerge. Väikeautogeenid annavad tunda ning tuulemüha ja altpoolt kumavate teekatte- ja veermikuhäältega tuleb leppida. C-segmendis leidub vaiksemaid autosid, ent ka mürarikkamaid.

Loomulikult on 1,5 TSI 150 hj mootoril jõudu täiesti piisavalt, kuid ilmselt ei jää ka 1,0 l 115 hj jõuallikas 1300 kg Scala edasiliigutamisega jänni.

DSG-automaatkast teeb mootoriga sujuvat koostööd ka tavaseades. Kuigi pehmemapoolne vedrustus ja kerge roolivõimendi ei paku just kõige kindlakäelisemat juhitavust, on see tavalise pereauto puhul pelgalt maitseasi.

Proovisõiduks olnud Škoda Scala ametlik keskmine kombineeritud kütusekulu on ametlikult  5,7 – 6,9 l/100 km (WLTP), tegelikkus oli isegi parem, jäädes 5,1 ja 5,4 vahele. Tõsi küll, sportrežiimis ei olnud sugugi raske saada keskmine näit kiiresti 8,4 l/100 km peale.

Ruumi-ime?

Kena ja rahuliku disainiga sõitjateruum on avar nagu Škodale kohane, eriti rohkelt on ruumi tagaistmel. Tootja andmetel on seda peaaegu sama palju kui Octavias.

Seega ei ole isegi pikemat kasvu täiskasvanuil ruumipuudust, põlvede ja esiistme seljatoe vahele jäi vähemalt rusikajagu ruumi. Ka pealagi jäi panoraamkatusest piisavalt kaugele, tavakatuse puhul on see vahe suuremgi.

467 l pagasiruum (1410 l alla klapitud tagaistme seljatoega) oleks eeskujulik isegi C-segmendi krossoveritele ja peamiste rivaalidega võrreldes on seda umbes 100 liitri jagu rohkem.

Nutihüpe üle mitme astme korraga

Mis juhtub siis, kui trepil tormates paar astet vahele jätta? VAG teistelt uutelt mudelitelt juba tuttavaks saanud suur ja meeldivalt kõrge asetusega puuteekraan on vastavalt varustustasemele 6,5-, 8- või 9,2-tolline.

Selle kaudu saab ühendada oma nutitelefoni Apple CarPlay või Android Auto vahendusel infolustisüsteemiga. Ja kasutada Waze’i või muud harjumuspärast navirakendust, kuulata Spotify’d …

Juhtmeta laadimisalus on samuti tänapäevane, aga kui kasutaja taskus on mistahes laiatarbe-nutifon, põrkub ta Scalas põneva probleemiga.

Laadimiseks ja infolustiga ühendamiseks on vaja USB-pistikut. Loomulikult, Scala keskkonsoolis on neid lausa kaks – aga need on mõlemad modernses USB-C formaadis.

See tähendab, et tavalise USB-otsaga kaabli ühendamiseks läheb vaja adapterit. Mõlema pistiku kasutamiseks seega kahte adapterit.

Tulevikukindel on see lahendus kindlasti, hetkel aga peab nentima, et kaine arvestusega läks natuke lappama –uuendustuhinas võinuks rohkem Scala tavakasutajale (ja sellele, mis telefon on taskus kliendil, kes soodsama hinnaga mõistlikke autosid vaatab) mõelda ja parema kasutajakogemuse nimel kasvõi ühe traditsioonilise USB-pistiku paariks mudeliaastaks pardale jätta.

Innovatiivsete lahenduste poolest üllatab Scala veelgi – lisavarustuses on võimalus juhtmevabaks ühenduseks, nimetusega Wireless SmartLink Apple CarPlay-le: nutitelefon ühendub autoraadioga WiFi Hotspoti kaudu.

Seni pakuvad juhtmeta Apple CarPlay ühendust vaid mõned noobelmargid, kontsernikaaslane Audi sealhulgas. Skoda Scala on üks esimesi, kes sellise lahenduse laiatarbesegmenti toob. Testiautol paraku seda funktsiooni peal ei olnud.

Ootuspärane on aga sõitjateruumi ergonoomika – panipaigad, nupud-lülitid, kõik on mugavalt ning läbimõeldult seal, kus vaja.

Ah jaa, veel üks väga kasutajasõbralik innovatsioon peidab end kapoti all. Kindlasti on paljudele tuttav olukord, kui klaasipesuvedelikku vaja juurde valada. Seda läbu enam ei ole, sest klaasipesuvedeliku paagi kork muutub avades lehtriks. Simply clever, päriselt!

Ahvatluste nimekiri – kas ratsionaalne ostja jääb meelekindlaks?

Lisavarustuse loetelu on VAG mudelitele omaselt mitu lehekülge pikk, sealt leiab nii poolautonoomsed juhiabid kui ka klaaskatuse, aga ka näiteks kahetsoonilise kliimaseadme ja soojendusega esiklaasi.

Seega sobiva varustuse ja hinna suhtega mudeli leidmiseks tuleks see materjal hoolikalt üle käia, baasmudelile peaks sealt kindlasti kasvõi püsikiirusehoidja ja parkimisandurid juurde valima.

Baasvarustuse hulgas aga leidub samuti päris mitmeid autosõitu ohutumaks muutvaid lahendusi. Näiteks on põhivarustuses Front Assist radarisüsteem, mis ees liikuvaid sõidukeid ja teele astuvaid jalakäijaid suudab ära tuvastada ja nendega kokkupõrget vältida. Lane Assist sõidurajahoidja aga hoolitseb, et auto kogemata oma sõidurajalt välja ei kalduks.

Samas aga näitas ka seekordne proovisõit, et juhiabide peale lootma jääda ei saa ega tohigi. Kohati muudavad need autojuhtimise mitte sugugi stressivabamaks, vaid pakuvad omalt poolt vürtsikat lisa olematute ohtude eest piiksatustega hoiatades või teeremondi joonterägastikus oma äranägemist mööda rooli keerama asudes.

Niisiis võib vabalt piirduda baasvarustuses olemasolevate nutiabilistega, kuid vastavalt vajadusele ja eelarvele leiab abi nii manööverdamiseks kui maanteesõiduks.

Kas Scalast saab müügihitt?

Eeldused selleks on kahtlemata olemas. Rapidiga võrreldes asub Scala tõepoolest skaala kaugemas otsas ning seda on tituleeritud juba ka Volkswageni üheks kirstunaelaks.

Kompaktsete mõõtmetega ja väga ruumikas Scala on mugavate sõiduomadustega mõistlik pere- või tööauto.

Lai valik jõuallikaid (sh säästlik CNG), pikk nimekiri mugavus- ja juhiabivarustust, innovatiivsed tehnoloogilised lahendused, EuroNCAP 5-tärnine turvalisushinne, garantii 4 aastat/120 000 km (pikendatav 5 aasta ja 150 000 km-ni) on igati positiivsed argumendid ning arvesse tuleb võtta ka mõõdukad hoolduskulud.

Pelgalt sõiduomaduste poolest leiduks rivaalide hulgas rõõmustavamaid, mõne muu emotsionaalse omaduse osas samuti.

Škoda tugevuseks on aga ratsionaalsus, mõistusepäraseima valiku tegemiseks peaks autoostja oma soovid ja vajadused esmalt täpsemalt selgeks mõtlema.

Škoda Scala hinnad, varustuse ja tehnilised andmed leiab siit.

Konkurendid

Neid on ohtralt: Kia Ceed, Hyundai i30, Toyota Corolla, Ford Focus, VW Golf, Opel Astra, Honda Civic, Renault Mégane, Peugeot 308, Seat Leon, Mazda 3.

Meeldis:
-avarus ja ruumikus
-lai mootorivalik, sh CNG võimalus
-suur edasiminek võrreldes Rapidiga

Ei meeldinud:
-varustuse lisamisel kerkib hind kiiresti kõrgustesse
-kehvapoolne müraisolatsioon
-tavalise USB-pistiku puudumine

This slideshow requires JavaScript.

Fotod: tootja, Lena Murd

Škoda Scala

73%
73%
Täpselt skaleeritud

Vahva auto, mida kuskilt otsast väikeseks pidada ei saa. Pakub väärikalt konkurentsi mitmetele sama segmendi sõidukitele, eristub nutikate lahenduste ja ruumikusega

  • DISAIN
    9
  • KABIIN
    8
  • INFOLUST
    7
  • ERGONOOMIKA
    8
  • RUUMIKUS
    8
  • SÕIDETAVUS
    6
  • KÜTUSEKULU
    8
  • HIND
    7
  • LUSTIFAKTOR
    5

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.