Neljapäev, 19. detsember 2024

SEAT ATECA

68%
68%
Asjalik, kuid silmatorkamatu
  • DISAIN
    6
  • KVALITEET
    7.5
  • JUHI TÖÖKOHT
    8
  • INFOLUSTIVÄLI
    7.5
  • RUUMIKUS
    6.5
  • SÕIDUVÕIMEKUS
    7.5
  • PIMEDA- JA LIBEDASÕIT
    7.5
  • HIND
    7.5
  • ÜLALPIDAMISKULUD
    6.5
  • ATRAKTIIVSUS JÄRELTURUL
    6
  • LAPSESÕBRALIKKUS
    7.5
  • ACCELERISTA FAKTOR
    4
Veidi ebatüüpilisem valik linnamaasturi ostjale
Saadaval nii nelikveo kui DSG-käigukastiga
Seat Ateca hind alates 19 990 eurost

[dropcap]AJALUGU [/dropcap]Seat margina on Volkswageni hiigelettevõttes pisut tagaplaanile jäänud nii mudelivaliku, müüginumbrite kui osakssaava tähelepanu poolest – milline sellest reast põhjus, milline tagajärg olla võiks, teab keegi teine kindlasti paremini.

Seat pole siiski valmis päris ajaloo hõlma vajuma ja selle asemel täidab Atecaga oma mudelivalikus olnud lünga äärmiselt populaarses linnamaasturite segmendis.

[toggle title=”Tehnilised andmed” load=”hide”]Mootor: 1968 cm3, 140 kW diisel
Käigukast: automaat
Veoskeem: nelikvedu
Pikkus, laius, kõrgus: 4363 mm, 1841 mm, 1611 mm
Tühi- ja täismass: 1687 kg, 2130 kg
Heitmed: EURO 6, CO2 135 (g/km)[/toggle]

seat

[dropcap]DISAIN [/dropcap]Paadunud audiaustajad ilmselt lisavad mind selle lause eest oma musta nimekirja, kuid ei ole midagi parata – Seati uus linnamaastur Ateca oli minu jaoks Audi nägu juba siis, kui seda esimest korda Paldiski maantee keskel laiuvalt plakatilt nägin. Justkui veider, sest Ateca ja Audi Q-de esiosasid pildil kõrvutades ei ole sarnasus sugugi nii ilmne.

Samas on Ateca “jõnksuga” esituledesse vaieldamatult “Audi” kirjutatud, kuigi pigem kuskilt A-de kandist, ja tagantvaate puhul on üldmulje märksa sarnasem. Teist sugulastTiguani minu jaoks ei paista. Nii et võtke heaks või pange pahaks – Ateca ei pruugi üks-ühele sarnane olla, aga midagi audilikku on selle välimuses küll.

ateca

[dropcap]JUHI TÖÖKOHT [/dropcap]Ateca juhikoht meenutab rooli poolest veidi Fordi või Volvo toodangut ning natuke ka juba mainitud A-seeria Audisid. See on nende markide mainet arvestades ilmselt hea. Keskkonsooli kolmele ümarale nupule pandud rõhuasetus toob aga silme ette hoopis Subarud.

Ekraani ääres olevad puutenupud teevad infovaldkondade vahel navigeerimise lihtsamaks, USB-pesad on kenasti silme all ja üldse oli Ateca kasutamine väga intuitiivne ja iseenesestmõistetav.

Kui mõne autoga proovisõidule minnes selgub tihedasse liiklusse jõudnuna, et oleks pidanud enne üles otsima, kust eelmisel sõitjal maksimumi peale huugama jäänud istmesoojendus välja käib, siis selliseid probleeme Ateca juhil ette tulla ei tohiks.

This slideshow requires JavaScript.

[dropcap]SÕIDUOMADUSED [/dropcap]Ateca proovisõidu ajal ei pakkunud ilm ekstreemsusi, mille tingimustes autot proovile panna, nii et pidime piirduma tavaoludega. Vedrustus on parimas mõttes Harju keskmine – selgroolülisid lahti ei raputa, aga kurvis peeglit vastu maad ka päris ära ei kraabi.

[dropcap]PRAKTILISUS [/dropcap]Ateca pagasiruum on olenevalt veoskeemist esiveolisel 510 ja nelikveolisel 485 liitrit, mis laseb arvata, et pakkimisel liigselt koonerdada ei tule.

Pagasiruumi kuju on kenasti risttahuka, mitte mingit sorti meritähe kujuline, nii et need liitrid saab suurte esemete puhul ka ära kasutada.

Kes aga satub istuma selg sõidusuunas turvatooli ette, sellel võib jalaruumiga veidi kitsaks minna. Pikakasvulisel kaasreisijal igatahes läks.

This slideshow requires JavaScript.

[dropcap]JÕUALLIKAD JA KÄIGUKASTID [/dropcap]Proovisõidu-Atecat liigutas edasi valikusolevatest võimekaim, kaheliitrine diiselmootor, mis koos DSG-automaatkäigukasti ja nelikveoga pakkus pööretevahemikus 3 500-4 000 p/min 140 kW ja maksimaalset pöördemomenti 400 Nm, mis diislile omaselt tuleb kätte madalalt, juba 1 750-3 250 p/min juures.

Kes kõige-kõigemat ei taha, selle jaoks on valikus veel 1-liitrine 85 kW bensiinimootor koos esiveo ja manuaalkäigukastiga, 1,4-liitrine 110 kW bensiinimootor emma-kumma käigukasti ja veoskeemiga, ning diislitest 1,6-liitrine 85 kW mootor koos manuaalkäigukasti ja esiveoga, või veel üks kaheliitrine, kuid 110 kW ja manuaalkäigukasti, aga nelikveoga variant.

ateca

[dropcap]HIND [/dropcap]Soodsaima Ateca – 1,0 TSI 115 hj mootori ja Reference varustustasemega – hind jääb napilt alla 20 000 euro.

Kes ihaldab vaid nelikvedu, saab selle 1,4 TSI 150 hj mootoriga ja Style-tasemel, aga ilma DSG-käigukastita minimaalselt 25 990 euro eest. DSG-käigukast lisab iga bensiinimootoriga Ateca hinnale 2 000 eurot ning see on saadaval alates juba mainitud Style-varustustasemest. Kõige-kõigema bensiinimootoriga Ateca eest tuleb esindusse jätta 29 990 eurot.

Diiselmootorid on mahult suuremad, aga varustuse ja käigukastide variatsioonide pink on natuke lühem. Odavaim diisel – 1,6 TDI 115 hj mootoriga Reference – 21 990 eurot.

2-liitrine mootor ja nelikvedu lisanduvad valikusse Style-varustustasemega 27 990-eurose hinnaga. Vägevaim diisel-Ateca on 2,0 TDI 190 hj jõuallikaga Xcellence koos nelikveo ja DSG-käigukastiga ning selle hinnasildil seisab 32 990 eurot.

[dropcap]ÜLALPIDAMISKULUD [/dropcap]Kui kütusekulu osas näitas Ateca üsna tüüpilisi ja keskmisi numbreid, siis ostujärgse tugiteenuse osas astub Seat ühte ritta garantiieesrindlaste Kia ja Hyundaiga, pakkudes viie aasta või 100 000 km pikkust garantiid. Siin tuleb küll kindlasti hoolikalt tingimusi uurida. Vastupidavuse kohta Eesti oludes on nii uue auto puhul veel vara mingeid järeldusi teha või lubadusi anda.

https://www.youtube.com/watch?v=IXVLOSNKSJg

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Krossoverite, linnamaasturite ja muude erinevate nimedega sarnaste autode pirukas on ilmselt nii magus, et väga paljud tootjad tahavad sellest osa saada.

Seat, kelle jaoks on laual ka üldine kasumlikkuse küsimus, ei ole erand ja selles mõttes ei teki küsimust, millist lünka täitma või millisele sihtgrupile Ateca mõeldud on.

Küll aga võib küsimus “Miks just Ateca?” tekkida autoostjal. Tegemist ei ole kuidagi halva autoga, aga võib juhtuda, et tõeliselt heade müügitulemuste jaoks jääb puudu eristumisvõimest.

Ka hind ei pruugi ilmtingimata argumendiks saada. Alghind on Atecal küll pigem soodne, kuid samas hinnaklassis on ka näiteks populaarsed Nissan Qashqai ja X-Trail ning Kia Sportage.

Lisaks kasvab Ateca hinnanumber varustuse ja jõu lisandudes lõpuks 30 000 euro kanti. Seega on küllalt tõenäoline, et selle raha eest või pisut lisaks makstes tundub nii mõnelegi potentsiaalsele ostjale mõistlikum valida näiteks pelgalt nime poolest tuttavam sugulane VW Tiguan või Honda CR-V.

ateca

Vaata hinnakirja maaletooja kodulehel
Vaata edasimüüjate kontakte

 

Tekst: Maarja Kupits, fotod: Seat, Maarja Kupits

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.