Esmaspäev, 15. juuli 2024
Üksinda ringi sõitva naisterahva jaoks on autoõnnetus vaid üks võimalikest ohtudest. Auto- või inimrööv või näiteks politseinikku teeskleva kurjategija ohvriks langemine on naistele märksa reaalsemad ohud kui meestele. Siinkohal väike turvalise autosõidu ABC, sobib nii naistele, aga muidugi ka meestele, kes tihti peavad üksinda autoga sõitma.

Enamik naisautojuhte puudutavad kuriteod toimuvad siis, kui naine läheb autosse või tuleb sellest, eriti parkimisplatsidel, kus vargad jahivad nii väärtesemeid kui autosid. Kuigi on oluline mitte liigselt karta, on tark hoida silmad ohu suhtes lahti ja olla valmis, kui selleks vajadus tekib. Järgnevalt kümme lihtsat soovitust, mis elu turvalisemaks teevad.

[dropcap]PANE KÄEKOTT TAHAISTMELE VÕI PAKIRUUMI [/dropcap]Autosse istudes on esimene reegel, paigutada oma käekott nii, et kellelgi ei tekiks ahvatlust autoust lahti kiskuda ja kõrvalistmele jäetud käekotti või mõnd muud eset endale krahmata – näiteks ristmikul foori taga seistes on selleks piisavalt aega. Käekott ja ka muud pakid võiks olla autos pakitud nii, et nad kohe silma ei paista.

[dropcap]LUKUSTA UKSED [/dropcap]Uuemates sõidukites lukustuvad uksed liikuma hakates automaatselt. Kui keskluku automaatikat pole seadistatud, on mõistlik üksi autoga sõites uksed lukustada. Kui keegi soovib sinuga alustada vestlust, ava ainult veidi akent, ära ava ust enne, kui sa pole olukorra ohutuses veendunud.

[dropcap]VALI PARKIMISKOHTA [/dropcap]Soovitav on parkida hästivalgustatud kohta. Väldi kohti, kus ümber on vähe sõidukeid, eriti väldi kaubikuid, mille tagaosas puuduvad aknad. Lukusta oma auto ja jäta meelde, kuhu parkisid. Valvega parklates on oht väiksem.

autosõidu abc parkla

[dropcap]HOIA VÕTMED KÄEPÄRAST [/dropcap]Käekotis võtmete järel sobramine võib anda kurjategijale need paar sekundit, mida tal on röövimiseks vaja. Kui su võtit saab programmeerida avama ainult juhiust, tee seda. Võid soetada võtmete külge ka purgikese pipragaasiga. Autosse sisse saanuna kontrolli, et uksed on lukus.

[dropcap]JÄLGI TEISI SÕIDUKEID [/dropcap]Auto juurde tagasi minnes vaata, kas keegi istub teises autos kohe sinu juhiukse kõrval. Kas see auto hakkab ära sõitma või käib niisama koha peal? Kui jah, ole ettevaatlik. Tõsi, meie kliimas võib see mõne auto puhul olla lihtne mootori soojendamine.

[dropcap]ÄRA MÄNGI KANGELAST [/dropcap]See kehtib eriti siis, kui sind üritab tühjal teel peatada meesterahvas, kelle auto on katki läinud. Pigem helista mobiiliga abitelefonile ja lase neil edasi aidata. Ka siis, kui märkad kahtlast olukorda, helista politseisse või nende abitelefonile 612 3000 ning anna teada oma asukoht, isikukood sinu isikutuvastuse kiirendamiseks ning siis kirjelda olukorda.

[dropcap]ÄRA USALDA ERAVÄRVIDES POLITSEIAUTOSID [/dropcap]Kuigi Eestis ei ole politsei kehastamine väga populaarne, tasub siiski olla ettevaatlik. Kui sa pole enda teada midagi valesti teinud ja politseinik tundub kahtlane, võid igaks juhuks helistada politseisse ja üle küsida, kas vastav auto kuulub neile. Samuti tasub jälgida, kas politseinik on õiges vormis.

[dropcap]TEA, KUHU SA LÄHED [/dropcap]Kuskile uude kohta minnes hoia juhtnöörid käepärast. Kui autol endal pole navigatsioonisüsteemi, soeta GPS, mis võimaldab sind vajadusel ka otsida, või kasuta mõnda telefoniäppi (Accelerista kasutab näiteks Waze’i).

gps

[dropcap]HOOLDA OMA AUTOT [/dropcap]Seda me oleme mantrana korranud erinevate teemade all, kuid nii see paraku on, et korras auto on lihtsalt nii oluline. Halvasti hooldatud mootor või vana aku võib sind alt vedada just siis, kui seda kõige vähem vaja on. Liiga kulunud rehvid võivad samuti kõige strateegilisemal hetkel järele anda. Autot hooldatuna hoides võid erinevatest jamadest hoidumiseks väga palju ära teha.

[dropcap]KASUTA AUTO OMADUSI [/dropcap]Loe kasutusjuhendit – sa ei pruugi isegi teada kõiki viise, kuidas su auto sind kaitsta aitab. Mitmed autotootjad pakuvad oma operaatorile helistamise võimalust ning nad saavad õnnetuse korral ka abi saata.

Mõned autod, näiteks mõned Chryslerid, võimaldavad mootorit väljastpoolt autot käivitada, mis võib sulle kriitilist aega säästa. Mitmetel Volvo mudelitel on Personal Car Communicator, mis annab sulle teada, kui auto on ununenud lukustamata või sinna murtakse sisse. Uut autot ostes uuri nii sõiduki kui enda turvalisuse suurendamise võimalusi.

[dropcap]PLANEERI [/dropcap]Kui sind rünnatakse, viska oma pakid maha ja sõna otseses mõttes põgene karjudes. Ekspertide sõnul loobuvad siis enamik kurjategijaid. Iga hinna eest peaksid vältima kurjategijaga kuskile kaasa minekut, isegi kui sulle lubatakse, et sulle ei tehta viga.

Kui sa olukorda enam ei kontrolli, ei ole sul eriti valikuid. Kui sind jälitab teine auto, sõida politseisse või tanklasse. Kui sõites avastad kellegi peitumas oma tagaistmel, pidurda äkiliselt ja tugevalt, et nad kaotaksid tasakaalu, peata auto ja jookse.

[dropcap]ANNA ENDAST TEADA [/dropcap]Kuskile minnes on kasulik lähedastele teada anda, mis ajaks kuskile jõuda plaanid ja millal nendega ühendust võtad. Üksinda reisiv naine peaks sedasorti ettevaatusabinõusid kasutama ka lühikestel sõitudel. Sel juhul on võimalik, kui sa õigel ajal välja ei ilmu, aegsasti politseiga ühendust võtta.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Loodame, et vajadust ülaltoodud näpunäiteid kasutada kunagi ei teki. Aga kui tekib, siis ehk oli vähemalt midagi kasu. Ja pea meeles, et sinu ja su lähedaste elud on alati väärtuslikumad kui ükskõik kui kallis auto või muu ese.

Allikas: edmunds.com

2 kommentaari

  1. blank

    Hoia sõidu ajal uksed lukus! Mõned head aastad tagasi oli pätikampadel komme kesklinna umikutes uks lahti rebida ja käekott kaasa rabada.

KOMMENTEERI SIIN