Subaru ei seostu ammu enam üksnes sportliku STI-ga. Tänapäeval teame Subarut võimeka nelikveolise mugava igapäevaautona, millega teelt maha keerata kui vaja. Forester e-Boxer ja XV e-Boxeri eriseeriamudel, millega Lena Murd sõitmas käis, on tema hinnangul palju enamat kui nn linnamaasturid.
Minu ja Subaru lugu ulatub aegadesse, kui WRC radadel tegid ilma legendaarsed McRae, Burns ja Solberg ja Markko Märtin näitas maailmataset Eesti võistlustel.
Rallifänni unistuseks oli Impreza WRX STI ja siiani tekitab nostalgilisi emotsioone see hetk, kui see auto lõpuks pereliikmeks sai…
Silme ees kangastuvad pildid sini-kollases värvikombinatsioonis STIst, selle kuumade pidurite ja rehvide hõng eufooriat tekitamas ning kõrvus kõlamas hingeülendav turbovilinaga vürtsitatud bokseripodin… Stopp!
Subaru ei ole ammu enam üksnes sportlike autode sünonüüm. Boksermootorid ja sümmeetriline nelikvedu on endiselt Subaru spetsialiteet, erilist rõõmu toovad Taevasõela märgiga sõidukid aga neile, kes aeg-ajalt teelt maha keerama peavad.
Eestis on populaarseimaks Subaru mudeliks Forester, mis on enamasti kasutusel võimeka pereauto rollis, ent avab oma tõelise väärtuse sihtotstarbelisel kasutamisel sellise autoomaniku poolt, kelle jaoks auto ja jalatsite poriseks tegemine on meelepärane tegevus.
Subaru Forester e-Boxer
5. põlvkonna Forester on nüüd e-Boxer kerghübriidajami ja CVT-käigukastiga
Veidi pikem, laiem ja avaram, vaiksem ja mugavam
Endiselt eeskujuliku maastikuvõimekusega: 22 cm kliirens ja pidev sümmeetriline nelikvedu
Endiselt võimekas haagiseveol: 1870 kg
Paremad sõiduomadused linnas ja maanteel
Eesrindlikud turvalisus- ja juhiabisüsteemid
Eestis oktoobri lõpus, hinnavahemik 32 900 – 39 900 €
Subaru Forester on jõudnud viienda põlvkonnani. Müügiedu on õigustatud – tõeliselt võimekas kõikjalsõitja on osutunud meie oludes hästi vastupidavaks.
Pisut pikemaks ja laiemaks kasvanud viienda põlvkonna Forester on endiselt parima maastikuvõimekuse ja suurima, 22 cm kliirensiga oma klassis.
Edasiarendatud on aga selle mudeli igapäevakasutust mõjutavat poolt: sõiduomadusi, juhitavust, sõitjateruumi mugavust ning turvalisust.
Väliselt üsna vähe muutunud Forester põhineb nüüd uuel Subaru Global mudeliplatvormil (nagu ka XV), mis on võimaldanud kasutusele võtta mitmeid tehnoloogilisi lahendusi, sealhulgas hübriidajami.
Esimene Subaru hübriid
Subaru on tuntud oma boksermootorite poolest, mille eripära ei ole ilmselt siinkohal vaja lähemalt lahti rääkida. Kuid elektrifitseerimisest pole pääsu. Forester ongi esimene Subaru mudel, millel on e-Boxer hübriidajam.
Kaksikajam kujutab endast kombinatsiooni 2.0-liitrisest otsepritsega vabalthingavast bensiinimootorist, CVT-käigukastiga integreeritud elektrimootorist ning akupakist.
Kui boksermootorit iseloomustab madalam raskuskese, suurem efektiivsus ja väiksem vibratsioon võrreldes tavapäraste rida- ja V-paigutusega mootoritega, siis e-versioon viib raskuskeskme omakorda veel madalamale ning parandab ka dünaamikat.
Tõepoolest, lisab ka 110 kg jagu raskust, ent Foresteri kogumassi arvestades ei ole massilisa osatähtsus kuigi suur.
Toyotaga koostöös valminud hübriidajam on nn iselaadiv kerghübriid, kus optimeeritud bensiinimootorit toetab väike 12,3 kW elektrimootor ja pagasiruumi põhja alla paigutatud 118V liitium-ioon akupakett. Uue kaksikajami ühendvõimsuseks on 143 hj ja 194 Nm pöördemoment avaldub 4000 p/min.
Elektrimootor lisab erksust madalamas pööretevahemikus, hoolitseb särtsu paigaltvõtu eest ja veab madalatel kiirustel; kiirendusel ja suurematel kiirustel assisteerib see bensiinimootorit; ühtlasel kiirusel liikudes laeb aga akut. Laadimiseks kasutatakse ka kineetilise energia rekuperatsiooni.
Eraldi elektrilist sõidurežiimi valida ei saa, küll aga näeb keskekraanilt, millal liigub auto elektri jõul ja millal akut laetakse.
Foresteri elektrifitseerimisel peeti oluliseks, et alles jääksid Subaru põhiväärtused nagu turvalisus, ruumikus ja sõidurõõm.
Maastikusuutlikkuse ja haagiseveo võimekuse poolest ei ole samuti järeleandmisi tehtud, e-Boxer mudelid on jätkuvalt varustatud Subaru sümmeetrilise nelikveosüsteemiga.
CVT-käigukast on modifitseeritud hübriidajamile vastavaks. Viies Forester suudab vedada 1870 kg piduritega haagist, mis on küll õige pisut vähem kui senine mudel.
Keskmine kütusekulu WLTP alusel on 8,1 l/100 km, mis on Foresteri massi ja kuju arvestades vägagi mõistlik. Eks palju sõltub ka juhi sõidustiilist. Maanteesõidul on võimalik saavutada kütusekulu 6,5 liitrit/100 km.
Turvalisus ja usaldusväärsus kõikides oludes
Subaru töötab selle nimel, et 2030. aastaks ei saaks enam keegi liiklusõnnetustes surma. Uus jäigem platvorm suudab neelata 40% rohkem kokkupõrkeenergiat. Samuti võimaldas uudne alus viia uuele tasandile Foresteri turvalisus- ja juhiabivarustuse.
Lisaks pimenurga- ja taga ristsuunalise liikluse hoiatusele on uue Subaru Foresteri varustuses ka EyeSight juhiabisüsteem, mis jälgib kahe kaamera abil eesolevat ja suudab tuvastada lisaks autodele ka rattureid ning jalakäijaid.
Ohuolukorras hoiatab süsteem juhti ja vajadusel rakendab pidurid. See hõlmab ka kohanduvat kiirushoidjat, sõidurajahoidjat, kokkupõrget ennetavat gaasivähendust ja hädapidurdust.
Uudse ohutuslahendusena esitletakse uuel Foresteril aga infrapunakaameral tuginevat näotuvastussüsteemi. See tuvastab juhi näo kõrvalepööramise ja silmade liikumise ning hoiatab, kui juht teed ei jälgi või väsimuse märke ilmutab.
Ühtlasi võimaldab süsteem seadistada erinevate juhtide profiilid ning tuttavat nägu nähes seab paika istme, rooli, peeglid ja kliimasüsteemi, samuti saab teha juhipõhist kütusekulu statistikat.
Ka nelikveosüsteemil on oma roll selles, et sõltumata ilmast ja teeoludest säiliks autoomanikul kindel kontroll oma Subaru üle.
Võimekust igasuguste oludega toime tulla lisab X-Mode sõidurežiimide valik, mida on varasemaga võrreldes täiustatud ja hübiidajamiga kohandatud.
Süsteem kohandab nii laskumiskontrolli kui ka mootori ja käigukasti tööd ning veojõujagamist, et tagada parim läbivus eri tüüpi pinnasel.
Mugavust kõigile autosviibijaile
https://www.youtube.com/watch?v=Nr5Y9znEk88&feature=youtu.be
Tegemist ei ole vaid juhile orienteeritud masinaga, oluliseks peetakse kõigi sõitjate mugavust. Kasutusel on ka uued sõitjateruumi materjalid, mis loovad elegantsema ja õdusama keskkonna.
Eelmiste mudelipõlvkondade nõrgaks kohaks olnud mürataseme vähendamisega on tõhusat tööd tehtud, nagu ka hübriidautodele iseloomuliku kõrgsagedusmüra summutamisega.
Tagaistujail on nüüd ka rohkem ruumi tänu 30 mm pikemale teljevahele ja 20 mm kasvanud laiusele, mugavust lisab tagaistmesoojendus. Pagasiruum on küll vaid mõne liitri jagu mahukam, ent laadimisava on endisest laiem ja tagaluuk avaneb kiiremini.
Rajale!
Et aga kõik eelkirjeldatu kuivaks teooriaks ei jääks, korraldas Subaru rajapäeva. Ei saa salata, sõnade Subaru ja rajapäev esinemine ühes lauses tekitab endiselt emotsioone.
Tutvumiseks olid viienda põlvkonna Foresteri ja alles kaugemas tulevikus meile jõudva uue Subaru XV e-Boxeri eeltootmisseeria mudelid.
Riia külje alla peidetud rajakompleksis olid esindatud kõik asjakohased teed: ringrada, libedasõiduväljak, off -road ala klassikaliste tõusude, languste ja takistustega ning läbi metsa kulgevad äkilisemat sorti maastikurajad.
Küsite siinkohal, et miks ringrada on asjakohane maasturite testimiseks? Aga kus siis veel auto juhitavuses ja sõiduomadustes veenduda?
Jah, ma ei ole tõesti varem maasturiga ringrajal sõitnud ja viimasest korralikust rajasõidust on samuti liiga palju aega möödas.
Esmalt soojenduseks mõned harjutused turvalisusvarustusega tutvumiseks. Näiteks kui juht on otsustanud, et ei pidurda takistuse ees, teevad Foresteri ja XV juhiabisüsteemid seda täie meelekindlusega iseseisvalt. Sama ka tagurdades: autod võtavad jõuliselt üle.
Juhi jälgimise süsteem aga nii koostööaldis ei olnud. Ülesandeks oli sõites teele vaatamise asemel pilk hoopis autopõrandale või mujale suunata, unisust teeseldes silmi poolenisti sulgeda ning nii kutsuda esile süsteemi rakendumine. Mida paraku ei järgnenud. Võimalik, et hoiatussüsteem tuvastas, et tegu oli simulandiga.
Libedaraja fontäänide simuleeritud nn põdrapõike läbimisega said nii XV kui ka Forester väga nõtkelt hakkama. Lõbus ja samas usaldust tekitav oli tunnetada, kuidas mõlemad sõidukid külglibisemisest taas kontrollitult teed jätkavad.
Käsi soojaks sõidetud, aeg ringrajale suunduda. Raja algusse oli koonustega märgitud slaalomilõik, siis rohkelt kurve, millele mõned sirged kiiremad lõigud vahele pikitud.
Ülesandeks oli läbida rada uute XV ja Forester e-Boxeriga ning võrdluseks ka senise Foresteriga. Esimene ring instruktori sabas, edasi omapäi.
Numbriliste näitajatega võrreldes tundus e-Boxer päriselus oluliselt vilkamana. Tõeliselt üllatav oli aga Subaru Foresteri võimekus läbida slaalomirada ja järske kurve niisuguse täpsuse, stabiilsuse ja kindlameelsusega.
Väiksema XV puhul oli see isegi veidi rohkem ootuspärane. Ent siiski, see ei ole ju linnamaasturite igapäevane elukeskkond.
Võrdlusena sõidetud eelmise põlvkonna Forester pakkus uuega võrreldes rohkem lapsikut rõõmu, reageerides provotseerimisele kerge ülejuhitavuse ja rehvivilinaga.
Ringiaegu ei võetud ja see polnudki eesmärk, ent oletada võib, et nobedam on siiski uus Forester e-Boxer: vähem efekti, kiiremini kohale.
Päris kindlasti on aga uus Forester stabiilsem, väga hästi juhitav ja seetõttu igapäevaliikluses veelgi turvalisem ja kasutusmugavam kui varem. Ja koonused jäid puutumatult oma kohale järgmisi testijaid ootama.
Siin on paslik koht ära märkida ka hilisemal linna- ja maanteesõidul kogetu. Viienda generatsiooni Forester on tõepoolest vaiksem, üsna mõõdukalt kostab sõitjateruumi nii teekatte-, tuule- kui ka mootorimüra. Suuremal kiirendusel mõistagi rohkem, kuid ühtlasel sõidul teeb hübriidajam oma tasast tööd.
Sportmaasturiga ei ole ka uue Foresteri puhul endiselt tegemist, kuid ükski vajalik möödasõit tegemata ei jää. Lineartronic CVT variaatorkäigukast jäljendab käiguvahetusi, tehes seda samas arusaadaval moel ja vajadust roolil olevate käiguvahetuslabade järele vähemasti sellel marsruudil ei tekkinud.
Maasturi koht on maastikul
Läbi metsa kulgev maastikurada ei olnud mingi tavaline metsavahetee, vaid kiinakääna järskude mäkketõusude ja ootamatute langustega, paksus liivas ja üle kivide-kändude kulgev seiklus. Loo juures olevad pildid ei suuda paraku täielikult edasi anda nende teede tegelikku olemust.
Kui eelmises osas üllatas Forester oma juhitavusega, siis selle testi üllatajaks oli hoopiski XV, mis läbis kõik takistused samavõrd kindlalt kui Forester.
Proovile sai pandud lisaks autode võimekusele ka juhi sisseharjunud käitumine. Ei ole refleksidega kooskõlas kiirendada nõlvast üles ja seejärel alla sõites pidureid mitte puutuda. Sest ainult sel juhul hoiab Subaru X-Mode süsteem ära allalibisemise või pidurite ülekuumenemise.
Ilmselt on tõsisemaid vigu tehes võimalik ka kinni jääda, alla libiseda ja ümber minna – väga lihtne see aga ei ole.
Kokkuvõtteks
Foresteri kohta linnamaastur öelda on natuke imelik, sest see sõna on saanud kerglase varjundi. Samas on see auto, mis kindlameelselt sõidab nii maastikul kui ka maanteel ja linnatänavatel. Ehk siis linnamaastur selle sõna parimas tähenduses.
Off-road võimekus on ilmselt paljude Foresteri ja XV omanike jaoks midagi niisugust, mida on tore omada, aga sihtotstarbelise kasutamise hetki ülearu tihti ette ei tule.
Kui selle loo lugemise järgselt tekib kasvõi mõnel omanikul mõte oma Subaru maastikusuutlikkusega tuttavaks saada, siis selleks sobivaid kohti leidub Eestimaalgi.
Uus Forester e-Boxer toob kindlasti Subaru-omanike perre rohkesti uusi liikmeid. Julgustada võib ka neid, kes on pidanud plaani oma vana truu Forester uue vastu vahetada.
Tegemist on tõsiseltvõetava tegijaga, mis pakub n-ö vanakooli maastikusuutlikkust ühendatuna tänapäevase hübriid-, turvalisus- ja juhiabitehnoloogiaga.
Hinnatasemelt leidub (vähemalt esmapilgul) ka soodsamaid nelikveolisi, ent Subaru Foresteri 32 900 eurone baashind sisaldab tõeliselt palju varustust.
Selle hinna sees on eelpoolkirjeldatud juhiabisüsteemid, pesuriga tagurduskaamera, Apple CarPlay ja Android Auto ühilduvusega 8“ ekraaniga infolust.
Kui aga välja käia veel 3000€, on Active varustuses ka soojendusega rool ja tagaiste, mis elukvaliteedi oluliselt kõrgemale tõstab. Sealt edasi otseselt vajadust minna ei oleks.
EuroNCAP hinnet veel ei ole, kuid platvormikaaslased on saavutanud väga kõrge tulemuse, samuti on Forester e-Boxer pälvinud Jaapani JNCAP testis 5-tärnise reitingu. Hübriidajami seotust Toyotaga tuleb aga võtta kui usaldusväärsuse kinnitust.
Subaru pakub 3-aastast /100 000 km garantiid ja samal perioodil tasuta hooldust, hooldevälp 15 000 km. Kui konkurentidele mõelda, saab nimekiri pikk: Toyota RAV4, Kia Sportage, Hyundai Tucson, Honda CR-V, Škoda Karoq, Peugeot 3008, SEAT Ateca, Opel Grandland X, Volkswagen Tiguan, Nissan Qashqai, …
Vaata auto spetsifikatsioone siit ja varustuse kohta loe siit.
Loe siit Ylle Tampere proovisõidukogemust uue Forester e-Boxeriga
Ja loe siit Subarute sümmeetrilise nelikveo kohta lähemalt
Pildid ja meedia: Subaru pressiruum