Esmaspäev, 25. november 2024
V generatsiooni Subaru Outback on teinud läbi värskenduskuuri, mille käigus täiustati kabiini ja anti välimusele moodne lihv. Olulist täiendust said juhiabid ja mugavusvarustus. Hinnasilt jäi samaks, mis tähendab, et krossoverite segmendis on Outbackile raske vastu hakata.

23 aastat tagasi tegi Subaru ajalugu, ehitades Legacy pereauto baasil kõrgendatud kliirensiga nelikveolise universaali, mis sai nimeks Outback. Sellega oli sündinud uus autoklass: krossover. Nüüdseks on kõikjalsõitjad iga endast lugupidava autotootja mudelivalikus. Subaru Outback on aga positsiooni säilitanud, olles üks müüdumaid krossovereid.

Viienda põlvkonna Outback’e vurab Eesti teedel üle 1500 – paljuski tänu sellele mudelile hoiame siiani maailma kõige tihedama kontsentratsiooniga Subaru-maa tiitlit.

Vaevu kolm aastat vana Outback läbis 2018. aasta kevadel uuenduskuuri. Veidi värskendati auto välis- ja sisedisaini, parendati mootori, käigukasti ja vedrustuse seadistusi.

Moodsale ajale omaselt sai uuenenud Outback peale hulganisti mugavusvarustust ning täienes juhiabisüsteemide valik. Ka sõitjateruumis on senisest vaiksem.

KONTEKSTI ASETATUD HIND

Tulevasi Outbacki omanikke rõõmustab kindlasti asjaolu, et uuenduskuur ei hõlmanud hinnatõusu – auto maksab ikka samapalju, on vaid varasemast vingem. Ehk siis: sama raha eest saab nüüd rohkem autot.

Konkurentsi kontekstis on Subaru mudelivalik tervikuna ja iseäranis Outback muutunud pigem… odavamaks. Veel mõni aasta tagasi tundus Taevasõel eksklusiivse, erilise ja kallina. Ent me olime seda hinda nõus maksma, sest see on Subaru.

Aeg on teinud korrektuuri. Konkurentide hinnatase on jooksnud amokki kõrgusesse. Häbenemata krutitakse normaalses varustuses suuremate autode hinnad julgelt üle 30 tuhande euro, preemiumklassis veel kümneid tuhandeid rohkem.

Subaru on teinud parendusi ja jätnud hinnasildi samaks – Outbacki hind on 38 000 euro ligi ent konkurendid, need võrreldavad, ei olegi enam odavamad.

Subaru areng ei ole püsinud paigal. Siit on timmitud, sealt on timmitud ning täna pakutav Outback mitte ainult ei tundu preemium vaid kannatab igasugu võrdlusi … põhimõtteliselt kõigega. Päriselt ka.

KÕIKJALSÕITJA: KÕIK, MIDA VAJAD

Kui pere vajab väikesest keskklassist suuremat olmeautot, siis võikski järgmiseks vaadata Subaru Outbacki suunas. Minu hinnangul võiks see vabalt olla kõikide tavaliste olmeautode etalon.

Ruumi on nii ees kui taga ka pikakoivalistele, pagasiruum neelab vaevata kraami. Istmed on istutavad, disain ei eruta ega ehmata. Universaalkere sõna otseses mõttes annabki universaalsuse – Outbackiga tood poest koju ka külmiku.

Igal Subarul standardvarustuses olev nelikvedu ja kõrgem kliirens (Outbackil 200 mm) annab võime sõita mujalgi kui kattega teedel ning selle kõige juures püsib keskmine kütusekulu täiesti normaalse 7-8 liitri kandis 100 km kohta. Tehaseandmed räägivad sama juttu!

CVT käigukast on ainus, mille kallal tahaks jätkuvalt kobiseda. Järsema sõidustiili puhul karjutab kast mootorit üsna kõvasti. Aga see ei olegi auto, millega järskusi harrastada. 2.5- liitrine vabalthingeldav mootor komplektis suure kerega ei ole ei särtsakas ega jõuline.

See ei tähenda , et Outback aeglane on. Üldse mitte. Jalgu ei jää, mööda jaksab sõita täiesti adekvaatselt. Lihtsalt puudu on särts, emotsioon. Selle asemel on aga kindel ja turvaline minek, mis pere olmeauto puhul ongi ju kõige suurem voorus.

HALVAL TEEL NAGU KODUS

Sõitsime Steniga autot pildistama mööda auklikku ja suurte kividega pärjatud kruusateed. Poolel teel jõudis kohale, et Outback ei raputagi üleliia. Sten meenutas, kuidas ta mõned päevad tagasi läbis ühe teise autoga sama teed ja oli oi kui halb.

Subaru Outback ei ole kahtlemata mingi pehme diivan, aga viimasel ajal sõidetud autode vedrustusmugavuse tabelis pääseb ta kindlasti esiviisikusse. Positiivne seegi, et vedrustus ei klobista sõitjateruumi. Naginaid, mis näikse olevat paljude uute autode probleem, on kabiinis üllatavalt vähe.

Nelikveo ja kõrgema kliirensi eelistest pole vaja pikalt rääkida. Lumelobjakas, pehmeks sõidetud kevadine kruusatee, sopane põllu või metsatee – kõik on tehtavad.

VARUSTUST ENAM KUI VAJA

Subarud on konkurentidest eristunud selle poolest, et nende baasvarustus on rikkalik – ikka see “sama raha eest kõige rohkem autokujulist vastet”.

Mudeliuuendus lisas Outbackile reavahetusabi (LKA), rooli pööramisele reageerivad bi-leed esituled (SRH), esi- ja külgvaatekaamerad, senise 7“ asemele 8” LCD puuteekraaniga iinflolusti, Apple CarPlay ja Android Auto ja USB laadimispistikud tagaistmele.

Samuti leiab Outbackist EyeSight süsteemi, mis kasutab autot ümbritseva tajumiseks kaameraid. Konkurendid kasutavad laseril või radaritel põhinevaid süsteeme.

Outbacki tuulekaasi taga asuvad kaks kaamerat toimivad nagu inimsilmad ning süsteem suudab tuvastada autosid, mootor- ja jalgrattaid, jalakäijaid ning loomi. Võimaliku ohu korral hoiatab EyeSight juhti ja vajadusel rakendab õnnetuse vältimiseks pidurid.

Nuriseda tahaks natuke navigatsioonisüsteemi üle, kuid seegi teeb oma töö ära. Outback sobiks hästi ühe lähedalasuva haldusüksuse juhtiva erakonna kunagist hüüdlauset illustreerima. “Töötab!”.  Kõik töötab!

KOKKUVÕTTEKS

Ja nii ongi, igasugune kobisemine Subaru Outbacki kallal tundub punnitatud ja kunstlik. Aga kui tegemist on autoga, mis ongi peaaegu kõigeks ühtmoodi hea, olekski nurisemine ülekohtune.

Kui on vaja tõsist sõiduvahendit, on Outback omal kohal. Kui eelarve on väiksem, siis tuleks hea olmeauto saamiseks piiluda väiksema venna, Subaru XV poole, mis on pisem ja seetõttu natuke vähem praktiline ent ka 6 000 eurot odavam.

Loomulikult tahaks poisilikult mõelda, et äkki mul oleks vaja teinekord kruusateel külksi lasta ja vahepeal ägedalt kiirendada ning vahest tahaks ju autost ka emotsiooni… Come on! Selleks on teised autod, mis jällegi ei saa nii hästi hakkama sellega, milleks enamikel meist autot tegelikult vaja on.

Vaata täismahus pildialbumit siit

Video ja pildid: Sten Ottep/Fifty Visual

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.