Neljapäev, 26. detsember 2024
Ylle võttis ühel juunikuu nädalavahetusel proovisõitu Subaru Solterra, kahe jaapani autotootja koostöös valminud elektriauto. Kas abieluvõrdsusest sündinud kahemunakaksik on Toyobaru, Subota või hoopis e-kellegimaa, on “peast subaristil” keeruline hinnata. Hea argieluautoga on tegu igal juhul.

Eesti astus äsja nende riikide sekka, kus on perekonnaseadusega kehtestatud abieluvõrdsus: nüüdsest võib abiellu heita just sellega, keda armastad, soost jms sõltumata. Peaminister Kaja Kallas tõdes: „See on otsus, mis ei võta kelleltki midagi ära, aga annab paljudele midagi väga olulist juurde.“

Autotööstuses on abieluvõrdsus kehtinud aasta(kümne)id: väikeste erinevustega, tihti ka üks-ühele sarnased mudelid veerevad liinilt eri märkide alt.

Badge engineeringu tuntumaid tegijaid on kahtlemata VA Grupp, kuid veelgi mastaapsem mudelijagamine on levinud tarbesõidukite hulgas.

Üheülbastumine on osa kulude kärpimisest – ja seda, kas selles mängus on rohkem võitjaid või kaotajaid, ükski uuring meile ei ütle. On õnnestumisi ja vähem õnnestumisi, kuigi suuremale osale tarbijatest ei lähe märgipoliitika üldse korda: vaadatakse pigem vajadusi ja võimalusi, ja osa on lihtsalt lojaalsed.

Toredaid, brändi näo säilitanud näiteid on võtta lähiminevikustki: Toyota ja Subaru koostöös sündinud GT86 ja BRZ, kus mõni küll ironiseeris Toyobaru teemadel, aga korralikult küüsi taha ei saanud, sest mõlemad autod kandsid selgelt oma margi DNA-d.

Pisut kehvemini läks Toyota koostöö BMW-ga, kui valmis said uus Supra ja Z4. Supra on kümnendi ägedaim sõiduvahend, samal ajal kui Z4 kukkus välja… lihtsalt üks tore BMW (bemmisõbrad ihuvad praegu muidugi noad teravaks ja tulevad tsurkama, sest kes olen mina (subarist!), et midagi kobiseda). Igale oma, piisss!

Toyota ja Subaru värskeim koostööprojekt, täiselektriline kõikjalsõitja Solterra/bZ4X on aga üsna samamoodi segadusse ajav nagu Toyota Yaris/Mazda 2 – kui märki ei näe, siis liiga hästi vahet ei tee. Kui lähtud märgist, siis pane end valmis argieluvõrdseks lühiseks, sest sündinud kahemunakaksikud on rohkem laborilapsed kui eri loomuga vennad.

Subaru Solterra, mille nimi on tuletatud kahe ladinakeelse tüvisõna kokkuliitmisel (“sol” (päike) ning “terra” (maa)), et rõhutada sõiduki kõikjalsõitmise võimet, on subaristi jaoks päris kindlasti oodatud proovisõidupala – kasvõi sellepärast, et kahemunakaksiku Toyota elektriauto nimi bZ4X ei taha kohe meeldegi jääda.

Toyota bZ4X nimeseletus ongi parajalt keeruline. bZ nagu “Beyond Zero”, 4 nagu sama klassi Toyota RAV4 ja X nagu “kõikjalsõitja” või SUV. Tähendab: jah, Toya, ma mõistan, et  “e” pole teie meelest parim lahendus* (loe alt kommentaari!), aga sama hästi oleks võinud (Euroopa) esimese elektrilise mudeli nimetada Päärn B51 Muhamediks või midagi… peaasi, et meelde ei jääks!

This slideshow requires JavaScript.

Tagasi Taevasõela Solterra juurde. Tegin kodutööd enne sõitu minekut nii palju kui see võimalik oli, ja läksingi lühisesse, otsides Subaru DNA-d. Subaru (elektrooniline) nelikvedu, omanäoline tuledering, “kleidivoldid” – ja suures piiris ongi kõik. Muuseas, mis supsiku tuledesse puutub, siis sarnane joon on Toyota uudismudelitel kohe kasutusele võetud (kuid sellest teine kord!).

Tippvarustuses Solterral on Harman Kardoni helisüsteem, Toyotal JBL. Sõitjateruumis on põnevaid materjale ja detaile, mida kahemunakaksikul ei ole, aga üldjoontes on abieluvõrdsus Toyota poole kõvasti kaldu, e-TNGA platvormist alustades, ekraanimajandusega – mis veendunud subaristile mõjub nagu ämber jääkülma vett krae vahele – lõpetades. Palun EyeSighti!

abieluvõrsusest sündinud
Pöörase sangadega armatuurlaua näidikuplokk jääb teatud nurkade all rooli varju
Nelikveost on talvel kindlasti abi

Suvisel ajal Solterraga kulgeda on otse loomulikult lust ja lillepidu: umbes 400 km või rohkem sõiduulatust, kui kasutada oskuslikult jõulisemat rekuperatsiooni ja liikuda linnas.

Linnasõidu energiakulu jäi 13 kWh juurde, maanteel 22 kWh/100 km ning kuna sõite oli enam-vähem pooleks, siis keskmiseks saime 17,3 kW/h/100km.

Kodus juurde laadima ei hakanud, ei näinud põhjust, ning 7kW@32 A on suht aeglane nüselemine. Kiirlaadijat ei otsinud, kuid maksimumkiirusel (150 kW) lubab tootja 20 minutiga 20% pealt 80%ni aku täitumist.

Subaru X-Mode nelikvedu teeb elektriauto puhul kõike seda, mida nn tavaautodelgi: saab toredasti hakkama raskemal teel või mitte liiga keerulisel maastikul.

Kliirens on soliidne, 21 cm (kaksikvennal 18 cm) seega ei peaks ei vallid ega kraav takistama metsakümblust, kuid et proovisõidu ajal valitses krõbekuiv kuumus, ei hakanud loodust maha põletama.

Täiesti äge auto on!
Tingel-tangel ninaprill

Ekraanimajandusel ei taha liiga palju peatuda. Kes ostab, see harjub, mina sain kolme päeva jooksul kõvasti malamuudi keelt harjutada, sest kirjade järgi puutetundlik keskekraan keeldus olulistel hetkedel koostööst ja leebus alles siis kui telefoni USB kaudu paarisin. Sinihamba-ülene ühendus õgis kõigele lisaks mu õunakese aku tunniga tühjaks ja tulikuumaks. Ah, las see jääda.

Kindalaegast ei ole, ja pole ka vaja, laeka kohale pannakse tulevikus infrapunakiirgur, mis peaks kaassõitjale talvisel ajal mõnu valmistama. Panipaikadega on toredasti, pakiruum on ruumikas kuigi kõrge lävega, pluss seal võiks olla erinevaid võrke ja kinnitusi, et asju korralikult pakkida. Tagaistmel jalaruumi jagub ja neli hinge saavad lühemad distantsid kurtmata kaasa sõita.

This slideshow requires JavaScript.

Tingel-tangeli üldpilt on kirju ja kiretu, absoluutselt mitte-subarulik. Juhiabide loetelu võtab jalust nõrgaks ja toimib kenasti. Rajahoidja rooli käest ei rebi. Kirsiks tordil jääb siiski sangadega kellamajandus rooli taga, ma vaatasingi rohkem sangasid kui näidikuid, sest igasuguse eksimuse korral kostuvad piiksud-krääksud võtsid igasuguse tuju kiirust ületada või käsi roolilt võtta.

Pöörderaadius on hea, kaameratega manööverdamine sulnis, digitaalne tahavaatepeegel jääb ilmselt mulle alatiseks arusaamatuks (kino vaatan ma mujal), ja tuleb tänada jaapanlasi, et nad küljepeeglite puhul vana hea analooglahenduse juurde on jäänud.

Käiguvalitsa puhul pole loovusega tagasi hoitud: see on stiilsem kui PSA ringikujuline valits, aga nõuab rohkem harjumist
Abieluvõrdsus vennaarmu ei tunnista

Solterra/bZ4X võimalikud konkurendid tulevad Aasiast: Nissan Ariya ja KIA EV6. Vanadest olijatest meenub Jaguar I-PACE, mis maandub küll oluliselt kallimas hinnaklassis. Võimalik, et kõikjalsõitjate sõbrad tahavad ära proovida ka Ford Mustang Mach-e, mis on argipäevavõrdsusest edevam.

Elektriautode segmendis on edukamad need mudelid, mis on algusest peale elektrilisteks loodud. Solterra on

Eestis paraku abieluvõrdsus vennaarmu ei tunnista ja nii on Solterra kõige kõvem konkurent Toyota kaksik, bZ4X. Seda eelkõige saadavuse pärast: Toyotal nimelt on korralik laoseis, asi, mis teised maaletoojad peast halliks võtab, sest e-autosid antakse meile näpuotsaga.

Tahad Solterrat!? Ootad umbes pool aastat. Kui oodata ei malda, astud sisse Toyota esindusse ning nädalaga on sul elektriline SUV istumise all. Kuna mõlemat mudelit toodetakse samas (Toyota) tehases Jaapanis, ei ole küsimustki, kumba marki liinilt rohkem maha veereb. Nii palju siis abieluvõrdsusest.

This slideshow requires JavaScript.

Selle Subaru me siiski võtame

Täiselektriline sõiduauto ei ole ammu enam midagi säärast, mille üle imestada – enamus tootjaid, sh Subaru, on deklareerinud, et lähevad mingist ajast alates (Euroopas) üle elektriajamitele.

Uusi mudeleid tuleb rohkem kui on kuival ajal seeni metsas, hinnavahe tavaautodega kahaneb jõudsalt ning eeliseks on sõiduomadused ja väiksemad ülalpidamiskulud. Sõiduulatus on urbanistile enamasti piisav ja ka laadimiskola lisandub jõudsalt.

Oleme üsna ruttu tagasi seal kus 10 aastat tagasi: auto puhul saavad määravaks taskukohasus, turuväärtus ja margieelistus (järjekord oleneb ostjast).

Solterra armatuurlauda katab väga ägeda struktuuriga tekstiililaadne toode. Märka väikesi (toredaid) asju ja unusta indentiteedikriis

“Peast subarist, hingelt roheline” võiks idee poolest Solterrale täna ja praegu tormi joosta – hind, võrreldes kaksikvennaga on päris mitu raha soodsam. Toyota esiveolise elektrika hinnad algavad sealt, kus Subarul lõpevad: kõrgeimas Touring+ varustuses nelikveoline Solterra maksab 56 400€ ilma klaaskatuseta.

Siin on üks aga: erinevalt Toyotast pakub Subaru oma elektriautole 5 aastat või 100 000 km garantiid, akule ei ole eraldi garantiitingimusi välja toodud, kuid arvata võib, et sarnaselt hübriidajamile on tootjapoolne tugi tagatud 96 kuud või 160 000 km. Toyota pakub oma sõidukitele 10-aastast (185 000 km) Relax-garantiid, akule 8 aastat või 160 000 nagu Subarugi (kuid ka seda saab laiendada). Way to go, Taevasõel!

Mida Toyota ega ükski teine tootja loomulikult ei paku, on Subaru-märk. Ja see ongi vast kõige kõvem sõna Subaru nelikveo kõrval, sest kui sa oled peast subarist ja hingelt roheline, oled sa esimest elektrilist supsikut oodanud nagu kirikuõpetaja õnnistust leeripäeval.

Abieluvõrdsusest sündinud kaksiku indentiteedikriis pole lõpeks ju midagi ületamatut, hetkelist lühist ajus ei ole vaja üle dramatiseerida. Kuniks Subaru oma elektriautode tehast ja sealt tulevaid originaalmudeleid veel ootame, seniks käib kahemunakaksik kah. Selle Subaru meie võtame!

Solterra tehnilised andmed
Elektrimootor
Tüüp Püsimagnetiga vahelduvvoolu
sünkroonmootor
Mootori asukoht Ees Üks mootor
Taga Üks mootor
Maks. võimsus Esimootor (hj (kW)) 109 (80)
Tagamootor (hj (kW)) 109 (80)
Süsteem (hj (kW)) 218 (160)
Maks. pöördemoment Esimootor (Nm) 168,5
Tagamootor (Nm) 168,5
Sooritusvõime
Tippkiirus (km/h) 160
Kiirendus (0–100 km/h) (s) 6,9
Sõiduulatus ühe laadimiskorraga (WLTP) (km) 465 414
Veojõuaku
Tüüp Li-ion
Mootori maks. väljundvõimsus (kWh) 71,4
Voolupinge (V) 355,2
Akuelementide arv (units) 96
Laadimisfunktsioon
Vahelduvvoolulaadija max väljund (kW) 7@32 A / 3,7@16 A
Alalisvoolulaadija max väljund (kW) 150
Laadimispistik Tüüp AC (Type2) / DC (CCS2)
Asukoht Ees vasakul
Mõõtmed ja mass
Pikkus (mm) 4690
Laius (mm) 1860
Kõrgus (mm) 1650
Teljevahe (mm) 2850
Rööbe Ees (mm) 1600
Taga (mm) 1610
Kliirens tühimassiga (mm) 210
Pagasiruumi maht *1 (l) Pagasiruumi põrand
ülemises/alumises asendis
421/452 410/441
Istekohti (inimest) 5
Tühimass + juhi mass *2 (kg) 2010 2020 2035
Täismass (kg) 2550
Suurim lubatud haagise mass (kg) 750
Veermik
Roolisüsteem el. hammaslatt-tüüpi
Vedrustus (neli ratast
sõltumatult)
Ees MacPherson 4 ratast sõltumatult
Taga Multi-link
Pöörderingi diameeter (m) 11,2
Pidurid Ees Ventileeritavad ketaspidurid
Taga Ventileeritavad ketaspidurid
Veosüsteem Nelikvedu
Rehvi- ja veljemõõdud 235/60R18,
18×7,5”J
235/50R20,
20×7,5”J

*1 Mõõdetud vastavalt VDA meetodile (V214).
*2 Sõiduki tühimass võib muutuda vastavalt paigaldatud lisavarustusele.

*Tegelikult on see müüt, et Toyota on hübriidtehnoloogiates kinni ja arendab elektrisõidukeid pika hambaga – Euroopa turule pole enne praegust SUV-d tõepoolest ühtegi mudelit tulnud, kuid nii Toyota kui ka Subaru on lähiaastateks välja kuulutanud veel ühe “abieluvõrdse” mudeli ning edasi lähevad teed lahku ja tulevad autod, mis loodetavasti on kummalgi tootjal ise nägu.

Pildid: Ylle Rajasaar, Subaru

Subaru Solterra

70%
70%
nelikveoline kõikjalsõitja

Lõpuks ometi saavad Taevasõela kummardajad oma elektriauto. Tõsi, abieluvõrdsusest sündinud kaksik kannatab identiteedikriisi käes ja seda tuleb pikalt oodata, aga esimene samm on astutud. Sõiduk on ilus ja vägagi sõidetav ning sel on (trummipõrin!) Subaru nelikvedu!

  • VÄLIMUS
    6
  • RUUMIKUS
    8
  • SÕIDUULATUS
    8
  • LAADIMISMUGAVUS
    7
  • JUHI TÖÖKOHT
    6
  • INFOLUST
    5
  • ÖKONOOMSUS
    10
  • SÕIDUELAMUS
    6

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.