Reede, 26. juuli 2024
Eesti Liikluskindlustuse Fondi (LKF) statistika kohaselt on viimase kümne aastaga kasvanud eakate juhtide põhjustatud liiklusavariide osakaal 70%. Tänavu on 65+ vanuses inimesed ligi 2000-s kindlustusjuhtumis süüdi jäänud.

Tänavu on eakad vanuses 65+ põhjustanud 1700 liikluskindlustusjuhtumit. Avariide kahjusagedus on kõige kõrgem endiselt noortel kuni 26-aastastel juhtidel – aastas põhjustab neist iga seitsmes avarii, neid on meie liikluses küll vähem kui keskealisi, aga kindlustusjuhtumite osakaal on 14%.

Pool avariidest põhjustavad sõidukijuhid vanuses 27 – 49, sest neid on liikluses kõige rohkem. Omakorda iga 19. sõidukijuht selles vanusegrupis põhjustab aasta jooksul liiklusavarii.

50- kuni 64-aastaste sõidukijuhtide põhjustatud liiklusõnnetused moodustavad veerandi kõigist õnnetustest ning 65-aastased ja eakamad autojuhid 12%.

Nende vanusegruppide kahjusagedus on natuke alla keskmise. Mullu põhjustas aasta jooksul liiklusõnnetuse keskmiselt iga 19. sõidukijuht. Kahjusagedus on kindlustusjuhtumite arv kindlustusaasta kohta.

Tähelepanu nii eakatele kui noortele liiklejatele

LKF-i kahjuennetuse valdkonna juhi Ülli Reimetsa sõnul tuleb nii noortele kui eakatele tähelepanu pöörata, kuna noored riskivad liikluses kõige rohkem ja vanuse kasvades suureneb oht põhjustada õnnetusi tervisehäire tõttu.

„Kui teie lähedane või sõber soovib joobes rooli istuda, siis tuleb teda takistada. Samamoodi tuleb keelata vanaisal või eakal naabril autot juhtida, kui ta tervislik seisund võib olla ohuks teistele liiklejatele,“ selgitas Reimets ning lisas, et liiklusõnnetusi põhjustatakse sageli ka väsimuse ja tähelepanu hajumise tõttu.

Tänavu viie kuuga on Eestis toimund 14 tuhat liikluskindlustusjuhtumit kogukahjuga 28 miljonit eurot, keskmine kahju on tõusnud 2030 euroni. Lisaks põhjustati Eesti sõidukitega tuhat õnnetust välismaal.

Swedbanki riskikindlustuse valdkonnajuhi Aleksei Žemkovi hinnangul kannustab noori tihtipeale kihk demonstreerida oma hulljulgust riskida ja näidata oma hakkamasaamist väljakutsuvates olukordades.

„Selle aasta viie kuuga on ligi veerand Swedbanki liikluskindlustuses registreeritud õnnetusjuhtumitest toimunud noortega vanuses 18–30. Kihutamised, lubatud kiiruse ületamised, ohtlikud manöövrid ja möödasõidud, kinnitamata turvavööd ning purjus peaga rooli istumine – kõik see on kahetsusväärne osa kurvast noortega seotud liiklusõnnetuste statistikast,“ ütles Žemkov.

„Noortele on tarvis veelgi rohkem teadvustada tagajärgi, mida riskikäitumine, hooletus ja oma võimete ülehindamine võivad endaga kaasa tuua. Autojuht ei vastuta mitte ainult enda, vaid ka kõikide teiste kaasliiklejate – oma kaassõitjate, jalakäijate ja teistes sõidukites sõitvate inimeste eest,“ rõhutas Žemkov.

Kaanepilt: Ylle Rajasaar

 

KOMMENTEERI SIIN